Selçuk Orhan

Selçuk Orhan

YazarÇevirmen
7.9/10
20 Kişi
·
25
Okunma
·
3
Beğeni
·
1325
Gösterim
Adı:
Selçuk Orhan
Unvan:
Türk yazar
Doğum:
Afyonkarahisar, 1977
Selçuk Orhan, 1977 Afyonkarahisar doğumlu. 1995'ten beri çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri ve eleştirel denemeleriyle görünüyor. Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adında iki öykü kitabı ve 40 Hadis (2010) adında bir romanı bulunuyor.
“Tutunamayan, Oğuz Atay’ın edebiyat ve düşünce dünyamıza soktuğu, bir insan türüdür. Zayıf, sahipsiz ve sevgiye açtır. Kolay güvenir, kolay aldanır. Çıkarını koruyamaz, sürekli oyuna gelir. Yerleşik düzene uyum sağlayamamış ama içsel olgunluğunu da tamamlayamamış bir çeşit yarım bireydir. Tutunamayan bir bakıma birey olma olgunluğuna erişememiş Türk toplumunun eleştirisidir.”
Ülkemiz büyük bir oyun yeridir. Her sabah uyanınca biraz isteksiz de olsak, hepimiz sahnenin bir yerinde bizi çevreleyen büyük ve uzak dünyanın sevimli bir benzerini kurmak için toplanırız.
Romanlarda, intihar herşey den önce bir kurmacadır;bir düşünceyi başlatır, sürdürür ya da sonlandırir.
— Ben de bir devrim çocuğuyum.

— Ne yazık ki devrimin çocuğu olduğum için ilk günlerinin heyecanını yaşayamadım. Ben kendimi bildiğim zaman bütün devrimler yapılıp bitirilmişti. Ben hiçbir devrime yetişemedim üstad!

— Ben bazılarında hazır bulundum.

— Hangi devrimler yaklaşıyor? Birçok devrim var biliyorsun; geçici devrimler var, sürekli devrimler var.

— Görünüş devrimleri var. Ne demiş Cenap Şahabettin: ‘Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur,’ demiş.
Bana evlenmenin nasıl kötü bir burjuva alışkanlığı olduğunu anlattı Burhan. Doğrusu çok güzel ifade etti durumu. Bir hafta sonra evlendi. Bana haber bile vermedi.
Sen öldüğünden beri daha ‘muhafazakâr’ oluyorum babacığım. Meselâ, Allah kimseyi genç yaşta anasız babasız bırakmasın filân diyorum.
İsa’nın ikinci gelişinin de geciktiğini görünce,birden ortaya çıktı ve insanlara şöyle buyurdu: Ne yazık onlara ki çıkarlarına dokunulmadıkça doğru yola gitmezler ve Allah’ın kendilerine sunacağı nimetleri bilmezler. Ne yazık onlara ki kalpleri temiz olmadığı için herkesi kötü sanırlar ve günahsıza ve günahkâra bir fark gözetmeden kötülük ederler. Ne yazık onlara ki duygulu çekingenliği korkaklık, samimiyeti yaltaklanma ve yardımı bir baskı sayarlar. Ne yazık onlara ki kendilerine açılan saf bir kalbi zaaflarından istifade edilecek, istismar edilecek bir akılsız sayarlar. Onların, geleceği yaratan insanlar arasında yeri yoktur. Unutulacaklardır.
143 syf.
·3 günde·9/10
Büyük yazarlar büyük, iyi adamlar gerçekten iyiler.

Kitaptaki adam ve kadını o kadar hayretle okudum ve gözümde canlandırdım ki gerçekten inanılmaz. Başkasıyla evlenirken halâ başka bir insana hitabı benim hiç anlamlandıramadığım cinstendi. Bizim inancımız ve yaşantımız gereği bana çok uzaktı karakterler ama yazar öyle bir kurgulayıp anlatmış ki gerçekten o parasızlığı bizzat hissettim ve çizmelerin,düğmelerin vs. Yani dış görünüsteki her şeyin (günümüzde özellikle araba) insanlar üzerindeki etkisine bizzat şahit oldum.

Şuan üniversiteler tatil, eğer fırsatınız varsa bir şehir gezin yoksa bu kitabı okuyun ve farklı bir yaşantıya konuk olun 2 günlüğüne de olsa.

Kitapla kalın :))
272 syf.
·2 günde·Beğendi
Oğuz Atay, daha önce iki kitabını okuduğum ve külliyatını tamamlamak istediğim, çok sevdiğim bir yazar. Kitaplarını yıllar önce okuduğumdan, en baştan etkili bir okumayla külliyatını tamamlamak istedim bu sebeple de Oğuz Atay ve eserleri hakkında bilgi edinebileceğim bir kitap arayışı içine girdim. Selçuk Orhan’ın bu kitabını okuyarak doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Oğuz Atay ve eserleri hakkında oldukça önemli bilgiler edinmemi sağlayan bu kitap aynı zamanda edebi akımlar, edebiyatta kullanılan teknikler gibi genel bilgiler de içeriyor. Bunların yanında birçok eser ve edebiyatçıyla tanışmamı sağlayarak bana yeni kapılar açtı. Bazı kısımlarda yer yer tekrara düşse de okumamın akıcılığına olumsuz bir etkide bulunmadı. Oğuz Atay severlere veya onun eserlerini daha bilinçli ve etkili bir şekilde okumak isteyenlere tavsiye ederim. 100 Soruda Oğuz Atay Selçuk Orhan
188 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitap daha. İçerik öylesine duygusal öyle akıcı ki... Sıkıcı demek imkansız.
Kitap biraz bana Milena'ya Mektuplar adlı kitabı anımsatmadı değil hani.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yıllar önce zar zor okuyup bitirdiğim Tutunamayanlar'a yeniden bir heves başlamamı sağlayan ve güzel bir teşekkürü hak eden başarılı bir Oğuz Atay incelemesi olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selçuk Orhan
Unvan:
Türk yazar
Doğum:
Afyonkarahisar, 1977
Selçuk Orhan, 1977 Afyonkarahisar doğumlu. 1995'ten beri çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri ve eleştirel denemeleriyle görünüyor. Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adında iki öykü kitabı ve 40 Hadis (2010) adında bir romanı bulunuyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.