Michael H. Hart

Michael H. Hart

Yazar
8.1/10
28 Kişi
·
57
Okunma
·
4
Beğeni
·
861
Gösterim
Adı:
Michael H. Hart
Unvan:
Astrofizikçi, Yazar
Doğum:
NY, A.B.D, 28 Nisan 1932
Astrofizikçi ve Yazar olan Michael H. Hart, kaleme aldığı En Etkin 100 adlı kitabı ile popularite kazanmıştır.
"Mutlaka," diye düşündü Siddharta, "hayat, acılar ve ölümlerle çok çabuk silinen geçici zevklerin ötesinde bir şey olmalı".
"Hayat , acılar ve ölümlerle çok çabuk silinen geçici zevklerin ötesinde bir şey olmalı."

Buda (Prens Siddharta)
Mahkeme sırasında, Lavosier'nin ülkesine ve bilime yapmış olduğu sayısız hizmet anlatılarak bir kurtarma girişiminde bulunulmuştu. Yargıç ricayı küstah bir cevapla reddetti: "Cumhuriyetin dahilere ihtiyacı yoktur.'' Gerçeğe daha yakın bir görüş çalışma arkadaşı, büyük matematikçi Lagrange'a aittir: "O kafayı gövdesinden ayırmak anlık bir işti, bir benzerinin gelmesi için ise yüz yıl bile yetmeyebilir.
"Yoksulluk devrimin ve suçun anasıdır"

"İnsanoğlunun yönetimi üzerine kafa yormuş olan her kişi, imparatorlukların kaderinin gençliğin eğitimine bağlı olduğuna inanır."

Aristoteles
Kağıt kullanımı Çin'de ikinci yüzyılda yaygınlaştı ve bir iki yüz­ yıl içinde Çinliler Asya'daki diğer ülkelere kağıt ihraç eder hale gel­diler. Kağıt yapım tekniğini uzun süre sır olarak sakladılar. Ama 751 yılında bazı Çinli kağıtçılar Araplar tarafından esir alındı ve bu ola­yın üzerinden fazla zaman geçmeden hem Semerkant'ta hem de Bağdat'ta kağıt üretilmeye başlandı. Kağıt yapma sanatı yavaş yavaş Arap dünyasında yaygınlaştı ve on ikinci yüzyılda Avrupalılar bu sanatı Araplardan öğrendiler.
Öncelikle kitabı almayı düşünenlere bir uyarıda bulunmak istiyorum. Benim kitabımda ciddi baskı hataları vardı. Bu bir iki kelimenin yanlış yazılmasıyla sınırlı değil. 100 kişi arasında olan 5-6 kişi, baskı hatası sonucu kitapta yok, onun yerine zaten basılmış olan 5-6 kişi çift basılmış. Bunu ve diğer birkaç ciddi hatayı belirten bir mail attım yayınevine, sağolsunlar bir dönüş yapmadılar! Almadan önce lütfen kontrol edin.

Rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı baskı hatalarına rağmen okuyabildim. Hepsi de okunması gereken önemli kişilerdi ve daha kitaba sığmayan nice isimler var. Her bir kişiye üç-beş sayfa ayrılmış. Bu yüzden kitabın kalınlığı korkutmasın. Benim gibi yatmadan önce birkaç kişi okursanız üç haftada 100 kişi rahatlıkla bitiyor :)
Yazar kendine göre bir liste yapmış ve listedeki kişilerin hayatları hakkında her yerde bulabileceğimiz temel bilgiler vermiş.. Ancak liste ilginç.. Örneğin Stalin, Lenin, Kraliçe Elizabeth, Gorbaçov gibi devlet adamlarının bulunduğu ilk 100 listesinde Fatih, Kanuni ya da Yavuz Sultan Selim yok.. Pasteur, Edison, Graham Bell gibi aslında kendi icatları olmayan buluşların patentine sahip olan bilim adamları var ama Tesla, El Cezeri, Harezmi yok.. Bach, Beethoven, Sheakspeare gibi sanatçılar var ama Dostoyevski, Gogol, Puşkin gibi büyük edebiyatçılar yok.. Ayrıca bazı şahsiyetlerin dünya tarihine yön verip vermemiş olduğu da son derece tartışmalı.. kendi alanları açısından önemli olabilirler ama tarihe yön vermek denildiğinde ölçü daha farklı olmalıydı..
Kitapta günümüze kadar geçen zamanda gerçekten dünyanın akışını değiştiren 100 insanı seçmiş, kendince sıralamaya koyarak, haklarında bilgiler vermiş. Her zaman bir yerlerden duyduğumuz bir çok kişi var listede, en güzelide onlar hakkında bilgi edinmekti. Güzel hazırlanmış bir kitap, beğendim.
Tarihin en önemli şahsiyetleri kimlerdir ve neler yapmıştır gibi bir konuda bilgi sahibi olmamızın yanı sıra birçok ilginç bilgi öğreniyor olmamız bakımından da değerli bir kitap. Bir kere okuyup bitirmek için değil düzenli aralıklarla açıp karıştırarak yeni şeyler öğrenmek için de bundan daha iyi bir kitap olamaz. Herşeyden önce kitap seven, ya da kütüphane oluşturan herkesin elinde bulunması gereken, evladiyelik diyebileceğimiz müthiş bir kitap. Şeref listesinde Atatürk'ün olması da ayrıca bir gurur kaynağı tabi ama 100 içerisinde olsaydı da kimse niye burada Atatürk var diyemezdi. Zevk veren, ufuk açan, hayrete düşüren zengin bir kitap.
Kitap, yazarın kendi araştırmaları sonrasında ortaya çıkardığı ilk 100 kişiden oluşmaktadır. Milattan Önce, Milattan Sonra ve günümüzde yaşamış olan bir çok değerli insan hakkında neden 100 kişi arasına girdiği ile ilgili kendince çıkarımlar yapmaktadır. Zevkle okuyacağınızı düşündüğüm bir kitap. Ayrıca bu kitabı okumayı düşünenler için tavsiyem kitabı 100 numaradan başlayıp 1 numaraya doğru okumalarıdır.

Ayrıca 100 kişiye sığdıramadığı isimleri de kitabın 503. sayfasından itibaren "Şeref Listesi"nde belirtmektedir.
Kitap bir solukta okuyabileceğiniz türden bir kitap değil, daha cok ansiklopedi olarak kullanabileceğiniz türden bir eserdir. Birçok yeni insan tanidim fakat görmeyi umduğum bazi karekterleri goremedim.
Kitabı orjinal olarak bulmak ve almak istiyorum. Mümkünse sıfır olursa sevinirim bununla ilgili bilgi paylaşımı yapabilirseniz sevinirim... 6 aydır bulamıyorum kitabı :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael H. Hart
Unvan:
Astrofizikçi, Yazar
Doğum:
NY, A.B.D, 28 Nisan 1932
Astrofizikçi ve Yazar olan Michael H. Hart, kaleme aldığı En Etkin 100 adlı kitabı ile popularite kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 57 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.