Rolf Dobelli

Rolf Dobelli

Yazar
7.7/10
81 Kişi
·
175
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.644
Gösterim
Adı:
Rolf Dobelli
Unvan:
İsviçreli Olan Romancı , Yazar ve Girişimci
Doğum:
Lucerne , İsviçre, 1966
Rolf Dobelli çok satan bir yazar ve girişimci. Dünyanın en ünlü ve seçkin düşünürlerinden bazıları, bilim insanları, sanatçılar ve girişimcilerin bir araya geldiği ve dünyanın en büyük sıkıştırılmış bilgi yayıncısı olan getAbstract'in kurucusu olan Zurich.Minds'in kurucusu. Bir romancı, denizci ve pilot, o Lucerne, İsviçre'de yaşıyor.
Aşırı güven etkisi,insanların gerçekten bildikleri ile bildiklerini sandıkları arasındaki farkın ölçüsüdür.
Rolf Dobelli
Sayfa 8 - NTV Yayınları
Her başarılı yazarın arkasında kitapları satmayan 100 yazar gizlidir.Onların her birinin arkasında da kitaplarını basacak bir yayınevi bulamamış 100 yazar daha vardır.Bunların her birinin arkasında ise başlayıp da bitiremedikleri kitaplarını çekmecede saklayan 100 kişi daha bulunur. Ama biz sadece başarılı olanları duyarız ve yazarlıkla başarıya ulaşmanın ne kadar küçük bir olasılık olduğunu göremeyiz.
Rolf Dobelli
Sayfa 1 - NTV Yayınları
Bir şey kaybetme korkusu, aynı değerde bir şeyi kazanma düşüncesinden daha çok motive eder insanları
Rolf Dobelli
Sayfa 99 - Ntv yayınları
Sokakta sevimsiz bir yüzü sevimli birinden daha çabuk fark ederiz.Kötü davranış iyi davranıştan daha uzun süre hafızamızda kalır.Bunun tek bir istisnası var elbette : Kendi yaptığımız iyilikler.
Rolf Dobelli
Sayfa 100 - NTV Yayınları
İnsanlar dayanıklı görünmeye çabalar. Dayanıklılıkla güvenilir olduğumuzun işaretini veririz. Çelişkilerden korkarız.
196 syf.
·10/10
Okurken insana çok şey katan bir kişisel gelişim kitabı. Her maddesini düşündükten sonra vay be dediğiniz bir kitap. Bu tarz sevenlerin mutlaka okuması gerekiyor. İnanın çok şey katacak.
196 syf.
·3 günde·8/10
Kitabın konusu sık yapılan düşünme hatalarıdır. Aslında farkında olmadan ne kadar yanlış düşüncelere sahip olduğumuzu ifade ediyor. Bu hataların açıklaması bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konan görüşlerdir. Doğruluğu ve değerliğine katılıyorum ancak;
Verilen örneklerin ekonomi/ticari/matematiksel olması beni sıktı. 100. Sayfadan sonra sadece yanılsamaların ne olduğuna ve sonuçlar kısmına baktım
Kitapta savunulan önemli bir görüş ise kişisel gelişim kitaplarının okunmaması gerektiğidir. En çok dikkatimi çeken bölüm bu oldu. Kendi türüne meydan okuyordu sanki. Gerekçesi ise her insanın aynı olmadığıydı. Yazara bu konuda katılıyorum. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ne de olsa :)
İyi okumalar :)
196 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitapi okumaya başlarken kitapin özetinde yazdığı gibi her şey 2004 yılının bir sonbahar akşamında başladı gibi Çok begendim farklı tarzı farklı konusu
Bizi duymak istediklerimiz söyleyen kitapları severiz.
196 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
52 düşünce hatası! Aslında yaşamımız boyunca yaptığımız tonlarca düşünce hatası var, kimi sezgisel kimi bilişsel ama farkındalık kısmı tartışılır. Kitabı sevdim her düşünce hatasını bir CEO olduğu için kendi bağlamında anlatmaktan ziyade çoklu örnek vermesi hoşuma gitti açıkçası..

Günlük hayatımızda hepimizin ezbere yaptığı bir takım hatalar var. Ve bunlar o kadar fazlaymış ki, bunu bu kitabı okuduğumda daha iyi anladım. Bir kere hepimiz "sosyal ispat" hatasına düşüyoruz. Bir toplantıda çoğunluk aynı fikirdeyse, hangimiz kalkıp da "ben böyle düşünmüyorum" diyerek fikrimizi beyan ediyoruz. Neden "Sosyal İspat"...Veya "sürü psikolojisi"..."Doğrulama Eğimi" bütün düşünce hatalarının anası. Nedeni ise, bilinçaltının sabit fikirli olması. Yeni bilgiler onun için doğrulanamayan kanıtlardır. Oysa ki, İnsanlar kendilerini farklı düşünmeye zorlamalıdırlar. Farklı olmaya zorlamalıdırlar.
Bence güzel bir kitap. İyi okumalar.
196 syf.
·7 günde·7/10
okuyun ama söylenenleri uygulamaya kalkmayın . her durumu en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğim derken detay hastası olabilirsiniz . Bilinçlenme bilgi sahibi olma bazı durumlarda detaylara bakmamız gerektiği gibi dersleri alabiliriz. Okuma yönünde sıkıcı bir dili var diyemem. Kendini okutuyor. İyi okumalar.
196 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ben bu kitabı çok sevdim.Her bir insanın ömrü boyunca yaşayabileceği toplumsal Güdü ve kuralların nasıl işlediğini , var olan bu toplumsal ve kişisel oyunun içerisinde nasıl rollere büründüğümüzü çok güzel örneklerle anlatmış.Erken yaşlarda okumayı çok isterdim şöyle 20 li yaşlarda bence öngörünüzü genişletmek için ideal bir kitap.
180 syf.
·1 günde·8/10
Bu kitap hakkında görüşlerim Hatasız Düşünme Sanatı #27832260 incelemem ile aynıdır. Ekonomi ve sayısal veriler daha az kullanılsaydı keşke. Yazar her ne kadar kişisel gelişim kitaplarına karşı olsa da kişisel gelişim kategorisine alınabilir. Tam benlik bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim
Alıntılar: #27848985 #27849238 #27850978
196 syf.
·32 günde·Beğendi·7/10
Yaxşı ki, axırda "Mister Dobelli, (əsərin müəllifi) siz bəs məntiqi yanlışlıqlara tutulmadan necə yaşayırsınız?" sualına cavab verilib.
"Məntiqi yanlışlığa tutulmamağa cəhd belə etmirəm."
196 syf.
·20 günde·10/10
Kitap bir insanın hayatı süresince geçmişte karşılaştığı, mevcut zamanda deneyimlediği ve gelecekte kesinlikle yüzleşeceği durumlardaki davranışlarını tetikleyen düşüncelerinin bir el klavuzu niteliğinde.

Bazen öyle sistematik düşünce hataları yapıyoruz ki bunun farkında bile olmuyoruz. Bazen bu hataların kaynağı evrimin bizlere kattığı genetik kodlarımızla ilgili olduğundan düzeltilmesi an itibariyle imkansız hale geliyor.

Yazarın anlatım dili ve örneklemleri muhteşem. Tavsiye ediyorum ve ara sıra notlarıma aldığım kitaba ait parafları okuyacağımdan emin olarak tavsiye ediyorum.
180 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitapı okurken ilk başta *vay beee, doğru yaa ben de hep hatalı ve yanlış düşünüyormuşum* dedim. Aslında hiç de öyle olmadığını farkettim. Aklımızda her türlü düşünce sürekli hizmet veriyor ancak hepsi arka planda.Onları ön plana çıkardığımız zaman aslında hatasız düşünebiliriz.Kitapta beğendiğim kısımları da paylaşmak istiyorum:

*Sokakta insanlar dönüp size bakmıyorsa, gönüllü çalışmayı geri çevirmeli, bunun yerine para bağışlamalısınız.
*Bir icadın elle tutulur hangi faydaları sağladığı yenilik hastaları için önemsiz, önemli olan yenilik unsurudur.
*Sizden daha iyi olan yeteneklere destek olun, kısa vadede statünüzü tehlikeye sokarsınız fakat uzun vadede hep karlı çıkarsınız.
*Yanlış bir teoriden hatalı olduğu kanıtlandığında değil ancak daha iyi bir teori bulunduğunda vazgeçeriz.
*Bir şeylere bakışınızın çoğunluk tarafından paylaşıldığından yola çıkmayın, hatta farklı düşünenlerin akılsız olmadığından yola çıkın.
*Yabancı olan her şeye karşı ön yargı ve onlardan hoşlanmama biyolojik bir gerçektir, bir grupla özdeşleşme gerçeklere bakış açınızı bulandırır.
*Son şanslar bizi kafasızlaştırır ve pişmanlık korkusu bütün bir hayat akışını tepetaklak edebilir.
*Bizi istatistikler değil insanlar duygulandırır.
*Tek aletin çekiçse her sorunu bir çivi olarak görürsün, yani herkes kendi düşünce modelinin esiridir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Rolf Dobelli
Unvan:
İsviçreli Olan Romancı , Yazar ve Girişimci
Doğum:
Lucerne , İsviçre, 1966
Rolf Dobelli çok satan bir yazar ve girişimci. Dünyanın en ünlü ve seçkin düşünürlerinden bazıları, bilim insanları, sanatçılar ve girişimcilerin bir araya geldiği ve dünyanın en büyük sıkıştırılmış bilgi yayıncısı olan getAbstract'in kurucusu olan Zurich.Minds'in kurucusu. Bir romancı, denizci ve pilot, o Lucerne, İsviçre'de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 175 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 93 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.