Leviathan

8,4/10  (7 Oy) · 
29 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.009 gösterim
Hobbes bir ütopyalar çağının çocuğu ve ürünüdür. Yurrtaşı ve bu türe adını veren eserin sahibi Thomas Morus bir yana, Campanella gibi daha birçok ütopyacı bu döneme damgasını vurmuştur. Her ütopya, bir cennet veya bir cehennem senaryosudur ve modelini, haritada tarra incognita diye gösterilen yerlerden alır. XVI. yüzyıl ütoplarının terra incognita'sı Amerika olumuştur, tıpkı daha önceki yüzyıllarınkilerin bilinmeyen Asya olduğu gibi. Aydınlanma'nınkiler ise Güney denizleri ve Afrika olacaktır. Geçiş dönemi insanı olan Hobbes'un zamanında, Amerika artık yeteri kadar tanınmakta ve incognita'lıktan cognita'lığa geçmekte, ama buna karşılık Güney denizleri ve Afrika henüz hayallerde bile yer almamaktadır. Hobbes'un ütopyasının atıf noktası olan doğal durum soyutlaması, bir cehennem tasvir etmek zorunda kalmıştır. Eşit, ama güvenlikten yoksun insanların ortamı, tek başına ve toplumdan yoksun insanların alemi, "homo homini lupus".
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  495
 • ISBN:
  9789753631389
 • Çeviri:
  Semih Lim
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kadir 
 06 Nis 23:10 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir insan topluluğu düşünün. Sırf iyiliklen dogruluktan uzaklaşıp birbirlerini bogazladiklari için aralarında anlasıp bir canavar yaratiyorlar sırf bir daha birbirlerine bulaşmasınlar diye. Ve o canavar bugün tum dünyada insanlarin "babasi". Hem dovuyor hem seviyor hem uzuyor hem oksuyor...Kendi düsen ağlamaz derler ya işte Hobbes da devletin kurulusunu sözleşmeci gözüyle güzelce bize anlatıyor. Locke un ve Rousseau nun o masumane sozlesme teorileri yeterince aciklamadiysa devlet denen oluşumu buyrun bir de bu en muhtemel teoriyi dinleyin...

Bence Hobbes kıymeti bilinmeyen, hak ettiği değeri göremeyen bir filozof. Kitabı da çok açık ve anlamlı. Yazdığı dönem ve İngiltere şartları çok önemli. İngiliz Devleti'nde de saygın bir insan olan Hobbes kendisinden sonra gelen filozoflara Devlet ve kurumlar hakkında fikir önderi olmuştur.

Kitaptan 2 Alıntı

Toplumsal kötülüğün kaynağı " Bu benim ! " diyen kişi değil,
" Sen benim eşitim değilsin, " demeyi ilk akıl eden kişidir.

Leviathan, Thomas HobbesLeviathan, Thomas Hobbes

" İnsanlar içgüdüsel olarak bencil ve acımasızdırlar, bu yüzden onları ahlaki varlıklar haline getirmek için yapılacak her girişim zaman kaybıdır.."

Leviathan, Thomas HobbesLeviathan, Thomas Hobbes