Rik Kuiper

Rik Kuiper

Yazar
6.2/10
37 Kişi
·
109
Okunma
·
0
Beğeni
·
608
Gösterim
Adı:
Rik Kuiper
Unvan:
Araştırmacı, Yazar
Araştırmacılar ağız hijyeni ve sağlıklı arterler arasında bir bağlantı buldular mı? Gerçekten de bu bağlantıyı tespit ettiler. Bir dişeti iltihabı ne kadar çok bakteri üretimine sebep oluyorsa, şahdamarı da o kadar kalınlaşıyordu ki bu da daha yüksek kalp krizi ve felç riski demekti.
Venezuella'daki Yanomamö kabilesinin erkekleri savaş yaralarını boya ile belirginleştirir. Onlarla hava atarlar çünkü yaralar cesaret ve güç göstergesidir.
Rik Kuiper
Sayfa 19 - NTV Yayınları
152 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10
Bence güzel bir kitap eğlenceli ve bol bilgi içeriyor ..zevkle okudum ..Tek lokmalık tuhaf bilgiler ,bilimsel bir mizah anlayışına sahip herkes için mükemmel..Hızlıca okuyabileceğiniz eğlenceli bir kitap ..sadece bana göre bir bilgi göze batacak kadar saçma o da haşşa" Allahın işine karışıyorlarmış gibi " duayı yorumlamaları ..onun dışında okunmasi gereken bir kitap...
200 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hani hep bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre diye başlanan cümleler vardır ya, işte bu kitapta da tam olarak o yapılan araştırmalar, anketlerin sonuçları bulunuyor. İçerisinde 115 adet araştırma var ama bunlar öyle sıkıcı konular üzerine değil okurken de eğlenebileceğiniz şekilde :)


* (Duygusal kelimeler sol kulakta daha fazla hatırlanır 2005)_ Tatlı sözleri sevgilinizin sol kulağına fısıldayın.
*(Boşanmanın çevresel etkilerini 2007 )Boşanmanın ardından ev ihtiyacı doğmasından kaynaklı olarak enerji tüketiminin arttığı sonucuna varılmış. Bunu ise boşanmayın ki gezegen kurtulsun başlığı altında bulabilirsiniz.
* Kitaba ismini veren Bırak Dağınık Kalsın ise ev akarlarının nemi sevdiği ve toplanmamış bir yatakta nemin yatağı çabuk ettiği buna bağlı olarak da akarların kuruyarak öldüğü sonucuna varılmış. (Ev akarlarının gereksinimleri açısından yataklardaki higrotermal şartların öngörülmesi için bir kararlı hal modeli 2005)
* Bırakın çocuğunuz cepten mesaj atsın, o garip kısaltmalar diil gelişimi için çok faydalı bulunuyor. (Çocukların kısa mesaj kısaltmaları hakkındaki bilgileri ve okuldaki yazı yeteneği arasındaki ilişki 2009)

Bunların dışında merak edebileceğiniz hayata dair diğer ipuçları şöyle:
*Birini yaşama döndürmeye çalışırken Stayın Alive şarkısını mırıldanın
*Bisiklete binerken kolunuzla sinyal vermeyin
*Yüzücü gözlüğü takmayın
*Aşil tendonunuz kısaysa KOŞUN
*En son yediğinizi düşünerek zayıf kalın
* Serbest gezen tavuk yiyorsanız iyi bir şey yaptığınızı düşünmeyin
152 syf.
·7/10
Bence birinci kitabı ikinciye göre daha iyiydi. Bu kitapta biraz daha eğlendirilmeye çalışılmış okuyucuyu. Birinci kitap daha çok bilgiye dayalıydı. Benim görüşlerim bunlar.
İyi okumalar :) :) :)
152 syf.
Abuk-sabuk bilgileri "üniversite araştırmaları" adı altında okuyucuya sunan kitap. %90 bilgi çöp. Faydası olabilecek 2-3 ilginç bilgi var. Mesela, "kolayı pipetle için, dişlere daha az temas ettiğinden, dişleriniz daha az çürür" gibi.
216 syf.
·8/10
Kitaptan cikardigim en onemli ders
"Sahsa ozel gonderilerin kisiye kendini degerli hisssettirdigi ici her zaman daha cok ise yarar ve donut bi o kadar hizli olur.
Es anlamli kelimelee kullanirken daha karmasik olani kullanma cunku insan anlamadigi seyi sacma bulur.
Ve insan izlendigini hissederse daha dikkatli ve daha durust davranir. Birinden bi sey ogreneceksen duvarinda portre asili olan bir mekanda ona sor ogrenmek istedigin seyi."
152 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Küçük ama kayda değer bilgilere sahip okunması gereken bir kitap. Verdiği bilgileri çeşitli üniversite araştırmacılarının yayımladığı bilimsel verileri baz alarak oluşturmuş olması, kitaba olan güveni artırabiliyor.
Keyifli okumalar
152 syf.
·4 günde·5/10
İlk kitabın güzelliğine kanıp, ikinciyi aldım. Yazarı ve içeriği farklı. İlk kitap merak uyandırıyor ve mucitler ile icatlarını anlatıyordu. Bu kitabın icatlarla pek bir ilgisi yok. Bu kitap araştırmalar üzerinden bir anlatım sağlıyor. Adı ile ters. Güzel tespit ve araştırmalar mevcut fakat çok önerebileceğim bir kitap değil.
216 syf.
·Beğendi·7/10
Birbirinden ilginç bilimsel tüyoları, yine bilimsel kaynaklarını da paylaşarak herkesin anlayabileceği yalınlıkta, kısa ve net biçimde okuyucuya aktaran bir kitap. Türkiye’den de bilimsel bir kaç araştırmanın olduğu kitap, eğlenceli bir dil ve farklı alanlara ayrılmış bölümlerden oluşuyor. Elinize aldığınıza yalnızca ilgilendiğiniz konuları da okumanızı sağlayan bu format oldukça başarılı denebilir.
Akıp giden ve ilginç deneysel/bilimsel tüyolar bir oturuşta okumanız için yeterli olacaktır..
152 syf.
·1 günde·7/10
Bir akşam yemeğinden sonra, kahvenizi yudumlarken elinize alıp bir çırpıda biterceginiz bir kitap. Çok eğlenceli bilgiler var içinde. İlk kitapdan biraz farklı, daha çok araştırmacıların, üniversitelerin, bilim insaların yaptıgı sosyal deneyler, araştırmalar ve gözlemlerden çıkan sonuçları anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rik Kuiper
Unvan:
Araştırmacı, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 109 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 51 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.