1000Kitap Logosu
Resim
P'u Sung-Ling

P'u Sung-Ling

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.5
80 Kişi
215
Okunma
3
Beğeni
936
Gösterim
Unvan
Çinli Yazar
Doğum
5 Haziran 1640
Ölüm
25 Şubat 1715
93 syf.
·
3/10 puan
Eveeeet uzun bir aradan sonra inceleme yazıyorum. Konuk Kaplan Babil Kitaplığından okuduğum üçüncü kitap. İlk olarak "Kardinal Napellus"u okudum ve gerçekten bayıldığım bir kitap oldu. Bu kitap vasıtasıyla Meyrink ile tanışmış oldum ve kalemini çok beğendim. İkinci olarak okuduğum kitap ise "Katip Bartleby" ve o da gerçekten çok güzeldi. İkisini de bayıla bayıla okudum. Kitaplar kısa zaten. O yüzden bir solukta okunuyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim :D Ama Konuk Kaplan için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kitap 16 hikayeden oluşuyor. Ama nasıl sıkıcılar nasııııl sıkıcılar... Hele bazılarına hiç anlam veremedim. Yani öyle ders çıkarabileceğimiz hikayeler vs yoktu bence. Çoğu hikayenin sonunda "Bu neydi şimdi?" demekten kendimi alıkoyamadım. Beğendiğim birkaç tane hikaye oldu. Ama öyle aman aman bir beğenme değil hani. Sıralamam gerekirse: Chao-ch'eng Kaplanı Kurt Düşü Boyalı Deri Yargıç Lu Bunların içinde en sevdiğim Yargıç Lu oldu. Babil Kitaplığındaki tüm kitapları okumak niyetindeyim. Kafama göre bir sıra ile ilerliyorum. İyi ki kafama göre ilerlemişim. Eğer açılışı Konuk Kaplan ile yapsaydım önyargıyla ilerlerdim. Allahtan ilk seçimim Kardinal Napellus oldu :D Diyecek çok bir şey yok. Beğenemedim. En son İtalyan Masallarını okurken böyle sıkılmıştım. İyi okumalar herkese.
Konuk Kaplan
6.5/10 · 215 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
93 syf.
·
Puan vermedi
Aslında bu kitap için bir cümle kurmak yeterli; her biri İbret dolu, Fantastik Çin Masalları içeriyor. Kısacık bir kitap olmasına rağmen aşk, bilgelik, ölüm, insan davranışları üzerine harika hikayeler. Eksantrik doğu kültürüne kısacık bir bakış şansı işte.
Konuk Kaplan
6.5/10 · 215 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
93 syf.
·
80 günde
·
6/10 puan
Merhaba! SPOİLER içerir. Babil Kitaplığı'nın birinci kitabı olan Konuk Kaplan, daha önce hiç karşılaşmadığım farklı bir havaya sahip. P'u Sung-Ling'in yaklaşık 300 yıl önce yazdığı Liao-Chai kitabından alınan birçok öykünün derlenmesiyle oluşturulmuş. Kitap birçok fantastik olay barındırıyor. Bence kitabın en ilgi çekici kısmı öteki dünya olarak tabir ettiğimiz cennet ve cehennemde de torpilin, adam kayırmanın devam etmesiydi. Bir bakıma cennet ve cehennem birçok inanışta anlatıldığı gibi yaratıcının adil bir şekilde insanları yargıladığı bir yer olarak değil, insanın öldükten sonra sadece form değiştirerek, tüm entrikalarıyla yaşamaya devam ettiği yer altında bir yer olarak tasvir edilmiş. Bazı hikayeleri anlamsız bulsam da kitap genel olarak yüzümde hafif bir tebessüm bıraktı. Keyifli okumalar.
Konuk Kaplan
6.5/10 · 215 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.