Richard Osborne

Richard Osborne

Yazar
8.3/10
16 Kişi
·
45
Okunma
·
3
Beğeni
·
815
Gösterim
Etkin olmak için; tutkularımızı, neden ve sonuçlarını daha geniş sistemi için anlamamız gerekir
Felsefe de tarih gibi gizemli yollardan ilerler. Örneğin Araplar Yunan felsefesini Suriyelilerden öğrendiler ve Suriye'de Platon değil Aristoteles gözde olduğu için Müslümanlar Yunan filozofu olarak Aristoteles'i tanıdılar.
1. İnsan doğuştan günahkâr değildir.
2. Yaşamın hedefi öteki dünya değil, yaşamın kendisidir.
3. Dünya'da iyi yaşamanın koşulu, insanın zihnini cehaletten ve boş inançlardan kurtarmasıdır.
4. Cehaletten ve devletin keyfi müdahalelerinden kurtulmuş insan ilerlemeye ve mükemmelleşmeye muktedirdir.
5. Her şey birbiriyle bağlantılıdır ve büyük Tanrısal düzenin bir parçasını oluşturur.
Zamanında pek dikkat çekmeyen ama sonradan büyük etkiler yapan bir olay, Hıristiyanlığın doğuşuydu. Bu olaya ilk katılanlar, kim olduğu bilinmeyen bir marangoz, bir bakire ve bir eşekti.
Hıristiyanlığın İncil'de yazılanlar ve İsa'nın söyleyip yaptıklarından ibaret olduğu varsayılır, ama pratikte bundan çok farklı olduğu açıktır.
Hıristiyanlık aslında efsanelerden, Musa'dan, ahlak dersi veren öykülerden, İsa hakkında anlatılanlardan ve sağdan soldan derlenen mistik felsefe parçalarından kaynaklandı. Felsefenin tersine, dinin her şey için bir yanıtı vardı ve bu yanıt da genellikle Tanrı'ydı. Hıristiyanlığın Yahudilik dışında da birçok rakibi vardı. Bunlar arasında İsis kültü, Mitraizm, resmi tanrılar ve Orfeus mistisizmi sayılabilir. Hıristiyanlık da diğer tapımların çoğu gibi yokolup gidebilirdi, ama o tam tersine geliştikçe gelişti.
Bilimsel özgür düşüncenin sonu, Hıristiyan dogmatizminin doğuşu ve Yunan-Roma uygarlığının nihai çöküşü, Hypatia'nın (370-415) yaşamı ve ölümünde simgesini bulur.
Hypatia, İskenderiye Müzesinde çalışan bir matematikçi ve astronomun kızıydı. Dinsel olmayan Yeni Platoncu görüşleri vardı ve muhtemelen kentin felsefe kürsülerinden birinin başındaydı. Hıristiyanlık Roma İmparatorluğunun resmi dini haline gelmekteyken, İskenderiye Hıristiyanlarla Yahudiler ve çoktanrılılar arasındaki mücadelelerin uzağında kalmıştı.
Pagan, filozof, bilim ve matematikle uğraşan biri, önemli bir politik figür ve bir kadın olarak, Hypatia dar görüşlü Hıristiyan yobazlarının gözünde makbul bir insan değildi. Muhtemelen İskenderiye Piskoposu Aziz Cyril'in emriyle pusuya düşürüldü, arabasından indirilip giysileri çıkarıldı, bilenmiş midye kabuklarıyla bütün bedeni kesildi ve sonunda yakıldı. Yobazların kardeşçe sevgi dedikleri şey buydu.
Tales'den Jean - Paul Sartre'a kadar önde gelen felsefecilerin düşüncelerini, çalışmalarından kesitleri sunuyor kitap. Ancak irdelediği konuları çok sınırlı, temeli içine alacak şekilde aktarıyor. Bu bağlamda felsefeye giriş kitabı olarak görülecek çok iyi bir yapıt diyebilirdim; ancak bunu demiyorum çünkü hangi yayınevinin yayınladığı belirsiz, sayfaların kalitesi yetersiz(sayfalar tek tek çıktı yerinden). Onun haricinde her sayfada konu ile ilgili karakalem çalışması kitabı bir çizgi roman havasına sokuyor. Felsefeye ilgi duyan ve bir giriş yapmak isteyenler için kütüphanelerinde durması gereken eğlencelik felsefe kitabı diyebilirim.
Felsefeyi kolaylaştıran her şeyi seviyorum. Çok güzel hazırlanmış, emek kokan bir kitap. Özellikle ortaokul-lise için felsefeyi sevdirme adına mükemmel. Çizimler ayrı bir güzellik zaten. Okunmalı :D
İçinde çizim barındıran kitaplar beni mest ediyor. Bu kitap ise çizgi roman şeklinde hazırlanmış, felsefeye başlarken eğlenmek ve gözünüz bayram etsin istiyorsanız okumalısınız. Çizimleri çok beğendim, içerik olarak da ismi gibi yeni başlayanlar için ideal bir kitap. Tavsiye ederim.
Felsefe sevmeyenlerin bile ilgisini çekebilecek tuhaf bilgilerle dolu(Pisagor'un fasülye yemenin yasak olduğu,dördül ölçüyle yapılan şeyler üzerine oturmama gibi garip tabuları olan bir tarikat kurması,Empedokles'in Etna krateri içine atlaması,Anaksimander'in Miletli kaşif ve tacirler için dünyanın ilk haritasını yapması vb.)içindeki resimler sayesinde sıkılmadan bir solukta okunabilecek bir kitap.
Kitapta bazen beyin hücrelerinin yorulduğunu ve ne oluyor bunlar da kim ne demişler gibi düşüncelere saptanabilirsiniz. Kısa bir dinlenme ve karışıklığa meğil vermemek için eskiye göz atma gerekebilir. Keyifli okumalar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Osborne
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 45 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.