Giriş Yap

Robert Sabatier

Yazar
8.1
13 Kişi
Unvan
Fransız şair ve yazar
Doğum
Paris, 17 Ağustos 1923
Ölüm
Boulogne, 28 Haziran 2012
Yaşamı
Robert Sabatier (17 Ağustos 1923 - 28 Haziran 2012) Fransız şair ve yazar. O sayısız roman, deneme, aforizmalar ve şiir kitapları yazdı.

İncelemeler

Tümünü Gör
291 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Geçenlerde çok beğenerek okuduğum "Gece Kelebeği" kitabının arkasında ki bir yazı dikkatimi çekmişti. Gün Zileli şöyle diyordu; "Hayatta beni üç roman ağlattı. Biri, 1965 yılında, on dokuz yaşındayken okuduğum, John Steinbeck’in Gazap Üzümleri romanı; ikincisi, dört-beş yıl önce okuduğum ve tanıtımını yaptığım, Robert Sabatier’in İsveç Kibritleri; üçüncüsü ise, şu anda elinizde tuttuğunuz Perperık-a Söe." Bahsettiği 3 kitaptan 2 sini okudum ve 3. sü olan bu kitabı da okumasam olmaz diye düşündüm. Bir de Gün Zileli'yi bu yorumdan sonra tanıdım dersem yalan olmaz galiba. Çocukluk dönemini anlattığı "Ev" kitabını da pdf olarak okudum ve çok beğendim. Gelelim kitaba ; İsveç Kibritleri, Fransız yazar Robert Sabatier'in çocukluk yıllarını ve o dönemin Paris'ini anlatıyor. Çok yalın ve de çok güzel bir dili var. Benim de enlerim arasına girdi diyebilirim. Pearl S.Buck'un Ana kitabında aldığım tadı aldım dersem de yalan olmaz galiba. Yazar gibi yetim büyüyen Olivier'in, annesini kaybettikten sonra sokaklarda geçen hayatı anlatılıyor kitapta. Sokaklar öyle güzel aktarılmış ki yazar tarafından...Sokaktaki arkadaşları, komşuları... Belki çok durgun sıradan gelebilir kitap size, fakat ben çok beğendim. Yetim bir çocuğun sokaklarda geçen yaşantısını, yalnızlığını iliklerimde hissettim diyebilirim. Zaman zaman annesi ile yaşadıklarını hayal meyal aktarmaları, o tuhafiye dükkanı önünden geçerken annesinin orada olduğunu görmesi, onu hayal etmesi, dalıp gitmesi... çok güzel aktarılmış. Annesinin ölümünü belki de asla kabullenememiş 10 yaşında bir çocuk, ve bu cümle ne kadar güzel özetliyor durumunu: "Görünmez, gizli, erişilmez bir Virginie, makasların, çekmecelerin, ipliklerin arasında yaşamakta devam ediyordu hâlâ. Olivier gittiği anda o da gerçekten ölecekti." Bir noktaya da değinmek istiyorum. Kitap tanıtımında genelde çocuk ile anarşist olarak belirtilen Bougras'ın dostluğundan bahsedilmiş ama, kitapta o kadar az yerde rastlıyoruz ki Bougras baba'ya, keşke daha çok yerde olsaydı ve daha çok dostluklarına tanık olsaydım demeden geçemedim bazı yerlerde. Bu arada ilginçtir, yazar hakkında bilgi edinmeye çalıştım ama çok fazla bilgi bulamadım. Sadece 1923 doğumlu Fransız bir şair, romancı ve eleştirmen olduğu, ayrıca da 1971'de goncourt akademisi üyeliğine seçildiği bilgisine ulaşabildim. Bugüne kadar 21 roman, 10 şiir, 3 deneme kitabı ve 9 ciltlik anıt eseri (Fransız şiirinin tarihi) yayınlanmış. Kitap kimi yerlerde seri olarak görünüyor. Serinin ikincisi "Nane şekerleri", üçüncüsü ise "Yaban Fındıkları"...Baskıları devam etmediği için sahaflardan araştırıp bulunabilir.
İsveç Kibritleri
8.2/10 · 39 okunma
Reklam
291 syf.
·
Puan vermedi
Robert Sabatier, Olivier adlı kahramanı üzerinden kendi çocukluk yıllarını, 60'lardaki Paris sokaklarını ve küçük bir çocuğun yalnızlığını anlatıyor. Olivier bu eserde, kibritin yardımıyla benliğinin ötesindeki bir başka dünyada düşünceleri, görüntüleri toparlayıp kendi kendisiyle kaynaşmak imkanını bulur. Kibritin sıcaklığında korkularını unutur..
İsveç Kibritleri
8.2/10 · 39 okunma
291 syf.
·
Puan vermedi
Bir sahaf alışverişi sırasında beni kendine çeken 1972 baskılı bir Paris sokakları portresi 1930’lar Fransasını (daha çok sokaklarını) bir çocuğun gözünden görmeye ne dersiniz? Eğer ki cevap evetse İsveç Kibritleri iyi bir seçim olacaktır. Şaşalı bir Paris yerine 1. Dünya Savaşından çıkmış, yeni fikirler yayılmaya başlamış ve yoksul bir Paris sokağının anlatıldığı bu eserde sinemaya damgasını vurmuş Fransız Yeni Dalgası akımına benzetilebilecek yanlar da var yani en azından filmi çekilse aklıma direkt siyah beyaz Paris sokaklarında geçen bir Truffaut ya da Godard filmi canlanıyor. Sıkıntılar yaşayan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı bu eserdeki baş karakter olan Oliver tbana Dickens’ın Büyük Umutlar kitabındaki Pip karakterini hatırlattı. Hem Pip hem Oliver çocukluklarında kimsesiz kalan çocuklar ve ikisinde de romanın baş kişileri kendileri. İsveç Kibritlerinde Büyük umutlar gibi bir karakter gelişimi gözlenmese de yine de ortak yanları var ve bence Büyük Umutlar’ı okuyan ve seven biri İsveç Kibritleri’ni de beğenecektir. Akıcı bir dille yazılmış olan eser duru bir üsluba sahip. Sabatier kendi çocukluğundan ilham alarak yazdığı için tasvirler yerinde ve etkili kullanılmış. Dili ağır bir eser okumak istemeyen veya klasiklerin diline yakın bir eser okumak isteyenler İsveç Kibritleri’ni tercih edebilir.
İsveç Kibritleri
8.2/10 · 39 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42