Forbes Cinayetleri

7,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
370 gösterim
Buca Forbes Caddesi'ndeki Güneş Apartmanı'nda büyük bir katliam yaşanır. Katil bütün katları dolaşmış, o sırada evlerinde olan altı kadını öldürmüştür. Polisin bütün çabalarına rağmen cinayetler çözülemez, dosya kapatılır, aradan yıllar geçer.

Son romanı Pembe Otobüs'le Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazanan Mehmet Anıl, yeni kitabı Forbes Cinayetleri'nde sıra dışı bir doktorun öyküsünü anlatıyor. Genç, yakışıklı, başarılı doktorumuz mesleğini sürdürdüğü kasabanın gözdesidir. Ama zaman ilerledikçe kadınlarla ilişkisi hastalıklı bir hal alır. Günlerini içkiyle ve hayalinde yarattığı Rüya adlı muhteşem kadınla geçirmeye başlar. Ta ki onunla gerçek yaşamda karşılaşıncaya kadar. Bir solukta okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789750711084
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ozge 
29 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap bir apartmanda işlenen seri cinayetlerle başlasada bir gerilim ,polisiye romanı değil. Ama son derece başarılı bir psikoloji romanı. Yazar kahramanın hülya ve rüya arasındaki iç geçişlerini başarılı işlemiş.

Ahmet Özaysın 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitabımızın adı Forbes Cinayetleri, yazarı da Mehmet Anıl. Can Yayınlarına ait kitabın basım yılı 2009. Forbes İzmir’de bir caddenin adı. Cinayet kelimesi sizi ürkütmesin zira bir seri katil falan söz konusu değil.
Kitap 1974 yılında Buca/İzmir’de bir apartmanda aynı günde öldürülen altı kadından bahseden bir gazete haberiyle başlıyor. Bir roman sever olarak gazete haberiyle başlayan bir kitap bana oldukça itici geldi açıkçası. Ancak bu rahatsızlık uzun sürmedi. Kitabın belirli bölümlerinde bu haberler polis soruşturmasının gidişatı ile ilgili olarak kısa kısa devam ediyor.
Yaz kızım! Hâkimlerin Yeşilçam filmlerinden aşina olduğumuz repliği. Romanımız, kahramanımızın hâkimle konuşması, daha doğrusu kendini savunması şeklinde geçiyor. Kahramanımızın adı Ferit Özerdem. Kendisi yakışıklı, bekâr ve başarılı bir doktor. Kitap boyunca Doktor Ferit anlatıyor da anlatıyor. Arada bir avukatı araya girip düzeltme yapıyor, kayıtlara yanlış geçmesin diye.
Evet, roman altı kadının cinayetiyle başlıyor ama Doktor Ferit anlattıklarına öyle bir dalıyorsunuz ki, kadınları da cinayeti de unutuveriyorsunuz. Doktorun penceresinden onun Anadolu’daki görev yaptığı yılları ve yaşadığı yöredeki insanlarla, özellikle kadınlarla olan garip, trajik ve zaman zaman da komik ilişkisini öğreniyoruz.
Doktorumuzun hayat serüvenini okurken onu değiştiren-dönüştüren sebeplerin ipuçları teker teker önümüze seriliyor. Şu hayatta insanın başına her şey gelebilir diyoruz. (Klişe bir cümle ama olsun.) Kimi yerde üzülüyor, kimi yerde kızıyor hatta kimi sayfalarda da kıskanıyoruz.
Kitabın sonu yaklaştıkça geriliyorum. Neden mi? Çünkü şu altı kadın niçin öldü, kim öldürdü, nasıl öldürdü hala bilmiyoruz. Ya yazar kitabın sonunu güzel bir şekilde bağlayamazsa diye hayıflanıyorum. O kadar güzel başlayıp ilerleyen bir kitaba yaraşır bir son olacak mı acaba diyorum. Endişelerim boşa çıkıyor. Doktorumuzun hikâyesi bana göre kitabın sonunda harika bir şekilde bitiriliyor ve az önceki sorular da muallakta kalmıyor. Ancak böyle bitebilirdi zaten ya da ona benzer bir şeyler mırıldanıyorsunuz.
Forbes Cinayetleri hem anlatım hem de kurgu yönüyle oldukça özgün bir üsluba sahip, sürükleyici, benzerlerini bulmakta zorlanacağınız türden, güzel ve eğlenceli bir roman.
http://www.kitapvedusunce.com