Leviathan

8,8/10  (9 Oy) · 
35 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.125 gösterim
Hobbes bir ütopyalar çağının çocuğu ve ürünüdür. Yurrtaşı ve bu türe adını veren eserin sahibi Thomas Morus bir yana, Campanella gibi daha birçok ütopyacı bu döneme damgasını vurmuştur. Her ütopya, bir cennet veya bir cehennem senaryosudur ve modelini, haritada tarra incognita diye gösterilen yerlerden alır. XVI. yüzyıl ütoplarının terra incognita'sı Amerika olumuştur, tıpkı daha önceki yüzyıllarınkilerin bilinmeyen Asya olduğu gibi. Aydınlanma'nınkiler ise Güney denizleri ve Afrika olacaktır. Geçiş dönemi insanı olan Hobbes'un zamanında, Amerika artık yeteri kadar tanınmakta ve incognita'lıktan cognita'lığa geçmekte, ama buna karşılık Güney denizleri ve Afrika henüz hayallerde bile yer almamaktadır. Hobbes'un ütopyasının atıf noktası olan doğal durum soyutlaması, bir cehennem tasvir etmek zorunda kalmıştır. Eşit, ama güvenlikten yoksun insanların ortamı, tek başına ve toplumdan yoksun insanların alemi, "homo homini lupus".
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  495
 • ISBN:
  9789753631389
 • Çeviri:
  Semih Lim
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bence Hobbes kıymeti bilinmeyen, hak ettiği değeri göremeyen bir filozof. Kitabı da çok açık ve anlamlı. Yazdığı dönem ve İngiltere şartları çok önemli. İngiliz Devleti'nde de saygın bir insan olan Hobbes kendisinden sonra gelen filozoflara Devlet ve kurumlar hakkında fikir önderi olmuştur.

ebru akgun 
11 Eyl 23:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hobbes'un başyapıtı kabul edilen Leviathan, özellikle, bir "din ve dünya ... Bu cümle bile başlı başına kitabı okumak için bir sebeptir.

Kitaptan 6 Alıntı

Toplumsal kötülüğün kaynağı " Bu benim ! " diyen kişi değil,
" Sen benim eşitim değilsin, " demeyi ilk akıl eden kişidir.

Leviathan, Thomas HobbesLeviathan, Thomas Hobbes

Mutluluğu ve Mutsuzluğu Bakımından İnsanlığın Doğal Durumu Üzerine
İnsanların doğası öyledir ki, başka birçoklarının daha zeki veya daha güzel sözlü veya daha bilgili olduklarını teslim etseler de, kendileri kadar zeki çok fazla insan bulunduğuna kolay kolay inanmazlar; çünkü kendi zekâlarını iyi tanırlar, başkalarının zekâsını ise uzaktan. Fakat bu, insanların bu alanda eşitsizliğini değil, tersine, eşit olduklarını kanıtlar aslında. Çünkü, bir şeyin eşit pay edildiğinin en büyük kanıtı, herkesin kendi payından memnun olmasıdır.

Leviathan, Thomas HobbesLeviathan, Thomas Hobbes

" İnsanlar içgüdüsel olarak bencil ve acımasızdırlar, bu yüzden onları ahlaki varlıklar haline getirmek için yapılacak her girişim zaman kaybıdır.."

Leviathan, Thomas HobbesLeviathan, Thomas Hobbes

Algı
"Tahayyül ettiğimiz bir şey sonludur. Bu nedenle sonsuz dediğimiz herhangi bir şeyin düşüncesi ve kavramı yoktur. Hiç kimse, zihninde, sonsuz büyüklükte bir imgeye sahip olamaz; veya sonsuz hız, sonsuz zaman, sonsuz güç veya sonsuz kudret tasarlayamaz. Bir şey sonsuzdur dediğimizde, o şeyin sonlarını ve sınırlarını algılayamadığımızı kastederiz sadece;o şeyin kendisini değil, kendi algılama yetersizliğimizi anlarız bundan."

Leviathan, Thomas Hobbes (Sayfa 33 - Yapı Kredi Yayınları)Leviathan, Thomas Hobbes (Sayfa 33 - Yapı Kredi Yayınları)
Ilgaz 
01 Eyl 20:22 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Tahayyül ettiğimiz bir şey sonludur. Bu nedenle sonsuz dediğimiz herhangi bir şeyin düşüncesi ve kavramı yoktur. Hiç kimse, zihninde, sonsuz büyüklükte bir imgeye sahip olamaz; veya sonsuz hız, sonsuz zaman, sonsuz güç veya sonsuz kudret tasarlayamaz.
Bir şey sonsuzdur dediğimizde, o şeyin sonlarını ve sınırlarını algılayamadığımızı kastederiz sadece;o şeyin kendisini değil, kendi algılama yetersizliğimizi anlarız bundan.

Leviathan, Thomas HobbesLeviathan, Thomas Hobbes

Etki
"Rüya görmenin nedeni, vücudun bazı iç kısımlarının uyarılması olup, değişik uyarılar değişik rüyalara neden olmalıdır. Böylece soğukta yatmak korkulu rüyalar üretir ve korkunç bir nesne düşüncesi ve imgesi uyandırır beyinden iç kısımlara ve iç kısımlardan beyne doğru karşılıklı bir hareketle. Biz uyanık iken, öfke vücudun bazı kısımlarında ısınmaya yol açtığı gibi, uyku halinde iken, vücudun bazı kısımlarının aşırı ısınması da öfkeye yol açar ve zihinde düşman hayali uyandırır. Aynı şekilde biz uyanıkken doğal yakınlık arzuya neden olduğu ve arzu da vücudun bazı kısımlarında sıcaklığa yol açtığı gibi, uyku halinde iken o kısımlarda çok fazla sıcaklık olması da, zihinde, gösterilen bir yakınlık hayali uyandırır. Özet olarak, rüyalarımız, uyanık haldeki hayallerimizin tersidir.

Leviathan, Thomas Hobbes (Sayfa 27 - Yapı Kredi Yayınları)Leviathan, Thomas Hobbes (Sayfa 27 - Yapı Kredi Yayınları)