Stephen Chbosky

Stephen Chbosky

Yazar
8.3/10
65 Kişi
·
145
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.232
Gösterim
Adı:
Stephen Chbosky
Unvan:
Amerikalı Yazar, Senarist, Film Yönetmeni
Doğum:
Pittsburgh, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri, 25 Ocak 1970
Mary Elizabeth gibi bir kızlaysan ona güzel olduğunu değil, kıyafetinin güzel olduğunu söylemeliymişsin, çünkü kıyafeti kendi seçimiyken yüzü değilmiş.
Beni etkileyen ve ilgimi çeken şeylerin başında hekesin birbirini severken hiç kimsenin bir diğerinden hoşlanmaması geliyor.
Sen hiç böyle hissettin mi bilmiyorum. Binlerce yıl uyumak istiyormuşsun gibi. Ya da yalnızca var olmamak. Ya da var olduğunun farkında olmamak.
Bir arkadaşının bu kadar acı çekmesini izlemek çok zor. Özellikle ''orada olmak''tan başka hiçbir şey yapamıyorsan. Canının yanmasını engellemek istiyorum, ama yapamıyorum. Bana kendi dünyasını nerede göstermek isterse, onu orada takip ediyorum.
Eğer bu gerçekten son mektubum olacaksa, lütfen benimle ilgili işlerin iyiye gideceğine inan ve iyi değillerse bile, yakında olacaklarına.

Ben de senin için aynısına inanacağım.

Daima sevgiler,
Charlie
''Bazı kızlar erkekleri gerçekten değiştirebileceklerini düşünürler. Komik olan şu ki eğer onları gerçek anlamıyla değiştirebilirlerse sıkılırlar. Çünkü uğruna mücadele edecekleri hiçbir şey kalmamıştır. Kızlara sadece bunu yapmanın yeni bir yolu olduğunu düşünmeleri için zaman vermelisin, hepsi bu. Bazıları bunu hemen anlar. Bazılarıysa daha sonra. Bazıları asla. Ben bu konuda çok fazla endişelenmezdim.''
Kitabı okurken sık sık Charlie'ye sarılıp ona her şeyin iyi olacağını söylemek isterdim ama o bunu hep kendisi yaptı. Yaşamı çözememiş olduğunu düşünmesine rağmen bence çoğu kişiden daha iyi anlamıştı. Gözlemleri öyle merak uyandırıcı ve öyle gerçekti ki. Kitabın bir yerinde alışveriş merkezine gidip insanların oraya neden geldiklerini anlamaya çalışıyordu. Sadece hayranlık duyabildim.

Gerçek sevginin ne demek olduğunu bile öyle net biliyordu ki bazı kısımlarda ona imrenmekten kendimi alamadım. Belki saksı olmak o kadar da kötü bir şey değildir dememe sebep oldu.

Yaşamımın iyi olacağına inandırdı bu kitap beni. Belki şimdi değilse de bir gün... Kesinlikle öneriyorum.
Çok güzel bir kitap verilen mesajlar çok güzel ana karakter çok güzel inanılmaz sevdim. Sonu tahmin edilebilir değildi en çok bunu sevdim hatta düşündürücü bir kitaptı bazı yerlerde arkadaşıma 'Sence ne olacak?' diye sorduğum bile oldu. İyi ki böyle bir kitabı keşfetmişim hiç haberim olmayan bir yerlerde olması beni çok üzerdi belli bir anlatılacak konu yok.
Ana karakter Charlie'nin yakın arkadaşı intihar ediyor ve Charlie okuldan rastgele birine (iyi biri olarak tahmin ettiği) isimsiz mektuplar yazıyor mektuplarda hayatındaki gelişmeleri, sorunları, mutlulukları gibi başından geçenleri anlatıyor.
Kitap Charlie'nin tanımadığı birine yazdığı mektuplardan oluşuyor, bir nevi günlüğünü okuyoruz gibi oluyor hayatına dair her şeyi mektuplarla anlatıyor. Kime yazdığını bilmediğiniz için o kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorsunuz ve Charlie'nin her özel anını bilip de ona yardım edememek gerçekten sinir bozucu oluyor. Keşke arkadaşın olsam da hayat belki biraz daha kolay olur diyebilmek istiyor insan. Kitabın basit anlatımından olsa gerek sayfalar akıp gidiyor, Charlie'nin mektuplarında bahsettiği kitapları tanıyor olmak da onla aranızdaki samimi duyguyu arttırıyor. Birçok şarkı ismi geçiyor kitapta, kimini bilmeme rağmen birçoğunu duymamışım, onları ara ara açıp o satırları yaşamak güzeldi.
Kitapla ilgili aklıma takılan bir nokta şuydu, kitaptaki anlatım bozuklukları. Anlayamadığım çevirmenin yetersizliği mi yoksa Charlie'nin kendisinin yaptığı hatalar mıydı, çünkü kitabın bir yerinde öğretmeni dilbilgisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi, orijinal metni görmeden buna karar vermek zor sanırım.
Kısacası ben sevdim, tavsiye ederim.
Hayatımda ilk kez bir kitap beni bu kadar şaşırttı. Dışından bakınca açıkçası boşa alacağımı çok saçma bir kitap çıkacağını düşünmüştüm ama okumaya başlayınca gördüm ki gayet derin bir konuyu çok ince bir şekilde işlemiş yazar. Bu kitapta en çok da psikologların neden sürekli çocuklukla ilgilendiklerini anladım. Charlie çok tatlı, sempatik, düşünceli ve anlayışlı bir karakterdi. Bu karakterle ve onun hayatıyla tanıştığıma gerçekten sevindim. Kitabın içinde güzel kitap ve müzik isimleri de geçiyordu bu da ayrı bir artıydı elbette. Açıkçası emin olamıyorsanız bile kütüphaneden ödünç alıp bir göz atmanızı öneririm. Ben gerçekten okurken keyif aldım.
Ben beğendim. Anlamadığım kısımlar da olsa, ders aldığım bölümler de oldu. Gerçekten güzeldi. Alın okuyun :) Kötü yorumlara aldırmayın...
Günümüzdeki gençlik ilişkilerini kıyaslarsak her gencin okuyup birşeyler kazanabileceği bir kitaptır. Arkadaşlıkların nasıl başladığı, dostlukların nasıl oluştuğu ve sevgili olmanın sevginin kitabı 'dır. Kitap okumayı sevdirici özelliği de vardır. Içerisinde güzel kitap tavsiyeleri de bulunuyor. Filmini de izleyin.
Insani düşünmeye itiyor. Hüznün ve umudun bir arada yer aldığı bir kitap. Okurken o arkadaş grubunun içinde olmak istemiyor degil insan :) filmi de en az kitabı kadar güzel, zahmetsiz bir şekilde kendine bağlıyor..

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen Chbosky
Unvan:
Amerikalı Yazar, Senarist, Film Yönetmeni
Doğum:
Pittsburgh, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri, 25 Ocak 1970

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 145 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.