1000Kitap Logosu
Rojin Canan Akın
Rojin Canan Akın
Rojin Canan Akın

Rojin Canan Akın

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
48 Kişi
169
Okunma
17
Beğeni
2.083
Gösterim
Unvan
Gazeteci
Doğum
Batman, 1981
Yaşamı
Rojin Canan Akın, 1981 Batman, Kozluk doğumlu. İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik okudu. Halen gazetecilik yapıyor.
Ays
Bildiğin Gibi Değil'i inceledi.
312 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
bu kitabın üzerine 10 tane kitap okudum bir inceleme yapabilecek kıvama yeni geldim, yeni soğudum diyeyim. okunması öyle zordu ki, okuduklarını hazmetmesi. zorluk nedir? dil ağırlığı ya da kitabın ağır ilerlemesi mi? bu kitaptaki zorluk öyle bir zorluk değil; gözünü kapadığın şeylerin ruhundaki ağırlığını hissetmek, nehrin bir de karşı kıyısına dikkatle/empatiyle bakmak, türk-kürt değil de insan olana kıymet vermek... uzar gider bu liste! 90lı yıllarda, yaşı yetenler bilir -beyaz Toroslar dönemi- faili meçhullerin tavan yaptığı dönemde çocuk olanlarla gerçekleştirilmiş röportajlardan oluşuyor kitap. asker çocuğuyum tabi ki önyargıyla başladım okumaya ama okuma niyetim bile içimdeki "bir de ondan dinle" sesini duyduğumu gösterdi bana. kadın, erkek, avukat olanı da var şuanda ev hanımı olanı da, babası müezzin olan da var, babası dağda ölen de öyle bir çok katmanlı topluluk bu 18-19 kişinin yaşadıkları ama okudukça zengin çocuğu olanında, ağanın çocuğunun da berikinin de anlattıkları hep aynı kapıya çıkıyor. bazı bölümlerde yaşanan ağır işkenceler benim kabuslarıma girdi, arkadaşlarıma anlatırken, buraya yazarken bile duygulanmama sebep olacak kadar kötü yaşanmışlıklar var kitapta. bir Hazal var ki ahh o küçücük Hazal`ın başına gelenleri yazarken bile ağlıyorum işte o kız aklımdan hiç çıkmıyor benim; o yüzden çok genç okurlara bu kitabı önermiyorum. kitaba dönersek derleyenler olabildiğince objektif olmaya çalışmışlar bence. kitabın ilk bölümünde çevirmenin notu var bence o kısım da müthiş kıymetli bir tanıklık çünkü çeviri sırasında acının tam çevrilemediğinden, Avrupalı gazetecilerin anlatılanlarda abartı aramalarından, kendi bozulan psikolojisinden vb bahsediyor. hatta çok dürüstçe bu travmalara maruz kalan çocuklardan bu acıyla baş edip ayakta kalabilen ve meslek sahibi olanlara, baş edemeyip hayatını karartanlardan daha fazla sempati beslediğini fark ettiğini yazmış. nasıl bir kendini fark ediş ve nasıl bir yüzleşme! ayakta kalana duyduğu sempati, o çocuğun bizleri, devleti affedişinden geliyor aslında. of of konu fazlasıyla tabu! ama elbet içindeki insani merakla düşünen vardır; ne oldu da bu insanlar dağa çıktı diye. cevabın tamamı yok elbette ama bireysel tarih anlatıcılığının gücüne inananlar için güzel bir kaynak olur. biraz olgun bir kafa lazım zannediyorum çünkü içerik bazen yaralayıcı. biraz da açık bir zihin lazım hazmetmek için yazılanları. faşolar okumasın, çok duygusallar ve çocuklar da okumasa güzel olur. hiç bir çocuğun bunlara maruz kalmayacağı bir ülke dilerim hepinize, bir de biraz empati!
Bildiğin Gibi Değil
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
22
Avukat Bilal Sevmiş
Bildiğin Gibi Değil'i inceledi.
312 syf.
·
Puan vermedi
Bildiğin gibi degil
Bildiğin Gibi Değil, iki genç araştırmacı Funda Danışman ve Rojin Canan Akın'ın, 90'lı yıllarda çocukluğu Güneydoğu’da geçmiş Kürt gençleriyle yaptıkları on dokuz söyleşiyi bir araya getiriyor. Söyleşi yapılan gençler yoğun bir şiddet ortamında geçen çocukluklarını ve ilk gençlik yıllarını anlatıyorlar: "Kışlaya benzeyen okullarda" geçen, Türkçe bilmedikleri için bir çok trajikomik olay yaşadıkları, öğretmenlerden gerizekâlı muamelesi gördükleri, zaman zaman ajanlık teklifleri aldıkları eğitim hayatlarını... Babalarının, analarının, kardeşlerinin, arkadaşlarının gözlerinin önünde dayak yediği, öldürüldüğü, koruculuğa zorlandığı, evlerinin kurşun yağmuruna tutulduğu, "sevdikleri, değer verdikleri insanların tek tek kaybolduğu", kaybettikleri yakınlarının kavurucu özlemiyle dolu aile hayatlarını... Sokaklarda, "yanı başlarında sürekli birilerinin öldürüldüğü" bir ortamda, mayınların arasında oynadıkları ya da BM mülteci kamplarında geçen gündelik hayatlarını anlatıyorlar bize. Politik söylemler tek tek insanların ne yaşadıklarını gizliyor, örtüyor. Bildiğin Gibi Değil, bu Kürt gençlerinin Batı'daki, büyük şehirlerdeki akranlarına bir iç dökmesi olarak okunmalı. Binlerce insan "çocukluğum sorulduğunda aklıma açlık, rezillik, sefalet, perişanlık, bombalar, savaş uçakları geliyor" diyecek haldeyse, bu gençlerin hemen hepsi "bana yaşatılanları affetmem mümkün değil ama barış mümkün, barış istiyorum" diyorsa, politik kaygılara değil vicdanlara hitap edecek gerçek bir barış ortamı kurabilmek için bu kitaptaki seslere kulak verilmeli.... Okuyun tabii
Bildiğin Gibi Değil
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
Semih
Bildiğin Gibi Değil'i inceledi.
312 syf.
·
9/10 puan
Üniversite yıllarında okuduğum etkileyici röportaj kitabıdır. İki genç araştırmacı Funda Danışman ve Rojin Canan Akın'ın, 90'lı yıllarda çocukluğu Güneydoğu'da geçmiş gençlerle yaptıkları on dokuz söyleşinin röportaj tadında bir araya getirilmesiyle oluşmuş; okurken, okumaktan çok okutma isteği uyandıran bir eserdir. Kitapta en ufak ajitasyon yok, propaganda yok. Burnumuzun dibinde, aynı toprakları paylaştığımız ama birbirimize bir türlü sahip çık(a)madığımız insanların hikayeleri var. Okurken, yaşananları bir kez de o insanların ağzından dinlerken, utançtan yerin dibine girme hissi uyandırıyor ve içerisinde son derece etkili hayat hikayeleri barındırıyor. Okumamın üzerinden seneler geçmiş olmasına rağmen hala etkisini hayatımda hissedebiliyorum. Öyle çarpıcı bir eser ve hayata bakışınızı değiştiriyor. Bu sitede bile, bu çarpıcı kitabın ne kadar az okunduğunu gördüğümde hayretler içerisinde kaldım. Bu kadar mı geçmişimize sırtımızı döndük, anlamıyorum... 90'lı yıllarda Güneydoğu'da nelerin yaşandığını siz de merak ediyorsanız, tarafsız bir dille yazılan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Yok, ben gözümü kulağımı kaparım İstanbul'daki yaşamıma bakarım diyorsanız, hiç kendinizi yormayın.
Bildiğin Gibi Değil
OKUYACAKLARIMA EKLE
29