Geri Bildirim
Richard Wiseman

Richard Wiseman

8.1/10
17 Kişi
·
50
Okunma
·
4
Beğeni
·
868
Gösterim
Adı:
Richard Wiseman
Unvan:
İngiliz Psikoloji Profesörü, Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1966
İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde Psikoloji Ortak Anlayış profesörüdür.
Çeşitli ve çok satan popüler psikoloji kitapları 30 dile çevrilmiştir.
Yakalanan fırsatlar mutluluk verir. İhmal edilenler ise pişmanlık.
İnsanlar mutlu olduklarında gülümserler, ama gülümsedikleri için de kendilerini daha mutlu hissederler.
Richard Wiseman
Sayfa 41 - Proprioseptif Psikoloji
Mutluluk, başarının bir sonucu değildir. Esasen başarılı olmayı mümkün kılan şeydir.
Dünün lüksleri günümüzün gereklilikleri ve yarının hatıraları olabilir.
İnsanların gülümsemesini sağladığınızda kendilerini daha mutlu hissetmelerini de sağlarsınız.
Çaba gösterin.

Zaman harcayın.

O mektubu yazın.

O özrü dileyin.

O yolculuğa çıkın.

O hediyeyi satın alın.
Sadece duygu ve düşüncelerimiz davranışlarımızı etkilememektedir; davranış şeklimiz de duygu ve düşüncelerimiz üzerinde etkiye sahiptir.
Quirkology, orijinal olma bilimi yada garip olma bilimi olarak çevrilebilir belki türkçeye. Kişisel gelişim kitaplarını sevmem, zaten bu bir kişisel gelişim kitabı da değil. Gerçi hemen hemen bütün kişisel gelişim kitaplarını yorumlarken insanların benzer laflar kullandığını görürsünüz. Son yıllarda bu kitaplara duyulan tepkiden olsa gerek. Ama bu kitap farklı :) Zaten kendini böyle gösterme çabasında da değil. Richard Wiseman, isminden de anlaşılacağı gibi, zeki bir insan (Kitabın içinde insan isimlerinin hayatlarına etkisi ile ilgili bir bölüm de var, evet) Psikoloji profesörü, araştırmacı, amatör sihirbaz. Tahmin edebileceğiniz gibi Wiseman klasik bir psikolog değil. Sürekli deneyler yapıyor. Zihnin çalışma prensibi, dikkat, şans faktörü gibi birçok konuda araştırmalar yapıyor. Kitapla aynı ismi taşıyan bir youtube kanalı da var oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayan. Kitabın arkasını okuduğunuzda "Hiç soyadınızın hayatınızı etkileyip etkilemediğini merak ettiniz mi? Birinin yalan söylediğini anlayabilmeyi ister miydiniz? Baştan çıkarma konusunda daha fazlasını yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yaşantınıza biraz Quirkoloji katmalısınız." cümleleriyle karşılıyorsunuz ki bu da size yine bir kişisel gelişim sahtekarlığı ile karşı karşıya olduğunuz izlenimi veriyor. Ama merak da ediyorsunuz haliyle. Böyle kitaplarının bu kadar çok satmasının bir sebebi de merak zaten. Neyse ki kitabı okuyunca, farklı türde bir şey olduğunu, belki de popüler bilim kitaplarından biri ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Wiseman, daha önce yapılan akademik araştırmaları baz alarak, kesinlikle okuyucuyu sıkmadan, bir çok konuda bizi aydınlatıyor. Daha önce karşılaştığınız şeyler değil çoğu (En azından benim öyleydi). Astroloji, şanslı olmak, kişilere göre değişen mizah, yardımseverlik şimdilik aklıma gelenler. Zaten kitabı başında yapılan "Q" testi ile farklı bir şey okuyacağınızı anlıyorsunuz. Gerçi en başta yazdığım şeye geliyorum yine. Tüm kişisel gelişim kitapları farklı olduklarını göstermek için böyle numaralar yapıyor zaten. Ama evet, bu kitap farklı :) Konuya biraz daha dalarsam, tüm kitapların insanları bir parça da olsa geliştirebilmek için yaratıldığına da girebilirim, ama o kadar dalmayacağım. Zaten bu subjektif bir yorum. Sonuçta, bana göre, hem küçük uyanışlar yaşayabileceğiniz, hem de eğleneceğiniz bir kitap Quirkology.
İnsanlar mutlu olmak için ne yapar? Mutluluk nedir? Ne kadar sürede mutlu olunabilir? Mutluluğun bilimsel bir açıklaması var mıdır?

Bu kitapta bu soruların cevabını bulamayacaksın. Hatta yakınından dahi geçemeyeceksin. Fakat kendini mutlu hissetmen kaçınılmaz olacak -eyleme geçtiğin taktirde- Üstelik ikna etme, motivasyon, stres, ilişkiler vb. konularda farklı bakış açılarına da sahip olacaksın. Bir taşla iki kuş misali..

Kişisel gelişimine önem veriyorsan ve dönem dönem farklı ruh hallerine bürünüp depresif takılıyorsan harika bir taktik sayfa 310'da seni bekliyor olacak. Yazar bu bölümde 'kişilik' üzerine yazıyor. İnsanların hayatta minnettar oldukları üç şeyi saymalarını (istiyorsan daha çok şey sayabilirsin daha azını kabul etmemekteyiz) veya son bir hafta içinde gerçekten iyi giden üç olayı hatırlamalarını böylece kendilerini daha iyi hissederek daha iyimser, sağlıklı bireyler olacaklarını vurguluyor. Haksız sayılmaz değil mi? Biz denedik onay verdik, bence sen de denemelisin.

Yazarın vurguladığı ve benim oldukça ilgimi çeken diğer bir konu ise bireyin kendisini hedeflerini başarmış olarak değil de hedefleri üzerine çalışırken hayal etmesi gerektiğiydi. Böylece başarının gelme ihtimali artacaktı.
"Aynı zamanda kendilerini başkalarının gördüğü şekilde tahayyül eden insanlar çok daha başarılı olmaktadır." ise yazarın savunduğu bir başka düşüncedir.

Naçizane bir öneride bulunacak olursam kitabı zamana yaymadan okuyun. Şimdiden iyi okumalar..
Bu kitabın adı İlizyon Gösterilerinin Sırları ve Hileleri olmalıydı. Paranormal güçler bir kaç küçük örnekle, bu kadar kolay reddedilemez ki. Vasatın bile oldukça altında bir kitap.
Deneyimler hayatı kolaylaştırır.
Bu kitabın sayesinde deneyim yaşamadan bir çok sorunun üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi varsayıyorum.Çeşitli konuları ele almış yazarımız, bilimsel verilerle konuşuyor üstelik.
Türk kültürünü baz almasa da bana bir çok yönden faydalı geldi.Severek öneriyorum haliyle
Bu esere sıradan bir kişisel gelişim kitabı diyemezsiniz. Ayrı bir yerde duruyor. Çünkü öğretiler tamamen akademik çalışmaların sonuçları üzerine yazılmış. Ayrıca birçok Kişisel Gelişim öğretisini de yerle bir ediyor.
Kitap baştan sona kadar akademik çalışmalar ile verilen örneklerle oluşmuştur. Sıradan kişisel gelişim kitaplarından farklıdır. oluşmuştur. Özellikle yazar, 59 saniye başlığı adı altında her çalışma ve deneyi özetleyerek daha akılda kalıcı olmasını sağlamıştır.
Ya helal olsun ben su kitabi okumayi cokk isteyipte alamayanlardanim bence guzel yani sizde okuyun bayildim hele hele richert wiseman in kitaabii iseee tabke okurum

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Wiseman
Unvan:
İngiliz Psikoloji Profesörü, Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1966
İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde Psikoloji Ortak Anlayış profesörüdür.
Çeşitli ve çok satan popüler psikoloji kitapları 30 dile çevrilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.