Stephen E. Ambrose

Stephen E. Ambrose

Yazar
8.6/10
32 Kişi
·
60
Okunma
·
3
Beğeni
·
479
Gösterim
Adı:
Stephen E. Ambrose
Tam adı:
Stephen Edward Ambrose
Unvan:
Yazar
Doğum:
Lovington, Illinois, ABD, 1936
Ölüm:
Bay St. Louis, Mississippi, ABD, 2002
...orduda bir deyiş vardı:

"Size zorla bir şey yaptıramayız, ama 'keşke yapmış olsaydım' dedirtebiliriz."
Stephen E. Ambrose
Sayfa 25 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
"Ya korku saçarak yönetirsiniz ya da örnek olarak. Biz korkuyla yönetiliyorduk."
Stephen E. Ambrose
Sayfa 33 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
"Hitler nerede? Hitler'e teşekkür borçluyuz, Irıspı Çıçığı."
Stephen E. Ambrose
Sayfa 352 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
"Muharebe, her şeyin baş aşağı olduğu bir dünyadır. Size bütünüyle yabancı olan kişiler sizi öldürmek için her yolu dener ve eğer muvaffak olurlar ise, bırakın bundan dolayı ceza almayı, ödüllendirilir, şereflendirilir ve meşhur olurlar."
Stephen E. Ambrose
Sayfa 262 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
"(...)Sokakta patlamalar oluyordu. Lipton bir duvara sokuldu ve bağırarak adamlarına onu takip etmelerini söyledi. 2 metre kadar önüne bir havan mermisi düştü, sol yanağına, sağ elinin bileğine ve sağ bacağının kasık bölgesine şarapnel parçaları saplanmıştı. Tüfeği tıngırdayarak sokağa fırladı. Yere çöktü, sol elini yanağına götürdü ve büyük bir delik hissetti, fakat en büyük endişesi fışkırarak kan akan sağ eliydi. Astsubay Çavuş Talbert ona ulaşıp koluna turnike yaptı ve Lipton kasığındaki acıyı ancak o an fark edebildi. Dokunmak için aşağı uzandı. Eli, onu kaldırdığında kan içindeydi."
Stephen E. Ambrose
Sayfa 126 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
"(...) E Bölüğü mensubu Üsteğmen Lavenson, büyük tuvaletini yapmak için tarlaya gitti. Adamlar şafağın ilk ışıkları eşliğinde onun beyaz kıçını görebiliyordu.

Bir Alman keskin nişancı tek bir el ateş etti ve Lavenson’ı kıçından vurdu. (Lavenson İngiltere’ye tahliye edildi; daha sonra, hava yoluyla Birleşik Devletler’e götürülürken Atlantik üzerinde uçağı düştü.)"
Stephen E. Ambrose
Sayfa 123 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
Ne kadar iyi eğitilmiş olursanız olun veya eğitim ne kadar gerçekçi olursa olsun, hiç kimse, hiçbir zaman gerçek savaşın yoğunluğuna asla hazır olamaz.
“Bu ordudan öyle içten ve öyle ölümsüz bir coşkuyla nefret ediyorum ki, yaşadığım sürece onun hakkında asla iyi bir şey söylemeyeceğim. Orduda geçirilmiş zamanımın %90’ına boşa harcanmış gözüyle bakıyorum.”
Stephen E. Ambrose
Sayfa 366 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
Yol aniden sağa doğru kıvrıldı. Carson, “Orada, tüfeği doğrudan bize dönük bir Alman vardı,” diye aktarmıştır. “Bölüğün yarısını korkutmuş olmalıydı. Kendime, “Neden ateş edip işini görmüyor?’ diye sordum. Fakat ölmüş ve Vücudu katılaşmıştı.

Orada âdeta bir heykel gibi duruyordu.”
Stephen E. Ambrose
Sayfa 121 - Kronik Kitap, 1.Baskı, Çeviri: Selçuk Uygur
416 syf.
·Puan vermedi
Kardeşler Takımı, İkinci Dünya Savaşı'na dair pek çok kitap okumama rağmen, kesinlikle üst sıraya yerleşecek düizeyde oldukça kaliteli, başarılı bir eserdi. Yazar savaşı bizzat yaşamış kişilerin anlatımlarına yer vererek orijinal kaynaklara dayanarak aktarmış. Kitapta ismi geçen kişilerin ölümleri gerçek, kayıpları gerçek yani tüm bu yaşananlar gerçek. Yazar, savaşın ne kadar acımasız olduğunu, her iki tarafında madden ve manen birçok kayıp verdiğini, kazanan ve kaybeden içinde büyük yıkımlara sebep olduğunu gözler önüne sermiş.
Kitap, İkinci Dünya savaşında ABD ordusunda görevli Easy bölüğünün Georgia’daki Toccoa kampında aldıkları eğitimden başlıyor ve sonrasında Market Garden Harekâtı, Normandiya Çıkarması ve Bastogne Savaşı ile devam ediyor.
Kitapta Sobel'in davranışlarına kahkaha atarak güldüm. Easy bölüğünün ilk komutanı olan Sobel, Toccoa kampındaki askerlere ağır bir eğitim programı uygulayıp birçok askerin nefretini kazansa da savaşların kazanılmasında sağladığı katkı bence göz ardı edilemez.
Easy birliğinde bulunan askerler zamanla birbirlerine kenetlenerek adeta kendilerini aileden bir birey olarak görüp kardeş gibi olurlar.
Savaşın getirdiği yıkımla sayıları azalsa da yollarına pes etmeden devam ederler. Kitapta savaşın nasıl bir cehennem olduğunu, savaşın her iki kesimi de etkilemesini, savaşan insanların dost olabileceklerini, tabii ki bunun yanında bazı askerlerin korkaklığını, pes etmelerini, hatalarını ve yanlışlıklarını da okuyoruz.
Hepimizin bildiği gibi savaş milyonlarca insanın hayatına mal olmuş, yaralanmalarına neden olmuş, geride büyük toplumsal tahribatlar bırakmıştır. Savaşı sevmesem de bunlarla ilgili kitapları okumayı çok seviyorum. Yorumumun başında belirttiğim gibi, kitabı çok sevdim. Çok yoğun duygusal bağlar kurdum. Kitap bitince bir boşluğun içine düştüm. Hani bazı kitaplar vardır ya, tüm olaylar anlatırken siz oturup izler, yaşar ve görürsünüz. İşte bu kitapta aynen böyle.
Ben yaklaşık 10 saati bulan diziyi yıllar önce izlemiştim. Er Ryanı Kurtarmak filminden çok çok daha iyiydi. Hatta hayatımda izlediğim en muhteşem savaş dizisiydi.
Savaşsız bir dünyaya , daha güzel, daha iyi yarınlara kavuşmak dileğiyle.
416 syf.
·Beğendi·10/10
2. Dünya Savaşını Amerikan askerlerinin gözünden anlatan bir kitap askerlerin hangi şartlarda eğitim gördüğü savaştığı dönemin savaş ortamı ekonomik siyasi ve kültürel hayatını yansıtan dönemin askeri teknolojisini yansıtan güzel ve kitaplığınızda bulunması gereken güzel ve okunması gerekli kitap herkese tavsiye ederim
416 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
diziyi kaç kere seyrettim hatırlamıyorum bile, bazen bir bölüm seçer seyrederim, hala izlerim... replikler türkçe-ingilizce ezberlendi neredeyse, kitabında aynı etkiyi vereceğini düşündüğümden okumdan yorumu yazayım dedim. Çayımı-kahvemi koyup sountrack albümünden müziklerini dinlerken okumak savaşın içine çekicek mi bakalım. 'Biz paraşütçüyüz işimiz düşmanla sarılmak' diyen adamların hikayesi... yalnız söylemeden geçemeyeceğim bu 101'ri birde bizim Efeler karşısında denemek lazım.

kitap sanki diziyi seyredip yazılmış gibi kısa öz kaldı. kimbilir belki öyledir.

bizim savaş alanlarında çektiklerimizi film yapsalar star wars dan fazla para kazanır holy-wood

kendilerine fazla iyimser, taraflı olmasınıda eleştirmemek lazım,
416 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
2. Dünya savaşında cephedeki askerlerin gerçek yaşamlarını anlatan bir kitap. Yoğun kış şartlarında zafer için hayat mücadelesi veren askerlerle birlikte cephedeymiş hissine kapılabiliyorsunuz.
416 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Doom Day kitabını okuduktan sonra eski baskısını bulamamıştım. Döneme amerika tarafından bakmak ,farklı bir pencereden görmek ,deneyimleri ,acıları tatmak. Çevirmenede ayrıca teşekkür etmek isterim ziraa duyguyu bozmadan direk verebilmiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen E. Ambrose
Tam adı:
Stephen Edward Ambrose
Unvan:
Yazar
Doğum:
Lovington, Illinois, ABD, 1936
Ölüm:
Bay St. Louis, Mississippi, ABD, 2002

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.