Richard Wiseman

Richard Wiseman

Yazar
8.3/10
82 Kişi
·
211
Okunma
·
12
Beğeni
·
1406
Gösterim
Adı:
Richard Wiseman
Unvan:
İngiliz Psikoloji Profesörü, Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1966
İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde Psikoloji Ortak Anlayış profesörüdür.
Çeşitli ve çok satan popüler psikoloji kitapları 30 dile çevrilmiştir.
İnsanlar mutlu olduklarında gülümserler, ama gülümsedikleri için de kendilerini daha mutlu hissederler.
Richard Wiseman
Sayfa 41 - Proprioseptif Psikoloji
Eski bir deyişe göre , mutluluk istediklerinize sahip olmak değil , sahip olduklarınızı istemektir.
Richard Wiseman
Sayfa 246 - Pegasus Yayınevi
Şekerleme yapmak çoğu kez bir tür tembellik gibi algılanır. Oysa gerçek tümüyle farklıdır. Yüzlerce araştırma kısacık bir kestirmenin bile muazzam yararlı olduğunu ortaya koymuştur, bu nedenle tavşan uykusunu günlük yaşamınızın bir parçasına dönüştürmeniz yaşamsal bir önem taşıyor. Her gün başınızı birkaç dakika bir yere yaslamanız belleğinizin güçlenmesine, daha uyanık olmanıza, daha çabuk tepki vermenize ve veriminizin artmasına yardımcı olacaktır. En önemlisi de bu, hayatınızı bile kurtarabilir.
344 syf.
·Beğendi·9/10
Oxuyaraq sadəcə 59 saniyədə həyatın bir çox sahəsində (Xoşbəxtlik, motivasiya, Yaradıcılıq, Karizma, psixoloji manipulyasya üsulları və s.) ciddi dəyişikliklər edilə biləcək bir kitab. Kitabın bir çox üstünlüyü var. Ən birincisi kimi onu qeyd edə bilərəm ki, mənim kimi kitab bağımlısı olmayanların , hətta indiyə qədər kitab oxumayanların da sıxılmayacaqları tərzdə yazılıb-sadə, anlaşılan, əsaslandırılmış və bəzi yerlərdə müəllifin incə zarafatları. Yəni indiyə qədər heç kitab oxumamısızsa, başlamaq üçün ideal kitabdır.
Spoiler vermədən kitabın təsviri ilə bağlı da qısaca yazmaq istəyirəm. Bu kitab 10 bölümdən ibarətdir. Bəzilərinin adını yuxarıda qeyd ettim. Hər bölmə müvafiq başlıaq həsr olunub və həmin məsələlərlə bağlı bizə yanlış bildiyimiz və ya heç bilmədiyimiz məlumatları verir. Hər başlıqda o mövzu ilə bağlı 4-5 fərqli məsələyə toxunur. Və hər bölümün sonunda 59 saniyə adlı 1 səhifəlik hissə olur. Bu hissədə az önce verilən məlumatlara əsasən gündəlik həyatımızda tətbiq edə biləcəyimiz praktiki tövsiyyələr verilir. Zatən mənim fikrimcə bir kitabı dəyərli edən 3 kriterdən hər 3-ü bu kitabda var. 1-ci praktiki olmasıdır. 90% Şəxsi inkşaf kitabı kimi sadəcə qulağa xoş gələn, boş motivasiya sözləri deyil. Yəni oxuduqdan sonra öyrəndiklərini necə tətbiq edəcəyini bilirsən.
2-ci kriteriya sadə, anlaşılan və axıcı dili səhifələri su kimi axıdır. Təbii bir də Az öncə də qeyd etdiyim kimi, müəllifin özünəməsus dili və incə zarafatları onu daha da səmimi edir və oxuyucuya yaxınlaşdırır.
Son olaraq 3-cü kriteriya isə yazılanların elmiliyidir, yəni elmi cəhətdən əsaslandırılması. Zatən bu kitabda indiyə qədər heç bir kitabda görmədiyim bir xüsus diqqətimi çəkdi. Verilən hər məlumatın əsaslandığı bir sosial araşdırma var və həmin sosial araşdırmada ətraflı verilir. Yəni bu kitabda bəlkə səhifə sayı qədər sosial araşdırma var.
Bir sözlə verilən pulu verdiyi bilgilər sayəsində artıqlaması ilə qaytaran azsaylı kitablardandı.
Xoş Mütaliələr ;)
320 syf.
·11 günde·8/10
Quirkology, orijinal olma bilimi yada garip olma bilimi olarak çevrilebilir belki türkçeye. Kişisel gelişim kitaplarını sevmem, zaten bu bir kişisel gelişim kitabı da değil. Gerçi hemen hemen bütün kişisel gelişim kitaplarını yorumlarken insanların benzer laflar kullandığını görürsünüz. Son yıllarda bu kitaplara duyulan tepkiden olsa gerek. Ama bu kitap farklı :) Zaten kendini böyle gösterme çabasında da değil. Richard Wiseman, isminden de anlaşılacağı gibi, zeki bir insan (Kitabın içinde insan isimlerinin hayatlarına etkisi ile ilgili bir bölüm de var, evet) Psikoloji profesörü, araştırmacı, amatör sihirbaz. Tahmin edebileceğiniz gibi Wiseman klasik bir psikolog değil. Sürekli deneyler yapıyor. Zihnin çalışma prensibi, dikkat, şans faktörü gibi birçok konuda araştırmalar yapıyor. Kitapla aynı ismi taşıyan bir youtube kanalı da var oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayan. Kitabın arkasını okuduğunuzda "Hiç soyadınızın hayatınızı etkileyip etkilemediğini merak ettiniz mi? Birinin yalan söylediğini anlayabilmeyi ister miydiniz? Baştan çıkarma konusunda daha fazlasını yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yaşantınıza biraz Quirkoloji katmalısınız." cümleleriyle karşılıyorsunuz ki bu da size yine bir kişisel gelişim sahtekarlığı ile karşı karşıya olduğunuz izlenimi veriyor. Ama merak da ediyorsunuz haliyle. Böyle kitaplarının bu kadar çok satmasının bir sebebi de merak zaten. Neyse ki kitabı okuyunca, farklı türde bir şey olduğunu, belki de popüler bilim kitaplarından biri ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Wiseman, daha önce yapılan akademik araştırmaları baz alarak, kesinlikle okuyucuyu sıkmadan, bir çok konuda bizi aydınlatıyor. Daha önce karşılaştığınız şeyler değil çoğu (En azından benim öyleydi). Astroloji, şanslı olmak, kişilere göre değişen mizah, yardımseverlik şimdilik aklıma gelenler. Zaten kitabı başında yapılan "Q" testi ile farklı bir şey okuyacağınızı anlıyorsunuz. Gerçi en başta yazdığım şeye geliyorum yine. Tüm kişisel gelişim kitapları farklı olduklarını göstermek için böyle numaralar yapıyor zaten. Ama evet, bu kitap farklı :) Konuya biraz daha dalarsam, tüm kitapların insanları bir parça da olsa geliştirebilmek için yaratıldığına da girebilirim, ama o kadar dalmayacağım. Zaten bu subjektif bir yorum. Sonuçta, bana göre, hem küçük uyanışlar yaşayabileceğiniz, hem de eğleneceğiniz bir kitap Quirkology.
313 syf.
Bu kitap diğer kişisel gelişim kitaplarına göre çok farklı öncelikle. Birbirini tekrar eden monotonlaşmış klişe kişisel gelişim kitaplarında ki söylemlere eleştiri olarak yazılmış bir kitap bence.

Kitabı 12 bölüme ayırmış ve her bölüm de başlıkları bir güzel anlatıp ileri sürülen teoriler ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaları önümüze seriyor. Her bölümün sonunda ise 59 saniye de veya daha kısa sürede uygulayabileceğiniz şekilde özetlemiş. Yani önce her başlıkla ilgili akademisyenlerin yürüttüğü araştırmalarla tanışıyorsunuz ve yaptığı testleri bölüm sonunda görebiliyor hatta kendinizi test bile edebiliyorsunuz . Bölüm sonunda ise " 59 saniye "de size özetliyor yazarımız.

Kısaca kitap çok şey öğretiyor , yeni bir bakış açısıyla bakmak için doğru seçim olabilir. Okumanızı tavsiye ediyorum.

" Azıcık Düşünün, Çok Şeyi Değiştirin "
344 syf.
·20 günde·Puan vermedi
İnsanlar mutlu olmak için ne yapar? Mutluluk nedir? Ne kadar sürede mutlu olunabilir? Mutluluğun bilimsel bir açıklaması var mıdır?

Bu kitapta bu soruların cevabını bulamayacaksın. Hatta yakınından dahi geçemeyeceksin. Fakat kendini mutlu hissetmen kaçınılmaz olacak -eyleme geçtiğin taktirde- Üstelik ikna etme, motivasyon, stres, ilişkiler vb. konularda farklı bakış açılarına da sahip olacaksın. Bir taşla iki kuş misali..

Kişisel gelişimine önem veriyorsan ve dönem dönem farklı ruh hallerine bürünüp depresif takılıyorsan harika bir taktik sayfa 310'da seni bekliyor olacak. Yazar bu bölümde 'kişilik' üzerine yazıyor. İnsanların hayatta minnettar oldukları üç şeyi saymalarını (istiyorsan daha çok şey sayabilirsin daha azını kabul etmemekteyiz) veya son bir hafta içinde gerçekten iyi giden üç olayı hatırlamalarını böylece kendilerini daha iyi hissederek daha iyimser, sağlıklı bireyler olacaklarını vurguluyor. Haksız sayılmaz değil mi? Biz denedik onay verdik, bence sen de denemelisin.

Yazarın vurguladığı ve benim oldukça ilgimi çeken diğer bir konu ise bireyin kendisini hedeflerini başarmış olarak değil de hedefleri üzerine çalışırken hayal etmesi gerektiğiydi. Böylece başarının gelme ihtimali artacaktı.
"Aynı zamanda kendilerini başkalarının gördüğü şekilde tahayyül eden insanlar çok daha başarılı olmaktadır." ise yazarın savunduğu bir başka düşüncedir.

Naçizane bir öneride bulunacak olursam kitabı zamana yaymadan okuyun. Şimdiden iyi okumalar..
328 syf.
·3 günde·9/10
Kitabın çok iyi ve eğlenceli bir anlatımı var. Oldukça açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde yazılmış. Kitap, bölümlere ayrılmış 8 dersten oluşuyor:

1. Ders: Geceye giriş
2. Ders: Nasıl mutlu, sağlıklı, varlıklı ve akıllı olunur?
3. Ders: Mükemmel uykunun sırrı
4. Ders: Uyurgezerlik ve gece korkuları
5. Ders: Uykuda öğrenmek ve güçlendirici şekerlemeler
6. Ders: Düşler diyarına hoş geldiniz
7. Ders: Rüya terapisi
8. Ders: Tatlı rüyalar

Her dersten önce "ev ödevi" başlığında sizleri küçük bir teste tabi tutuyor ve ardından sonucunuzu yorumluyor.

Sonunda ayrıca en baştan başlanarak tüm anlatılan konuların kısaca özetlendiği bir sonuç bölümü ve 4-6 yaş çocuklar için de bir masal var. (Masalı beğenmedim, sanırım hitap ettiği yaş grubunda olmadığım için...)

Zaten rüyalar ve dolayısıyla uyku hakkında araştırma yapmayı ve bir şeyler okumayı seviyorum. Bu kitabı da sevdim. Uyku anında bedeninizde yaşananları merak ediyor ve rüya aleminin sırlarını keşfetmek istiyorsanız okuyabileceğiniz çok çok güzel bir kitap.
320 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabın adı İlizyon Gösterilerinin Sırları ve Hileleri olmalıydı. Paranormal güçler bir kaç küçük örnekle, bu kadar kolay reddedilemez ki. Vasatın bile oldukça altında bir kitap.
344 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitap diğer kişisel gelişim kitaplarından yok evrene mesaj yollayin,a4 e 10 kere mutluyum yazin mutlu olun tarzindan farkli olarak ayriliyor. Kitaptaki anlatilan her sey bilimsel deneylerle desteklenmiş ve bu yaniyla kaliteli buldum. Kitap bence gayet kaliteli ve zaman kaybi değil. Ben begendim. Tavsiye ederim
344 syf.
·Beğendi·9/10
Deneyimler hayatı kolaylaştırır.
Bu kitabın sayesinde deneyim yaşamadan bir çok sorunun üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi varsayıyorum.Çeşitli konuları ele almış yazarımız, bilimsel verilerle konuşuyor üstelik.
Türk kültürünü baz almasa da bana bir çok yönden faydalı geldi.Severek öneriyorum haliyle
344 syf.
·Beğendi·9/10
Bu esere sıradan bir kişisel gelişim kitabı diyemezsiniz. Ayrı bir yerde duruyor. Çünkü öğretiler tamamen akademik çalışmaların sonuçları üzerine yazılmış. Ayrıca birçok Kişisel Gelişim öğretisini de yerle bir ediyor.
344 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kitap baştan sona kadar akademik çalışmalar ile verilen örneklerle oluşmuştur. Sıradan kişisel gelişim kitaplarından farklıdır. oluşmuştur. Özellikle yazar, 59 saniye başlığı adı altında her çalışma ve deneyi özetleyerek daha akılda kalıcı olmasını sağlamıştır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Wiseman
Unvan:
İngiliz Psikoloji Profesörü, Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1966
İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde Psikoloji Ortak Anlayış profesörüdür.
Çeşitli ve çok satan popüler psikoloji kitapları 30 dile çevrilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 211 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 349 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.