Mitch Albom

Mitch Albom

Yazar
8.8/10
146 Kişi
·
327
Okunma
·
22
Beğeni
·
1.871
Gösterim
Adı:
Mitch Albom
Unvan:
Amerikalı Yazar, Gazeteci, Senarist, Oyun Yazarı ve Radyo Sunucusu
Doğum:
Passaic, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri, 23 Mayıs 1958
Ünlü best-seller Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları adlı kitabın yazarı Mitch Albom aynı zamanda Detroit Free Press gazetesinde köşe yazarı ve radyo spikeridir. Çeşitli hayır kurumlarının yönetim kurulu üyesi olan yazar, eşi Janine ile birlikte Michigan'da yaşamaktadır.
Annem...
Bana vururdu. Azarlardı. Cezalandırırdı. Ama beni severdi. Gerçekten severdi. Beni salıncaktan düşünce severdi. Çamurlu ayaklarımla yere bastığımda severdi. Kusarken, burnum akarken, dizlerim kanarken severdi. Gelip gidişlerimi severdi, en iyi ve en kötü hallerimi severdi. Benim için dipsiz bir sevgi kuyusu vardı.
Mitch Albom
Sayfa 43 - Altın Kitaplar
Yeniden doğuşa inanır mısın, diye sordum.
‘Olabilir.’
Tekrar ne olarak gelmek isterdin?
‘Eğer seçim hakkım olsaydı, hayata bir ceylan olarak geri dönmek isterdim.’
Bir ceylan olarak mı?
Bana gülümsüyor. ‘Sence bu çok mu garip?’

Çökmüş bedenini, üzerine bol gelen elbiselerini, hareketsizliğini, prangaya vurulmuşluğunu… Alabildiğine koşan bir ceylanı hayal ediyorum.
Hayır, diyorum. Hiç de şaşırtıcı değil.
"Eğer bir başka insanın tüm sorumluluğunu üstlenmek, sevmeyi ve derinden bağlanmayı öğrenmek istiyorsanız, çocuk sahibi olmalısınız."
"Bazen gördüğünüz değil, hissettiğiniz şeye inanmalısınız. Ve eğer başkalarının size güvenmesini istiyorsanız, sizin de onlara güvenebileceğiniz duygusuna sahip olmalısınız, karanlıkta olsa dahi. Düşerken bile."
Başka hiçbir canlıda kendi türünü mahkum etme kibri yoktur. Bir kuşun başka bir kuşu mahkum ettiğini hayal edebiliyor musunuz? Bir atın başka bir atı hapse atırdığını?
Mitch Albom
Sayfa 114 - Pena Yayınları
Hayat bir dizi ileri ve geri çekilmeden ibarettir. Sen bir şey yapmak istersin, ama başka bir şey yapman gerekmektedir. Bir şey seni üzer, ama üzülmemen gerektiğini bilirsin. Bazı şeyleri elde veri olarak kabul edersin, fakat hiçbir şeyin garantisi olmadığını da bilirsin.
200 syf.
·4 günde·8/10
Anne ve babası birbirinden ayrı yaşayan bir çocuğun hikayesi. Charley Benetto annesiyle yaşamış ve onun yanında büyümüş, babasız kalmanın sıkıntılarını hep çekmiş ve onun eksikliğini sürekli hissetmiş.

Çocukken babasından ayrılan Charley, daha sonra annesini kaybetmiş, kendi evliliğinde de sıkıntılı süreçler yaşamış ve eşinden ayrılmış birisi.

Tüm yaşadıkları onu alkolik bir insan yapmış ve intiharın eşiğine getirmiş.

İnsan bir şeyi kaybetmeden kıymetini anlayamaz mı?
Elinde imkan, fırsat varken değerini, kıymetini bilemez mi?

Şimdi anneniz yanınızdaysa gidip ona sımsıkı sarılın ve onu üzmeyin, belki yarın yanınızda olmayabilir, fırsatınız olmayabilir. Yaşadığınız pişmanlıklar sonucu "Bir Gün Daha" dememek için sizi sevenleri, sevdiklerinizi incitmeyin. Annenize bir öff bile demeyin.

Anneniz uzaklardaysa içmeniz, ağlamanız, intihar etmeyi düşünmeniz onu geri getirmez ve bunlar onu da sizi de mutlu etmez.
191 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları ne yazık ki kıyıda köşede kalmış ve hak ettiği ilgiyi görememiş bir kitap. Gazeteci yazar Mitch Albom'un kaleme aldığı bu kitap gerçek bir yaşam öyküsünü anlatıyor. Yaşlı ve hayat dolu Profesör Mori bir gün ALS hastası olduğunu öğrenir ve zamanla sağlık durumu kötüye gider. Bu süreçte, eski öğrencisi ile görüşüp sohbet etmeye başlarlar. Sohbetlerinde geçen konular hepimiz için gerçekçi yaşam dersleri... Keyifle ve bazen de gösleriniz dolarak okuyacağınız bir kitap, popüler olandan sıkılan tüm okurlara önerir, iyi okumalar dilerim.
240 syf.
Kitabı çok beğenerek okudum. Hikayesi bence ibretlikti. En önemlisi de hikayenin "yaşanmış bir hikaye" olmasıydı.

Farklı dini ilançlara sahip iki insanın, "insanlık" adına birleşmesi takdirlik bir davranıştı.
Kitabı okuyunca iyice anladım ki, din kesinlikle insanları birleştirmeli, ayırırmamalı.
Allah'a yakın olmak, kuluna yakın olmak , onun bir ihtiyacına imdat olmak.
Bu bazen motivasyon verici bir söz,bir gülümseme, ihtiyacı olan öğrenim bursuna katkıda bulunma, önyargısız affetme...
Hangi dine hangi inanca ve ırka sahip olduğunu hesaplamadan, insana el uzatma...
191 syf.
·9/10
Her öğretmenin ve öğretmen adaylarının mutlaka okuması gereken bir kitap. Hayatım boyunca yanımda taşımak istediğim yol gösterici olduğuna inandığım birkaç kitaptan bir tanesi.
192 syf.
Kitap da film uyarlaması da çok güzel.
İnsanların hayatlarındaki her anın, her olayın , başka hayatları nasıl etkilediğine şahit oluyorsun.

Okurken her olayın arkasındaki hikmet perdesini aralıyorsun sanki...
Güzel bir yolculuktu bence.
Filmi de kitabı kadar iyiydi. Vaktiniz olduğunda bir izleyin, bana hak vereceksiniz...
191 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Dili çok kolay, 1-2 günde bitirilebilir. Ağır veya uzun bir roman sonrası dinlenme kitabı olabilir. Mori'den etkilenmemek imkansız, altını çizdiğim cümleleler oldukça fazlaydı ama bir başucu kitabı da değil.
191 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları, ölüm döşeğindeki yaşlı bir profesörle, eski bir öğrencisi arasında geçen diyaloğun kitabıdır. Ölümle yüzleşmenin ve elindeki son imkanlarla dünyaya, insanlığa iz bırakmanın çabasını anlatır.

Mori, felsefeye göz kırpıp temelinde, hayatı ve hayati olguları irdeleyen bir bilgedir. Aynı zamanda da öğrencisini iyiye, hep daha iyiye ulaştırmak için çabalayan gerçek bir öğretmen…
Kitabın sayfalarında gezinirken, diyalogdan kopulmaması, gerçekte herkesin böyle bir öğretmene ihtiyacından mı ileri geliyor bilmiyorum. Bildiğim tek şey şu ki, kitabı okuyup bitirdikten sonra samimi bir hisle Mori’yi özleyeceğiniz gerçeği…

Gerçek bir hikayenin neticesinde bize ulaştırılan bu kitap, ihmali vefasızlık kılacak nitelikte kıymetli cümlelerle dolu…
200 syf.
·Beğendi·10/10
"Duygusal" sıfatıyla, tek kelimede anlatılabilecek bir eser. Artık hayatta olamayan bir sevdiğinizle geçirebileceğiniz yirmi dört saatiniz olsa ne yapardınız? Romanı okurken bu soruyu mutlaka kendinize sorup göz yaşlarına boğuluyorsunuz. Yazar, yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgiyi düşünmemizi sağlamakta son derece başarılı.
191 syf.
·10 günde·10/10
Gerçek bir 'ölmeden önce okunması gereken ' Mori'yle Salı Buluşmaları. Kendinizden bazı parçalar bulacağınıza , kafanızdaki bazı soruların cevaplarını bulacağınıza eminim

Yazarın biyografisi

Adı:
Mitch Albom
Unvan:
Amerikalı Yazar, Gazeteci, Senarist, Oyun Yazarı ve Radyo Sunucusu
Doğum:
Passaic, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri, 23 Mayıs 1958
Ünlü best-seller Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları adlı kitabın yazarı Mitch Albom aynı zamanda Detroit Free Press gazetesinde köşe yazarı ve radyo spikeridir. Çeşitli hayır kurumlarının yönetim kurulu üyesi olan yazar, eşi Janine ile birlikte Michigan'da yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 327 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 164 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.