Robert A. Johnson

Robert A. Johnson

Yazar
7.8/10
20 Kişi
·
31
Okunma
·
2
Beğeni
·
459
Gösterim
Adı:
Robert A. Johnson
Unvan:
Amerikalı Psikoterapist, Yazar
Doğum:
26 Mayıs 192
Robert A. Johnson
Yazar
Doğum: 26 Mayıs 1921 (93 yaşında)
Eğitim: Stanford Üniversitesi, Oregon Üniversitesi
“Erkekle kadının, Goethe’nin gözlemindeki gibi karşılıklı olarak birbirlerine hizmet etmeleri, olağanüstü bir güzellik yaratır.”
İntihar için hissettiklerini atlattığında sessizce oturur.
Tüm dengenizi yitirip kendinizi yenik hissettiğinizde en iyi rol eylemsizliktir. Hristiyanlıkta şarap ve ekmek kutsama töreninde “Burada kendimizi sana sunuyor ve adıyoruz... Yaşayan bir kurban olarak” denilen andır.
Robert A. Johnson
Sayfa 74 - Chiviyazıları Yayınevi- Psykhe’ nin Acı Çekmesi
“Eğer sevgi, 110 voltluk kullanılabilir elektrik akımı ise, aşık olmak, hiçbir evde bulunmayan 100 bin voltluk insanüstü bir enerji demektir.
...Aşk deneyimi insan huzurunu bozup büyük bir evrimsel enerjiyi başlatır.”
Robert A. Johnson
Sayfa 62 - Chiviyazıları Yayınevi
Kişinin kendi doğasının karanlık yanını reddetmesi, karanlık depolamak ya da biriktirmek demektir. Bu daha sonra kasvetli bir ruh hali, psikomatik hastalık ya da bilinçdışının neden olduğu kazalar şeklinde dışa vurulur.
“Burada “duygu” sözcüğünün kesin anlamıyla ve tam yerinde kullanacağım: Duygu, değerlendirme eylemidir. Duygunun coşku gibi sıcak ve uçucu olması şart değildir. O, deneyimlere hak ettikleri değeri biçen akılcı bir yetenektir. Jung, düşünce, duygu, duyarlılık ve sezgiyi tanımlarken, “duygu” terimini böyle açıklamıştır.”
"Kişinin kendi yaşamıyla bağlantılı bir mitolojik hikayeyi keşfetmesi onun kendisini kavrayışını derinleştirir. Bu bağlantı aynı zamanda kişinin görünürde tesadüfi, bölük pörçük ya da trajik görünen anların aslında nasıl da bir bütünün parçası olduklarını anlamasını sağlar. "
“Hristiyan öğretisinin büyük bölümü dış dünya ile değil de iç dünyamızla bir yakınlık kurmamız, onunla iyi geçinmeyi öğrenmemiz ve onu doğru anlamlandırmamız için konulmuş yasalardır. Ne yazık ki bu ayrımdan çok az kişi haberdardır.”
"Birini sevmek, bir insanı başka bir canlıya insani bir biçimde bağlayan insana özgü bir deneyimdir. O, insanı olduğu gibi görmek ve onu karakterinin sıradandıkları, başarısızlıkları ve üstün yanlarıyla kabul edebilmektir. Eğer, yaşantımızdaki izdüşümlerin sisini aşıp bir başka insana doğrulukla bakabilirsek, sıradan bir canlıyı mükemmel olarak algılayabiliriz. Sorun, kendi izdüşümlerimizle körleşmiş olmamızdır; bir başkasını açıklıkla tüm derinliği ve soyluluğuyla pek seyrek olarak görebiliriz."
İnsanın evrensel bilinçle iletişime geçme arzusundan beslenen mitoloji,neden ve nasıl gibi sorulara yönelik yanıt arayışını sembolize etmektedir.
108 syf.
·1 günde·10/10
Yani bu kitabı 2015te ilk çıktığından beri gözlüyordum. Almak istiyordum fakat hep erteledim. Sanırım hazır olmadığımi hissettim. Ve gerçekten de tam zamanında okumuşum. Kitap jung psikolojisine bağlı olarak konuyu anlatıyor. Ama o kadar fazla alıntı yoktu jungtan. Vermek istediği bilgiyi tam veremediğini düşünüyorum. Üstü kapalı anlatıyor sanki. YİNE DE kesinlikle okunması gereken bir kitap yazarın inner work diye başka bir kitabı daha var onu okudugumda umarım düşünceleri oturur.
111 syf.
·3 günde·6/10
Psykhe ve Eros efsanesinden yola çıkarak kadının erkekle ve kendiyle olan ilişkisi, gelişimi, dönüşümü anlatılıyor. Mitolojik karakterlere, tanrılara, tanrıçalara ilgi duyuyorsanız bir parça keyifli olabilir. Mitlerin çağdaş yaşamda karşılık bulduğu birkaç örnek olmakla birlikte, mitolojik bir hikaye okumaktan öteye gidemedi benim için.
111 syf.
·9/10
Anlamak zor derleme çok güzel. Mitolojik olaylardan günümüze uyarlama yapılmış. Psykhe en çirkin, en korkunç ve en berbat yaratık olan ölümle evlenecektir. Düğün gelenek lerimizin çoğu, gerçekten de İlkel çağlardan günümüze ulaşan cenaze törenleridir

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert A. Johnson
Unvan:
Amerikalı Psikoterapist, Yazar
Doğum:
26 Mayıs 192
Robert A. Johnson
Yazar
Doğum: 26 Mayıs 1921 (93 yaşında)
Eğitim: Stanford Üniversitesi, Oregon Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.