Paul Aron

Paul Aron

Yazar
7.4/10
10 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
583
Gösterim
Adı:
Paul Aron
Unvan:
Williamsburg Vakfı Yayınları Direktörü, Muhabir, Editör
Paul Aron Williamsburg Vakfı Yayınları Direktörü. Daha önce Virginia Gazete'de yönetici, editör ve muhabir olarak çalıştı
"Afrika'dan çıkış" teorisi olarak bilinen teoriye göre, insan soyu önce Afrika'da ortaya çıktı, sonra Ortadoğu'ya yayıldı ve en son Avrupa'ya ulaştı. İnsanlar daha sonra geldikleri iki kıtada, daha ilkel Neandertallerle karşılaştı ve sonuçta insanlarla temasa geçen diğer birçok türün de yazgısını paylaşan Neandertaller tükendi.
"Komite, kaçınılmaz olarak, Californian'ın Titanic'e süvarisinin söylediğinin aksine, on dokuz milden yakın olması, süvarisi ve mürettebatının Titanic'in tehlike fişeklerini görmelerine rağmen, insanlığın ve uluslararası hukukun gereklerine aykırı olarak bu imdat çağrısına yanıt vermediği sonucuna varmıştır."
İspanyol fatihler tarafından ortadan kaldırılan Meksika'daki Aztekler ve Peru'daki İnkaların tersine, Mayalar şehirlerini 900'e varmadan Kolomb'un Amerika'ya yelken açmasından neredeyse 600 yıl önce terk etmişlerdi.
Zırhlar kuşanan genç kız, Chinon'da kral kalesinde kendisini gösterdi ve hızla kralın güvenini kazanarak, ordusunu harekete geçirdi. Mayısta, Orleans Savaşı'nda İngilizleri geri çekilmeye zorladı ve iki ay sonra, muzaffer veliaht prensin taç giyme töreni için Reims'e kadar Charles'a eşlik etti.
Engizisyon yöntemleri dürüst cevaplar almaya elverişli değildi; gerçi Jeanne hiç işkence görmemiş olmasına karşın, on yediden çok kilise görevlisi ve avukatın karşısında yapyalnız kalmıştı. Jeanne'ın kendisi hakkında yalancı tanıklık yapmasını mı istediklerini sorması, onlara direnmeye son verdiğini ve istedikleri şeyi, yani, kendisinin doğaüstü güçlerle ilişkide bulunduğuna ait kanıtları itiraf etmeye karar verdiğini gösteriyordu. Jeanne bunu bir kez itiraf ederse, bunların melek mi yoksa şeytan mı olduğuna karar vermek engizisyonculara kalmış bir işti ve kuşkusuz ikincisini seçeceklerdi.
Kaderi çizilmişti.
Bence bu kitap merak edilen bu konulara yanıt getirmemekte yada bilinenden farklı bir açıklama yapmamakta. Bu nedenle rahatlıkla söyleyebilirimki büyük bir hayal kırıklığına uğradım. İçeriği Daniken uslübunca sansasyonel olmadığı gibi bilimsel olarak ileri düzey doyurucu da değil.
Oldukça güzel bir tarihi araştırma eseri. Günümüzde bilinen veya tartışılan pek çok olgunun geçmişte ne şekilde tartışıldığını veya üretildiğini anlatıyor. Stonehenge ve Piramit'leri kimin yaptığı, Hitler'in yeğenini öldürüp öldürmediği, Jeanne D'arc'ın işaretinin ne olduğu, matbaayı Gutenberg'in gerçekten icat edip etmediği, Titanik faciasında daha çok insanı kurtarmanın mümkün olup olmadığı, Kolomb'un asıl amacının ne olduğu, Shakespeare'in eserlerini gerçekten onun yazıp yazmadığı, Mozart'ım zehirlenip zehirlenmediği, Neandertallerin atamız olup olmadığı gibi pek çok konuda detaylı bilgiler veriyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
İçinde farklı farklı konularda uzman veya hobi amaçlı uğraşan kişilerin gerçekliklerini sorgulamalarıyla bazılarında sis perdesini kalkmasını sağlayan bazılarında sis perdelemesini yumuşatan genel kültür ve tarih meraklılarına hitap elen bir çalışma.
Not:Tarihe karşı çok meraklı bir insan değilim. 4-5 konuda merak ettiğim için hepsini okudum ve pişmanlık duymuyorum. :D

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Aron
Unvan:
Williamsburg Vakfı Yayınları Direktörü, Muhabir, Editör
Paul Aron Williamsburg Vakfı Yayınları Direktörü. Daha önce Virginia Gazete'de yönetici, editör ve muhabir olarak çalıştı

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.