Meral Maruf

Meral MarufHicret Günleri yazarı
Yazar
8.6/10
23 Kişi
90
Okunma
10
Beğeni
2.697
Görüntülenme

Hakkında

Afganistan’ın işgalini anlatmıştı Mavera Dergisi’nde yayımlanan yazılarıyla tanıdığımız Meral Maruf, Afganistan’ın işgal edildiği dönemde bizi, orada yaşananlardan haberdar ediyordu. Meral Maruf, bundan yıllar önce babasının Ankara Radyosu’nda görev yapmaya başlamasıyla Türkiye’ye gelmişti. Çocukluk dönemi Türkiye’de geçti. Daha sonra Afganistan’a dönmüşse de Afganistan’ın Ruslar tarafından işgal edilmeye başlanması sebebiyle ailesiyle birlikte Pakistan’a hicret etmek zorunda kaldı. Türkiye, Meral Maruf’u Mavera Dergisi’nde yayımlanan yazılarıyla tanıdı. Meral Maruf, Afganistan’ın Rus orduları tarafından işgal edildiği dönemde Cahit Zarifoğlu’na Afganistan’da yaşanılanlarla ilgili mektuplar gönderiyordu. İlerleyen zamanlarda Zarifoğlu, Meral Maruf’un mektuplarını Mavera Dergisi’nde yayımlamaya başladı. Türkiye’de edebiyatseverlerin bu vesileyle tanıma fırsatı bulduğu Afgan cihadının hanım yazarlarından Meral Maruf, Hicret Günleri, Afganistan Mektupları ve Dullar Kampı olmak üzere edebiyat dünyamıza üç eser kazandırdı.
Unvan:
Yazar

Okurlar

10 okur beğendi.
90 okur okudu.
120 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
“Kafirler istemese de , Allah nurunu tamamlayacaktır.”
Reklam
O Şinvar'ın adını anınca tüylerim diken diken oldu. Hayretle onlara bakıyordum. Ve kendi kendime, Şinvar'dan ha!. diyordum. Şinvar, tüm Afganistan'ın nefret ettiği tek şehirdi. Hepsi mücahid düşmanıydı. Daha bir ay önce Abdulhak için evimizi didik didik ettiren Şinvarlılar değil miydi?
Sayfa 106 - AkabeKitabı okudu
Gentur, komünizmden kaçışın kurtuluş noktasıydı. Kaçan kaçana... Kaçanların hepsi yaşlılar, kadınlar ve çocuklar... Hepsi uzun kaçıştan sonra ayaklarını uzatmış, düşünüyorlardı : Oğlumun üçü cephede, ikisi zindanda ve ben burada... diye,
Sayfa 103 - AkabeKitabı okudu
Ben donmuştum, yalnız bir ölüye benziyordum. Bir erkeğin el uzatması bizim vatanda kanla temizlenebilir. Ama o an satılmış ayı pis elini uzatıp bir köşeye büzülmüş olan beni bileğimden tutup çekti. Tam arabanın ortasına düşmüştüm.
Sayfa 135 - AkabeKitabı okudu
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
190 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Dedemin kitapları arasında bulduğum ve onun sayesinde okuduğum kitap hayli eski, ikinci basımıyla kütüphaneme eklenmiş oldu. Kitap tamamıyla yaşanmış olayları birinci kişinin ağzıyla sunuyor.Mavera dergisinin basım yıllarında Afgan rus savaşının kızıştığı zamanlar, Meral hanım okuduğu bu dergi vasıtasıyla Cahit Zarifoğluna mektup gönderiyor. Bu mektuplar dergide yayınlanıyor daha sonra da kitaplaştırılıyor.İşte bu kitap savaşta ailesini korumak için Pakistan'a gönderen mücahidlerin yanında onlara ihanet edenleri ve tabii ki bizzat hicret eden kadın ve çocukların başlarından geçenleri anlatıyor.Bir çırpıda okunanların bir zamanlar yaşanmış olduğunu idrak ettiğinizde boğazınızda bir yumru hissediyorsunuz.Sadece Münevver'in Hicretini okumak bile olayların vehametini ortaya döküyor. Savaşın sadece askerler arasında olmadığını ve silah yerine insanların değerleri vasıtasıyla psikolojik olarak nasıl saldırdıklarını okumak zor olsa da kesinlikle umutsuzluğa düşürmeyen içinde inanç ve ümit barındıran bir kitap,okumak çok şey kazandırdı.
Hicret Günleri
Hicret GünleriMeral Maruf · Akabe Yayınları · 199043 okunma
87 syf.
·
Puan vermedi
·
22 günde okudu
Çok duygusal ve üzüntü veren bir kitaptı. Rus askerlerinin Afgan halkına yaptığı zulümü anlatan bir kitaptı. Şiddetle okumanızı tavsiye ederim. Okurken orada yaşanan zulmü resmen insan iliklerine kadar hissediyor.
Afganistan Mektupları
Afganistan MektuplarıMeral Maruf · Akabe Yayınları · 198710 okunma
190 syf.
10/10 puan verdi
Hey gidi günler...
Meral Maruf'un tüm kitaplarını ve Mavera Dergisinde yayınlanan tüm yazılarını okudum. Zaten yazıları daha sonra kitap olarak basılmıştır. Çok etkilenmiştim. Afgan Müslümanlarının çektikleri zulümler, eziyet ve işkenceler, yerlerinden edilmeler ve daha fazlası... Okuyunca ağlamamak imkansız. Rus zulmünü iliklerinize kadar hissediyorsunuz ve adeta birebir yaşıyorsunuz. Zira yazarın kalemi oldukça iyi. Rabbim resmen, fiilen ve zihnen işgal altındaki tüm İslam ülkelerini ve Müslümanları kurtarsın...
Hicret Günleri
Hicret GünleriMeral Maruf · Akabe Yayınları · 199043 okunma