1000Kitap Logosu
Leviathan

Leviathan

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

523 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 14 sa. 49 dk.
Adı
Leviathan
Orijinal adı
Leviathan or The Matter, Forme and Power of a Common-Wealth Ecclesiasticall and Civil
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Şubat 2020 · Karton kapak · 9789753631389
Diğer baskılar
Leviathan
Leviathan
Leviathan
Hobbes bir ütopyalar çağının çocuğu ve ürünüdür. Yurrtaşı ve bu türe adını veren eserin sahibi Thomas Morus bir yana, Campanella gibi daha birçok ütopyacı bu döneme damgasını vurmuştur. Her ütopya, bir cennet veya bir cehennem senaryosudur ve modelini, haritada tarra incognita diye gösterilen yerlerden alır. XVI. yüzyıl ütoplarının terra incognita'sı Amerika olumuştur, tıpkı daha önceki yüzyıllarınkilerin bilinmeyen Asya olduğu gibi. Aydınlanma'nınkiler ise Güney denizleri ve Afrika olacaktır. Geçiş dönemi insanı olan Hobbes'un zamanında, Amerika artık yeteri kadar tanınmakta ve incognita'lıktan cognita'lığa geçmekte, ama buna karşılık Güney denizleri ve Afrika henüz hayallerde bile yer almamaktadır. Hobbes'un ütopyasının atıf noktası olan doğal durum soyutlaması, bir cehennem tasvir etmek zorunda kalmıştır. Eşit, ama güvenlikten yoksun insanların ortamı, tek başına ve toplumdan yoksun insanların alemi, "homo homini lupus". (Kitabın İçinden)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 47.8
Erkek
% 52.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Nikomakhos'a Etik
Okuyacaklarıma Ekle
Politika
Okuyacaklarıma Ekle
Meditasyonlar
Okuyacaklarıma Ekle
Denemeler
Okuyacaklarıma Ekle
Gorgias
Okuyacaklarıma Ekle
Tarih
Okuyacaklarıma Ekle
Gösteri Toplumu
Okuyacaklarıma Ekle
Yeni Atlantis
Okuyacaklarıma Ekle
Etika
Okuyacaklarıma Ekle
8.1
10 üzerinden
145 Puan · 39 İnceleme
523 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Herkese merhaba,Thomas Hobbes’in Leviathan isimli eserinden bahsetmek istiyorum.Hobbes'a göre; Tanrı'dan sonra en güçlü yapı egemen devlettir. İdeal devletin nasıl olmalı sorusuna cevap veren, insan insanın kurdudur" sözünün temeli olan siyaset felsefesi temalı Hobbes imzalı başyapıt. 1588-1679 yılları arasında yaşamış olan İngiliz filozof ve siyaset kuramcısı Thomas Hobbes tarafından 1651 yılında yayımlanan Leviathan adlı eser, devletin oluşumunu anlatmakta, doğa yasası ve toplum yasası açısından ideal devleti tasvir etmektedir. Leviathan gibi tarihi metinleri okurken karşılaşılan en büyük zorluk\handikap, metnin bugün ki değerler üzerinden anlamlandırılmaya çalışılmasıdır. Bu nedenle okuyuculara kitabı okumadan önce dönem hakkında kısa bilgi sahibi olması tavsiye edebilirim. Leviathan'ın aslında bir canavar olduğu gerçeği çok ilginç. Savaş durumu doğal durum olsa bile bundan kaçmak için bir egemeni kabul etmeye değer mi emin değilim. Tıpkı Mozambikte olduğu gibi beni engelleyen her şeye karışan bütün gücü elinde toplayan tek bir adamın varlığı savaşın varlığından çok daha korkunç. Hobbes; insanın doğasının, onu bireysel iyiliğini aramaya yönelttiği ve bu durumun da diğer insanlarla arasında sorunların doğmasına yol açtığı fikrinden yola çıkıyor. (Bu durumu ifade etmek için kullandığı ünlü “homo homini lupus” tabiri; insan insanın kurdudur anlamına geliyor.) Her bireyin kendi iyiliği için diğerleriyle mücadele etmesinden doğan güvensizlik ortamının ve savaşların üstesinden gelmenin ve düzeni sağlamanın anahtarı olarak toplumsal sözleşmeyi görüyor.Bu tür okumaları seven dostlara şiddetle tavsiye ederim.
Leviathan
8.1/10 · 617 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
523 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
Okuduğum ve anlamaya çalıştığım en zor kitaplardan birisi. Hazırlıksız ve isteksiz okunmaması gerek yoksa yarıda bırakılması kaçınılmaz olur. Kitabın içeriğinden bahsediyorum SPOİLER sayılabilir. Kitap 4 bölümden oluşuyor; kitabın yarısı, insanlığın, hak, hukuk, etik, erdem, ahlak gibi kavramları üzerine çok detaylı ve açıklayıcı cümleler kullanılarak soru işareti bırakılmayacak şekilde açıklanmış. Aynı şekilde devlet ve devletin halkı üzerindeki sorumlulukları, halkın devlete karşı sorumlulukları gibi konulara da değinmiş yazar. Diğer yarısı ise Dinin(Hristiyanlık) üzerine. Ama tarafsız olarak söylemem gerekir ki çok güzel örnek ve incelemelerle, eski ahit ve yeni ahitten örneklerle, dinin nasıl yaşanması ve nasıl yaşanmaması gerektiğini açıklamış. Anlattığı konular, günümüzde yaşadığımız ve mağdur olduğumuz birçok konuya o kadar benziyor ki,bir ara sanki günümüz ve dinimizden bahsediyor sandım. Hristiyanlık hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin kesinlikle okuması gerekli bence. Ayrıca Hobbes öyle güzel belirtmiş ki her şeyi, dinin nasıl yaşanması gerektiğini ve nasıl suistimal edilmemesi, din kullanılarak rant peşinde olunmaması ve adil olunmasını, Kutsal Kitap'tan ve geçmişte yaşayanların örnekleriyle pekiştiterek çok güzel bir sunum halinde kitap. Günümüzde, dinimiz için de hiç uzak olmayan kuralları çok güzel belirtmiş. Mesela çalma demiş, hak yeme demiş, dini kullanarak rant sağlama demiş. Halkımız bu kuralları uygulasa toplumda huzur en üst seviyede olabilir diye düşünüyorum.
Leviathan
8.1/10 · 617 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
523 syf.
·
22 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İngiliz iç savaşı yıllarında yazılmış bu eser insana yönelik tahlillerinde ve karakteristik özellikleri çözümlemede çok başarılı fakat bunun yanında otoriteye verdiği değer 21. Y.Y.'da okurken insanı zorlamakta. Mutlak monarşi ve onun keyfi yönetimini yönetimsizliğe tercih ediyor. Bunu insanların doğa durumunda bulunacakları güvensizliğe dayandırıyor. Okuması zor ve meşakkatli bir eser olsa da herkesin en azından ilk iki bölümünü okuması gerekli. Böylece modern insanın erdeminin temelleri anlaşılabilir veya iyileşebilir.
Leviathan
8.1/10 · 617 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
523 syf.
·
Beğendi
·
5/10 puan
Kullanılan dili çok beğenmedim açıkçası. Leviathan'ın aslında bir canavar olduğu gerçeği çok ilginç. Savaş durumu doğal durum olsa bile bundan kaçmak için bir egemeni kabul etmeye değer mi emin değilim. Tıpkı Mozambikte olduğu gibi beni engelleyen her şeye karışan bütün gücü elinde toplayan tek bir adamın varlığı savaşın varlığından çok daha korkunç.
Leviathan
8.1/10 · 617 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
495 syf.
Sözleşmeci filozoflardan olan Hobbes bir dünya devletinin olanaklarını arar. Tüm sözleşmeci filozoflarda olduğu gibi ortak çıkar ve mülkiyetin korunması esastır. Tek tek yetkilerini devlet aygıtına devreden yurttaşlar bunun karşılığında adil bir ortak çıkar yönetimi talep ederler. Modern devletin kurucu aklına giden yolun başı olarak kabul edilir.
Leviathan
8.1/10 · 617 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.