Rolf Dobelli

Rolf Dobelli

Yazar
7.9/10
152 Kişi
·
423
Okunma
·
13
Beğeni
·
2.011
Gösterim
Adı:
Rolf Dobelli
Unvan:
İsviçreli Olan Romancı , Yazar ve Girişimci
Doğum:
Lucerne , İsviçre, 1966
Rolf Dobelli çok satan bir yazar ve girişimci. Dünyanın en ünlü ve seçkin düşünürlerinden bazıları, bilim insanları, sanatçılar ve girişimcilerin bir araya geldiği ve dünyanın en büyük sıkıştırılmış bilgi yayıncısı olan getAbstract'in kurucusu olan Zurich.Minds'in kurucusu. Bir romancı, denizci ve pilot, o Lucerne, İsviçre'de yaşıyor.
Her başarılı yazarın arkasında kitapları satmayan 100 yazar gizlidir.Onların her birinin arkasında da kitaplarını basacak bir yayınevi bulamamış 100 yazar daha vardır.Bunların her birinin arkasında ise başlayıp da bitiremedikleri kitaplarını çekmecede saklayan 100 kişi daha bulunur. Ama biz sadece başarılı olanları duyarız ve yazarlıkla başarıya ulaşmanın ne kadar küçük bir olasılık olduğunu göremeyiz.
Yatırımcı Charlie Munger balıkçılık malzemeleri satan bir dükkâna girmiş. Raflardan birinin önünde durmuş ve göze batan derecede parıltılı bir olta yemini eline alıp dükkân sahibine sormuş: “Söylesene, balıklar böyle birşeyi seviyor mu gerçekten?” Dükkân sahibi gülümsemiş, “Charlie, biz balıklara satış yapmıyoruz.
“ Basit ve duru olmanın ne kadar zor olduğuna inanamazsınız. İnsanlar budala görünmekten korkuyor. Gerçekte, tam tersi. “

Jack Welch
General Electric’in eski CEO’su
Rolf Dobelli
Sayfa 18 - NTV Yayınları
Ama daha önemli olan bir gerçek var, otoritenin yanında kendi başımıza düşünmeyi bir basamak aşağı çekiyoruz.
Uzman fikirlerine karşı, diğer fikirlere kıyasla çok daha dikkatsiziz. Ayrıca mantıken ve ahlaken hiçbir anlamı olmayan yerlerde bile otoritelere boyun eğiyoruz. Buna otorite önyargısı adı verilir.
Bu kitapların % 100’ü mutlu olmaya doğal eğilimli insanlar tarafından yazılmıştır.
Sonra da her sayfada öğütler savururlar.
Bu öğütlerin işlemediği milyarlarca insan olduğu gizli kalır, çünkü şanssızlar kişisel gelişim kitapları yazmazlar
196 syf.
·10 günde
Rolf Dobelli bu kitabında tekrar tekrar tuzağına düştüğümüz en sinsi düşünce hatalarını' mercek altına alıyor.Çoğunluğunu gazete yazılarından derlediği;Hatasız Düşünme sanatı ilk bakışta kişisel gelişim kitabı olarak da görülebilir fakat sosyal psikoloji teorilerini gündelik hayat ile ilişkilendirirek kolay anlaşılır hale getirdiği kitap.Sizinle sohbet ediyor gibi bir nevi.Aslında başucu kitabı da diyebiliriz.İstediğiniz zaman istediğiniz bölümü açıp okuyabilirsiniz.Senin ,benim,onların,bizim yaptığımız düşünce hatalarını anlatıyor.Okurken aa bunu bende yapıyorum,aa bende böyle düşünmüştüm şöylede olmuştu demeden kendinizi alamıyorsunuz.Aşırı özgüven zararın dan,bütün öngörülere şüpheyle yaklaşabilmek ve gerçekçi olabilmekten ..
Diğer insanlar gibi yaparsam doğru yaparım anlayışından,
O kadar çok çabaladım şimdi vazgeçemem mantığıyla hatalara devam etmekten,
Dayanıklığımızı güvenilirliğimizle eş tutmamızdan,
Teorilerimizi kanıtlama çabasına düşmekten bahsediliyor,
Keyifli okumalar dilerim...
184 syf.
·8 günde·9/10
Kitapta edinebileceğiniz birçok bilgi sunulmakta. Kitap içerik yönünden epey zengin. Kendi düşüncelerinizde değiştirebileceğiniz şeyleri bulmanıza yardım edecektir. Fakat 9 vermemin sebebi akışı yönünden biraz sıkmakta. Kitabı ne zaman bitecek acaba kafasıyla okudum.
196 syf.
·10/10
Okurken insana çok şey katan bir kişisel gelişim kitabı. Her maddesini düşündükten sonra vay be dediğiniz bir kitap. Bu tarz sevenlerin mutlaka okuması gerekiyor. İnanın çok şey katacak.
196 syf.
·8/10
"Hatasız düşünme sanatı” adından dolayı kişisel gelişim kitabı gibi çağrışım yapsa da alakası yok. Çünkü kişisel gelişim kitapları, bireyseldirler ve okuyanı sürekli  motive eden cümlelerle doludurlar.

Oysaki bu kitap, bizim günlük gazetelerde sıkça rastladığımız  araştırma ve anket sonuçlarından bir hayli farklı araştırma sonuçlarıyla doludur. Rolf DOBELLİ akademik araştırma çalışmalarından yola çıkarak, sosyal ve psikolojik kaynaklı sık yaptığımız popüler düşünce hatalarını derleyip harika bir eser yaratmış.

Basit, açık, sürekli, şaşırtıcı,ufuk açıcı ve
“Sosyal ispat, teşvik hassasiyeti, üstel büyüme, hedonik  uyum...”

Sık sık "Acaba ben nerede hata yapıyorum?" diye iç geçren herkesin okuması gereken bir kitap.
196 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitap size artik yapmaniz gerekeni anlatıyor. Peki yapabilecek miyiz!? Aslında yapılsa herşey daha güzel olacak ama o cesaret denilen duygu yok,yok işte... Kitaptaki örneklerden ikisini belirtecek olursam alışıla gelmislik mesela. Adam sürekli aldatiliyor ama yeni bir ilişki ve yasadıgı ilişkiye vermiş olduğu emekten dolayı her defasında affediyor kadını. Ne kadar yalnis değil mi...? Yeni başlangıç onu mutluluğa götürecek oysa ki. Ikincisine gelirsek bir seferde yüksek miktarda kazanç mı her defasında bir kazanç mı? Ben de herkes gibi yüksek olani seçerdim ve bu yalnis olurmuş. Bir kere kazanıp hazıra dağ dayanmaz atasözüyle yaşamımı sürdürmek.Surekli kazanıp bitmeyecek bir kazanca kat kat miktarlar yüklemek ;mantıklı fakat yanlış bilinen doğruyu kim uygular muamma:)...Okur kalin efenim:)
196 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitapi okumaya başlarken kitapin özetinde yazdığı gibi her şey 2004 yılının bir sonbahar akşamında başladı gibi Çok begendim farklı tarzı farklı konusu
Bizi duymak istediklerimiz söyleyen kitapları severiz.
196 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
52 düşünce hatası! Aslında yaşamımız boyunca yaptığımız tonlarca düşünce hatası var, kimi sezgisel kimi bilişsel ama farkındalık kısmı tartışılır. Kitabı sevdim her düşünce hatasını bir CEO olduğu için kendi bağlamında anlatmaktan ziyade çoklu örnek vermesi hoşuma gitti açıkçası..

Günlük hayatımızda hepimizin ezbere yaptığı bir takım hatalar var. Ve bunlar o kadar fazlaymış ki, bunu bu kitabı okuduğumda daha iyi anladım. Bir kere hepimiz "sosyal ispat" hatasına düşüyoruz. Bir toplantıda çoğunluk aynı fikirdeyse, hangimiz kalkıp da "ben böyle düşünmüyorum" diyerek fikrimizi beyan ediyoruz. Neden "Sosyal İspat"...Veya "sürü psikolojisi"..."Doğrulama Eğimi" bütün düşünce hatalarının anası. Nedeni ise, bilinçaltının sabit fikirli olması. Yeni bilgiler onun için doğrulanamayan kanıtlardır. Oysa ki, İnsanlar kendilerini farklı düşünmeye zorlamalıdırlar. Farklı olmaya zorlamalıdırlar.
Bence güzel bir kitap. İyi okumalar.
196 syf.
·7 günde·7/10
okuyun ama söylenenleri uygulamaya kalkmayın . her durumu en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğim derken detay hastası olabilirsiniz . Bilinçlenme bilgi sahibi olma bazı durumlarda detaylara bakmamız gerektiği gibi dersleri alabiliriz. Okuma yönünde sıkıcı bir dili var diyemem. Kendini okutuyor. İyi okumalar.
196 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar hatasız düşünme sanatını kitaba adeta bir ressam gibi çizmiş. Yazar ekonomistleri, eğitimcileri, yatırımcıları ve birçok kimseyi birçok alanda aydınlatıcı ve yönlendirici bilgiler sunmuş kitabında. Bu bilgileri sunarken de günlük yaşamdan çok güzel örnekler vererek istenilen mesajı harika bir üslupla ifade etmiş. Günlük hayatta sürekli karşılaştığımız bize o kadar sıradanmış gibi gelen şeylerin esasında çok derin anlamlar barındırdığını, her şeyin aslında göründüğü gibi masum ve iyi niyetli olmadığını ve arka planda aslında neler yattığını açık seçik bir şekilde gözler önüne seren muazzam bir kitap.

Ben kitabı keyif alarak okudum ve kitabı faydalı buldum. Kitapta birbirinden ilginç örnekler, notlar, bilgiler, alıntılar ve hikayeler var. Bu yüzden kitaptan bir sürü alıntı yaptım. Okumanızı tavsiye ederim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Rolf Dobelli
Unvan:
İsviçreli Olan Romancı , Yazar ve Girişimci
Doğum:
Lucerne , İsviçre, 1966
Rolf Dobelli çok satan bir yazar ve girişimci. Dünyanın en ünlü ve seçkin düşünürlerinden bazıları, bilim insanları, sanatçılar ve girişimcilerin bir araya geldiği ve dünyanın en büyük sıkıştırılmış bilgi yayıncısı olan getAbstract'in kurucusu olan Zurich.Minds'in kurucusu. Bir romancı, denizci ve pilot, o Lucerne, İsviçre'de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 423 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 236 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.