Orson Scott Card

Orson Scott Card

YazarDerleyen
8.7/10
283 Kişi
·
589
Okunma
·
33
Beğeni
·
2505
Gösterim
Adı:
Orson Scott Card
Unvan:
Yazar / Eleştirmen.
Doğum:
Amerika, 24 Ağustos 1951
Birçok türde kitap yazmış olmasına rağmen en çok bilim-kurgu türünde verdiği eserlerle tanınmaktadır. 1985'te yayınladığı romanı Ender's Game ve devamı niteliğindeki kitabı 1986'da yayınladığı Speaker for the Dead Hugo Ödülü kazanmıştır.
712 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Muazzam öyküler... Olağanüstü yazarlar...

Kitabın giriş öyküsü yanlış sayfaya konulmuş naçizane fikrim, biraz karmaşık buldum ve sert bir geçiş yapıyorsunuz, içerisinde daha hafif öyküler de var yine kendi çağıyla alakalı giriş için onlardan bir tanesi konulabilirdi ilk sayfaya.Kitabı okuduktan sonra tekrar başa dönüp ilk öyküyü tekrar okudum.

Şunu açıkça söyleyebilirim bilim kurgu okumamış bir insana bile bilim kurguyu ziyadesiyle sevdirir bu kitap.İçerisinde beni 3-5 saat düşündüren öykülerde oldu.Sindire sindire okudum kitabı.Her hikayeden önce yazarı ve eserleri hakkında bilgi verilmesi çok hoş olmuş, ben öyküleri okuduktan sonra yazarları hakkında yine de internetten araştırma yaptım. Çok sağlam yazarlar tanıdım.Dop dolu bir kitap.Bulabilirseniz mutlaka alıp okuyun...

Lloyd Biggle kesinlikle okuyacağım yazarlar arasına girdi.Ezgibent hikayesiyle beni büyüledi.Aynı şekilde Edmond Hamilton çok sağlam bir yazar. Ters evrim hikayesi çok olağanüstüydü. Ursula K. Le Guin beklentim yüksekti hikayesini basit buldum, Ray Bradbury (fahrenheit 451 yazarı) çok popüler bir yazar olduğu için bunda da beklentimi yüksek tutup okumaya başladım ve kesinlikle tatmin ediciydi artık kitaplarını yavaş yavaş okumaya başlayacağım.

Kitap 3 bölümden oluşuyor;
“Altın çağ
Yeni Dalga
Medya jenerasyonu “şeklinde.
27 öykü ve 27 yazardan oluşan dev kadro.

****
Bu sitede öyle bir insan var ki... Bana kitabı uygun fiyatlı olarak satmasını rica ettim okurdan kitabın karaborsa değerini bilen biliyor ama o bırakın para almayı kitabın kargo parasını bile bana ödetmedi. Çok müteşekkirim, hala aramızda iyi insanların, çıkarsız düşünen insanların olması insanlığa dair umutlarımın yeşermesine sebep oldu. Aramızdaki iyi insanları kaybetmeyip günden güne artması dileği ile...
712 syf.
·5 günde·10/10
Herkese merhabalar,
Okurken çok keyif aldığım bir kitabin yorumuyla geldim. Adının hakkını fazlasıyla veren bir kitap olmuş. Okuduktan sonra hem Bilimkurguya doydum, hem de daha fazlasını istediğimi farkettim.
İthaki Yayınlarının, bilimkurgu serisinin 30. kitabı. Orson Scott, kendince yüzyılın en iyi bilimkurgu öykülerini bir arada toplamış ve müthiş bir kitap hazırlamış. İçerisinde 27 yazarın 27 öyküsü bulunmakta. Bazı yazarları daha öncesinden duymuş ya da okumuştum;Ray Bradbury, George R. R Martin, Isaac Asimov, Ursula K. Le Guin gibi... Bazılarını da ilk defa bu kitap sayesinde öğrendiğim; Poul Anderson, Lloyd Biggle, Jr., Harlan Ellison gibi...
Kitap farklı öykülerden oluştuğu için tek tek yorum yapamayacağım maalesef ama okuyup çok beğendiklerimden bir kaç tanesi yazabilirim. Biggle'in Ezgibent'i, Pohl'un Dünyanın Altındaki Tünel'i, George Martin'in Çölkralları'nı( kurgusuna vurulduğum, tek kelimeyle mükemmel bir öykü) en beğendiklerimden oldu.
Birde kitabın en sevdigim iki özelliğinden bahsedeceğim. İlki öykülerden önce o yazarın hakkında kısa bilgiler içermesi, ikincisi ise yayınevinin güzel jesti.Kitap bir üniversitenin "Çeviri Projesi" kapsamında öğrenciler tarafından çevrilmiş olması.
Son olarak, kitabın yayın haklarıyla ilgili bir sorundan dolayı tekrar basımı olmayacakmış sanırım. İyi ki zamanında öğrenip, hemen almışım. Kitapla kalın...
296 syf.
·3 günde
Ender serisinin ilk kitabı olan ender'in oyunu iki ödül aynı anda alan bilim kurgu romanı olduğunu öğrenir öğrenmez okumaya başladım oldukça eğlenceli on bir yaşındaki çocukların asker olması saçmaydı ama okumaya değer tavsiye ederim.
296 syf.
·18 günde·8/10
Yazımın akıcılığı iyi, olaylar hızlıca gelişiyor karakterler hızlıca tanıtılıyor. Sonuna kadar ana karakterin gözünden hayatını konu alıyor ve okura düşüncelerini alıştırıyor, ardından son kısım yine çok hızlı bitiyor. Tahminim bu kitap seri için (6 kitaplık) bir giriş olarak yazılmış. Konunun çok değişik bir biçimde ilerleyeceği son sayfalarda belli ediliyor, ikinci kitabında ne olacağı hakkında en ufak bir ipucu olmaması beni heyecanlandırdı, kitabın yazıldığı tarih göz önüne alındığında büyük başarı gösteriyor.
536 syf.
·15 günde·8/10
Öncelikle şunu belirteyim ben Ender'in Oyunu'nu okumadım. 6.45 Yayınları'ndan çıkan çevirisi hakında o kadar kötü şey duydum ki (keşke bu seriyi güzel bir düzeltmeden geçirip tekrar bassalar) kitabı almaya elim gitmedi. Orijinalinden okuyayım niyetindeydim hatta e-kitap olarak indirdim dahi ama hem gözden uzak olduğu hem de filmini izleyip temel konuyla ilgili bilgiye sahip olduğum için boyumu aşan okuma listemin hep alt sıralarına itildi. Neyse bunun söylememin sebebi Ender'ın Oyunu'nu okumuş bir kişinin bu kitap hakında benimle aynı fikirde olmaması mümkün ama ben bayılarak okudum.

Ender'in Gölgesi konu olarak Ender'in Oyunu ile aynı fakat farklı bir karakterin gözünden. Bu karakter Bezelye, yani Ender'ın Oyunu okuyanların Bean olarak bildiği karakter. -Bean bir isim değil lakap bu yüzden bu çeviriye Bezelye olarak aktarılmış ve bence çok güzel yerine oturmuş.- Bezelye bir sokak çocuğu ve hayatta kalmayı çok zeki olması sayesinde beceriyor. Yazar Orson Scott Card bence bu zekayı çok güzel aktarabilmişti. Bezelye'nin kafasından geçenleri görebildiğimiz için onun zekasını kullanarak sonuca varma sürecini ve onun ne kadar hızlı düşündüğü çok net görebiliyoruz. Ki bence bu kitabı okuması çok keyifli hale getiriyor.

Bu kitabı M. İhsan Tatari'nin ham çevirisinden okudum ve mükemmeldi. Tekrar okumamı gerektirecek sadece birkaç cümle oldu ki bunların bir kısmı yazarın okuru farklı şekilde düşünmeye zorlamasından kaynaklıydı. Gözüme çarpan birkaç yazım hatası ise bir editör elinden geçtiğinde kolayca düzeltilecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Orson Scott Card
Unvan:
Yazar / Eleştirmen.
Doğum:
Amerika, 24 Ağustos 1951
Birçok türde kitap yazmış olmasına rağmen en çok bilim-kurgu türünde verdiği eserlerle tanınmaktadır. 1985'te yayınladığı romanı Ender's Game ve devamı niteliğindeki kitabı 1986'da yayınladığı Speaker for the Dead Hugo Ödülü kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 33 okur beğendi.
  • 589 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 767 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.