Orson Scott Card

Orson Scott Card

YazarÇevirmen
8.6/10
136 Kişi
·
270
Okunma
·
25
Beğeni
·
1.895
Gösterim
Adı:
Orson Scott Card
Unvan:
Yazar / Eleştirmen.
Doğum:
Amerika, 24 Ağustos 1951
Birçok türde kitap yazmış olmasına rağmen en çok bilim-kurgu türünde verdiği eserlerle tanınmaktadır. 1985'te yayınladığı romanı Ender's Game ve devamı niteliğindeki kitabı 1986'da yayınladığı Speaker for the Dead Hugo Ödülü kazanmıştır.
Herkes Hitlerin ordusu yüzünden güce sahip olduğunu düşünür, çünkü öldürmeye çok heveslilerdi ve bu kısmen doğru, çünkü gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur. Ama çoğunlukla, gücü, kelimelerle elde etti, doğru zamanda doğru kelimelerle.
İnsanoğlu göllerin etrafında uzanmak için evrilmedi.Öldürme öğrendiğimiz ilk şey ve yaptığımız iyi bir şeydi,yoksa yok olurduk ve kaplanlar dünyaya sahip olurdu.
Ey Tanrılar, diye düşündü, sizden sonsuza kadar kurtulabilmek için bir kolumu kesmenin veya karaciğerimi söküp çıkarmanın yeterli olacağını bilsem, bıçağı alır ve özgürlük uğruna acı ve kaybın zevkini çıkarırdım.
Dünya değişim zamanlarında daima demokrasi ile idare edilmiştir ve en iyi sese sahip adam kazanır. Herkes Mitlerin ordusu yüzünden güce sahip olduğunu düşünür, çünkü öldürmeye çok heveslilerdi ve bu kısmen doğru, çünkü gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur. Ama çoğunlukla, gücü, kelimelerle elde etti, doğru zamanda doğru kelimelerle.
Muazzam öyküler... Olağanüstü yazarlar...

Kitabın giriş öyküsü yanlış sayfaya konulmuş naçizane fikrim, biraz karmaşık buldum ve sert bir geçiş yapıyorsunuz, içerisinde daha hafif öyküler de var yine kendi çağıyla alakalı giriş için onlardan bir tanesi konulabilirdi ilk sayfaya.Kitabı okuduktan sonra tekrar başa dönüp ilk öyküyü tekrar okudum.

Şunu açıkça söyleyebilirim bilim kurgu okumamış bir insana bile bilim kurguyu ziyadesiyle sevdirir bu kitap.İçerisinde beni 3-5 saat düşündüren öykülerde oldu.Sindire sindire okudum kitabı.Her hikayeden önce yazarı ve eserleri hakkında bilgi verilmesi çok hoş olmuş, ben öyküleri okuduktan sonra yazarları hakkında yine de internetten araştırma yaptım. Çok sağlam yazarlar tanıdım.Dop dolu bir kitap.Bulabilirseniz mutlaka alıp okuyun...

Lloyd Biggle kesinlikle okuyacağım yazarlar arasına girdi.Ezgibent hikayesiyle beni büyüledi.Aynı şekilde Edmond Hamilton çok sağlam bir yazar. Ters evrim hikayesi çok olağanüstüydü. Ursula K. Le Guin beklentim yüksekti hikayesini basit buldum, Ray Bradbury (fahrenheit 451 yazarı) çok popüler bir yazar olduğu için bunda da beklentimi yüksek tutup okumaya başladım ve kesinlikle tatmin ediciydi artık kitaplarını yavaş yavaş okumaya başlayacağım.

Kitap 3 bölümden oluşuyor;
“Altın çağ
Yeni Dalga
Medya jenerasyonu “şeklinde.
27 öykü ve 27 yazardan oluşan dev kadro.

****
Bu sitede öyle bir insan var ki... Bana kitabı uygun fiyatlı olarak satmasını rica ettim okurdan kitabın karaborsa değerini bilen biliyor ama o bırakın para almayı kitabın kargo parasını bile bana ödetmedi. Çok müteşekkirim, hala aramızda iyi insanların, çıkarsız düşünen insanların olması insanlığa dair umutlarımın yeşermesine sebep oldu. Aramızdaki iyi insanları kaybetmeyip günden güne artması dileği ile...
Ender serisinin ilk kitabı olan ender'in oyunu iki ödül aynı anda alan bilim kurgu romanı olduğunu öğrenir öğrenmez okumaya başladım oldukça eğlenceli on bir yaşındaki çocukların asker olması saçmaydı ama okumaya değer tavsiye ederim.
Herkese merhabalar,
Okurken çok keyif aldığım bir kitabin yorumuyla geldim. Adının hakkını fazlasıyla veren bir kitap olmuş. Okuduktan sonra hem Bilimkurguya doydum, hem de daha fazlasını istediğimi farkettim.
İthaki Yayınlarının, bilimkurgu serisinin 30. kitabı. Orson Scott, kendince yüzyılın en iyi bilimkurgu öykülerini bir arada toplamış ve müthiş bir kitap hazırlamış. İçerisinde 27 yazarın 27 öyküsü bulunmakta. Bazı yazarları daha öncesinden duymuş ya da okumuştum;Ray Bradbury, George R. R Martin, Isaac Asimov, Ursula K. Le Guin gibi... Bazılarını da ilk defa bu kitap sayesinde öğrendiğim; Poul Anderson, Lloyd Biggle, Jr., Harlan Ellison gibi...
Kitap farklı öykülerden oluştuğu için tek tek yorum yapamayacağım maalesef ama okuyup çok beğendiklerimden bir kaç tanesi yazabilirim. Biggle'in Ezgibent'i, Pohl'un Dünyanın Altındaki Tünel'i, George Martin'in Çölkralları'nı( kurgusuna vurulduğum, tek kelimeyle mükemmel bir öykü) en beğendiklerimden oldu.
Birde kitabın en sevdigim iki özelliğinden bahsedeceğim. İlki öykülerden önce o yazarın hakkında kısa bilgiler içermesi, ikincisi ise yayınevinin güzel jesti.Kitap bir üniversitenin "Çeviri Projesi" kapsamında öğrenciler tarafından çevrilmiş olması.
Son olarak, kitabın yayın haklarıyla ilgili bir sorundan dolayı tekrar basımı olmayacakmış sanırım. İyi ki zamanında öğrenip, hemen almışım. Kitapla kalın...
Yazımın akıcılığı iyi, olaylar hızlıca gelişiyor karakterler hızlıca tanıtılıyor. Sonuna kadar ana karakterin gözünden hayatını konu alıyor ve okura düşüncelerini alıştırıyor, ardından son kısım yine çok hızlı bitiyor. Tahminim bu kitap seri için (6 kitaplık) bir giriş olarak yazılmış. Konunun çok değişik bir biçimde ilerleyeceği son sayfalarda belli ediliyor, ikinci kitabında ne olacağı hakkında en ufak bir ipucu olmaması beni heyecanlandırdı, kitabın yazıldığı tarih göz önüne alındığında büyük başarı gösteriyor.
Öncelikle şunu belirteyim ben Ender'in Oyunu'nu okumadım. 6.45 Yayınları'ndan çıkan çevirisi hakında o kadar kötü şey duydum ki (keşke bu seriyi güzel bir düzeltmeden geçirip tekrar bassalar) kitabı almaya elim gitmedi. Orijinalinden okuyayım niyetindeydim hatta e-kitap olarak indirdim dahi ama hem gözden uzak olduğu hem de filmini izleyip temel konuyla ilgili bilgiye sahip olduğum için boyumu aşan okuma listemin hep alt sıralarına itildi. Neyse bunun söylememin sebebi Ender'ın Oyunu'nu okumuş bir kişinin bu kitap hakında benimle aynı fikirde olmaması mümkün ama ben bayılarak okudum.

Ender'in Gölgesi konu olarak Ender'in Oyunu ile aynı fakat farklı bir karakterin gözünden. Bu karakter Bezelye, yani Ender'ın Oyunu okuyanların Bean olarak bildiği karakter. -Bean bir isim değil lakap bu yüzden bu çeviriye Bezelye olarak aktarılmış ve bence çok güzel yerine oturmuş.- Bezelye bir sokak çocuğu ve hayatta kalmayı çok zeki olması sayesinde beceriyor. Yazar Orson Scott Card bence bu zekayı çok güzel aktarabilmişti. Bezelye'nin kafasından geçenleri görebildiğimiz için onun zekasını kullanarak sonuca varma sürecini ve onun ne kadar hızlı düşündüğü çok net görebiliyoruz. Ki bence bu kitabı okuması çok keyifli hale getiriyor.

Bu kitabı M. İhsan Tatari'nin ham çevirisinden okudum ve mükemmeldi. Tekrar okumamı gerektirecek sadece birkaç cümle oldu ki bunların bir kısmı yazarın okuru farklı şekilde düşünmeye zorlamasından kaynaklıydı. Gözüme çarpan birkaç yazım hatası ise bir editör elinden geçtiğinde kolayca düzeltilecektir.
Açıkçası bir türlü piyasada bulamadığım bir kitap. Pdf olarak ta bulamıyorum. Bulan yada elinde olan varsa mail adresimi atsam ve bana atsa çok minnettar kalırım
Hasta olmam nedeniyle biraz geç bitirdim fakat kesinlikle filmden daha çok hoşuma gitti filmde hiç görmediğim karakterler var sonu kesinlikle filmde anlatılmamış Peter ve Val'in ikinci karakterleri hiç anlatılmamış film kitaba nazaran çok eksik kitap kesinlikle çok güzeldi
Ender serisinin 2. kitabı. İlk kitabın devamı niteliğinde olmamasına rağmen yazar kitaba göndermeler yapmış. Kahramanımız, ilk kitapta yer alan çocukluk dönemini geride bırakan olgun bir ölüler sözcüsü olarak karşımıza. Konu olarak beni çok etkiledi. Ender farklı bir dünyaya, bir bilim adamının sözcülüğünü yapmak için çağrılır ve olaylar gelişir.
Ender Serisi bildiğim ama ilk kitabın (Enderin Oyunu) konusu gereği daha çok, gençlere yönelik olduğu düşüncesiyle üzerinde fazla durmadığım bir seriydi. Aynı adla vizyona giren filmini izledikten sonra ve devam kitaplarını da biraz araştırınca bu düşüncemin doğru olmadığını görüp tüm seriyi okudum.
Bir bilim kurgu hayranı olarak çok beğendiğim, devam kitaplarınında Türkçe'ye çevrilmesini dört gözle beklediğim, hayal gücünü zorlayan, ufuk açıcı bir seri.
Türü seven herkese tavsiye ediyorum.
Ender isimli çocuğun bir savaşçı olarak yetiştirilmesi anlatılıyor. Karakterin büyümesine ve değişmesine şahitlik ediyoruz. Oldukça sürükleyici bir bilim kurgu romanı olduğunu söyleyebilirim.
Olayların akıcı bir dilde anlatıldığı, ustaca anlatılmış ödüllü bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Orson Scott Card
Unvan:
Yazar / Eleştirmen.
Doğum:
Amerika, 24 Ağustos 1951
Birçok türde kitap yazmış olmasına rağmen en çok bilim-kurgu türünde verdiği eserlerle tanınmaktadır. 1985'te yayınladığı romanı Ender's Game ve devamı niteliğindeki kitabı 1986'da yayınladığı Speaker for the Dead Hugo Ödülü kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 270 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 447 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.