1000Kitap Logosu
Michael H. Hart
Michael H. Hart
Michael H. Hart

Michael H. Hart

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
113 Kişi
304
Okunma
16
Beğeni
1.334
Gösterim
Unvan
Astrofizikçi, Yazar
Doğum
NY, A.B.D, 28 Nisan 1932
Yaşamı
Astrofizikçi ve Yazar olan Michael H. Hart, kaleme aldığı En Etkin 100 adlı kitabı ile popularite kazanmıştır.
G.K
Dünyaya Yön Veren En Etkin 100'i inceledi.
Dünya tarihi, liderler, kâşifler, filozoflar, sanatçılar ve bilim insanlarıyla doludur. Gerçekten bu insanlar doğru zamanda doğru yerde olmasalardı; Mikroplar nasıl keşfedilecekti? Kâğıdı kim icat edecekti? Anestezi kullanılmadan nasıl ameliyat olacaktık? Buhar makinesi icat edilmeseydi Sanayi Devrimi nasıl yaşanacaktı? Tıp tarihini kim değiştirecekti?
Dünyaya Yön Veren En Etkin 100
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Batuhan Babaoğlu
Dünyaya Yön Veren En Etkin 100'i inceledi.
536 syf.
·
4/10 puan
Milattan önce tarihlerden başlayıp günümüze kadar ulaşan süreçte, Dünya denilen evrende pek çok isim gün yüzüne çıktı. Pek çok isim ülkelerinin yönetiminde ve güç kazanmasında etkili oldu. Pek çok isim, yaptığı icatlar ve gözlemleriyle insanlığa büyük fayda sağladı. Sayısız kişi sayabiliriz bu konuda, liste on binlerce kişiyi aşabilir. Bu düşünceden hareketle yazarımız Hart, "Dünyaya Yön Veren En Etkin 100" adlı kitabını hazırladı ve kendi düşünceleri ile araştırmalarının yardımıyla bize 100 kişilik bir liste oluşturdu. Kesin olarak söylemeliyim ki liste, Hart'ın öznel fikirleri ve yargılarından oluşuyor. Her bir kişinin önce yaşamı hakkında bilgiler veren yazar, sonrasında ise o kişinin neden listede olduğuna ve insanlığa faydalarına yönelik açıklamalar yapıyor. Yalın bir dil kullanılan kitap, oldukça akıcı ilerliyor. Şahsen ben kendi öznel değerlendirmemde, bu yüz kişilik listeden 34 kişiyi gereksiz buldum. Yani bu 34 kişiden önce, listeye girmesi gereken başka insanlar var. Hz Muhammed, Hz İsa, Hz Musa, Aziz Paul, Papa II. Urban ve daha niceleri; en etkin yüz listesinde bence o kadar öneme sahip değiller. Hart'ın listesi 36 bilim insanı ve mucit, 31 siyasi ve askeri lider, 14 filozof ve düşünür, 11 dini lider, 5 sanatçı ve edebiyatçı, 2 kaşif ve 1 sanayiciyi içeriyor. Dünyayı bilimin şekillendirdiğini bir kez daha görüyoruz bu sıralamada... Bu listedeki insanların dikkat çekici özelliği, 69'unun Avrupalı olmasıdır. İngilizler, burada 18 kişi ile başı çekmektedir. 100 kişiden 32'si milattan önce ve sonraki dönemlerde ortaya çıkarken, 68'i ise 15. yüzyıl itibariyle varlık gösteriyor. Sadece gerçekten yaşamış bireylerin yer aldığı bu listede, dünyaya fayda ve tarihsel süreçte alınan rol önemli gözetildi. Benim için fazlasıyla eksik bir listeydi, çok tatmin edici bulmadım. Eleştirdiğim ilk nokta; Marie Curie hariç erkek egemen bir liste olmasıydı, biraz daha kadın eklenebilirdi. İkinci olarak, sanat ve edebiyat dallarında daha çok katılım beklerdim. Üçüncü noktada; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Ulu Önderimiz ve Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk bu listede kesinlikle yer almalıydı. Sonrasında; Kasparov, Michael Jordan, Muhammed Ali gibi küresel ölçekte önemli bir boyuta ulaşmış spor adamları listede kendine yer bulabilirdi. Spor alanından bir kişi dahi seçilmemiş. Beşinci olarak tarihimize baktığımızda, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim gibi önemli Osmanlı padişahlarının listede yer alması gerektiği kanaatindeyim. Son noktada, Michael Foucault olmadan, bu listenin hep yarım kalacağını düşünüyorum. Tüm bu yönlerinden dolayı listeyi eksik gördüm ve puanım bu sebepten düşüktü. İstediğimi bulamadığım bir kitaptı.
Dünyaya Yön Veren En Etkin 100
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Altay
Dünyaya Yön Veren En Etkin 100'i inceledi.
704 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Muhteşem Derleme Kitaplığın Vazgeçilmezi Olmalı
Harika bir kitabı geride bıraktım. Yazar öylesine emek vermiş ki anlatılamaz. Kaynakça belirtmeye kalksa bir kitap daha çıkar. Dünyaya yön veren listesi hazırlanırken, popülerlik, zenginlik vs. dikkate alınmamış. Asıl önemli olan bir kişinin tarihe katkısı ve kaç insanda etki bıraktığı. Öyle durumlar var ki gerçekten de o kişi olmasa tarih değişmeyecek veya yüz yıllar sonra değişecek kadar yavaş ilerleyecek. İçerisinde müthiş bilgiler var. Ben okurken fazla altını çizmem ama buna rağmen neredeyse iki sayfada bir altını çizecek bir bilgi elde ediyorsunuz. Yazılanlar doğrudur yanlıştır net olarak bilemem. Okurken objektifçe bir sıralama yapıldığı izlenimi var. Yazar öylesine akıcı ve özet anlatmış ki sanırsınız hepsine tanık oldu. Ortalama yaşam süresinin eski zamanlarda çok kısa olduğu net şekilde anlaşılıyor. İster istemez insanın aklına geliyor, çok yaşamak mı önemli, dolu yaşamak mı? Hızlı yaşa genç ol lafını sonuna kadar dolduran insanlar var. Şu andaki halimizi düşününce üzülüyorum doğrusu. Kitabi şiddetle tavsiye ederim hemen alıp okuyun. Ayrıca kitabın sayfa sayısı sizi korkutmasın çünkü 100 kişinin fotoğrafı var ve zaten 100 yaprak bu şekilde gidiyor. Sayfa sonlarındaki diğer boşluklar vs dikkate alındığında ennn az 300 sayfa boş aslında. Yani bu kitap 400 sayfa var yok. Ayrıca takıntısı olanlar için söyleyim yayın evi kaynaklı inanılmaz imla ve baskı hatası var buna sinir olanlar okumayabilir :)
Dünyaya Yön Veren En Etkin 100
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
27