1000Kitap Logosu
Solomon Northup

Solomon Northup

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
72 Kişi
220
Okunma
9
Beğeni
2.532
Gösterim
Unvan
Afrika kökenli Amerikalı yazar
Doğum
Minerva, Essex County, New York, ABD, 10 Temmuz 1808
Ölüm
1863
Yaşamı
Solomon Northup (10 Temmuz 1807 veya 1808 - 1863?) ''Twelve Years a Slave'' Kitabının yazarıydı. New York'ta özgürce doğmuş, Afro-Amerikan kökenli, azad edilmiş bir köle ve özgür bir kadının oğluydu. Bir çiftçi ve profesyonel kemancı olan Northup, New York'taki Hebron'da bir arazi sahibi olmuştu. 1841'de müzisyen olarak görevlendirildiği Washington'da köle olarak satıldı. Louisiana Red River bölgesinde 12 yıl kölelik yaptı.
Bir Avuç Huzur ⸙ mine
12 Yıllık Esaret'i inceledi.
252 syf.
1841 yılında köle olarak satılan S. Northup'un 12 sene  boyunca gördüğü eziyet, işkence ve acıları anlatan şahane bir kitap Masum bir insanın özgürlük yolundaki mücadelesini samimi bir dille bize anlattığı için bu yazarında kitabında bendeki yeri çok çok başkadır.. Alıntı Hakikaten, en çok hangisinden korktuğuma karar vermek zordu: Köpekler, timsahlar ya da insanlar !
12 Yıllık Esaret
Okuyacaklarıma Ekle
1
15
Ahsen B.
12 Yıllık Esaret'i inceledi.
252 syf.
·
7/10 puan
Kitabı okumadan önce kölelik ile ilgili okuyacağım ilk kitap ve filminin de 2014 Oscar en iyi film ödülünü kazanmasından dolayı beklentim çok yüksekti. Fakat sonuçta biraz hüsrana uğradığımı hissettim. Kitap anlatım tarzıyla ve özellikle kelime seçimleri ile beni biraz sıktı. Ortalarına doğru kitaptan koptuğumu fark ettim. Sonlarını ise çok beğendim. Keşke sadece Solomon Northup'ın değil diğer kölelerin hayatlarından da biraz daha bahsedilseymiş kitap daha tatmin edici olurmuş. Yine de genel olarak beğendiğim ve bu tarz konularla ilgilenenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.
12 Yıllık Esaret
Okuyacaklarıma Ekle
6
BERK PALDRAK
12 Yıllık Esaret'i inceledi.
252 syf.
·
7/10 puan
Kitap anlatım tarzıyla sıkıcı ve duyguları güzel yansıtamamış.Çok eski dönemde yazıldığı için o günlerde köleliğin ne kadar acı verici ve etkileyici bir şey olduğunu bilen okuyucu bu yazılanları okuyunca kesinlikle etkilenmiştir.Şuan için kölelik kavramı bittiği için biz sadece yazılan kısımlarla ilgileniyoruz ve beklentimizi alamıyoruz.Filmin kitabından etkileyici olduğunu düşünüyorum.Sırf filmi için bu oyu verdim.
12 Yıllık Esaret
Okuyacaklarıma Ekle