Paul Carson

Paul Carson

Yazar
8.3/10
43 Kişi
·
87
Okunma
·
13
Beğeni
·
1.192
Gösterim
Adı:
Paul Carson
Unvan:
Yazar
Doğum:
İrlanda, Dublin, 1949
Paul Carson 1949 yılında Dublin'de doğdu. Aynı zamanda tıp doktoru olan yazar evli ve iki çocuk sahibidir. İrlanda'da en çok satan yazarlar arasındadır.
Yıllar içerisinde hayatımın gidişatını zapt etmeyi öğrendim. Sadece değiştirebileceğim şeylere kafa yormayı tercih ediyorum. Kontrolüm altında olmayan olayları geride bırakıyorum. Her hüzünlü şarkı dinleyişimde ağlayan tiplerden değilim.
McGrath ve Dowling çok etkilenmişlerdi. Onlara göre doğum hastaneleri sadece mutluluk ve hayatın hüküm sürdüğü yerlerdi. Bebekler doğar, yeni babalar ellerinde çiçekler ve purolarla etrafta koştururlardı.
Yaşam ve umut hâkim olmalıydı buraya.
Ölüm değil.
Hayat belli kurallarla oynanan bir oyun!..Kazanabilirsin denilen ama kazanılamayan ince bir oyundur(?)
Hiçbir insan bu oyunda canlı çıkmaması gerekti ''yeni kural''.
"Adam" -kelimeyi sanki bir ahmağa hikaye anlatıyormuş gibi vurgulayarak söyledi- "Yanlış bölgeye girmiş. Adam, çocukların peşine düşmüş. Adam, eksik etekli çocuklar arıyormuş, birkaç dolara kendisini tatmin etsinler diye."
İntihar bir çaresizlik eylemidir. Çoğu hayat için savaşır, hatta hayatta kalmak için ölümle dahi savaşır.
Sonra rüyamı hatırladım. Dondurmanın şekerli tadını tekrar alabilmek umuduyla dudaklarımı yaladım ancak sadece karamsarlık ve korku tadı aldım.
Lynch arabasına bir kahraman edasıyla binerken, Profesör Patrick Armstrong ise polisler tarafından Merkezi Doğum Hastanesi'nden gösterişsiz bir biçimde çıkarılıp bir polis arabasına götürülüyordu. Karakola götürülüp acımasızca sorguya tutulacak ve en sonunda salıverilecekti. Ama karakolun dışında bekleyen ve Lynch'den bahşiş alan iki Evening Post Gazetesi fotoğrafçısı adamın küçük düştüğü bu anı saniyesi saniyesine fotoğraf makinelerine aktaracaklardı.
Lynch, herkesle bir bir hesaplaşıyordu.
Benim hayatım tıptır Steve. Başka hiçbir şeyle ilgilenmem. Ne golf oynarım ne tekneyle gezerim ne de dağlara tırmanırım. Ben, ne görüyorsan oyum. Bütün benliğimle bir kardiyoloğum.
İncelemeye hakkım varmı yokmu bilmiyorum ama kaç gündür elimde kaldı hiç begenmedim bu polisiye romanını zaman kaybı hikayesi bildiğimiz şeyler gibime geldi.
Sanırım bu türden kitaplardan çok fazla okuduğum için artık beni yeterince etkilemiyorlar. okuduğum çoğu şeye aşinayım ve türe göre yazarın bize sunacaklarını bildiğim için eski tadı alamaz oldum. Bu yüzden olacak ki bu kitabı da çok sevemedim, zaten yazar ortaya çok iyi bir iş çıkaramamış, bende türe fazla aşina olunca kitaptan zevk alamadım.

Ve şunu eklemeden geçemeyeceğim, kitabın sonu aşk romanı gibi, masal gibi çok fazla pembe, musmutlu idi. Gerçekle bağdaşmayan sonları oldukça itici bulan biri olarak bu kitabın sonunu da hiç sevmedim.

Polisiye-gerilim türü içinde ne en iyi ne en kötü kitaplardan biri. Bu türü seviyorsanız ve gizemin yoğun olmadığı polisiyelerden de hoşlanıyorsanız okuyabileceğiniz bir kitap.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/12/nester.html
Ortalama bir polisiye roman olduğunu düşünüyorum. Bir çok açıdan olay akıp gidiyor. Ama biraz daha gizem katılsaydı olaya belki daha çok hoşuma gidebilirdi.
Dikkat spoiler içerir.
Adalet Bakanı Harry Power ve doktor Scott Nolan Dublin'de uyuşturucu ile mücadele konusunda bir çalışma yürütmektedir. Ancak aynı gün içerisinde ikisine de saldırılar. Power yaralanır ve Scott'ın eşi Laura öldürülür. Laura'nın ağabeyi Mark Higgins, İrlanda polis teşkilatı Garda'da çalışan bir dedektiftir ve Laura'nın ölümünden Scott'ı sorumlu tutar. Katil Sean Kennedy adında biridir ve amaçları İrlanda uyuşturucu piyasasının Derek McCann gibi tek bir adamın elinde toplanması ve büyük bir sevkiyat yaparak voleyi vurmaktır. Eski bir narkotik polisi olan Jay Davis ile planı yapan Kennedy işi bağlamak için Tayland'a gider gelir. Ancak Scott bir plan yapmıştır ve Amerika'dan temin ettiği yasal olmayan ilaçlar ve Higgins'in ortaklığı ile o zamanlar kimliğini bilmedikleri Kennedy'nin peşine düşeceklerdir. Acaba bu ikili başarılı olup Laura'nın intikamını alabilecek midir? Kennedy ve Davis sevkiyatı başarıyla gerçekleştirebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Dikkat spoiler içerir.
Dublin Sorgu Hakimi Michael Wilson, Sarah adında bir eşi, Gregory ve Jennifer adında iki çocuğu olan işine bağlı bir hakimdir. Patrick Downing adında biri intihar etmiştir ancak Wilson'un şüpheleri vardır. Çünkü ölen kişi Devlet Bakanı'nkn oğludur ve uyuşturucu bağımlısıdır. Olayı Roche adlı bir bayan dedektifle kurcalarken önce bombalı saldırıya uğrar, sonra evi basılır. Sarah ve çocuklar ile arası bozulan Wilson koruması Reilly ile beraber işe iyice gömülür. Bakan'ın eski uyuşturucu kaçakçısı yeni iş adamı Redmond ile ilişkisi vardır. Daha önceden bir bankada çalışan Harold Mahone birden ifade vermekten vazgeçer. Aslında Redmond bankayı kara para aklamak için kullanmaktadır ama baba Downing onu da dolandırmıştır. Wilson ailesinin tamamı tehlikededir. Acaba intihar yerinde buldukları evsiz Hobbs bu olayı çözmelerine yardım edecek midir? Patrick'in olayı cinayetse katil kimdir ve cinayeti neden işlemiştir? Wilson bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Bir solukta okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Bazen bir cinayeti çözmek ufak bir kumaş parçası kadar kolaydır . Fakat bunu farketmek zordur . Neticede göz önünde olanı kimse görmez . Gerçeklere kulan tıkayan insan çoktur . Ama gerçeğin kıymetini bilmeyen yoktur . Soluksuz okuduğum bir kitap . Tavsiye ederim
Okuduğum romanlar arasında heyecan aksiyonu bu kadar başarılı bir şekilde bana geçirdi son 250 sayfayı acaba ne olucak diye 25 30 dk bitirdim film tadında tek bildiğim
Ben bolca Tıp alanında yeni,yeni isimler öğrendim bu kitapta konusunun verdiği bir şüphe vardı içimde acaba olabilir mi? insanların yetenekleri kullanmak istediklerinde neler yapabileceklerini okudum. ..Ama bu derin bilgilere sahip kişinin bir kitap okuyucusu olarak son derece tavsiye ederim.
Dikkat spoiler içerir.
Chicago Carter hastanesinde çalışan kardiyolog Jack Hunt aradığını bulamadığı için istifa mektubunu yazmaktadır. Bu sırada bir suikastçi Kalp Vakfı başhekimi Sam Lewins öldürülür. Hiç beklemediği bir anda hastane yöneticisi Steve Downes tarafından vakfın başına getirilir. Karısı Beth ve oğlu Danny bu işe çok sevinir. Ancak hastane kendisine büyük maddi yardımda bulunacağı için Zemdon firmasının çıkardığı Cyclist adlı ilacın kampanyasında yer almasını ister. Hunt bunu kesinlikle kabul etmez ve artık başı beladadır. Çocuğu dövülür, evine hırsız girer, kalp hastalıklarında geçmiş enfeksiyonların etkisi araştırmasında beraber çalıştığı bir doktor öldürülür. Üstüne bir de uyuşturucu kullandığı iddiasıyla hastaneden kovulur. Ancak bu doktor öldürülmeden bazı belgeleri ele geçirmiştir ve Hunt'ın da bunları bulması gerekir. İlaç firması yöneticileri Gert Crozer, Stan Danker ve kiralık katil Hend De Mart Hunt'ın ailesini kaçırır. Sadece eski sekreteri Helen ve avukatı Herb'den yardım alabilecek olan Hunt acaba ailesini kurtarabilecek midir? Bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Zendon firmasının ipliğini pazara çıkarabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Paul Carson'dan beklediğim kalitede harika bir roman. Bazı durumlardan dolayı okumaya ara vermiştim fakat devam edeceğim. Sürükleyiciliği çok iyi. Vaktim olsa tek oturuşta bitireceğim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Carson
Unvan:
Yazar
Doğum:
İrlanda, Dublin, 1949
Paul Carson 1949 yılında Dublin'de doğdu. Aynı zamanda tıp doktoru olan yazar evli ve iki çocuk sahibidir. İrlanda'da en çok satan yazarlar arasındadır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 87 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.