Robert Sabatier

Robert Sabatierİsveç Kibritleri yazarı
Yazar
8.1/10
13 Kişi
53
Okunma
0
Beğeni
1.655
Gösterim

Robert Sabatier Kimdir?

Robert Sabatier (17 Ağustos 1923 - 28 Haziran 2012) Fransız şair ve yazar. O sayısız roman, deneme, aforizmalar ve şiir kitapları yazdı.
Unvan:
Fransız şair ve yazar
Doğum:
Paris, 17 Ağustos 1923
Ölüm:
Boulogne, 28 Haziran 2012

Okurlar

53 okur okudu.
2 okur okuyor.
31 okur okuyacak.
5 okur yarım bıraktı.

Robert Sabatier Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Sevdiğimiz her şey günün birinde bizi terk eder.
Sayfa 287Kitabı okudu
Eşeğin kuyruğunu istediğin kadar sakla, kulaklarını göstermesine de engel olamazsın ya!
"Biz öldüğümüz zaman, ne olacak?" "Hiç. Hiçbir şey olmayacak." "Ama başkaları, biz olmadan, yaşamayı sürdürecekler değil mi?" "Sanmıyorum. Biz artık ölmüş olacağımıza göre, bizim için, artık yaşamayacaklar."
Sayfa 233Kitabı okudu

Robert Sabatier İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Robert Sabatier Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
240 syf.
·
Puan vermedi
Olivier isimli bir çocuğun, annesini kaybettikten sonra yaşadıklarını anlatan bir hikaye. Yazarı yakın bir dönemde ölmüş, ölünce de eserleri filan konuşulmaya başlandı tabii ve onun en önemli kitabı olan, otobiyografik ögeler barındırdığı iddia edilen bu kitap da tekrar gündeme geldi, gazetelerin
İsveç Kibritleri
İsveç KibritleriRobert Sabatier · Sel Yayıncılık · 200545 okunma
240 syf.
9/10 puan verdi
Görünmez, gizli, erişilmez bir Virginie, makasların, çekmecelerin, ipliklerin arasında yaşamakta devam ediyordu hala. Olivier gittiği anda o da gerçekten ölecekti. Yazarın kendi yaşamından kesitler sunan bir kitap.
İsveç Kibritleri
İsveç KibritleriRobert Sabatier · Sel Yayıncılık · 200545 okunma
291 syf.
·
Puan vermedi
Bir sahaf alışverişi sırasında beni kendine çeken 1972 baskılı bir Paris sokakları portresi 1930’lar Fransasını (daha çok sokaklarını) bir çocuğun gözünden görmeye ne dersiniz? Eğer ki cevap evetse İsveç Kibritleri iyi bir seçim olacaktır. Şaşalı bir Paris yerine 1. Dünya Savaşından çıkmış, yeni fikirler yayılmaya başlamış ve yoksul bir Paris sokağının anlatıldığı bu eserde sinemaya damgasını vurmuş Fransız Yeni Dalgası akımına benzetilebilecek yanlar da var yani en azından filmi çekilse aklıma direkt siyah beyaz Paris sokaklarında geçen bir Truffaut ya da Godard filmi canlanıyor. Sıkıntılar yaşayan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı bu eserdeki baş karakter olan Oliver tbana Dickens’ın Büyük Umutlar kitabındaki Pip karakterini hatırlattı. Hem Pip hem Oliver çocukluklarında kimsesiz kalan çocuklar ve ikisinde de romanın baş kişileri kendileri. İsveç Kibritlerinde Büyük umutlar gibi bir karakter gelişimi gözlenmese de yine de ortak yanları var ve bence Büyük Umutlar’ı okuyan ve seven biri İsveç Kibritleri’ni de beğenecektir. Akıcı bir dille yazılmış olan eser duru bir üsluba sahip. Sabatier kendi çocukluğundan ilham alarak yazdığı için tasvirler yerinde ve etkili kullanılmış. Dili ağır bir eser okumak istemeyen veya klasiklerin diline yakın bir eser okumak isteyenler İsveç Kibritleri’ni tercih edebilir.
İsveç Kibritleri
İsveç KibritleriRobert Sabatier · Milliyet Yayınları · 197245 okunma