Miriam Dubini

Miriam Dubini

Yazar
7.9/10
36 Kişi
·
90
Okunma
·
2
Beğeni
·
604
Gösterim
Adı:
Miriam Dubini
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
72 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok yaratıcı bir kitap. Ve hayal gücü çok geniş. Eğlenceli okunacak bir kitap. Bir günde okunup bitirilebilir. Çocuklar eğlenerek okurken büyükler şaşkınlıkla ya da sıkılarak okuyabilir.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
***
Samuele adında tembel bir çocuk ve kalemi Gigia'nın arasında geçen minik bir öykü.
*
Kitap, başlığından da anlaşılacağı üzere yazmayı sevmeyen bir çocuğun kaleminin yardımıyla yazmış olduğu bir kompozisyonu anlatıyor.
*
Kitabın orta seviyeli bir 3.sınıf öğrencisi için uygun olduğunu düşünüyorum. Yazmayı sevmeyen öğrenciler için de merak uyandırıcı bir kitap olabilir. Ayrıca Türkçe öğretmenleri için, Öykü yazma çalışması yapmadan önce öğrencilere okutabileceği bir kitaptır.
*
Ama ben kitabın teknik yönünü ele almak istiyorum. Kitap, öykü oluşturma süreçlerinin bir kısmını bölüm başlığı halinde vererek, bir bilgilendirici metin olma özelliği taşımaktadır. Bunları kitaba göre sıralayacak olursak;
1. Başlangıç kısmı : Yazı yazarken bir arkadaş edinmek. Bu, yazıyı yazacak kişinin bir arkadaşı, annesi, babası, kardeşi gibi herhangi biri olabilir. Bu şekilde yazma işine kendini veremeyen veya yazmak istemeyen bir öğrenciye adım atmasında veya adımlarını ilerletmesinde yardımcı olacaktır. Konu hakkında sohbet edip, yeri geldikçe içeriktekilerin yazıya aktarılması sağlanabilir ve bu şekilde yazma korkusu veya isteksizliği giderilebilir.
2. Betimlemeler : "Tasvirler ve Alışveriş Listesi" bölümünde bol bol betimlemelere yer verilmiş, karakterlerin ve mekânların betimlemesi dikkat çekici şekilde yapılmış. Okul ortamına atıf yapılarak, kimseyi sıkmayacak şekilde tasvir yapmanın önemi belirtilmiş.
3. Kurgular : Hikâyede en dikkat çekici özelliklerden biri de "öykü yazımında kurgu oluşturma" özelliğini hissettirmesidir. "Baca ile Konuşma" ve "Kara Son" bölümlerindeki canavarlarla ilgili olan kısım, olayların akışının nasıl olması gerektiğini ve öykünün sonuna uygun olması gereken bir geçmişin belirtilmiş olması, öğretici bir niteliktir.
*
Ayrıca öykü içinde öykü olması özelliği ile de üst kurmaca bir kitaptır.

*Hikâyenin sonunda, "Tükenmez kalemi kim icat etti?" ve "Hayvanlar ve mürekkep" bölümleriyle de okuyana bilgi veren ve araştırmacılığa teşvik eden kısa bir bölüme yer verilmiş ve fakat bu bilgi niteliğindeki notlar, hikâyede geçen olay ve karakterlerle ilişkili olduğu için de kopuk olmamış.

*Bu özellikler, kitapta alenen anlatılan şeyler değil, birer analizdir. Kitabı diğer öykü kitaplarından ayıran en belirgin özellikleridir. Türkçe ve Sınıf öğretmenlerinin hikâye yazma öğretiminde yararlanabileceği bir kaynak kitap olma özelliği taşıyor.
72 syf.
·1 günde·8/10 puan
Yazmayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi |4/5|
Çocukluğunuzda, Türkçe ödevlerinde ya da sınavlarında daima kompozisyon yazmamız gerekirdi, hatırlar mısınız? Şahsen ben o ödevleri hiç sevmezdim. Yazı yazmaktan hoşlandığım zamanlar da dahi o kompozisyon ödevlerini sevemedim. Çünkü ne yazmam gerektiği bana söyleniyordu. Aslında yazmak, sana ne yazman gerektiği söylenmediği takdirde daha eğlenceli oluveriyor.
Bu kitabımızda da sevgili Samuele’nin sınıfında, Yaz Tatili hakkında bir kompozisyon yazması gerekiyor ama yazamıyor. Çünkü kendisi yazmayı hiç sevmiyor. Kalemi elinde tutmak, dakikalarca hatta bazen saatlerce kağıdın üstünde döndürüp durmak, Samuele için tamamıyla korkutucu ve gerginlik verici bir durum. Sınıfın çalışkan öğrencileri mürekkepli kalemleriyle beraber kağıdın üstüne kelime üstüne kelime eklemeye devam ederken Samuele hiçbir şey yapamıyor, ta ki elindeki kalem yeminini bozup onunla konuşmaya başlayana kadar.
Bu kitap da okumaya yeni başlayan bir çocuğun okuyabileceği ilk hikaye kitaplarından biri olabilir. Çocuk kitaplarından daha uzun ama bir roman kadar da uzun değil. İsimlerin teleffuzları yazıldıklarından farklı olduğu için, YKY yayınları, kitabın içerisine isimlerin telaffuzlarını da yerleştirmiş, güzel bir düşünce.
Kitabın çocuklara aşılamak istediği şey aslında ödev yapmak için yazmak değil. Yaratıcı yazarlığa alıştırmaya çalışıyor çocukları, kitap. Bir şeyler ‘uydurmanın’ ve o uydurduklarının üzerine tasvirler yapmak, var olan bir şeyi sahip olmadığı kelimelerle açıklamanın keyfini bir çocuğa anlatmak için uğraşıyor kitap ve aynı zamanda da eşyalara değer vermek ile dostluğun da önemini vurguluyor.
Neredeyse her sayfada resimler olduğundan okuması gerçekten de kolay ve de eğlenceli bir kitap olacaktır çocuklar için. Çocukları yazar yapacak bir kitap diyemem kendisi için ama çocukları, hayal güçlerini kağıda dökmeye en az bir kereliğine de olsa teşebbüs ettirebilecek bir hikaye bence. Herkesin yazacağı güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
48 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için yazılmış. İçinde mini bulmacalar da var. Ve sonunda sizi de içine dahil ediyor hikayenin. 7-8-9 yaş için uygun.

Keyifli okumalar.
48 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Çocuk kitabı okumak onların dünyasını anlamak ve çocuk gözüyle bakabilmek adına kıymetli bir fırsat sunuyor.
Okumakta zorlanan mini mini birlerime okuyup yalnız olmadıklarını hissettirmek için aldım ve okudum bu kitabı.
Ancak bir bölümünde hiç de masum olmayan bir detay canımı sıktı.
İlkokul çağında çocukların okuyacağı bir kitapta cinsellik öğesi barınmasını doğru bulmuyorum.
Sınıf kitaplığıma koyamayacağım bu nedenle.
Ama orayı es geçip çocuklara okunabilir.
İyi ki evvela ben okumuşum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Miriam Dubini
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 90 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.