Michael Guillen

Michael Guillen

Yazar
9.0/10
79 Kişi
·
217
Okunma
·
5
Beğeni
·
1138
Gösterim
Adı:
Michael Guillen
Unvan:
Akademisyen,bilim editörü,yazar
Yaygın inanışın tersine, canlı olmak doğaya aykırıdır. Gerçekte yaşam, Evren'in bu en temel yasasına uyum göstermek yerine meydan okuyarak varlığını sürdürmektedir.
İnsanlarla uğraşmaktansa akışkanlarla uğraşmak Bernoulli'ye hiç bu kadar çekici gelmemişti. Akışkanların nasıl davranacağının önceden bilinebileceği konusunda en azından bir umut vardı. İnsanların davranışlarına ise akıl erdirmek olası görünmüyordu; örneğin, diye düşünüyordu Bernoulli omuz silkerek, o gün babasıyla arasında geçen olayları önceden kim tahmin edebilirdi ki?
Sonsuz gerçeklerin sonlu varlıklarca algılanabilmesini sağlayabilmek üzere denklemlere, şiire bu denli çok benzeyen bir yapı kazandıran şey de işte budur.
Hepsinden önemlisi, Bay Clarke'ın çatı katındaki geniş kitap koleksiyonuydu. Newton için burası harika bir kaçış yeri, ideal bir sığınaktı. Geniş bir entelektüel yelpazede çok çeşitli konulara yöneldikçe, Newton'un hevesi daha da kamçılandı.
Dünyevi âlem Aristoteles'e göre sadece dört temel niteliğe sahipti: ıslak ve kuru, sıcak ve soğuk. Bunlar dünyadaki her şeyin (ki buna çağdaşlarının fiziki gerçekliğin esasını oluşturduğuna inandıkları dört element de dahil) temelini oluşturuyordu. Toprak dedikleri şey, temelde kuru ve soğuk; Su, soğuk ve ıslak; Hava, ıslak ve sıcak; Ateş ise sıcak ve kuruydu.
O günlerde gözlerini yitirmiş olan Euler ise, o kadar gayretle çalışmıştı ki, yayımlanan çalışmalarının sadece başlıklarını içeren liste yüz sayfaya yakın tutuyordu.
Yıllar boyunca, küresel bir dil geliştirip, bunu yaygınlaştırmak amacıyla üç yüzden fazla girişimde bulunulmuştur. Bunlardan en ünlüsü Polonyalı göz doktoru L. L. Zamenhofun 1887'deki girişimiydi. Esperanto adıyla bilinen yarattığı yapay dil günümüzde 22 ülkede 100.000'i aşkın kişi tarafından konuşulmaktadır.
Newton, en ünlü denklemi ve onun insanı şaşırtan sonuçları üzerinde iyice düşünmüş ve şu itirafta bulunmuştu: "Göksel olguları kütleçekimi kuvvetiyle açıkladık, ancak bu kuvvetin nedenini belirlemedik." En sonunda, bütün bunların sorumlusunun Tanrı olduğu konusunda ısrar ediyor ve şunları söylüyordu: "Güneş, gezegenler ve kuyrukluyıldızlardan oluşan bu en güzel sistem, ancak zeki ve güçlü bir varlığın bilgisi ve hâkimiyetiyle işleyişini sürdürebilir." Newton, Aristoteles'in Tanrıyı Dünya'dan ayrı bir göksel âlemle sınırlandıran düşüncesinde hatalı olduğu sonucuna varmıştı. Aristoteles'in bu düşüncesi, Newton'un genç çağdaşlarının, bu mükemmel göksel âlemin kütleçekimiyle bozulması nedeniyle Tanrı'nın
Evren'den dışlandığını düşünmeleri kadar hatalıydı. Tam tersine Yaratan, küçük bir elma ve Dünya da dahil, yaratmış olduğu her şeyde daima var olmuştu, vardı ve var olacaktı. Gittikçe yaşlanan ünlü doğa felsefecisi heyecanla şunları söylüyordu: "O ölümsüz ve sonsuzdur; her şeye gücü yeter ve her şeyi bilir. Ebedi ve ezelidir. Varlığı sonsuzdan sonsuza uzanır."
284 syf.
·7 günde·10/10
@ Dünyayı değiştiren beş denklem, beş dahi, beş çalışkan bilim insanı, beş hayat hikayesi, beş bilim insanı etrafında bilim tarihi... Akıcı, eğlenceli, anlaşılır bir dille yazılmış, gençlere bilimi, çalışmayı ve azmi sevdirecek güzel bir eser. Mühendisler, fen bilgisi öğretmenleri, matematik severler ve bilime merakı olanlar mutlaka okumalı.

@ Newton'un kütle çekim kanunundan Einstein'ın maddenin enerjiye dönüşümü ilkesine kadar merak ve ilgi ile okunacak bir eser..

@ Kitabın en çok en az bilgimin olduğu Faraday ve en çok merak ettiğim elektrik kısmı yani üçüncü bölümü oldu.

@ Faraday çok fakir bir aileden geliyormuş, para kazanmak için bir kitapçıda ciltçi olarak çalışmaya başlamış ve kendi çabasıyla okuma yazma öğrenmiş. Elinin altından yüzlerce çok kıymetli eserler geçmekteymiş ve Faraday okuyor, okudukça merakı daha çok artıyor ve merakı arttıkça daha çok okuyor ve daha çok öğreniyormuş. Doğa felsefesi en çok sevdiği konuymuş. Bir gün ustasından kendisine ufak bir bölme vermesini istemiş, çok iyi bir insan olan ustası Faraday'ı kırmamış ve Faraday küçük, mütevazı laboratuarını kurmuş ve çalışmaya başlamış...

@ Faraday'ın çalışkanlığına ve azmine kendi milletimizden yaşayan bir örnek vermek istiyorum; Aziz Sancar, Mardinli orta gelirli, çiftçi, sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geliyor. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin'de aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanıyor ve bölümünden birincilikle mezun oluyor. Daha sonra bu başarısından dolayı burslu olarak yurtdışında yüksek öğrenimine devam esiyor ve üstün çalışma ve gayreti sonucu moleküler biyokimya dalında yaptığı çalışmalarla Nobel Kimya ödülünü kazanıyor... Gençlerimize örnek olması dileklerimle sözlerimi Faraday'ın güzel bir sözü ile noktalıyorum.

@ "Bilim bize hiçbir şeyi göz ardı etmememiz ve küçük ayrıntıları küçümsemememiz gerektiğini öğretir. Zira, büyük şeyler küçük şeylerden oluştuğu gibi, asIında küçük ayrıntılarda çoğu kez büyük şeyler gizlidir." Faraday
284 syf.
·6 günde·10/10
Öncelikle yorumuma bilime küçücük derecede bile ilgi duyan kim varsa bu kitabı okumadan geçmesin, zira okuyucu için büyük bir kayıp olacaktır.

Bilime giriş kitabı olarak adlandıra bileceğimiz derecede kitabın dili sade ve yazarın örneklendirmeleriyle birlikte olay örgüsü akılda kolay yer edebilecek nitelikte.

Yazar kitapta bahsi geçen -Isaac NEWTON, Daniel BERNOULLI, Michael FARADAY, Rudolf CLAUSIUS ve Albert EINSTEIN- bilim insanlarının icat ettikleri formüllerin nasıl bulunduğunu, yaşamlarında nasıl bir ruh hallerine sahip olduklarını ve ortaya çıkan formüllerin tüm hayatımızda nasıl bir etki gücüne sahip olduklarını anlatıyor. Her bilim insanının icadını üç bölümde ele alıyor, bunları veni, vidi ve vici olarak adlandırmış.

Tüm bilim tarihinin nasıl evrildiğini, doğru bilinen yanlışların nasıl yıkıldığını ve bilimin birikerek ilerlediğinin en büyük kanıtı olan kronolojik sıralamaya nasıl sadık kalındığını anlatıyor.

Gerçekten hepsi de saygı duyulması gereken icatlardır ve günümüz modern bilim dünyasının temel yapı taşları olarak adlandırılmaktadırlar. Hepsi bir sonraki buluş için gerekli olan altyapıyı sağlamış olup ilk formülden son formüle doğrudan bir akış söz konusudur.

İçlerinde en çok etkilendiğim bölüm Michael FARADAY 'ın icadı olan Elektromanyetik İndükleme Yasası 'dır. O zamanlarda zenginlerin hobi uğraşı olarak bilinen bilmi halkın tabanındaki işçi sınıfından gelerek yaptığı icatlarla ve akademik çalışmalarıyla bu önyargının kırılmasında öncü olmuştur.

İçimizde ki meraklı çocuğu ve bilim aşkını asla öldürmemek dileğiyle, keyifli okumalar dilerim...
284 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Kitap, isminden de anlaşılacağı üzere günümüzün bilim dünyasına sekil vermiş olan beş önemli keşfi anlatan beş bölümden meydana gelmektedir.
Her bölümde bir bilim insanını konu alıyor. Isaac Newton ve kütle çekim kuvveti, Bernoulli ve Hidrodinamik basınç Yasası, Faraday ve elektromanyetizma, Clausius ve entropi, ve de son olarak Albert Einstein ve Görelilik Teorisi bu beş bölüme konu olan bilim adamları ve teorileridir.
Her bolum, her bilim insanının çocukluğundan başlayıp etkilendiği kişilere, başından geçen olaylara, sonuca ulaşma aşamalarına ve bu yolda neler yaşadıklarını akıcı, asla sıkmayan hatta şiirsel bir dille okura sunuyor. Hepimizin ismen tanıdığı bu bilim insanlarının çocukluklarını, iç kavgalarını, düşüncelerini, hayata bakış açılarını görmek, yani bu kişileri isimlerinden öte kimlikleriyle, insan olarak tanıyabilmek açısından çok yararlı bir kitap.
Öte yandan dönemin siyasi ve toplumsal yapılarını, din ve bilimin ilişkisini son 500 yıllık platformda okuyucuya oldukça başarılı bir şekilde aktarmaktadır.
284 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle muhteşem bir kitap. Enfes... Sayfaları yutarcasına okumak istiyorum. Kurgusu, hikaye edişi, sizi kitabın içine alıveriyor. Kurtulamıyorsunuz.
284 syf.
·29 günde·8/10
Kitap beş bölümden oluşuyor. Dünyada büyük önem taşıyan beş denklem beş önemli kişi ile ele alınmış. Newton, Bernoulli, Faraday, Clasius ve Einstein bu kitabın başrolleri. Kitabın en güzel tarafı bilimsel içeriğinin yanında bu bahsi geçen kişilerin çocuklukları, aile yaşamları ve özel hayatlarının da anlatılması. Böylelikle hem kitap sadece bilgisel olmaktan çıkıyor hem de bu kişilerin hayatları boyunca nasıl yollardan geçtiklerine şahit oluyorsunuz.
284 syf.
·Beğendi·9/10
Kitapta anlatılan 5 denklem dünyayı, bu kitapsa benim matematiğe bakışımı değiştirdi. Bu kitaptan önce matematiğe bakışım sıradan bir 2. sınıf mühendislik öğrencisi kadardı, okul hayatım dışında ilgi duymamış, fazladan hiçbir şey yapmamıştım. Kitabı okuduktan sonra, dışarıdan fizikçi gibi görünen bu beş bilim insanının aslında matematikçi olduğunu anladım(Faraday tek istisnadır, zaten sonradan onun bulguları da Maxwell tarafından matematiğe dökülmüştür.). Aynı zamanda bir fizik öğrencisi olarak, evreni anlama yolunda matematiğin önemini görüp beynimden vurulmuşa döndüm.
Kitapta, onlar olmadan 21. yüzyıldaki günlük yaşantımızın 15. yüzyıldan farklı olmayacağı beş denklem anlatılıyor. Bu denklemlerin keşfedilmesine olanak veren bilimsel birikim, keşfi tetikleyen anlar ve sonrası bir masal gibi anlatılıyor. Matematik ve fizikle evrenin güzelliğini tek satıra indirgeyebilen bu beş denklemi anlatan kitap, her yaştan insanın hayata, zorluklara ve bilime bakışını değiştirebilecek nadir kitaplardan biri.
284 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şu an ki teknolojinin nasıl ve nerden geldiğini ayrıntılarıyla öğrenmemi ve gerçekten ömrüm boyunca unutamayacağım bilgiler edinmemi sağladı
284 syf.
·9/10
Sadece beş, on tane harf ve rakamdan oluşan matematiksel bir denklemin dünyayı, yaşam biçimlerini nasıl tamamen değiştirebildiğini hem bilimsel hem roman estetiği ile anlatıyor.
284 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Bana göre Matematik Fizik gibi pozitif bilimler adı altında incelenen dallarla arası Lise sıralarından bu yana bozuk olan kişilerin dikkatini çekebilecek, üzerine 'aslında bir kaç sayının yan yana gelmesi gerçekten bir çok şeye yol açabiliyor.' tadında düşünülebilecek, aslında ön yargılı bir çok kesimin sıkılmadan tadını çıkararak okuyabileceği ve herkese hitap ettiğini düşündüğüm akıcı, açıklayıcı bir kitaptı kendileri.
284 syf.
·10/10
mükemmel bir kitap. her insanın okuması gerektiğine inanıyorum. bilhassa mühendisler ve mühendislik öğrencileri kesinlikle okumalı. dünyanın nasıl değiştiğini ve değişimi sağlayan insanların hayatlarının bu proses esnasında nasıl bir hâl aldığını keşfetmek benim için müthiş bir deneyimdi.

kitapta beş denklem ve bu denklemlerin yaratıcısı olan beş bilim adamı var:

1. evrensel kütle çekimi yasası - isaac newton
2. hidrodinamik basınç yasası - daniel bernoulli
3. elektromanyetik indükleme yasası - michael faraday
4. termodinamiğin ikinci yasası - rudolf clausius
5. özel görelilik teorisi - albert einstein

her birinin hayatı sıradışı ve okumaya değer. newton'a olan ilgim nedeniyle, kitaba başlamadan önce newton bölümünü okumak için can atıyordum. ancak kitap bittikten sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki, bernoulli bölümü en ilgi çekici kısım. gerçi dediğim gibi, kitap baştan sona okunmayı hak ediyor. akışkanlar mekaniğinin tanrısına selam olsun.

10/10

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Guillen
Unvan:
Akademisyen,bilim editörü,yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 217 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 195 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.