Mükerrem Mete

8.7/10
56 Kişi
205
Okunma
7
Beğeni
3.243
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Yazar

Okurlar

7 okur beğendi.
205 okur okudu.
4 okur okuyor.
31 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Sakın birini bağışladığın için pişman olma ve asla birini cezalandırdığın için memnun olup sevinme.
Sayfa 19
Hz. Ali'ye sordular: - Ne hikmettir ki, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer zamanında ihtilaflar yoktu ama Hz. Osman ve sizin halifeliğiniz zamanında ihtilaflar çoğaldı. İlmin kapısı Hz. Ali bu sözlere şöyle cevap verdi: - Bunun hikmeti gayet açıktır. Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'in yanında Hz. Osman ve benim gibiler vardı. Bizim yanımızdaysa sizin gibiler var.
Sayfa 15 - SemerkandKitabı okudu
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
79 syf.
10/10 puan verdi
Dikkat dikkat! Ülke elden gidiyor... Ne dedim ben şimdi? Savaş mı var? Suikast mı var? Kim gidiyor? Neden gidiyor? Gündemi birazcık da olsa takip edenler bilir mecliste yumrukların ve ayakkabıların havada uçuştuğu o dönemleri. Hatta hakaret ve küfre varan çirkin konuşmaları... Hazır seçimde yaklaşmışken tutup burada reklam yapmayacağım tabiki, kitabımız yöneticilere sesleniyor ve haliyle halktan biri olarak ülkemin yöneticileri dört dörtlük diyemiyorum. Konu siyaset olunca kim dört dörtlük ki diyeceksiniz, haklısınız da. Ama keşke her başa geçen cebini doldurmak yerine ülkesini kalkındırıp halkın zihnini ilimle, bilimle doldursa... Hz. Ali, Malik bin Haris el-Eşter'i vergi toplaması, düşmanlarla savaşması, halkın huzurunu ve kalkınmayı sağlaması için Mısır'a Vali tayin ettiğinde kendisine bir emirname göndermiştir. Kitap tek bir mektuptan oluştuğu için bütünlük arzetmektedir. Ve her yöneticinin okuması gereken bir el kitabı niteliğindedir. Yöneticilikle ilgili ana başlıkların tamamı açıklanmış ve herkesin anlayabileceği ve sıkılmadan okuyabileceği bir kitap.
İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere
İlmin Kapısı İmam Ali'den YöneticilereMükerrem Mete · Semerkand Yayınları · 2012190 okunma
79 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Çok severek okuyup bitirdiğim bir kitap. Kısa kısa nasihatler şeklinde yazılmış bir eser. Hz. Ali (r.a) Mısır Valisine hitaben yazdığı Emirname'den hutbelerin yer aldığı bu küçük ve etkili kitap bütün müslümanlara, özellikle yöneticilerin ve belirli insanlardan sorumlu olan herkesin okuması ve buradaki öğütleri dikkate alması faydalı olacaktır. Kısa bir kitap kısa sürede okunabilir.
İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere
İlmin Kapısı İmam Ali'den YöneticilereMükerrem Mete · Semerkand Yayınları · 2012190 okunma
79 syf.
10/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Yöneticilerin, liderlerin ve bu alanda ilgililerin okuması gerektiğine inandığım bir eser. Hz. Ali (r.a)'nın tercüme edilmiş olan emirnâmesi aslında temel bir yönetim ilkeleri kitabı hükmünde. İdarecilikle ilgili tüm ana başlıklar açıklanmış. "İlmin kapısı Hz. Ali bu emirnâme ile sadece Mâlik b. Eşter'i (r.a) değil, kıyamete kadar gelecek bütün müslüman yöneticileri aydınlatmıştır." " ... Hutbelerin içeriğinin dinî olması, dünya hayatıyla veya yönetimle ilgili olmadıkları anlamına gelmez. Aksine yönetimin temel hedefi olan toplumsal düzeni ve refahı sağlayacak olan en temel unsur dindir. "
İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere
İlmin Kapısı İmam Ali'den YöneticilereMükerrem Mete · Semerkand Yayınları · 2012190 okunma