Melvin R. Starr

Melvin R. Starr

Yazar
7.1/10
22 Kişi
·
50
Okunma
·
1
Beğeni
·
888
Gösterim
Adı:
Melvin R. Starr
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Kalamazoo, Michigan, Amerika Birleşik Devletleri
Derler ki bir kadın bir adamla, adamın değişeceğine inanarak evlenir, ama adam değişmez. Bir adam da bir kadınla, kadının değişmeyeceğine inanarak evlenir, oysa kadın değişir.
''Çok gürültücü insanların az iş yapması gibi nefesin de zayıfladıkça daha çok ses çıkardığını öğrenmiştim.''
Bir seyin söylenmesi gerektiği zamandan sonra söylenmesinin, söylenmemesi gereken şeyi geri almaktan daha kolay olduğunu uzun zaman önce ögrenmistim.
Bir suça bulaşmak kolay verilebilecek bir karar değildir. Ama günahtan ve çıkardan vazgeçmek çok daha zordur.
296 syf.
·3 günde·8/10
14. yüzyılda katili nasıl yakalayabiliriz , hatta ölen kişinin kimliğini nasıl ortaya çıkarırız?? İşte bunu bize gösteren bir kitap. Tarihi detaylarla süslenmiş, dönemin zaman kavramını kullanan, dönem özelliklerini de gözlemleyebildiğimiz güzel bir polisiye.
Küçük topraklı bir şovalyenin , kendisine toprak kalmayacak oğlu Hugh De Singleton iyi bir öğrenim görür ve sonunda cerrah olmaya karar verir. İlk müşterisi tesadüfen rastladığı Lord Gilbert, cerrahı topraklarına davet eder. Lordun topraklarında bulunan kemiklerin akibetini öğrenmek de Singleton a kalır.
Akıcı bir dille yazılmış, hoş vakit geçirten, dönem şartlarındaki hekimlikten de bahseden güzel bir kitaptı.
296 syf.
·Beğendi·10/10
Günümüz teknolojisi olmadan bir cinayet davasını yürüttüğünüzü bir düşünsenize? Sherlock Holmes değilseniz o davayı çözmek inanılmaz bir başarı olur. Üstat Hugh okunması zevkli bir karakter. Yazarın 14. Yüzyılda yaşanan hayatı bu kadar açıklayıcı bir şekilde dile getirilmiş olması da ayrıca dikkatimi çeken bir yaklaşım oldu. Serinin devam kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
296 syf.
·2 günde·6/10
Bir lağım temizlenirken kovaların içinden kemik parçaları ve kafatası çıkıyor.Esrarengiz kemikler neymiş diye merak ederken.Kemikleri inceleyen cerrah a bu olayı çözme görevi veriliyor.Cerrahın hem işini hemde cinayeti çözme çabalarını anlatan bir polisiye roman.
376 syf.
·Beğendi·9/10
Cesedin Şifresi "Cerrah Hugh de Singleton" günlüklerinin ikincisi. İlk günlük olan "Huzursuz Kemikler"e yaptığım yorumda seriye ilişkin genel değerlendirmemi (geçtiği dönem, hikaye diziliminin temeli...vs) yapmıştım. Bu romanında da ilk romanında okuyucusuna sunduğu lezzeti aynı kıvamda yakalamıştı yazarımız. Dönem, mekan ve bunlara ilişkin detaylar o denli ince bir şekilde tasvir edilmişti ki okurken olduğunuz andan anında kopup ortaçağ dönemine geçiş yapıyorsunuz. Çok basit görünen bir cinayeti, imkansızlar içinde akla gelmeyecek ipuçlarını takip ederek bitmek bilmez bir enerji ile soruşturan Üstadımız yine azminin karşılığını fazlası ile alıyor. Hugh de Singleton'ın ilk günlüğünde hayranlığımı kazanan hayata, insana ve dine dair saf, temiz ve on ikiden vurarak yaptığı yorumlar bu kitabında da beni etkilemeye devam etti. Cinayet romanlarına bambaşka bir tat katmış olan yazarın bu romanını da şiddetle tavsiye ediyorum.
296 syf.
·Beğendi·9/10
Huzursuz kemikler "Cerrah Hugh de Singleton" günlüklerinin ilki. Ortaçağ döneminde eğitimini cerrahlık düzeyinde tutan bir gencin (Hugh de Singleton) tesadüfler eseri Oxford yakınlarındaki Bampton Kalesi'ne mübaşir olarak atanmasının ardı sıra yaşanan gizemli cinayetlerde/olaylarda değme dedektiflere taş çıkaran incelikteki araştırmalarının anlatıldığı bir seri. Kısaca böyle özetledim ama yazacak çok şeyim var aslında. Öncelikle romanların geçtiği dönem o denli incelikli bir araştırmanın ardından yazılmış ki satıları okurken otomatikman o zamanlara ışınlanıyorsunuz. Tabi ki bu durumu yaratan tek başına araştırma değil araştırmanın çok becerikli bir kalemle dile getirilişinden kaynaklanıyor. Açıkçası tamamen polisiye kitaplar okuma dönemimde olmam nedeni ile aldığım bir seriydi. Ama bulduğum bundan çook daha fazlası oldu. Hristiyanlık üzerinden olsa da kahraman kanalı ile inancın bu denli naif, saf, temiz ve dürüst bir şekilde düşünülmesi ve yaşanması en başta beni etkileyen kısımdı. Üstat Hugh hayatının her anında kendini dürüstlük, samimiyet ve iman konusunda sorgulamayı borç bilmiş bir karakter. Aklı ile bu boyutta bir inancı öyle harika dengeleyip yaşamına aktarıyor ki insan etkilenmeden edemiyor. Şahsen üç günlüğün ardından hayata bu anlamda bakışım etkilenmedi dersem yalan olur. İmkansızlıklar içinde cinayetleri çözme şekli de ustaca kaleme alınmıştı. Günümüz emniyetinin sahip olduğu teknolojinin zerresinin söz konusu dahi edilemeyeceği bir dönemde cinayetleri/olayları adım adım çözüşü insanı kitaba öyle bir bağlıyor ki ayrıntıcı mekan tasvirleri ya da öğünlerde çıkan yemeklere ilişkin detaylar gözünüze gözükmüyor. Ve Üstat Hugh'un hayatın çeşitli noktalarına dair yaptığı tespitleri atasözü vari bir şekilde yer geldikçe dile getirişi kitaplardan aldığım keyfin diğer bir yakasını oluşturuyordu. Okumanızı tavsiye ediyorum. Şaşırtıcı bir şekilde değişik ve başarılı bir seriydi. Umarım 4.günlük de en kısa zamanda raflardaki yerini alır.
304 syf.
·Beğendi·9/10
Mürekkep izi "Cerrah Hugh de Singleton" günlüklerinin üçüncüsü. Türkiye'de yayınlanan serinin son kitabı. Ama aslında 7 tane (bildiğim kadarıyla) günlük yazmış Starr. İnşallah onlar da en kısa sürede yayınlanır. Gelelim bu üçüncü günlüğe. Bu günlük Huzursuz Kemikler'de yaşadığım okuma keyfini oldukça katlayan bir kurguya sahipti. Üstadımızın yola ilk çıktığı nokta olan Oxford'a yaptığı bir ziyaretle başlayan macerada büyük saygı duyduğu hocasının kitaplarının çalındığını öğrenir. Ve Lordunun da onayı ile bu olayı çözmek için Oxford'a gelir. Gizem göründüğü gibi basit olmadığı gibi pek çok şiddet olayı ve cinayeti de peşi sıra getirir. Ve tüm bu koşturmacalı olaylar silsilesi arasında Üstadımız en nihayetinde hayatının aşkını da bulur. Ama iktidar sahibi bir rakibin ortaya çıkması da uzun sürmez. Ve olaylar gittikçe gerilimi yüksek bir hal alır.

Asla aldığıma ve okuduğuma pişman olmadığım bir seriydi. O basitlik ve sadelik içinde yazarın okuyucunun yakasına yapışma başarısı ciddi anlamda takdire şayandı. Şiddetle tavsiye ediyorum.
296 syf.
·2 günde·8/10
Tavsiye ettiği kitaplar arasında. İsmi biraz ürpertici geliyor. Ama okadar korkulcak bişey yok romanda. İşlenmis bir cinayeti kemiklerinden yola çıkarak yüz yıl öncesinin imkanlarıyla bulmaya çalışan bir doktorun hikayesi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Melvin R. Starr
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Kalamazoo, Michigan, Amerika Birleşik Devletleri

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.