Simone Berteaut

Simone Berteaut

Yazar
8.3/10
7 Kişi
·
23
Okunma
·
4
Beğeni
·
1173
Gösterim
Adı:
Simone Berteaut
Unvan:
Fransız yazar
Doğum:
Lyon, Fransa, 29 Mayıs 1916
Ölüm:
30 Mayıs 1975
"Gece sıcaktır ışık doludur. İnsanlar aynı değildir, onlarla anlaşmak daha kolaylaşır. Geceleri, tanımasam bile hep dostlara rastlarım ben. Yüzler de aynı değildir, hepimiz güzelleşiriz.."
496 syf.
İNCELEME DEĞİL; YORUMLAMA, VURGULAMA VEYA GÜZELLEME

Üniversite hazırlıktayız. Güzel sarışın hocamız laf arasında bir şarkı mırıldandı Fransızca. Aklım başımdan gitti. Ne dedi acaba? Lisedeyken öğle araları eve gelince şanson müzikleri verirdi TRT 3 radyo. Tıpkı onlar gibiydi şarkı. Akabinde şarkının sahibini söyledi. O kişi Edith Piaf idi. O zaman bu zamandır müzik listemin tartışılmaz kraliçelerinden biridir canım Edith ablam. ( Cesaria Evora teyzem duymasın aman! :)) )

Gelelim kitaba. Bendeki Edith aşkından mütevellit, sahafımda bu kitabı görür görmez sarıldım bağrıma bastım, yaraya tuz basar gibi.

Kitabı yazan Edith'in üvey kız kardeşi Simone. Kitap o kadar içten ve sıcacık ki, Edith ve Simone ile sokaklarda şarkı söyledim, sürttüm caddelerde, çapkınlık yaptık hep beraber. Dahasını söylemeyim, sizler keşfedin.

Kitapta Edith'in, "Kaldırım Serçesi" lakabını nasıl kazandığını göreceksiniz. Sokaklarda şarkılar söyleyip, sefalet içinde oradan oraya savrulurken, nasıl o eşsiz sesi ile kitleleri peşine takıp, ufaktan bir galaksi turu yaptırdığına tanık olacaksınız.

Edith'in çalkantılı ve hayal kırıklıkları ile dolu aşk hayatı gerçekten yürekler burkuyor. Bunun da kişiliğine etkisi olduğunu düşündüğüm bir kibir havası kazanıyor. Ama onu yadırgıyamam. Çok çektin be Edith ablam. Keşke sana sarılabileydim.

Kardeşinin cümleleri çok samimi ve yer yer iç yakıcı. Duygularını o kadar güzel anlatmış ki, anıların içinde sürüklenip gittim.

Velhasıl, Edith i bilmeyenler için aşağıya 2 şarkısını iliştiriyorum. Ayrıca gıyabında ardından konuştuğum biricik Cesaria'm ın da 2 parçasını ekliyorum.

Kitap anı-biyografi tarzında ama roman havasında ilerliyor. Okuyacak arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar dilerim. İyi dinlemeler okumalar :)

Edith Piaf
https://youtu.be/Fgn8gZHJZzA
https://youtu.be/kFzViYkZAz4

Cesaria Evora teyzem
https://youtu.be/dNVrdYGiULM
https://youtu.be/LLsg_Lk819s
496 syf.
·Beğendi·9/10
Fransızca zaafımdan mı Edith Piaf severdim Edith Piaf zaafımdan mı fransızca severdim. şimdi hangisi önce geldi hatırlamıyorum. ama yıllar önce bu kitap elime geçtiğinde büyük bir istekle okumaya başlamıştım. ve çevirmenle alakası olmayan, daha çok editörlüğü ilgilendiren bolca tashih hataları da durduramamıştı beni. merak ederseniz minik dev kadını okuyun derim. çok samimi bir dil, bir o kadar güzel çeviri (bir sürü yazım hatası var onlara bir şey diyemem) ve samimi bir kitap çıkmış ortaya. okumadıysanız elinize geçirebilirseniz kaçırmayın derim. o şarkıların ardındakini hep merak ederdim, kitap da bunu bana verdi . . .
496 syf.
·Puan vermedi
Edith piaf' ı ilk kez gençlik yıllarıda TRT radyo Tiyatrosu'nda duydum. "Simone Bertaut" şöyle diyordu" ablam Edith Piaf'ı anlatıyorum. Çok ilgimi çekmişti. Sonrasında kitabını okudum. Daha da ilginç bir yaşam öyküsü olduğunu düşündüm. Yine tv.
de belgesel de izledim. Son olarak da filmini izledim. Gerçek hayatlardan yola çıkıılan kitaplar bana dah cazip geliyor...
496 syf.
·Beğendi·9/10
Edith Piaf, Paris aşığı, aşkın aşığı, hayatın aşığı
ama en çok müzik aşığı bir kadın
olarak 10 Ekim 1963 günü başka bir dünyaya gitmek üzere gözlerini kaparken, ona
derin bir sevgiyle bağlı son eşi Théo Sarapo, onun için bir şiir okuyordu:
“Üç zamanlı bir şarkı,
Oldu onun hayatı.
Acısı pek fazlaydı,
Oysa fazla yaşamadı.
Sen, gelip geçen ey yolcu,
Bir dua et ruhuna,
İnsan büyük de olsa,
Toz olacak sonunda.
Bırakacak ardında,
Unutulmaz bir şarkı.
Çünkü unutulur tarih,
Bir havadır anılan,
Üç zamanlı bir şarkı,
Tam da Paris olan… “
Ve bugün ve daima Edith Piaf’ın sesi kaldırım taşlarından bile
duyulmaktadır Paris sokaklarında…

Acılarla dolu bir hayat mı kişiyi sanata
yöneltir sizce? Ya da sanat mı acı çekmek üzere yetiştirir sizi?

Edith Piaf’ın hayatı bir
değil, onlarca travmayla dolu…

Sesi kendinden büyük, aklı ise kavak ağacı tepelerinde gezerken
kendisine daha sonra “Leplée Baba “ diyecek kadar seveceği ve ona “Kaldırım
Serçesi “ lakabını takacak olan kabare sahibi Louis Leplée tarafından sahneyle tanıştırılan Edith Piaf, şarkı söyleyemeyecek kadar hasta olacağı güne dek sahneden bir daha inmiyor.
KALDIRIM SERÇESİ...Gerçek bir hayat...Acı bir hayat hikayesi...İnsanın dayanabildiği son noktaya kadar hayata tutunmaları...Bu kitap işte bunları anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Simone Berteaut
Unvan:
Fransız yazar
Doğum:
Lyon, Fransa, 29 Mayıs 1916
Ölüm:
30 Mayıs 1975

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.