Peter Sis

Peter Sis

YazarÇizer
8.7/10
69 Kişi
·
155
Okunma
·
3
Beğeni
·
960
Gösterim
Adı:
Peter Sis
Unvan:
Çek asıllı Amerikalı illüstratör, yazar ve film yapımcısı
Doğum:
Brno, Çekoslovakya, 11 Mayıs 1949
Eski Çekoslovakya'da Brno'da doğan Peter Sís (1949) uluslararası ün sahibi illüstratör, yazar ve film yapımcısıdır. Otuzdan fazla kitap yazmış ve The New York Times Book Review'ün verdiği Yılın en iyi Resimlenmiş Kitabı ödülünü yedi kez kazanmıştır. Son olarak, 2007'de yayınladığı Duvar: Demir Perdenin Arkasında Büyümek adlı kitabı Robert F. Sibert Madalyasına layık görülmüş, ayrıca Caldecott Şeref Kitapları listesine girmiştir. 2003 yılında MacArthur Bursu'nu alan Sís, karısı ve çocuklarıyla beraber New York'ta yaşamaktadır.
"insanlar korkmazsa ve doğru olanı yapacak cesareti bulurlarsa işe yarar. ama yeğenim, gerçekten öne çıkıp konuşma zamanı geldiğinde her şey zorlaşır. insanlar bir an için güçlüdür. bir an sonra zayıflar. ve bu her zaman onların suçu değildir."
Peter Sis
Sayfa 297 - Orlando dayı
384 syf.
·1 günde
Çok sevdiğim bir yazarın tavsiyesi üzerine okumaya başladım kitabı. Biyografi kitabı olduğunu kitaba başladıktan sonra farkettim. Kitabın kahramanı Neftali’nin bizim bildiğimiz adıyla Pablo Neruda’nın çocukluğundan başlayıp gençliğine uzanan olayladan ilham alınarak yazılmış bir öykü Hayalperest. Okurken Neruda’nın kelimelerle, doğayla, eşyalarla olan ilişkisine tanıklık etmek çok güzeldi.

“Dıştaki yaralar aldatıcıdır.” diyor kitapta yazar ve bizi tam da asıl yaraya yani kahramanın çocukluğuna götürüyor. Otoriter bir babanın hayallerinin peşinde koşmaya çalışan oğlu Neftali... Daha sonra babasını bir şiirinde şöyle anlatır Pablo Neruda:
“ve sonra
kapı titreyerek açılır
şiddetli bir rüzgar eser
babamın gelişiyle
...
yüksek bir ses
vahşi karanlık,
çağlayan yağmur
çatıda gümbürderken
homurdanır
ve azar azar
dünya boğulur...

Hem büyüklerin sıkıcı dünyasından uzaklaşıp büyülü bir dünyaya yolculuk yapmak hem de bir şairin hayatına tanıklık etmek için harika bir kitap.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Karşınızda Pablo Neruda’nın çocukluğundan ilham alınarak özenle hazırlanmış büyük puntolu resimli harika bir kitap duruyor.

Eskiden resim derslerinde 35X50’lik resim defterlerimize mavi bir gökyüzü,dağlar ve dağların arasından gülümseyen bir güneş çizerdik.Dağların arasından uzanan bir yol veya nehir olurdu;her iki tarafında ormanlar olan.Kitabımızın anakarakteri hepimizin hayalini kurduğu bu yerde yaşıyor ancak onun Güneş’i gülümsemiyor.Ne yapsa memnun edemediği babası ve kendine arkadaş olarak edindiği sonu görünmeyen bir yalnızlığı var.

Kitap çok basit görünebilir ancak öyle değil,kitabımızın üzerinde yoğunlaştığı iki önemli konu var.İçinde sonsuz dünyalara sahip olan,zayıf ve herkes tarafından hor görülen bir çocuktan bir şairin doğuşunu ve onu her zaman küçük gören önyargılı babasını.

Kitabın akıcılığı harikaydı,karakterlerin derinliği çok güzel işlenmişti,küçüklerin ilgisini çekebilecek büyükleri hayretlere düşürerek kendi çocukluklarına göz atmasına neden olacak bir eserdi.

Pablo Neruda’ya biraz ilginiz varsa yada gerçek yaşamın sıkıcı dünyasından uzaklaşmak,çocukluğunuzu hatırlamak istiyorsanız Neftalinin ucu bucağı olmayan evrenlerine davetlisiniz. :)
384 syf.
·8/10
Çocuk kitabı diyenler de var ama bu kitap çocuk kitabı olmaktan çok öte bir şair'in doğuşunun hikayesidir... Aslında her yazarın ufakken çektiği sıkıntılar kaleme alınmış... Yazmak, okumak için sarfedilen hayal gücü ve aile baskısı... Pablo Neruda'nın izlerini bulacaksınız her sayfasında... İllüstrasyonlar da şahane... Tavsiye ederim...
384 syf.
·Beğendi·10/10
çocuk kitabı gibi görünüyor olabilir fakat büyükler için de şahane bir kitap. biyografi olması ayrıca bir tat katıyor. öte yandan gerçeklik diye gittiğimiz yolda kaybettiğimiz güçlerimizi, körelttiğimiz bakış açımızı aydınlatıyor. hem çocuk hem yetişkinler için olan bu kitabı çok seveceksiniz.
384 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Hayalperest bir çocuk kitabı olabilir, ama mümkün olduğunca herkesin okuması gereken bir eser diye düşünüyorum. Çünkü içerisinde hayallerine koşan, maceraperest, ne olursa olsun etrafındaki güzellikleri görmekten vazgeçmeyen küçücük bir çocuk var. İsmi Neftali. Kitap o kadar güzel ve akıcı ki, bir saatte bitirilebilecek bir kitap. Ben kitabı okuduğumda tıpkı Neftali’nin gezdiği çayırlar gibi yemyeşil ve ışıl ışıl bir alandaydım. Belki de bu yüzden Hayalperest beni epey eğlendirdi.

Spoilersız ayrıntılı yorumu için; http://merilands.com/...st-kitap-incelemesi/
160 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kuşlar Meclisi, Ferideddin Attar'ın Mantıku't-Tayr'ından yola çıkılarak yazılmış ve çizilmiş bir Simurg hikâyesi.İllüstratör, yazar ve film yapımcısı Peter Sís resimleri ve şiirsel metinleriyle anlatıyor, Kral Simurg'u aramak için yola çıkıp, yedi vadiyi aşıp Kafdağına ulaşan kuşların hikâyesini.
Peter Sís, The New York Times Book Review'ün verdiği Yılın En İyi Resimlenmiş Kitabı Ödülü'nü yedi kez, Bologna Ragazzi Ödülü'nü iki kez kazanmış.Film yapımıyla Altın Ayı, resimleriyle Hans Christian Andersen Ödülü gibi pek çok ödülün sahibi olmuş.
Metnin çevirisi Nazmi Ağıl'a ait.
Zevkle okudum, seyrettim, inceledim.️
384 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Neftali Reyes eşsiz hayal gücüne sahip bir çocuktur, kitap okumak, değişik nesneleri koleksiyonuna katmak, ilginç gelen kelimeleri kağıda yazıp çekmecesine saklamak en büyük zevklerinden birkaçıdır. Tüm bu istekliliğe rağmen babası onu boş işlerle uğraşmakla suçlamakta ona doktor olacaksın ona göre şimdiden çalış demektedir, fakat Neftali doktor olmak istememektedir çünkü matematik çalışmaya başladığında sayılar hareketlenerek odanın içinde uçuşmaktadır.
Harika yazılmış gerçek bir şairin, gerçek yaşam öyküsü. Gerçek kimliğini şimdi söylemek olmaz tabii ki.
"Neftali keder, belirsizlik ve hayal kırıklığı ile sarsıldı. Bir devlet, kendi içinde doğru olduğuna inandığı bir şeyi yazan birini nasıl tutuklayabiliyordu? Bütün yazarlar sadce devletlerinin inançlarını mı aktarmalıydı? Tek yaptığı farklı bakış açısı sunmak iken, bir yazar nasıl vatan hainliği ile suçlanabilirdi? Iki farklı görüş tek görüşten daha iyi değil miydi? Okuyucuların kendilerini sorgulayıp kendi fikirlerini oluşturmalarına izin vermek daha iyi değil miydi?
384 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuk kitabı diyip geçmeyin derim. Çünkü gerçekten efsane bir kitap. Çok farklı anlamlar içeriyor ve hayalperest, hayal kurmanın ne demek olduğunu bilmeyenlerle yaşayan bir çocuğun dünyasından bakıyorsunuz hayata bu kitabi okurken.. Benim gerçekten çok beğendiğim bir kitaptı. İyi ki kütüphanemde.
384 syf.
·Puan vermedi
Bazen etrafınıza gölge edecek bir ÇINAR olacaksınız.Ama siz kuruduktan sonra NE bir YEŞİL ne de bir GÖLGE kalacak.O yüzden etrafınızı YEŞİLE DONATMAK ve GÜÇLÜ GÖLGELER oluşturmak için bu tarz kitapları okuyarak(bazıları için çocuk kitabı ama yetişkinlerinde okumasını düşünüyorum) çevrenizdeki çocuklara okutarak muazzam ORMANLAR oluşturabilirsiniz.Tek bir ağaç kötü havayı temizleyemez ama birleşip orman olduklarında, bütün YAŞAM ORAYA AKAR. Kitap; PABLO NEDUDA’nın çocukluğundan ilham alınarak yazılmış, akıcı,heyecanlı ve okurken sizleride çocukluğunuza götürecek güzel bir eser:))
384 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sanırım öncelikle bu kitabı yeni bitirmiş birisi olarak içinde bulunduğum bu aşırı hoşnut durumdan kurtulup mantıklı düşünmeye başlamalıyım. Ama bu oldukça zor duruyor. Her şeyden önce içinde her konudan her düşünceden bir tat bulabileceğiniz bir kitap bana göre. Eşitlik, hayalgücüne duyulan tepki, aile, karşıt görüşler, büyümek.. Neler neler.. Ana karakterimiz Neftali’nin yaşadıklarını okudukça kah üzülecek, kah bir çocuk gibi sevinecek ya da derin düşüncelere dalacaksınız. Ama bilin ki; kitap bittiğinde inanılmaz bir tat almış, derin bir haz duymuş olacaksınız. Öyle bir kitap ki; şiiri, öyküyü ve -asıl sürpriz olan- biyografiyi bir arada bulacaksınız. Kesinlikle okunması gereken bir eser benim gözümde. Kalbimde Küçük Prens ile aynı odayı paylaşmaya hazır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Sis
Unvan:
Çek asıllı Amerikalı illüstratör, yazar ve film yapımcısı
Doğum:
Brno, Çekoslovakya, 11 Mayıs 1949
Eski Çekoslovakya'da Brno'da doğan Peter Sís (1949) uluslararası ün sahibi illüstratör, yazar ve film yapımcısıdır. Otuzdan fazla kitap yazmış ve The New York Times Book Review'ün verdiği Yılın en iyi Resimlenmiş Kitabı ödülünü yedi kez kazanmıştır. Son olarak, 2007'de yayınladığı Duvar: Demir Perdenin Arkasında Büyümek adlı kitabı Robert F. Sibert Madalyasına layık görülmüş, ayrıca Caldecott Şeref Kitapları listesine girmiştir. 2003 yılında MacArthur Bursu'nu alan Sís, karısı ve çocuklarıyla beraber New York'ta yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 155 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 82 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.