Michael Guillen

Michael GuillenDünyayı Değiştiren Beş Denklem yazarı
Yazar
8.9/10
172 Kişi
625
Okunma
17
Beğeni
2.804
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Akademisyen,bilim editörü,yazar

Okurlar

17 okur beğendi.
625 okur okudu.
33 okur okuyor.
584 okur okuyacak.
22 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Daha uzağı görebilmişsem bu, devlerin omuzları üzerinde durmam sayesindedir." Newton
Reklam
Joule ile Mayer arasındaki çatışma, bilim insanları arasında da bir birliğin olmadığını gösteriyordu, ancak en azından onlar, bıçak ve mermiyle değil kelimeler ve rakamlarla savaşıyorlardı.
Sayfa 234Kitabı okudu
"Bütün yaşamı boyunca kendini hep davetsiz bir misafir gibi hissetmişti, sanki bu dünyada ona aynlmış bir yer yoktu."
"Kozmos, Yunancada düzenlilik, güzellik ve nezaket karşılığında kullanılan bir sözcüktür."
"Herkesin gördüğü şeyle ilgili kendine özgü farklı bir fikri vardı ve bu görüş ayrılıklarını çözmenin bilimsel bir yolu kesinlikle yoktu"
Michael Guillen
Michael Guillen
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
284 syf.
10/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Öncelikle yorumuma bilime küçücük derecede bile ilgi duyan kim varsa bu kitabı okumadan geçmesin, zira okuyucu için büyük bir kayıp olacaktır. Bilime giriş kitabı olarak adlandıra bileceğimiz derecede kitabın dili sade ve yazarın örneklendirmeleriyle birlikte olay örgüsü akılda kolay yer edebilecek nitelikte. Yazar kitapta bahsi geçen -Isaac NEWTON, Daniel BERNOULLI, Michael FARADAY, Rudolf CLAUSIUS ve Albert EINSTEIN- bilim insanlarının icat ettikleri formüllerin nasıl bulunduğunu, yaşamlarında nasıl bir ruh hallerine sahip olduklarını ve ortaya çıkan formüllerin tüm hayatımızda nasıl bir etki gücüne sahip olduklarını anlatıyor. Her bilim insanının icadını üç bölümde ele alıyor, bunları veni, vidi ve vici olarak adlandırmış. Tüm bilim tarihinin nasıl evrildiğini, doğru bilinen yanlışların nasıl yıkıldığını ve bilimin birikerek ilerlediğinin en büyük kanıtı olan kronolojik sıralamaya nasıl sadık kalındığını anlatıyor. Gerçekten hepsi de saygı duyulması gereken icatlardır ve günümüz modern bilim dünyasının temel yapı taşları olarak adlandırılmaktadırlar. Hepsi bir sonraki buluş için gerekli olan altyapıyı sağlamış olup ilk formülden son formüle doğrudan bir akış söz konusudur. İçlerinde en çok etkilendiğim bölüm Michael FARADAY 'ın icadı olan Elektromanyetik İndükleme Yasası 'dır. O zamanlarda zenginlerin hobi uğraşı olarak bilinen bilmi halkın tabanındaki işçi sınıfından gelerek yaptığı icatlarla ve akademik çalışmalarıyla bu önyargının kırılmasında öncü olmuştur. İçimizde ki meraklı çocuğu ve bilim aşkını asla öldürmemek dileğiyle, keyifli okumalar dilerim...
Dünyayı Değiştiren Beş Denklem
Dünyayı Değiştiren Beş DenklemMichael Guillen · Tübitak Yayınları · 2010625 okunma
318 syf.
10/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Neden az okunuyor?
Kitapta yazım ve başlık hatalarının mevcut olması olumsuz yorumum olacak. Tabiki yayınevine ait bu sorunlar giderilebilir. İkinci bölüm ile üçüncü bölüm başlığı yer değiştirirse başlık sorunu çözülüyor bence. Şimdi gelelim kitabın mükemmelliğine. Tek kelimeyle bayıldım. İnce araştırmalar yapıldığı o kadar belli ki. Bağlantılar, geçişler sıkmadan merak içinde kitabın okunmasını sağlıyor. Bölümlere ayrılarak da titiz bir çalışma yapılmış yazar gerçekten taktire şayan. Bilim insanlarının hayatının bu şekilde tatlı bir anlatımdan geçmesi benim açımdan daha da merak uyandırdı ve araştırmaya sevk etti. Kesinlikle size bir şeyler katacak bir kitap. Keşke daha önceden okusaydım dedirtti. Merak eden varsa kesinlikle bekletmeden okusun, olmayan da edinsin derim. Okuduğunuza asla pişman olmayacağınız bir eser. Okunma sayısının az olmasına da ayrıca şaşırıyorum. Keşke bu hayatları daha çok merak edip feyz alsak.
Dünyayı Değiştiren Beş Denklem
Dünyayı Değiştiren Beş DenklemMichael Guillen · Nemesis Kitap · 2020625 okunma
284 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Dünyayı Değiştiren Beş Denklem, Michael Guillen
Harika bir eser. Fizik tutkunları için bir belgesel niteliğinde. Okuması kolay, eğlenceli. Benim çok sevdiğim bir eserdir. Birden çok kez okumuşumdur. Tübitak yayınlarının fiyatları uygun oluyor. Alıp okumanızı öneririm. Bilimle kalın. 10/10
Dünyayı Değiştiren Beş Denklem
Dünyayı Değiştiren Beş DenklemMichael Guillen · Tübitak Yayınları · 2010625 okunma