Nur Yaycıoğlu

Nur Yaycıoğlu

Yazar
6.3/10
14 Kişi
·
57
Okunma
·
0
Beğeni
·
1022
Gösterim
Adı:
Nur Yaycıoğlu
Unvan:
Türk psikolog, yazar
1964 TED Ankara Koleji, 1972 İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. 20 yıl süreyle devlet hastanelerinde klinik psikolog olarak görev yapmıştır. Tıp dergilerinde bildirileri, gazetelerde araştırma yazıları çıkmıştır.
Bir düşünür bana terbiyenin olduğu yerde saygıya bile gerek kalmaz demişti. Saygı şekilcidir oysa bir insan zaten terbiyeliyse ayrıca saygı kaygısı duymaz.
...O güzel beynimize sevgi duymayan,gereken saygıyı gösteremeyen zavallı insanlara acıyorum...
Beynini ona layık bir yolda kullanamayarak kolayından hazıra konmak için cahil büyücülerin veya açıkça yalan söyleyen siyasetçilerin tuzağına düşen insanlara "Neden acıyayım ki "diyorum.
Bu kitabı okumak istiyorum çünkü psikolojiye hastayım !!! Psikolog mu olsam psikiyatrist mi hala karar veremedim ama ne olursa olsun psikoloji olsun diyorum ve yazıyı burada bitiriyorum.
216 syf.
·Puan vermedi
Oldukça iyi hazırlanmış, okunmaya değer bir çalışma olmuş. Kitapta bazı ilginç olaylarla aslında Türkiye'den gerçek insan manzaraları bulmak da mümkün. Ayrıca yazar güzel hafif göndermeler de yapmış.
216 syf.
20 yıllık bir Psikoloğun edinmiş olduğu meslek deneyimi, bununla birlikte sosyal çevresinde gerçekleşen olaylar neticesinde şekillenen bakış açısının kaleme alınmasıyla değerli bir eser meydana gelmiş. Şahsen bir psikoloji sevdalısı olarak bir solukta okuduğum bu yapıtı bu bilim dalına ilgisi olanların okumasını isterim. Toplumun genel bakışından tanımlanan kavramlar, kişilerin çalkantılı hayatları, aslında bambaşka algılanan çoğu değer ve yargılara değinmesi bana farklı bir bakış açısı kazandırdı.
216 syf.
·8 günde·5/10
Yazar eserinde kendi hayatını, anılarını psikolojik tahlillerle anlatıyor. Beklediğim gibi bir içeriğe sahip değildi…
Yine de piskoloji severlere tavsiye ederim.
216 syf.
·1/10
Bir psikoloğun, hatta psikolog olmasa bile herkesin çevresini rahatsız etmediği sürece insanların yaşam tarzlarına saygılı olması gerektiğini düşünüyorum. Fakat kitapta katiller, tecavüzcüler, caniler yerine haşemayla denize girenlerin eleştirilmesi beni oldukça şaşırttı. Kitap tamamen zaman kaybı olsa da nasıl psikolog olunmaz onu öğrenmek için okunabilir.
216 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Vaka örnekleri okuyacağımı umarak başladım ama o konuda hayalkırıklığı yarattı. Sanki bir gazetede yazılan köşe yazıları toplanmış gibi daha çok.
216 syf.
·9 günde·5/10
İlk bakışta, kitabın klinik vakaların incelenmesi gibi bir konusu olacağı tahmin edilse de, kitap sonradan aslında vakalardan daha çok, bir fikir kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Yer yer haklı olmakla birlikte, toplum eleştirisine çok fazla yer vermesi bir noktadan sonra iç karartıcı bir hal alıyor. Buna rağmen bir psikoloji öğrencisinin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Gerçekleri gören bir insan kızı olarak kendisini takdir ettim. Ancak yaşanan İslam'la gerçek İslam'ı birbirine karıştırdığı bazı cümleleri yanlış bir hissiyat verebilir. Bununla beraber hep sosyologlar gözlem yapacak değil ya doktor nur, bir psikolog olarak Türkiye'nin görünürdeki resmini yani ruh haritasını çizmiş. Bence her piskolog yapmalı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Nur Yaycıoğlu
Unvan:
Türk psikolog, yazar
1964 TED Ankara Koleji, 1972 İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. 20 yıl süreyle devlet hastanelerinde klinik psikolog olarak görev yapmıştır. Tıp dergilerinde bildirileri, gazetelerde araştırma yazıları çıkmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 57 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 94 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.