1000Kitap Logosu
Thomas Hobbes

Thomas Hobbes

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
134 Kişi
581
Okunma
219
Beğeni
9,5bin
Gösterim
Unvan
İngiliz Felsefecisidir
Doğum
İngiltere, 1588
Ölüm
İngiltere, 1679
Yaşamı
Thomas Hobbes, (d. 5 Nisan 1588 - ö. 4 Aralık 1679) İngiliz felsefecisidir. 1651 tarihli Leviathan adlı çalışması, batı siyaset felsefesinin izleyeceği yolu çizmiş ve başucu eseri olmuştur. Bugün bir siyaset felsefecisi olarak tanınsa da, tarih, geometri, etik, genel felsefe gibi pek çok alanla ilgilenmiştir
523 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
Okuduğum ve anlamaya çalıştığım en zor kitaplardan birisi. Hazırlıksız ve isteksiz okunmaması gerek yoksa yarıda bırakılması kaçınılmaz olur. Kitabın içeriğinden bahsediyorum SPOİLER sayılabilir. Kitap 4 bölümden oluşuyor; kitabın yarısı, insanlığın, hak, hukuk, etik, erdem, ahlak gibi kavramları üzerine çok detaylı ve açıklayıcı cümleler kullanılarak soru işareti bırakılmayacak şekilde açıklanmış. Aynı şekilde devlet ve devletin halkı üzerindeki sorumlulukları, halkın devlete karşı sorumlulukları gibi konulara da değinmiş yazar. Diğer yarısı ise Dinin(Hristiyanlık) üzerine. Ama tarafsız olarak söylemem gerekir ki çok güzel örnek ve incelemelerle, eski ahit ve yeni ahitten örneklerle, dinin nasıl yaşanması ve nasıl yaşanmaması gerektiğini açıklamış. Anlattığı konular, günümüzde yaşadığımız ve mağdur olduğumuz birçok konuya o kadar benziyor ki,bir ara sanki günümüz ve dinimizden bahsediyor sandım. Hristiyanlık hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin kesinlikle okuması gerekli bence. Ayrıca Hobbes öyle güzel belirtmiş ki her şeyi, dinin nasıl yaşanması gerektiğini ve nasıl suistimal edilmemesi, din kullanılarak rant peşinde olunmaması ve adil olunmasını, Kutsal Kitap'tan ve geçmişte yaşayanların örnekleriyle pekiştiterek çok güzel bir sunum halinde kitap. Günümüzde, dinimiz için de hiç uzak olmayan kuralları çok güzel belirtmiş. Mesela çalma demiş, hak yeme demiş, dini kullanarak rant sağlama demiş. Halkımız bu kuralları uygulasa toplumda huzur en üst seviyede olabilir diye düşünüyorum.
Leviathan
8.1/10
· 563 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
139
523 syf.
·
22 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İngiliz iç savaşı yıllarında yazılmış bu eser insana yönelik tahlillerinde ve karakteristik özellikleri çözümlemede çok başarılı fakat bunun yanında otoriteye verdiği değer 21. Y.Y.'da okurken insanı zorlamakta. Mutlak monarşi ve onun keyfi yönetimini yönetimsizliğe tercih ediyor. Bunu insanların doğa durumunda bulunacakları güvensizliğe dayandırıyor. Okuması zor ve meşakkatli bir eser olsa da herkesin en azından ilk iki bölümünü okuması gerekli. Böylece modern insanın erdeminin temelleri anlaşılabilir veya iyileşebilir.
Leviathan
8.1/10
· 563 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
523 syf.
·
Beğendi
·
5/10 puan
Kullanılan dili çok beğenmedim açıkçası. Leviathan'ın aslında bir canavar olduğu gerçeği çok ilginç. Savaş durumu doğal durum olsa bile bundan kaçmak için bir egemeni kabul etmeye değer mi emin değilim. Tıpkı Mozambikte olduğu gibi beni engelleyen her şeye karışan bütün gücü elinde toplayan tek bir adamın varlığı savaşın varlığından çok daha korkunç.
Leviathan
8.1/10
· 563 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10