Selçuk Orhan

Selçuk Orhan

YazarÇevirmen
8.1/10
45 Kişi
·
46
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.393
Gösterim
Adı:
Selçuk Orhan
Unvan:
Türk yazar
Doğum:
Afyonkarahisar, 1977
Selçuk Orhan, 1977 Afyonkarahisar doğumlu. 1995'ten beri çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri ve eleştirel denemeleriyle görünüyor. Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adında iki öykü kitabı ve 40 Hadis (2010) adında bir romanı bulunuyor.
Tutunamayan, Oğuz Atay'ın edebiyat ve düşünce dünyamıza soktuğu, bir insan türüdür. Zayıf, sahipsiz ve sevgiye açtır. Kolay güvenir, kolay aldanır. Çıkarını koruyamaz, sürekli oyuna gelir. Yerleşik düzene uyum sağlayamamış ama içsel olgunluğunu da tamamlayamamış bir çeşit yarım bireydir.
Selçuk Orhan
Sayfa 23 - Karakarga Yayınları
Verili bir yaşamı, ezberden yaşamak, "yaşamak" mıdır?.. Bir ofiste saatlerce dirsek çürütmek, sosyal medyaya herkesinkine benzeyen laflar ya da resimler yüklemek... Atay'ın karakterleri işte aslında hayata değil bu "yaşayamama" haline düşmandır. Ancak bir çıkış bulamazlar; yaşanan zamanı oyunlara dönüştürmek, aslında yaşanan zamanı yaşamış olmak çabasıdır.
Selçuk Orhan
Sayfa 149 - Karakarga Yayınları
Söylemeye gerek bile yok ama Selim Işık’ın okuduğu tüm kitapları Oğuz Atay da okumuştur; üstelik büyük olasılıkla Selim Işık’la aynı sırada ve aynı etkiler altında kalarak okumuştur.
Selçuk Orhan
Sayfa 57 - Karakarga Yayınları
(...) Oğuz Atay’ın edebiyat ve düşünce dünyamıza soktuğu, bir insan türüdür. Zayıf, sahipsiz ve sevgiye açtır. Kolay güvenir, kolay aldanır. Çıkarını koruyamaz, sürekli oyuna gelir. Yerleşik düzene uyum sağlayamamış ama içsel olgunluğunu da tamamlayamamış bir çeşit yarım bireydir. Tutunamayan bir bakıma birey olma olgunluğuna erişememiş Türk toplumunun eleştirisidir;
Selçuk Orhan
Sayfa 23 - Karakarga Yayınları
Önsözler çoğu okur için tatsızdır; çoğunlukla önsözü kaleme alan yazarın kendisi değildir, onu ya da yapıtını sunan, araya gitmiş hatta haddini bilmeden kendini ilk sıraya koymuş bir başkasıdır.
Selçuk Orhan
Sayfa 77 - Karakarga Yayınları
7 Kasım 1970 tarihinde romanını Cem Yayınevi’ne götürdüğünü günlüğüne yazan Oğuz Atay, “durum pek parlak değil” diye devam etmiştir. Cem Yayınevi sahibi, bir söylentiye göre, romanın bir kısmını şöyle bir gözden geçirdikten sonra, yakın çevresine Atay’ın ruh hastası olup olmadığını sormuştur.
Selçuk Orhan
Sayfa 82 - Karakarga Yayınları
(İşin doğrusu, Tutunamayanlar, dağınık bir roman değildir; ancak çatallanan bir yoğunlukla okurun dikkatini tek bir yerde tutmayı reddeden bir metindir.)
Selçuk Orhan
Sayfa 90 - Karakarga Yayınları
143 syf.
·3 günde·9/10
Büyük yazarlar büyük, iyi adamlar gerçekten iyiler.

Kitaptaki adam ve kadını o kadar hayretle okudum ve gözümde canlandırdım ki gerçekten inanılmaz. Başkasıyla evlenirken halâ başka bir insana hitabı benim hiç anlamlandıramadığım cinstendi. Bizim inancımız ve yaşantımız gereği bana çok uzaktı karakterler ama yazar öyle bir kurgulayıp anlatmış ki gerçekten o parasızlığı bizzat hissettim ve çizmelerin,düğmelerin vs. Yani dış görünüsteki her şeyin (günümüzde özellikle araba) insanlar üzerindeki etkisine bizzat şahit oldum.

Şuan üniversiteler tatil, eğer fırsatınız varsa bir şehir gezin yoksa bu kitabı okuyun ve farklı bir yaşantıya konuk olun 2 günlüğüne de olsa.

Kitapla kalın :))
186 syf.
·Puan vermedi
İnsancıklar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Dostoyevski'nin yazdığı ilk kitabıdır. Roman karşılıklı mektuplardan oluşan değişik bir kurgu ve olay örgüsüne sahip bir roman. Dostoyevski yoksul bir yaşamın içinden geldiği ve yoksul çevreleri tanıdığından Rusya'da ki dönemin ekonomik şartlarını ve yoksul insanların durumlarını romanda ki iki ana karakter olan yaşlı adam ve aşık olduğu genç kız üzerinden Rus toplumu ve okuyuculara aktarmış. Aşk, yoksulluk ve sefalet gibi durumlar üzerinde durulduğu için kitabın biraz melankolik bir havası da yok değil. Dili yalın ve anlaşılırdı. Yoksul bir muhitte kendinden yaşça küçük olan bir genç kıza aşık olan yaşlı bir adamın duygularını ve hislerini kıza mektuplar ile anlatırken aslında Rus toplumunun o gün olan yapısına toplumcu gerçekçi bir şekilde yaklaşılmış ve bakılmış. Kitabın amacı zaten aşktan çok yoksulluk ve beraberinde getirdiği zor ve sıkıntılı durumları anlatmak ve aktarmak. Zaten, Dostoyevski'de bu ilk romanı ile o dönemde beklediği etkiyi yapmış ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır...
272 syf.
·2 günde·Beğendi
Oğuz Atay, daha önce iki kitabını okuduğum ve külliyatını tamamlamak istediğim, çok sevdiğim bir yazar. Kitaplarını yıllar önce okuduğumdan, en baştan etkili bir okumayla külliyatını tamamlamak istedim bu sebeple de Oğuz Atay ve eserleri hakkında bilgi edinebileceğim bir kitap arayışı içine girdim. Selçuk Orhan’ın bu kitabını okuyarak doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Oğuz Atay ve eserleri hakkında oldukça önemli bilgiler edinmemi sağlayan bu kitap aynı zamanda edebi akımlar, edebiyatta kullanılan teknikler gibi genel bilgiler de içeriyor. Bunların yanında birçok eser ve edebiyatçıyla tanışmamı sağlayarak bana yeni kapılar açtı. Bazı kısımlarda yer yer tekrara düşse de okumamın akıcılığına olumsuz bir etkide bulunmadı. Oğuz Atay severlere veya onun eserlerini daha bilinçli ve etkili bir şekilde okumak isteyenlere tavsiye ederim. 100 Soruda Oğuz Atay Selçuk Orhan
269 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir Oğuz Atay hayranı olarak bu kitabı tesadüfen gördüm ve hemen aldım. İyi ki de almışım. Oğuz Atay hakkında pek çok şey öğrenmenin yanı sıra kitaplarından yapılan alıntılarla o kitapları birer kere daha çok okumuş oldum. Oğuz Atay sevenlere bu kitabı da tavsiye ederim.
188 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitap daha. İçerik öylesine duygusal öyle akıcı ki... Sıkıcı demek imkansız.
Kitap biraz bana Milena'ya Mektuplar adlı kitabı anımsatmadı değil hani.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yıllar önce zar zor okuyup bitirdiğim Tutunamayanlar'a yeniden bir heves başlamamı sağlayan ve güzel bir teşekkürü hak eden başarılı bir Oğuz Atay incelemesi olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selçuk Orhan
Unvan:
Türk yazar
Doğum:
Afyonkarahisar, 1977
Selçuk Orhan, 1977 Afyonkarahisar doğumlu. 1995'ten beri çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri ve eleştirel denemeleriyle görünüyor. Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adında iki öykü kitabı ve 40 Hadis (2010) adında bir romanı bulunuyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.