Meltem Bilir Çimen

Meltem Bilir Çimen

Yazar
8.4/10
9 Kişi
·
32
Okunma
·
1
Beğeni
·
693
Gösterim
Adı:
Meltem Bilir Çimen
Unvan:
Yazar
Oliympia Mons, Mars'ta bulunan volkanik bir dağdır. Bu dağın özelliği 27 bin metrelik uzunluğu ile Güneş Sisteminin en uzun dağı olmasıdır. Olympia Mons, Dünya'daki en uzun dağ olan Everest'in üç katından daha uzundur. Valle Marineris ise yine sistemimizdeki en büyük kanyondur.
Voyager1 ve 2'de(uzay sondaları, insanlar tarafından yapılan ve uzayın keşfinde kullanılan uzay araçlarıdır.) başka uzay canlıları ya da gelecekteki insanlar eğer bu araçları bulurlarsa diye altın bir plağa kaydedilmiş çeşitli hayvan sesleri, doğa sesleri, farklı zamanlardan ve kültürlerden müzik örnekleri, 55 farklı dilde selamlama, çeşitli resimler ve matematiksel formüller bulunmaktadır.
Uranüs, Venüs gibi, diğer gezegenlerin aksi yönünde döner. Adını Yunan mitolojisindeki gök tanrısı Uranos'tan almıştır.
... 27 tane uydusu vardır. Uydularına William Shakespeare ve Aleksandr Pope'un eserlerindeki karakterlerin isimleri verilmiştir.
Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Adını Yunan mitolojisinde, ticaret tanrısı Merkür' den almıştır.
... Eğer Merkür'den Güneş'e bakacak olursak, Güneş Dünyamızdan gördüğümüzden 3 kat daha büyük görünür.
Adını Yunan mitolojisindeki güzellik tanrıçası, Venüs'ten almıştır. Gündüz Yıldızı, Akşam Yıldızı, Tan Yıldızı, Çoban Yıldızı isimleri de verilir.
İsmini mitolojideki tarım tanrısından almıştır...
İlginçtir ama Satürn'ün yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha azdır ve Güneş Sistemi'nde yoğunluğu en az olan gezegendir. Eğer Satürn'ü içine alabilecek kadar büyük bir havuzumuz olsaydı, Satürn batmadan bu havuzda yüzerdi!
Arkadaşıma doğuya göktaşı düşmüş dedim
Uzayda yer bırakmadılar ne varsa fırlatıyorlar dedi
Olacağı buydu dedi
Aklına hayran kaldım
32 syf.
·2 günde
Çok çok önce ablam almıştı bu dergiyi. İlk aldığımda da okumuştum tekrar okumak istedim. Dünya' nın oluşumundan başlayıp medeniyetlere kadar bir çok konu işlenmiş. Tabi beni en çok ilgilendiren Dünya' nın oluşumu kısmı oldu. Güzel bir dergi, sıkılmadan bilgi sahibi oluyorsunuz.
Yazara teşekkür ederim, bilgileri için.
Keyifli Okumalar..=)))

Yazarın biyografisi

Adı:
Meltem Bilir Çimen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.