Raul Montanari

Raul Montanari

Yazar
6.3/10
26 Kişi
·
61
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.384
Gösterim
Adı:
Raul Montanari
Unvan:
İtalyan Yazar
Doğum:
Bergamo, İtalya, 19 Ocak 1959
"Ben mi? Evet tuttum."Soruya hazırlıksız yakalanmıştım."İki yıl öncesine kadar rüyalarımı yazdığım bir günlüğüm vardı."
Düşmanın seni, sevdiklerinden çok daha iyi tanır, bu hep böyledir özellikle de yıllardır süren bir nefreti varsa. Hele bu nefreti hayal kırıklığıyla sonlanmış bir aşktan kaynaklanıyorsa bu daha da kötüydü.
Kitapta bolca müstehcen sayfalar ve olaylar vardır ki bundan dolayı herkese önereceğim söylenemez. Onun dışında yazarın dilini ve anlatım tarzını beğendim. Gerilim ve polisiye olmadan cinayet işlenmiş ama tabi ki bunun dedektifsiz olması düşünülemezdi.
*
*
*

Kitap İtalyan bir psikoloğun başından geçenleri ve kadınlara olan düşkünlüğünü, geçmişte yaşadığı pişmanlıkları anlatır. Eski karısı, sevgilisi, kadın hastalarının(ki zaten erkek hastası hiç yok) üstüne bir de parkta bulduğu günlükle hayatına giren 18 yaşındaki Federica. Doktorumuz 46 yaşında olmasına rağmen kendine alıkoyamaz ve bu serüvene katılır. Ama hesaba katmadığı eski cinayetinin peşine düşen dedektif, Fede'nin üvey babası ve ikizi, adeta kahin gibi her olayı tahmin eden eski eşi ve 20'li yaşlarındaki oğlu vardır.
Roman, yazarın kitabın ilk sayfalarında anlattığı üzere enteresan bir tesadüf sonucu başlıyor. Ana karakter Milano'da yaşayan bir psikolog. Onun hayat hikayesini, başından geçen olayların onu nasıl şekillendirdiğini okuyoruz. Hastaları, sevgilisi ve ailesi ile ilişkilerindeki sorunlar arasında kitaba konu olan o "şey" ve sonrasında gelişen olaylar ile birleşince, bu karışık, gittikçe karmaşıklaşan olaylar örgüsü ortaya çıkıyor. Sayfalarda ilerledikçe sonrasını merak ederek kısa sürede bitireceğiniz bir kitap olacağından eminim.
"Bu bıçak; demirden, keskin bir uçtan ve saptan oluşuyor. Sadece parçalarını alabilir misiniz. Ama bunlar her zaman aynı bıçağa ait olacaklar. Bıçağı aldığınızda da bu üç parçasını birlikte alırsınız. Aynı şekilde iyiliğe sahip olduğunda elinizde kötülüğü de bulursunuz (Aachan Chah)." Henüz ilk sayfasında böyle güzel bir alıntıyla başlayan kendini bir günde bitirtecek olan polisiye bir kitap.
Kitabın kapağını gördüğümde 'tamam bu kesinlikle cıvık bir aşk kitabı' dedim, sonra da dediğimi yutmak zorunda kaldım. Öncelikle yazım şekli acayipti ve bunu sevdim çünkü kolay okutuyordu. Şöyle ki sadece konuşma paragrafları vardı kitap boyunca. Tekçe olayı anlatan Irene ile onunla geceleyen adamın konuşması. Kitap iki ergen oğlanın karıştığı cinayetle başladıktan sonra dengesiz koca, kıskanç bir sevgili ve kim olduğu bilinmeyen şantajcı ile daha çok dram şeklinde ilerledi. Kitap çok güzeldi ama bence kusur olarak nitelendirilebilecek bir şey aranacak olursa cinsel sahnelerin ayrıntısına kadar anlatılmasıydı.

Kitabı sevmemin bir sebebi de kadın karakterin zayıf gibi gözüksede güçlü bir kişiliğe sahip olması. Sonuçta tek başına idare etmek kolay değil bu zamanda.
Aile içi dramı, vicdanın suçunu unutmamaya dair intikamını ve bunun yanında çevresi kadınlarla sarılı bir psikologun bunlarla mücadelesini anlatan bir kitap...
Yayın evinin yaptığı kampanyadan yararlanarak karambole aldığım ve de çerezlik tabir edilen bir kitap olacağını düşündüğüm bir kitaptı. Ancak kitabı okurken hiç de öyle basit bir kitap olmadığını aksine romantizm bir yana daha çok gizem, entrika ve gerilimin ön planda olduğu anı-roman tarzı yazılmış ve kurgulanmış , okunması da hiç sıkmayan aksine akıcı bir okunmaya sahip orta halli bir kitap diyebilirim.
Kitabın yazım şekli diyaloglardan meydana geldiği için başta biraz-cık garipsedim. Ama içerisindeki olaylara o kadar kaptırmışım ki kendimi farkında olmadan okuyup gitmiş ve bitirmişim. :)

Esas kızımız adama tüm hayat hikayesini anlatıyor ve 'Biz insanın başına bu kadar şey gelir mi arkadaş ya.' diyoruz. Zaten aşırı merak uyandıran bir kitap. Daha okuduğunuz sayfa bitmeden aklınızda öbür sayfası var.

İnişleri, çıkışları yok kitabın. İvme hep yüksek ''İlk Gün İlk Gece''de ;)
Kitabi birkaç yıl önce okumuştum, hakkında ana karakter ve belli başlı olaylar dışında da bir şey hatırlamıyorum. Ama unutamadığım şey gerçekten kitabı hiç sevmediğim. Hiç yani. Belki de daha fazla polisiye ağırlıklı olacağını bekliyordum bilmiyorum...

Yazarın biyografisi

Adı:
Raul Montanari
Unvan:
İtalyan Yazar
Doğum:
Bergamo, İtalya, 19 Ocak 1959

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.