Murat Malay

Murat Malay

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
645
Gösterim
Aşık Veysel evli olduğu zamanlarda eşi başka bir adama aşık olur ve kaçmaya karar verir. Gece uyumak için yataklarına girdikten sonra eşi
kalkar, bohçasını da aldıktan sonra pabuçlarını giyer ve ardına bakmadan kaçmaya başlar. Biraz aradan sonra ayağına bir şeyin vurduğunu fark eder. Pabuçlarını çıkarttığında gördüğüne inanamaz. Aşık Veysel'in tüm parası oradadır. Kaçacağını anlayıp sahip olduğu her şeyi eşine bırakmıştır.

Ayrıca parayla beraber bir kağıt bulur.
Ve o kağıtta şu yazar: Al bu para ananın ak sütü gibi helal olsun, gittiğin yerde kendini ezdirme. Bir de güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa...
Engel her kimse sana, dilerim kahrolsun
Yücelten her kimse seni, varolsun
Uğrunda ölen varsa ruhu şad olsun
Bu can sana feda, vatan sağolsun!
"Münafığın alameti üçtür: Konuştuğunda yalan söyler, vadettiğinde cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder."
Secde, her secde edenin, kendi benliği olan aslını o makamda görmesidir. Ona şöyle derler, "Senden kaybolanı iste bakalım, senin çıkmış olduğun asıl odur." Bu nedenle cisim, kendi aslı olan toprağa secde eder. Ruh da kendisinin çıktığı külli ruha secde eder. Böylece Rabbine secde etmiş olur. Secdeden daha şerefli bir hal yoktur. Bu, bilgiye varma halidir.
Murat Malay
Sayfa 56 - Evreca
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Malay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.