9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
331 gösterim
Daha önce iki öykü kitabını yayımladığımız Kadri Öztopçu'dan bu kez bir roman. Yara, sert, acımasız bir çocukluk öyküsünü anlatıyor. Romanın anlatıcısı, alabildiğine renkli bir babanın, bir tombalacının oğludur. Baba, mahalle kahvelerinin vazgeçilmez simasıdır. Başı bir türlü beladan kurtulmayan, sürekli "içeri" girip çıkan tombalacının öldürülmesiyle birlikte, oğulun yaşamında da ağır, çocuk ruhuyla altından kalkamayacağı bir dönem başlar.

Kadri Öztopçu, Yara'da anlattığı çevrenin insanlarının tüm hallerine vakıf; onları usta bir ressamın inceliğiyle çiziyor, psikolojik portrelerini, mahalle aralarının jargonuyla bütünleşmiş dillerini tüm gerçekliğiyle gözlemliyor. Sonunda, okurunu yakıcı bir ikilemle baş başa bırakıyor.

Nitelikli edebiyat okurlarının büyük beğeniyle okuyacağı, "fazladan" tek bir cümle barındırmayan, iyi çalışılmış, şiirsel, hüzünle yoğrulmuş, izi kolay silinmeyecek bir anlatı, Yara.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750719059
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadri Öztopçu'nun öykülerinin içimi acıttığını hatırlıyorum.Bu ince romanını da korkarak elime aldım.Korkarak çünkü iç acıtıcı herşeyden koşarak uzaklaşmak istediğim bir ruh halindeyim.Yine de bir solukta bitirdim kitabı.Evet üzülüyor insan,içinde bir burukluk oluyor ama kabul etmek gerek ki usta bir yazar kadri Öztopçu.Zor bir iş olan kısa roman yazmanın hakkını vermiş.

Kitaptan 3 Alıntı

ÜMİT YILMAZ 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sabahtı ve hangi mevsimde olursak olalım her daim çiçekli bir dal olan annem,
bahçede,yapraklarını ve taptaze çiçeklerini güneşe çevirmiş,ılık rüzgarın nefesini çiy damlalı diri yeşil yapraklarının,görülmedik renklerdeki çiçeklerinin ve ipince gövdesinin her bir zerresinde duyumsayarak geziniyordu,bir tüy hafifliğinde.Ilık ılık esen rüzgara kattığı kokusunu da kim bilir nerelere gönderiyordu.Belki babama.bana belki.Belki bütün dünyaya.

Yara, Kadri Öztopçu (Sayfa 45)Yara, Kadri Öztopçu (Sayfa 45)
ÜMİT YILMAZ 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hiçbir zaman iyileşmeyecek derin yaralar bunlar.Kan değil irin sızıyor içlerinden ve sızan bu irin,bir sümüklüböcek izi gibi ardıma düşüyor;biliyorum,artık nereye gitsem,
kaçıp hangi deliğe saklansam nafile.Alacakaranlığında ömrümün,bir gün,o izden bulacaklar beni ve..

Yara, Kadri Öztopçu (Sayfa 32)Yara, Kadri Öztopçu (Sayfa 32)
ÜMİT YILMAZ 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sorulmaktan kelimeleri yorgun düşmüş,harfleri lime lime olmuş sorulardır bunlar;yıllardır yine de sorarım: İnsan neden yaşar,derim kendi kendime.

Yara, Kadri Öztopçu (Sayfa 13 - Can yayınları-99 sayfa-9,5 TL.1.basım.kasım 2013)Yara, Kadri Öztopçu (Sayfa 13 - Can yayınları-99 sayfa-9,5 TL.1.basım.kasım 2013)