Ray Celestin

Ray Celestin

Yazar
7.5/10
13 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
670
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
New Orleans kenti günümüzde bile oldukça ilginçken, yaklaşık yüzyıl önceki halini merak etmemek elde değil. Hikayeye girdiğiniz andan itibaren merak içinde diğer sayfaya koşuyorsunuz. Yazarın sürprizleri bitmek bilmiyor : kent tarihinin gerçek bir olayı etrafında kurgulanan öyküde,dünyanın en ünlü isimlerinden Louis (Lewis) Armstrong'un gençliği bile karakterler arasında. Teknolojinin neredeyse olmadığı bir dönemde seri katil avı oldukça zor. İşin içinde mafya ve devletin üst kademeleri de olursa , katili bulmak neredeyse olanaksız. Polisiye severler kaçırmasın.
#polisiyeseverlergrubu Ekim ayı kitabımız 2014 "The independent Yılın En İyi Polisiye Kitabı ödülü almış olan New Orleans Cinayetleri idi.

Öncelikle kitabın kapak tasarımını çok beğendiğimi söylemeliyim .Ayrıca , hikayenin gerçek olaylara dayanması da çok severek ve ilgiyle okumamda büyük etken oldu elbette.

Hikayemiz, 1918-1919 yılları arasında New Orleans'ta cinayetleri balta ile işlediği için Baltacı diye adlandırılan katilin orjinal mektubu ile başlıyor.

Devamında ise bu katilin peşine düşen polis dedektifi teğmen Michael Talbot, bir zamanlar ortak olduğu eski polis dedektifi ,Luca D'Andrea, (şimdi mafya adına katilin peşine düşüyor) ve dedektiflik bürosunda sekreter olarak çalışan Ida ve arkadaşı Lewis ARMSTRONG !! ile tanışıyor ve onlarla birlikte , caz müziğin sürekli yanınızda olduğu, köleliğin kaldırılmış olmasına rağmen ırkçılığın halen devam ettiği , alkolün, uyuşturucunun, fuhuşun kol gezdiği sokaklarda katili arıyoruz.

Bazı sayfalarda tasvir ve betimlemeler gereğinden fazla uzun olsa da, çevirmen notları zaman zaman konsantrasyonumu dağıtsa da, kitap 100-150. sayfadan sonra çok akıcı ve heyecanlı ilerledi ve iyi ki okudum dediğim kitaplarımın arasında yer aldı.

Şimdi ay sonu sohbetimizde #polisiyeseverlergrubu arkadaşlarımın yorumlarını merakla bekliyor olacağım :)
Kitapta gerçek katilin konu alındığını öğrendiğimde inanılmaz bir heyecanla okumaya başladım. Hatta okumadan önce bir hayli araştırma yaptım Baltalı Katil hakkında. Ama maalesef zor bitirdim. Kelimelerin üzeri yıldızlı, sayfanın altında açıklaması olur ya, çoğu sayfada bu vardı ve bu benim kitaba adapte olmamı engelledi. Belli bir süre sonra iyice sıktı. Sürekli bölünüp sayfanın altına bakıp, tekrar kaldığım yere geri dönmek sinir bozucu oldu. Kitapta bir mektup var ve bu mektup katilin gerçekte yazdığı mektup.
Gelelim anlatıma, bir tuhaflık var, ama ne olduğunu tam çözemedim. Akmadı sayfalar, merakla ilerleyemedim.
Son olarak, dediğim gibi konu muhteşem ve dehşet verici, ama bu konu bu halde ziyan edilmemeliydi. Hayal kırıklığı yaşadım. Yazarın anlatımını ya da konuyu ele alışını sevemedim kısacası. Ya da çeviride ciddi bir sıkıntı vardı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ray Celestin
Unvan:
Roman yazarı

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.