Mürekkep İzi

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
491 gösterim
Üstat John Wyclifi daha önce bu kadar kederli gördüğümü hatırlamıyorum.
Her şey nihayet sona erdiği zaman bana bir âlimin kitaplarını çalmanın bir erkeğin karısını çalmak kadar külfetli bir iş olduğunu söyledi.

Ancak o zamanlar bir karım veya pek fazla kitabım olmadığından, bu düşüncenin doğruluğunu tayin edebilecek bir durumda değildim.
İşte Oxford yakınlarındaki ortaçağ kasabası Bamptonda cerrahlık yapan Bampton Kalesi mübaşiri Hugh de Singletonın yaşamından enfes ve merak uyandırıcı bir öykü daha. Hugh kitapları arayışında en az kendisi kadar etkili olan güzel Katee abayı yakmıştır.
Birkaç kararlı hasım onu durdurmaya çalışmaktadır, ancak bunun nedeninin açgözlülük mü, yoksa daha kişisel bir garez mi olduğu bilinmez. Sonra nehirde kitaplardan birini satmaya çalışan yoksul bir öğrencinin cesedi bulunur: fakat görünüşe göre delikanlı öylece nehirde boğulmamıştır
Çok çeşitli karakterleri ve basit bir dille anlatılmış hikâyesi ile Mürekkep İzi okuyucuya 14. Yüzyıl mutfağı ve toplumsal adetleri hakkında geniş bir manzara sunuyor. Yazarın John Wyclifin öğretilerinin yarattığı politik ve dini etkilerin çoğundan kaçınmış olması romanı genç yetişkinler için kusursuz bir hikâye haline getirmiş.
Historical Novel Society

Bu kitabın en etkileyici yönlerinden biri de, Mel Starrın hikâyeyi yazmadan önce yaptığı araştırmaların derinliği olsa gerek. Yazar hikâyeyi bir ortaçağ cerrahının ağzından kalmayıp Ortaçağa dair günlük yaşam şartları, yemekler, giysiler ve çok daha fazlasına ışık tutuyor. Hem de son derece heyecan verici bir biçimde.
Mustard Seed Reviews

Yazar, okuyucuları sürekli bir merakta bırakacak geçişler ve gelişmeler yaratmak konusunda çok yetenekli. Özellikle ortaçağ gizemine meraklı okuyucular bu müthiş eğlenceli kitabı ellerinden bırakamayacaklar.
Mini Book Bytes

Kitap büyük bir özenle kurgulanmış ve Mel Starrın hikâyelerin geçtiği dönem hakkında sahip olduğu bilgi birikimi müthiş!
Susan Lutes

Mel Starr bana göre okuyucuyu yakalayarak, neyi kimin yaptığını öğrenene dek sayfaları karıştırmaya devam ettirecek hikâyeler yazmayı gerçekten iyi beceriyor. Mel Starr ve muhteşem kahramanını tanıdığıma çok memnun oldum. Bu kitabı ısrarla tavsiye ediyorum.
Vics Media Room

Bu kitap son sayfasına kadar eğlenceli bir gizem havasında devam ediyor. Yazarın okuyucuya Ortaçağda yaşıyormuş hissi veren, akıcı üslubuna bayıldım.
Tammy is Blessed

Bu tazeleyici romanı hem yetişkin, hem de genç okuyucular için şiddetle tavsiye ediyorum!
The Ramblings of Two Readers

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786055358389
 • Orijinal Adı:
  A Trail Of Ink
 • Çeviri:
  Gökçe Çiçek
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Librarian 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mürekkep izi "Cerrah Hugh de Singleton" günlüklerinin üçüncüsü. Türkiye'de yayınlanan serinin son kitabı. Ama aslında 7 tane (bildiğim kadarıyla) günlük yazmış Starr. İnşallah onlar da en kısa sürede yayınlanır. Gelelim bu üçüncü günlüğe. Bu günlük Huzursuz Kemikler'de yaşadığım okuma keyfini oldukça katlayan bir kurguya sahipti. Üstadımızın yola ilk çıktığı nokta olan Oxford'a yaptığı bir ziyaretle başlayan macerada büyük saygı duyduğu hocasının kitaplarının çalındığını öğrenir. Ve Lordunun da onayı ile bu olayı çözmek için Oxford'a gelir. Gizem göründüğü gibi basit olmadığı gibi pek çok şiddet olayı ve cinayeti de peşi sıra getirir. Ve tüm bu koşturmacalı olaylar silsilesi arasında Üstadımız en nihayetinde hayatının aşkını da bulur. Ama iktidar sahibi bir rakibin ortaya çıkması da uzun sürmez. Ve olaylar gittikçe gerilimi yüksek bir hal alır.

Asla aldığıma ve okuduğuma pişman olmadığım bir seriydi. O basitlik ve sadelik içinde yazarın okuyucunun yakasına yapışma başarısı ciddi anlamda takdire şayandı. Şiddetle tavsiye ediyorum.