Bir Perişanlık Hali

7,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
502 gösterim
Bütün yazı rüzgârdan uçuşan tül perdeler, saten çarşaflar ve kuştüyü yastıklar arasında geçirdiler. Buse'nin uyumasını zar zor bekliyorlar, yatmasıyla birlikte aceleleri varmış ya da bir yerden emir almışçasına soyunup kendilerini birbirlerinin kollarına atıyorlardı. Bazen kavga eder gibi, bazen uzlaşıp barışır gibi, çığlık çığlığa ya da asude bir gecenin ritmine uyarak sakin, kimi zaman kan ter içinde ama her defasında büyük bir istek ve heyecanla sevişiyorlardı.

Bir erkek, sevgilisinin dört yaşındaki kızına cinsel taciz suçlamasıyla kendini bir anda cezaevinde bulursa ne olur? Üstelik bu erkek kendi halinde saf bir Anadolu delikanlısıyken, sevgilisi kentli ve alımlı bir kadınsa? Suçlu mu, suçsuz mu? Adi bir pedofili olayı mı, talihsiz bir yanlış anlama mı?

Mehmet Anıl, tam da bu noktada başlatıyor romanını:
Biz, Harun'u cezaevine düşmesiyle tanımaya başladık. Bu bir perişanlık halidir.

Yargılanma sürecine Harun'un akıl tutulması eşlik eder; başlangıçta sınırda kişilik bozukluğu olarak teşhis edilen rahatsızlığı, geri dönüşü olanaksız boyutlara uzanır. Harun, son umut olarak sığındığı dinde kurtuluşu bulabilecek midir?

Bir Perişanlık Hali, bir taraftan Harun'un dramının öykülendiği, diğer taraftansa yargılama sürecinin sorgulandığı çift katmanlı bir anlatı düzlemi üzerinde kurgulanmış, son satıra kadar okurun merak duygusunu ayakta tutan ve bunların ötesinde; sevgi(sizlik), delilik, adalet kavramlarını sorgulatırken aynı zamanda eğlendiren bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750719158
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Selman Ç. 
13 May 21:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hatalar, doğruya tırmanan merdivenin kaygan basamaklarıdır.

Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 152 - Can Yayınları)Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 152 - Can Yayınları)
Selman Ç. 
12 May 10:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anlayışlı ve fedakar insanların azaldığı bir dünyada hayatı kolaylaştıran birini bulmak kolay değildir. Özellikle de kadınlar için.

Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 60 - Can Yayınları)Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 60 - Can Yayınları)
Selman Ç. 
12 May 10:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bakın arkadaşlar, insanın başına bir felaket gelince onu sindirmesi zaman alır. Aynı şey, iyi olaylarda da olur ama felaketi kabullenmek çok daha zordur. Bir yakını öldüğü zaman insana doğru değilmiş gibi gelir. İşten çıkartıldığında sanki hala çalışıyordur. İnsanın içindeki umut, sahibini çaresizce kurtarmaya çalışmaktadır. Zaman geçer, umut yenilir, yerini hakikat alır.

Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 46 - Can Yayınları)Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 46 - Can Yayınları)
Selman Ç. 
13 May 21:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar, hayatın olağan akışıyla ilgilenmez. Başarılar da ilgi çeker ama onları esas meraklandıran felaketlerdir. Kuşkusuz başkasının başına gelen felaketler. Magazin böyle bir şey işte. Laf aramızda kurban ne kadar yakın olursa o kadar tadından yenmez. "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" deyişi tecrübeden kaynaklanan bir atasözü olmakla birlikte, içinde hatırı sayılır miktarda temenni barındırır. Tanıdık biri hakkındaki kuşkular gerçek çıkınca, sakın inkar etmeye kalkmayın, bal gibi seviniriz. Kendi adıma başarısızlıklarımdan eğlence fırsatı çıkaran çok sayıda kadim dost sayabilirim.

Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 145 - Can Yayınları)Bir Perişanlık Hali, Mehmet Anıl (Sayfa 145 - Can Yayınları)