Sevinç Kuşoğlu

Sevinç Kuşoğlu

Yazar
7.9/10
31 Kişi
·
103
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.456
Gösterim
Adı:
Sevinç Kuşoğlu
Unvan:
Türk Tezhip Sanatçısı , Yazar
Doğum:
Elazığ, Türkiye, 1948
Çocuk edebiyatçısı, tezhip sanatçısı. 1948, Elazığ doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü mezunu. Türk geleneksel sanatlarından tezhip sanatı çalışmaları ve çocuk kitapları ile tanındı.
1993 yılında Gülten Dayıoğlu 30 Sanat Yılı etkinlikleri çerçevesinde “Mavi Kuş” isimli öykü ile birincilik, 1997 yılında BU Yayınevinin Öykü Yarışmasında “Musa’nın Yeni Pabuçları” ile mansiyon, 1998 yılında Türk Edebiyatı Vakfının “Biz Savaş Çocuklarıydık” isimli öykü ile mansiyon aldı.
Ama birden bire annesi ve kardeşleri gelmiş aklına. Onları çok özlediğini fark etmiş. Yavaşça yerinden kalkmış. Küçük kızın önünde hefifçe eğilmiş. Başını orun ellerine sürtmüş. Tavşanlar böyle vedalaşırlarmış. Sonra da aceleyle zıplayıp gitmiş.
Hortumumla oynamayı çok severim. Öyle çok güldürür ki beni... Başımı hızla aşağı yukarı sallarken hortumum, tombul göbeğime "Pat! Pat!" diye vurur. Gıdıklanırım. Gülerken gözlerimden yaşlar gelir.
Kollarını yeni doğan güneşe doğru uzatıp derin bir nefes alıyormuş. Ardından da avazı çıktığı kadar bağırıyomuş:
-Yaşamak ne güzel!..
Sevdiklerimle bir arada olduğum için ne kadar da şanslıyım!..
Peri bu sözlerden sonra sincaba yaklaşmış ve onu kucağına alıp sallamış. Bir yandan da ona şu ninniyi söylemiş:
Uyu bebeğim uyu
Uyu da biraz büyü
Sana iyi gelecek
Derenin tatlı suyu
Böyle söyleyip eliyle sincaba bir avuç su içirmiş. Sincap suyu içinçe biraz rahatlamış ve gözyaşları dinmiş.
64 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı ilk elime aldığımda güzel bir kitap olmadığını düşünüyordum ama sonra okuduğumda çok güzel olduğunu anladım çok güzel bir kitap size de tavsiye ederim.
640 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Serinin her bir kitabı birbirinden güzel konu ve anlatım ile oluşturulmuş. Bütün çocuklara alınabilecek en güzel hediye bence bu kitap setidir.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten muhteşem bir kitap elinden bırakası gelmiyo insanın konusu güzel SEVİNÇ KUŞOĞLU' ya çok teşekkür ediyorum. Çok başarılı bir kitap olmuş ellerinize sağlık
496 syf.
·2 günde
Aslında 1000kitap.com’da sadece yeni okuduğum kitapların incelemelerini yapıyorum. Ancak bu gece Orhan Pamuk’un Beyaz Kale isimli kitabını kütüphaneme kaldırırken, çocukluğumda okuduğum bir kitap gözüme çarptı ve bu kitabın incelemesini yapmak istedim. Şu an okumakta olduğum bölümlerden birisini -tarihi- (diğeri de felsefe) bana daha küçük yaşta sevdiren kitaplardan birisi olmuştur Sevinç Kuşoğlu’nun Osmanlı Sultanları isimli eseri. Benim elimdeki kitabın baskısı Nisan 2008 yılı olarak gözüküyor. Yani bu eseri okuduğumda muhtemelen 12-13 yaşındaydım. İnceleme yapmak için eseri tekrar okumadığım için kitabın bazı özellikleri yanlış kalmış olabilir bu yüzden lütfen kusuruma bakmayın.

‘Osmanlı Sultanları’ genç yaştaki kardeşlerimiz için hazırlanmış bir kitap. Bu eser 620 sene boyunca (1302-1922) varlığını sürdürmüş, topraklarını 5.000.000 kilometrekarenin üstüne çıkartmış, günümüz Rusya’sının, İran’ın, Balkanlar’ının ve Arap Dünyası’nın şekillenmesinde büyük etkisi olmuş, I. Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri’nin saflarında savaşmış, çok önemli devlet adamları, sanatçılar, bilim insanları yetiştirmiş Devlet-i Aliyye’nin otuz altı sultanının hayatlarından ve yapıp etmelerinden bahsediyor. Ancak bunu yaparken akademik kitaplar gibi insanı bilgiye boğmuyor. (Zaten hedef kitlesi de akademik çevre değil) Eserin hemen her sayfasında ihtiva edilen resimler, küçük yaştaki arkadaşlarımızın dikkatini esere daha kolay vermelerini sağlıyor. Her bölümün başında padişahın portresi, babasının ve annesinin adı, doğum ve ölüm seneleri, saltanat sürdüğü yıllar ve eğer tahttan indirildi ise tahttan indirilme tarihi yazıyor. İlgili bölümün sonunda ise ‘Tarihçiler Ne Diyor?’ isimli bir bölümde tarihçilerin ilgili padişah ile alakalı görüşleri genç arkadaşlara sunuluyor. Bu bölümün altında da bir kronoloji bölümü bulunuyor. Bu bölümde ilgili padişahın döneminde nelerin vuku bulduğu açıklanıyor. Eserde, padişahların hayatları ve yapıp etmeleri bizzat onların ağzından çıkmışçasına anlatıldığı için okuyanlar sultanların/şehzadelerin bir durum karşısındaki meraklarını, korkularını, heyecanlarını veya öfkelerini daha iyi anlayabiliyorlar ve empati kurabiliyorlar. En azından benim için böyle olmuştu. Şehzadelerin nasıl yetiştikleriyle, meslek hayatları, akrabaları ve hocaları ile ilişkileriyle ilgili birçok cümle bulunması okuyan çocuğun, şehzade veya sultan ile empati yapabilmesini sağlıyor.

Eser ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun/Devleti’nin/Beyliği’nin Rusya, Kırım, Anadolu Beylikleri, İran, Avusturya, Macaristan, Fransa, Birleşik Krallık gibi devletler ile geliştirdiği gerek dostane (ticaret, siyasal antlaşma), gerek ise menfî (savaş) ilişkilerini bir çocuğun anlayabileceği şekilde kaleme alıyor. Özellikle Osmanlı-Avrupa ilişkileriyle kültür, sanat ve estetik gibi alanlardaki etkileşime parmak basıyor. Bu eseri okuyan bir çocuk/genç tarih ile coğrafya, edebiyat veya siyaset biliminin ilişkisini sezinleyebilir ve bu tarihe destek olan bilimlerin önemini anlayabilir. Ayrıca kitabın sonunda yer alan ‘Sözlük’ kısmı aracılığı ile bilmediği tarihi kavramları da öğrenebilir.

İncelememe son olarak eklemek istediğim bir nokta da şu: Son zamanlarda tarihçilik yapıyorum diyerek, yalan yanlış belgeler aracılığı ile saçma sapan sözler eden bir takım dalkavuklar ortaya çıktılar. Hakaret ile eleştiri arasındaki farkı bilmeksizin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal’e ağza alınmayacak hakaretler ediyorlar. Herkesin eleştirilecek noktaları olabilir ki vardır. Ancak eleştiri ile hakaretin ayrımını da bilmekte fayda görüyorum. Bu eser kesinlikle Mustafa Kemal’e veyahut silah arkadaşlarına hakaret içermemekte ve onun yapıp ettiklerini de Sultan Vahdettin kısmında gayet güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Osmanlı Tarihi hakkında hiç bilgisi olmayan yetişkinlerin de okuyabileceği bir kitap olan bu eseri tarihe ilgi duyan herkese, özellikle de gençlere tavsiye ederim. Tarihe ilgi duyan kuzeninize, yeğeninize veyahut kardeşinize vermeniz durumunda çok mutlu olacağını düşünüyorum. İyi okumalar dilerim.
64 syf.
·5/10
kitap güzel ve 7-8 yaş için çok uygun bir kitaptır. Bence denemelisiniz. Özellikle çocuklara çok uygundur. tüm çocuklara sevgilerle ...... FATMA YEŞİM
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir tane kızın martıları çok sevmesi ve bir sabah uyandığında kendini martı olarak bulmasını anlatıyor. Resimler çok güzeldi. bu kitap serisinin hepsini okumak istiyorum.
160 syf.
·Puan vermedi
Altı kitaplık bu kitap serisinin ilk kitabı kuruluş sultanları osmanlı tarihini çocukların anlayabileceği şekilde basitleştirerek ve hikayeleştirerek anlatmış, yeni kuşaklarda tarih bilinci oluşturmak için bu tip eserler çoğaltılmalıdır, böylece tarih korkulacak veya çekinelecek bir konu olmaktan çıkar ve tarihi konuların anlaşılması kolaylaşır, bize düşen görev genç nesillere tarihi doğru ve sıkılmayacakları şekilde eğlendirerek aktarmak olmalıdır. “Tarihini bilmeyen devletlerin coğrafyalarını başka devletler çizer.”
64 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap kardeşliğin önemi üzerine yazılmış. Hoş güzel birazda komik bir kitap. Yani kardeşlerimizi kıskanmamayı söylüyor. okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sevinç Kuşoğlu
Unvan:
Türk Tezhip Sanatçısı , Yazar
Doğum:
Elazığ, Türkiye, 1948
Çocuk edebiyatçısı, tezhip sanatçısı. 1948, Elazığ doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü mezunu. Türk geleneksel sanatlarından tezhip sanatı çalışmaları ve çocuk kitapları ile tanındı.
1993 yılında Gülten Dayıoğlu 30 Sanat Yılı etkinlikleri çerçevesinde “Mavi Kuş” isimli öykü ile birincilik, 1997 yılında BU Yayınevinin Öykü Yarışmasında “Musa’nın Yeni Pabuçları” ile mansiyon, 1998 yılında Türk Edebiyatı Vakfının “Biz Savaş Çocuklarıydık” isimli öykü ile mansiyon aldı.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 103 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.