Meltem Bilir Çimen

Meltem Bilir Çimen

Yazar
8.8/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
610
Gösterim
Oliympia Mons, Mars'ta bulunan volkanik bir dağdır. Bu dağın özelliği 27 bin metrelik uzunluğu ile Güneş Sisteminin en uzun dağı olmasıdır. Olympia Mons, Dünya'daki en uzun dağ olan Everest'in üç katından daha uzundur. Valle Marineris ise yine sistemimizdeki en büyük kanyondur.
Voyager1 ve 2'de(uzay sondaları, insanlar tarafından yapılan ve uzayın keşfinde kullanılan uzay araçlarıdır.) başka uzay canlıları ya da gelecekteki insanlar eğer bu araçları bulurlarsa diye altın bir plağa kaydedilmiş çeşitli hayvan sesleri, doğa sesleri, farklı zamanlardan ve kültürlerden müzik örnekleri, 55 farklı dilde selamlama, çeşitli resimler ve matematiksel formüller bulunmaktadır.
Adını Yunan mitolojisindeki güzellik tanrıçası, Venüs'ten almıştır. Gündüz Yıldızı, Akşam Yıldızı, Tan Yıldızı, Çoban Yıldızı isimleri de verilir.
Uranüs, Venüs gibi, diğer gezegenlerin aksi yönünde döner. Adını Yunan mitolojisindeki gök tanrısı Uranos'tan almıştır.
... 27 tane uydusu vardır. Uydularına William Shakespeare ve Aleksandr Pope'un eserlerindeki karakterlerin isimleri verilmiştir.
Uzaya çıkan insanlara verilen isimler Ruslar için kozmonoz, Amerikalılar için astronot, Çinliler için taykonottur.
Gökyüzüne baktığımızda, öylece duruyor gibi gözüken yıldızların hayatı hiç de bizim sandığımız gibi değildir.
Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Adını Yunan mitolojisinde, ticaret tanrısı Merkür' den almıştır.
... Eğer Merkür'den Güneş'e bakacak olursak, Güneş Dünyamızdan gördüğümüzden 3 kat daha büyük görünür.
İsmini mitolojideki tarım tanrısından almıştır...
İlginçtir ama Satürn'ün yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha azdır ve Güneş Sistemi'nde yoğunluğu en az olan gezegendir. Eğer Satürn'ü içine alabilecek kadar büyük bir havuzumuz olsaydı, Satürn batmadan bu havuzda yüzerdi!
Donmuş gazlar, kaya ve tozdan oluşan kozmik kar topları diyebiliriz kuyruklu yıldızlar için. Asıl evleri Kuiper Kuşağı ya da Oort Bulutu'dur.
Halley Kuyruklu Yıldızı: Şüphesiz en ünlü kuyruklu yıldızdır. İlk olarak MÖ230 yılında görüldüğü düşünülmektedir. Ona, kendisi ilk kez saptayan Edmond Halley'in adı verilmiştir. Her 75-76 yılda bir Güneş Sistemi'nden geçer ve bu sırada Dünya'dan görülebilir. En son ziyaretini 1986 yılında yapmıştır ve 2061'de tekrar gelecektir.
Çok çok önce ablam almıştı bu dergiyi. İlk aldığımda da okumuştum tekrar okumak istedim. Dünya' nın oluşumundan başlayıp medeniyetlere kadar bir çok konu işlenmiş. Tabi beni en çok ilgilendiren Dünya' nın oluşumu kısmı oldu. Güzel bir dergi, sıkılmadan bilgi sahibi oluyorsunuz.
Yazara teşekkür ederim, bilgileri için.
Keyifli Okumalar..=)))

Yazarın biyografisi

Adı:
Meltem Bilir Çimen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.