Orhan Alkaya

Orhan AlkayaTuz Günleri yazarı
Yazar
8.0/10
5 Kişi
42
Okunma
5
Beğeni
3.227
Görüntülenme

Hakkında

1958 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okuyan Orhan Alkaya, günlük gazetelerde ve dergilerde değişik sanat disiplinleri üzerine eleştiri yazıları, siyasi makaleler, denemeler yazdı. Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik görevlerinde bulundu. 12 Eylül Darbesi sürecinde 1402 sayılı sıkıyönetim kanunu ile görevden alınan binlerce kamu görevlisi arasında yer aldı. Sanatçı; ansiklopedi yazarlığı, gazetecilik, editörlük, danışmanlık dışında, sinema filmleri de çevirdi. Birgün gazetesinde yazıları yayımlanmakta olan Alkaya'nın basılmış 6 kitabı bulunmaktadır. Sanatçı, 8 Ocak 2008 tarihinde İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği'ne getirildi, 29 Mayıs 2009 tarihinde görevden alındı.
Unvan:
Şair / Yazar
Doğum:
İstanbul, 1958

Okurlar

5 okur beğendi.
42 okur okudu.
1 okur okuyor.
23 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
“bunu anlamıyordum. kendi aşkıma aşıktım.”
Reklam
“Ne çok suçla yazılmıştı ömrüm, biliyordum.”
“Adımdan eksilen her yerde, kendimden kalan şeylerleyim.”
kanın inceldiği her yerde karaya vurur hayat eksildikçe büyürdü, büyür büyürdü.
Sayfa 12
"Bana yorgun, yoksul akşamlar verdin.. "
Orhan Alkaya
Orhan Alkaya
"Başkalarının eksikleri sizin hanenize artı olarak yazılmıyor. Ballandıra ballandıra insanların eksikliklerini konuşup kendinizi tamamlamaya çalışmayın"
Orhan Alkaya
Orhan Alkaya
Reklam
Başkalarının eksikleri sizin hanenize artı olarak yazılmıyor. Ballandıra ballandıra insanların eksikliklerini konuşup, kendinizi tamamlamaya çalışmayın.
Orhan Alkaya
Orhan Alkaya

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
90 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Orhan Alkaya gözlemlerini ve bilgilerini kalemine hiç zorluk çekmeden aktarabilen bir şair. Kelimeler arasında farklı alakalar kurabiliyor ve şiirlerinin arasında mutlaka bilmediğiniz bir şeyler saklı. Kitabın son şiiri olan "İlk Defa Sever Gibi Bir Başka Sevmeyi" adlı şiir ise bu tarzda bir aşk şiiri nasıl yazılır bize onu gösteriyor.
Tuz Günleri
Tuz GünleriOrhan Alkaya · Everest Yayınları · 201115 okunma