Giriş Yap

Richard Wright

Yazar
8.1
14 Kişi
Tam adı
Richard Nathaniel Wright
Unvan
Yazar,şair
Doğum
Mississippi, 4 Eylül 1908
Ölüm
Paris, 28 Kasım 1960
Yaşamı
Richard Wright 1909-1960 yılları arasında yaşamış A.B.D.’li zenci yazardır. Mississippi’nin Natchez kasabasında doğdu. Gençlik yılları yoksulluk içinde geçti. Yaşamını sürdürebilmesi için birçok işte çalıştı. Boş zamanlarında kendini eğitmek amacı ile bol bol okudu. İlk kitabı ‘Tom Amca’nın Çocukları’ (Uncle Tom’s Children) dır. ‘Native Son’ romanı ile dikkatleri üzerinde topladı. Bu romanında Şikago’nun South Side semtini inceler. Sefalet,açlık,ırk ayrımı ve kanlı kavgalar içindeki bir zenci gencini anlatır. 1945 yılında yayınladığı Kara Çocuk (Black Boy) büyük ilgi gördü. Savaş sonrasında Paris’e yerleşti. Jean-Paul Sartre ile dost oldu ve varoluşçu felsefenin etkisinde kaldı. Nitekim 1951 yılında yayınlanan ‘Outsider’ romanı bu dünya görüşünü yansıtır. R.Wright,ünlü ‘Les Temps Modernes’ dergisinin yazı kurulunda yer aldı. Sadece zenci bir yazar olmanın kendisine yeterli olmadığını söylüyordu. Daha evrensel olmayı vurguluyordu. ‘Yazarın rengi değil,eseri önemlidir’ diyerek yazılarını sürdürdü. 30 kasım 1960 yılında kalp krizi sonucunda öldü. § Uncle Tom’s Children: Four Novellas.1938. § Uncle Tom’s Children: Five Long Stories.1938. § Bright and Morning Star 1938. § Native Son.1940. § The Outsider.1953. § Savage Holiday.1954. § The Long Dream.1958. § Eight Men.1961. § Lawd Today.1963. How “Bigger” Was Born; the Story of Native Son.1940. 12 Million Black Voices: A Folk History of the Negro in the United States. 1941. Black Boy: A Record of Childhood and Youth.1945. Black Power: A Record of Reactions in a Land of Pathos.1954. The Color Curtain: A Report on the Bandung Conference.1956. Pagan Spain. 1957. White Man, Listen! 1957. Letters to Joe C. Brown. 1968. American Hunger. 1977.

İncelemeler

Tümünü Gör
461 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Konusu 1930larda yoksulluk içinde boğuşan genç Bigger Thomas'ın bir zenginin yanında iş bulmasından sonra bir cinayet işlemesi sonucu gelişen olayları anlatıyor. Aslında bir kaza olan olay sonucu Bigger Thomas delilleri yoketmeye çalıştıkça iyice batıyor. Romanı okurken çok etkilendim. Özellikle romanın sonunda adalet ve suça yönelik tahliller ve Bigger Thomas ın psikolojik durumu ve çaresizliği mükemmel bir şekilde anlatılmış. Bu kadar başarılı bir roman çok az okunması beni şaşırttı ve üzdü. Belki yeni baskısının olmaması etkilidir ama sahaflarda bulunabilir. İddialı konuşmayı sevmem ama şöyle düşünüyorum bu romanı okuyan kesinlikle pişman olmayacaktır.
Reklam
248 syf.
·
Puan vermedi
Pek bilinmediğini düşündüğüm ama tam bir başyapıt denilebilecek bir kitap. Amerika'da izleri hâlâ devam eden, siyahi ayrımcılığını anlatan en büyük eserlerden biri olsa gerek. Okurken aklıma sürekli Bülbülü Öldürmek kitabı geldi. Kendi içimde ikisini mukayese etmeye çalışırken buldum kendimi. Bana göre Bülbülü Öldürmek kitabından aşağı kalır yanı yok. Hatta bazı kısımları daha çarpıcı diyebilirim. Richard Wright bu eserinde, kendi çocukluğundan yola çıkarak siyahilerin maruz kaldıkları insanlık dışı muameleleri büyük ustalıkla anlatmış. Eser otobiyografik bir yön de taşıyor bu bakımdan. Beyazların siyahilere yaptıkları psikolojik ve bedensel işkenceler bir çocuğun gözünden, olabildiğince etkileyici bir biçimde aktarılmış. Bu düzene ayak uyduramayan kahramanımız, düzen içinde yaşamakta çok zorlanmaktadır. Bir yandan da öldürülme korkusuyla yaşamak zorundadır. Tüm bunların yanında esiri oldukları açlık, sefalet insanın içini dağlıyor. Çevresi hatta ailesi bile, kahramanımızın ne hissettiğini, ne düşündüğünü hiçbir zaman anlayamamışlardır. Böyle bir karmaşanın içinde geçirilen bir çocukluğun kalbinde, zihninde, davranışlarında derin çelişkiler ve yaralar açılmıştır. Bir daha kapanması çok zor görünen. Bu zorbalığa dayanamayan kahramanımız, kişiliğini bulabilmek için, daha onurlu bir yaşam için göç ederek yeni bir yaşama kucak açıyor. Derileri gibi kaderleri de karaydı onların.
70 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Elimdeki kitap 1965 yılında yayımlanmış. Kitap siyahi olduğu için cinayetle suçlanan bir adamın yeraltında geçen birkaç gününü anlatıyor. İsmi olmayan karakter yeraltında bir dünya var ediyor kendine ancak bu şekilde yaşamanın mümkün olmadığını ve suçsuz olduğunu ispatlamak için yaşadığı yerden çıkınca işler umduğu gibi olmuyor. Yazar siyahi olduğu için yaşadığı dönemde çok fazla ayrımcılığa maruz kalmış ve bunu kitaplarına da yansıtmış.
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42