1000Kitap Logosu
Meral Maruf

Meral Maruf

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
21 Kişi
71
Okunma
7
Beğeni
1.257
Gösterim
Unvan
Yazar
Yaşamı
Afganistan’ın işgalini anlatmıştı Mavera Dergisi’nde yayımlanan yazılarıyla tanıdığımız Meral Maruf, Afganistan’ın işgal edildiği dönemde bizi, orada yaşananlardan haberdar ediyordu. Meral Maruf, bundan yıllar önce babasının Ankara Radyosu’nda görev yapmaya başlamasıyla Türkiye’ye gelmişti. Çocukluk dönemi Türkiye’de geçti. Daha sonra Afganistan’a dönmüşse de Afganistan’ın Ruslar tarafından işgal edilmeye başlanması sebebiyle ailesiyle birlikte Pakistan’a hicret etmek zorunda kaldı. Türkiye, Meral Maruf’u Mavera Dergisi’nde yayımlanan yazılarıyla tanıdı. Meral Maruf, Afganistan’ın Rus orduları tarafından işgal edildiği dönemde Cahit Zarifoğlu’na Afganistan’da yaşanılanlarla ilgili mektuplar gönderiyordu. İlerleyen zamanlarda Zarifoğlu, Meral Maruf’un mektuplarını Mavera Dergisi’nde yayımlamaya başladı. Türkiye’de edebiyatseverlerin bu vesileyle tanıma fırsatı bulduğu Afgan cihadının hanım yazarlarından Meral Maruf, Hicret Günleri, Afganistan Mektupları ve Dullar Kampı olmak üzere edebiyat dünyamıza üç eser kazandırdı.
190 syf.
·
Puan vermedi
Afganistan'ın Rusya tarafından işgal edildiği dönemde gerçek olayların anlatıldığı kitap. Kitabın yazarı çocukluğunu Türkiye'de geçirmiş, Afgan cihadında kadınların teşkilatlanmasında rol oynamış Meral Maruf. Cahit Zarifoğlu ile Meral'in mektuplaşmaya başlamasıyla bir kitap fikri ortaya çıkar. Meral Maruf bir nevi Mavera Dergisi'ne muhabirlik yaparak Rusların yapmış olduğu insanlık dışı zulümleri Türkiye'deki insanlara aktarmıştır. Rus işgalini ilk elden şahitlerinden öğrenmek, kurgu olmayan bir kitap okumak... Sonuç: Kitap okumak değil birçok mazlumun yaşamına şahitlik etmek!
Hicret Günleri
8.8/10
· 33 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
136 syf.
·
10/10 puan
Afgan cihadı olarak meşhur olan mücadelenin hikayesi değil, bizzat kendisi. Hikayevi bir tarzla gerçekler anlatılmış. Şahitlerin ağzından yaşananlar derlenip birbirine ilintili başlıklarla kitaplaşmış. Adı üzerinde, dul kadınların cihad topraklarındaki yaşadıkları konu edinmiş ama erkekler de kahramanlıkları ile yaşananlar da yerlerini alıyor. Bir erkek olarak okudum, beğendim, tavsiye ederim. Roman okur gibi okuyabilirsiniz. Sayfalar arasında duygulanmamak da elde değil... Bir arkadaşımın adını, babası gençken bu kitabı okuduktan sonra bir mücahidin adının aynısı olarak koymuş: Muhammed Şehid. Babasına özellikle sordum, teyit ettim. Benim için farklı bir duyguydu.
Dullar Kampı
8.1/10
· 32 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5