1000Kitap Logosu
Resim
Salla Simukka

Salla Simukka

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.1
41 Kişi
95
Okunma
4
Beğeni
1.676
Gösterim
Unvan
Yazar, Çevirmen
Doğum
Tampere, Finlandiya, 16 Haziran 1981
Yaşamı
Salla Simukka, 1981 yılında Finlandiya’da doğmuştur. 2013 yılında Without a Trace adlı eseri “En İyi Gençlik Romanı” seçilmiş ve Topelius Ödülü’nü kazanmıştır. Elsewhere adlı romanı yine 2013 yılında Finlandiya Ödülü’ne layık görülmüştür. Kan Kadar Kırmızı, Kar Kadar Beyaz ve Abanoz Kadar Siyah adlı romanlardan oluşan Pamuk Prenses üçlemesi, eleştirmenler tarafından gerilim türünün çağdaş başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir. Üçlemenin ilk kitabı olan Kan Kadar Kırmızı bugüne dek 47 ülkede yayımlanmıştır.
240 syf.
·
3 günde
·
4/10 puan
Öylesine okuyabileceğiniz, akıcı bir kitap. Daha popüler kültür ifadesiyle anlatmam gerekirse reading slump'tan çıkmak için rahatlıkla okuyabilirsiniz. Günümüzde yayınlanan çağdaş genç edebiyatıyla kıyasladığımızda tek farkın ana karakterin zeki olduğunu görmek beni üzdü. Kitap boyunca "ben herkesten çok farklıydım. İnsanlar çay içerdi ben siyah kahve." gibi tabirlerin çok sık bulunması şahsen okurken beni rahatsız etti. Eğer arkasını okuyarak aldıysanız hayal kırıklığına uğrayacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.("Yılın edebiyat olayı!" gibi tabirler var çünkü.) Konusu çok klasik ve tahmin edilebilirdi ancak yine de biraz bahsetmek gerekirse uyuşturucu çetesi bir polisin evine kanlı para atar ve olaylarımız böyle başlar.. Kitabın seri üçlemesinin ismi olan pamuk prensesle ilişkilendirilmesi fazla zorlamaydı. Özellikle alıp okumanızı tavsiye etmiyorum.
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Eh. Yolda yapacak birşeyiniz yoksa ve kapağına aldanıp valizinize attıysanız okuyun. Kitap sürüklüyor başlangıç aşamaları güzel. Ancak olay kısa ve örgüsü basit. Bu kitap film olsa imdb den oyuncu performansına göre max 5.3 alırdı. Okuyun der miyim hayır. Ben öyle aman aman başyapıt diyemem.
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
15 günde
·
6/10 puan
***SPOİLER İÇERİR*** İlk kitapta bahsi geçen kızdan neden sadece bir atkı ile bahsedip geçtik? Bizim bu zeki (!) Lumikki'miz neden hep yanlış kararlar veriyor ve her ben senin kardeşinim diyene inanıyor mu? Lumikki'nin karakterinde oturmamış değişkenlikler gösteren özellikler var ve bu kitabın tadını inanılmaz kaçırıyor. Yine başarısız bir son. Ve cidden yani, Lenka'nın Lumikki'nin kardeşi olduğunu iddia etme nedeni bu muydu? Ki bu olabilir elbette ama kitaptaki çoğu nokta gibi bunun da altı doldurulmamıştı. Beğenmedim. Seri olarak da önermem.
Kar Kadar Beyaz
6.8/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.