Mustafa Balbay

Mustafa Balbay

Yazar
8.1/10
30 Kişi
·
126
Okunma
·
13
Beğeni
·
1.822
Gösterim
Adı:
Mustafa Balbay
Unvan:
Milletvekili, Gazeteci, Politikacı
Doğum:
Burdur, 8 Ağustos 1960
Mustafa Ali Balbay (d. 8 Ağustos 1960, Burdur), 24. Dönem İzmir 2 . Bölge milletvekili, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara Temsilcisi, Cumhuriyet Gazetesi'nin başsayfasında Gündem adlı köşenin yazarı. Daha önce, gazetenin aynı sayfasının aynı yerinde, 24 Ocak 1993'te bombalı suikast sonucu öldürülen Uğur Mumcu'nun Gözlem başlıklı köşe yazıları yayımlanmaktaydı.
Diktatörlük, bir kişinin milyonlarca kişiye hükmetmesi değildir, milyonların bir kişinin zulmünu kabul etmesidir...
Kenya Devlet Başkanı Kenyatta'nın sözleri;
Beyaz adam Afrika'ya geldiğinde bizim elimizde topraklarımız,beyaz adamın elinde ise İncil vardı.Zamanla bize gözlerimizi kapatıp dua etmesini öğrettiler.Yıllar sonra gözlerimizi açtığımızda gördük ki,bizim topraklarımız beyaz adamın,beyaz adamın elindeki İncil bizim olmuştu...
POLİS Duvarda Yılmaz Güneyin fotorafını görürse kızardı.

"Bu Komünistin fotorafı ne arıyor burada"

Karşı Duvarda Karl Marx'ın resimini görürse gülümseyerek seslenirdi

"Bak ne güzel ak sakallı deden var..."
1917 de Lenin Sovyetler Birliği kurulduğunda tren herkesin eşit yararlanacağı biçimde yola çıktı.Stalin geldi o da yeni raylar döşedi,tren yola devam etti ama,kimseyi bindirmedi.Ardından Kruşçev geldi.Yeni ray üretemeyince arkadaki rayların öne taşınmasını istedi.Böylece tren yola devam ediyormuş gibi göründü.ArdındanBrejnev geldi. Artık arkadaki rayların öne döşeyecek hat yoktu.O,''Herkes trene binsin sallansın tren gidiyormuş gibi olsun'' dedi.Ve Gorbaçov geldi duruma bakıp şöyle dedi.''Herkes trenden insin yol bitti!''
Korkunun gözleri çoktur.İnsan korkmaya başladı mı,her şeyi korku olarak algılar
Mustafa Balbay
Sayfa 99 - Halk kitabevi
Din; tarihin pek çok evresinde iktidar kıskacına girdiği an, iktidar tüm yetersizliklerini dinle örtmeye başladığı an toplumda ve devlette çürüme başlıyor.
Mustafa Balbay
Sayfa 230 - Bilgi Yayınevi
Mustafa Balbay,yakın tarihimizdeki siyasi olayların altında yatan dini sapmaların çeşitlerini ve getirdiği sorunları aktardığı kitabında ATATÜRK'ün dini duyguları kullanmayıp,dinin olağanüstü gücünü iktidar gücü ile birleştirmediği sonucuna vardığı bir kitap yazmıştır.
Kitabı okurken çok düşündüm bu insanlardan ne istediler diye ya kardeşim adam gazetecilik yapıyor ya adamın işi araştırmak belge toplamak bu belge sende ne işi var demek ne demek ya..

Kitabın okurken bir gün hapishaneye düşersem diye bazı bilgileri kafama not düştüm .

Mustafa Balbay elinden geldiği kadar güçlü olmaya çalışmış bu nasıl bir mutluluktur Kanser'sen eğer özgürsün,

O İnsanlara bu eziyeti çektirenler yatacak yerleri yok onu biliyorum isim vermiyorum onlar kendilerini çok iyi bilirler Tarih onları yazdı ne kadar aklamaya çalışsalarda kendilerini bu kitaplar oldukça biz unutmayız..
Mustafa Balbay,Adalet Yürüyüşü sırasında başından geçen olayları,gözlemlediği,tanık olduğu,tanıştığı kişileri kendi gözünden yol boyu yaşadıklarını anlatmış.Sonrasın da Maltepe Mitingini ve peşinden dünyada yapılan örnek yürüyüşlerden bahsederek,yürüyüş sırasında çekilen resimlerle kitabını bitirmiştir
Enteresan bir "gerçekçi fantezi". Erdoğan hakkında düşüncelerini derli toplu yazmış. Beğensek de beğenmesek de onun tarihe geçişini çok yönlü değerlendirmek gerekiyor.
Mustafa Balbay ' ın okuduğum ikinci kitabıdır. Ben yazarın araştırma ve yalın bir şekilde düşüncelerini kitaba aktarmasına hayran kaldım. Güncel konulara farklı bakış açısı getirmesi de kişilerin olaylara farklı bir gözden bakmasını sağlamaktadır. Okuyun ve okutun...
“Hak verilmez bir tekine, al birini bir ötekine” diye başlayan ve aynı sözlerle son bulan müthiş bir kitap.
Dinin devlet yönetimlerinde nasıl kullanıldığını ve suistimal edildiğini ve bunun ne hazin sonuçlar doğurduğunu anlatan, ülkemizdeki Fetö kalkışmasından Arap baharına kadar hiç bir şeyin tesadüf olmadığını ve nasıl bu günlere gelindiğini şaşırarak okuyacaksınız.
Emeklerine sağlık sayın Balbay... Ama çok hazin tabii ki. O günleri yaşadık, çok can kaybımız oldu, acı çeken aile fertlerimiz oldu. Velhasıl acıların acılarıydı o yıllar...
Mustafa Balbay'ı, Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yazılarından tanıyorum. Ergenekon'dan hapse girdi, haksızlık edildi. Fakat çok benimsediğim biri değildir. Bu kitap, Balbay'ın Çin ziyaretinin seyahatnamesi gibi bir yazı. Önsözünde Çin'in 1970'lerden bu yana nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü anlatacağını söylemiş, fakat "Çin komünizmi" dışında pek bir politik sebep vermemiş. Gezi yazısı olarak değerlendirecek olursam; çok renkli. Özellikle Doğu Türkistan'ın anlatıldığı bölümleri didikleyerek okudum. Burada da bir sorun var ki; bugünlerde Çin'in el altından katliam yaptığı Doğu Türkistan'ı tamamen Çin'in gözüyle anlatıyor.. Oruç tuttuğu için öldürülenler, caminin girişine Çin bayrağı asarak her girişte selamlama zorunluluğu getirilenler, köle olarak doğuya götürülenler, ezilenler, Tohti gibi susturulanlar.. Bunları bekledim biraz da..
Balbay'ı Uğur Mumcu'dan dolayı çok seviyorum. Uğur Mumcu katledildiğinde Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilciliğine getiridi. O günden beri her yazdığını okuyorum. Zaten bölge milletvekilimiz. Bundan sonraki yaşantısonda mutluluklar diliyorum. İnşallah
çaldıkları ömrünü kat kat fazlasıyla ve sağlıklı yaşar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Balbay
Unvan:
Milletvekili, Gazeteci, Politikacı
Doğum:
Burdur, 8 Ağustos 1960
Mustafa Ali Balbay (d. 8 Ağustos 1960, Burdur), 24. Dönem İzmir 2 . Bölge milletvekili, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara Temsilcisi, Cumhuriyet Gazetesi'nin başsayfasında Gündem adlı köşenin yazarı. Daha önce, gazetenin aynı sayfasının aynı yerinde, 24 Ocak 1993'te bombalı suikast sonucu öldürülen Uğur Mumcu'nun Gözlem başlıklı köşe yazıları yayımlanmaktaydı.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 126 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.