Milletlerin Zenginliği

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,7bin
Gösterim
Adı:
Milletlerin Zenginliği
Baskı tarihi:
1 Nisan 2016
Sayfa sayısı:
1120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754589276
Orijinal adı:
The Wealth of Nations
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Milletlerin Zenginliği
Ulusların Zenginliği
Milletlerin Zenginliği
The Wealth of Nations
Adam Smith (1723-1790): Çağının önde gelen ahlâk felsefecilerinden biri ve bu yıl yayımının 230. yılı kutlanan ve "İktisatın açılış kitabı" Milletlerin Zenginliği (1776) ile kalıcılaşmış bir 18. yüzyıl düşünürüdür. Elinizdeki basımda ise bu önemli yapıtın Türkçedeki ilk ve tek eksiksiz çevirisi olmasının yanısıra, Prof. Dr. Gülten Kazgan'ın kapsamlı sunuşuyla da farkını ortaya koymaktadır.

Haldun Derin (1912- 2004); Atatürk, İnönü ve Bayar dönemi anılarını kitaplaştırdığı Çankaya Özel Kalemini Anımsarken: 1933- 1951 'den (1995) Shakespeare, Adam Smith ve Orwell çevirilerine, bürokrasimizin en önemli çevirmen- yazarlarındandır. Milletlerin Zenginliği ise , bugün çevirmeninin elinden çıktığı biçimiyle yayımlanışıyla da bir "vasiyeti" yerine getirmektedir.
 (Tanıtım Bülteninden)
1120 syf.
·Puan vermedi
Pek çok kişi iktisat/işletme fakültesinde adını duysa da ben lisedeyken okumuştum. Yönetimle ilgili iyi bir başucu kitabı. Üniversitede para ile ilgili bir bölüm tercih edecekseniz önce bu kitabı okuyun sonra bölüme başvurun çünkü bu kitabı okumadan derste öğreneceğiniz her şey eksik kalır
1120 syf.
·Puan vermedi
Modern kapitalizmin fikir babasıdır.

Serbest piyasayı ve nasıl işleyeceğini, olumsuzluklarını ve yararlarını bilimsel olarak açıklar.

Daha doğrusu yaratılan serbest piyasa aracılığı ile başka ülkelerin nasıl soyulabileceğini de bu şekilde öğrenmiş olursunuz.

İktisat okuyanlar pek sever.
152 syf.
İncelediği fikirler sanıyorum “tarihte ilk” olması sebebiyle değerli görülebilir. İlk 50-60 sayfada anlatılanlar daha anlaşılır. Bu tezlerin daha modern yorumlarını daha güncel örneklerle daha bugünden anlatan başka eserler var.
Konuya meraklı iseniz okuyun, değilseniz okumayın diyeceğim. Zira verimsiz hissedebilirsiniz.
1120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap bana ekonomiyi sevdiren bir kitaptır. Bir felsefecinin ekonomi anlatması demek; size, soluk alarak rahatça okuyabileceğiniz bir eser sunmuş demektir. Bazen felsefi hayallere dalarsınız, bazen ekonomi okursunuz. Kısacası 300 400 sayfalık sıkış sıkış ekonomik bilgilerin ard arda verildiği bir ekonomi kitabı okumak yerine, 1000 küsür sayfa olan Adam Smith'in bu kitabını okumayı tavsiye ediyorum.
1120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Adam Smith’e göre, kişisel rekabetin ve özgürlüğün olduğu bir piyasa, toplum açısından en etkili ve verimli durumun ortaya çıkmasını sağlar. Peki asıl soru şu: en iyisi olduğu en adil olduğu anlamına mı geliyor? Adam'a göre her şey güçten ibaret. Hayatın anlamı Nietzsche' nin dediği gibi "güç" mü? Karl' a göre her birey eşit haklara tabî tutulmalı ve güç olayı ortadan kalkmalı ama Adam da tam tersi serbest piyasa olsun ki canlansın piyasa. Komünizm de piyasaya gerek yok çünkü para biri mi yok. Kısaca bu konu dünyada ki belki de en derin konulardan biri. Hayatın anlamı güç mü yoksa adalet mi ya da ona anlam katmak mı yorum sizin.
1120 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Klasik iktisadın temellerinin atıldığı bu nadide eser, salt felsefi ve ütopik düşüncelerin ötesinde reel verilerin tarihsel olaylar eşliğinde açıklandığı harika bir eser. bazı bölümleri bayağı sıkıcıydı aslında. Belirli başlıklar okunduğu takdirde pratikten yoksun kalınsa da anlaşılabilecek bir kitap. Karl Marx kadar tanınmış olmaması insanlık için büyük talihsizlik.(en azından Türkiye için öyle) Hayaller gerçeklerden daha çok sattığı için olabilir belki.
1120 syf.
1776′ yılında ortaya konulan bu kitap dili ağır olmakla birlikte sonuna kadar okuma sabrı gösterilirse tarihsel açıdan ekonominin gelişimi ve yön arayışı noktasında nasıl evrildiğini anlamak mümkün olabilir. Serbest piyasa ekonomisinin ilk açılış konuşması olarak değerlendirme yapabileceğimiz bu yapıt dönemine göre ileri adımları olmakla birlikte ortaya çıkmasından 200 yıl sonra kapitalist sistemin yerleşmesinde ve sistem eleştirisine büyük katkıları olmakta...iktisatçı ve maliyeci arkadaşların sevgililerine iltifat cümlelerinde de fazlasıyla katkıda bulunmuştur “milletlerin zenginliği ticaret benim zenginliğim sensin birtanem “
152 syf.
·1 günde
Ekonomi ile yakından ilgili olduğum ve genellikle okumalarım bu alanda olmasına rağmen puanım 5/10. Çünkü Adam Smith "karşılıklı üstünlükler kuramı" nı ve buna benzer şeyleri açıklamaya çalışmış ve zaten bildiğimiz basit ekonomik kavramları akıcı olmayan bu kitapta can sıkıcı hale getirdi. Ekonomi tarihinde ilk akla gelen isimlerin başında gelse de bu kitabı okumayı çağımızda tekrar Amerikayı keşfetme arayışına çıkmaya benzetiyorum.
1120 syf.
·63 günde·8/10 puan
Gözüm korkarak başladığım bu başyapıt, tahmin ettiğim şekilde beni biraz zorladı ancak ilerledikçe müthiş bir doyum yaşadığımı hissettim, güncel kitaplar da olmayan dolu dolu bir okuma hissi.
152 syf.
·1 günde·5/10 puan
250-300 sene önce yazılmış olan bu eser çağdaş iktisatın ilk eseri kabul ediliyor. Okurken vay be dedirten şey 300 sene önce yazılmış. O zaman daha fazla okumalı, daha fazla çalışmalıyız.

Çeviri kısmına gelince Şükrü Alpagut beye buradan sesleniyorum "abi sen bir daha kitap çevirme" . Birebir kelimeleri almak zorunda mısın? Okurken akla karayı seçiyorum anlamak için . Ben kitabın aslı daha uzun diye seçmelerini aldım siz daha iyi bir çeviri bulursanız onu okuyun.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
İşbölümünün en fazla olduğu imalathanelerde kullanılan makinelerin büyük kısmı, esasen, her biri çok basit bir işlemi yürütürken, o işlemi yerine getirmenin daha kolay ve daha kestirme yöntemlerine doğal olarak kafa yormaya başlayan sıradan işçilerin icatlarıydı.
"Yoksul ülke, rençperliginin aşağı olmasına karşın, zahiresinin iyiliği ve ucuzluğu bakımından zenginle bir dereceye dek rekabet edebilir. Ama sanayi alanında böyle bir yarışa kalkışamaz. Hiç değilse, bu sanayi, zengin ülkenin toprağına, iklimine, durumuna uygun bulunuyorsa, buna yeltenemez."
"Herkes, insanın hayatı için zorunlu, faydalı, hoşa giden nesnelerden faydalanabilmek üzere ne kadar imkan bulabiliyorsa, o kadar zengin veya yoksuldur."
Adam Smith
Sayfa 49 - Liberus Kitap
"İyi idare edilen bir toplumda, halkın en aşağı tabakalarına kadar yayılan kapsamlı zenginliği meydana getiren şey, işbölümü dolayısıyla çeşitli zanaat üretimlerinin hepsinin fazlasıyla çoğalmasıdır. Yaptığı işin ürünü olarak her işçinin elinde kendi ihtiyacından fazla olup dilediği gibi kullanabileceği büyük bir miktar vardır. Öteki her işçi de aynı durumda olduğundan, kendisine ait olan malların büyük bir kısmını onlarınkinin büyük bir miktarı ile değişmesi mümkün olur. Kendisi ötekilere muhtaç oldukları şeylerden bol bol verirken, onlar da buna işine yarayan şeylerden yine bol miktarda sağlarlar. Böylelikle, toplumun bütün o farklı tabakaları arasında herkese ulaşan bir bolluk yayılmış olur."
Adam Smith
Sayfa 33 - Liberus Kitap
"...emeğin üretici güçlerinin sanayideki gelişmeye ayak uyduramamasının nedeni, belki, çiftçiliğin çeşitli kollarında kullanılan emeği öyle baştan aşağı, tüm olarak birbirinden ayırmanın imkansızlığıdır. Gerçi, genel olarak, pek varlıklı milletler çiftçilikte de sanayide de komşularını geçerler. Ama, çiftçilikten çok, sanayideki üstünlükleri ile kendilerini gösterirler."
"Insanların, bir amaca ulaşmanın daha zahmetsiz, daha kestirme yollarını bulup çıkarmaları, bütün dikkatleri o bir tek hedefe yöneltildiğinde, zihinleri bi sürü değişik şeyler arasında dağıldığı sırada olduğundan daha çok ihtimal içindedir."
"Ilk ateş makinelerinin (buhar makinesi) başında pistonun iniş çıkışına göre, kazanla silindir arasındaki bağlantıyı bir açıp bir kapamak için sürekli olarak çalıştırılan bir erkek çocuk bulunurdu. Bu çocuklardan, arkadaşları ile oynamaya düşkün birisi, bu bağlantıyı açan kapağın koluna bir ip takıp bu ipi makinenin bir başka yanına bağlamakla, başında beklemeden kapağın açılıp kapandığını, kendisinin de arkadaşları ile birlikte eğlenebilmek için serbest kalacağını gördü. Ilk türetilmesinden beri bu makine üzerinde yapılan ilerletmelerin en büyüklerinden biri, zahmetini esirgemek isteyen oğlanın iste bu biçimdeki BULUŞUDUR."
"İşbölümü neticesinde, aynı sayıda adamın, üretilen iş miktarında sağlayabildiği bu büyük artış, üç ayrı sebepten ileri gelmektedir.
Birincisi, teker teker her işçide el yatkınlığının artmasından; ikincisi, çoğu kez bir tür işten ötekine geçerken kaybedilen zamanın tasarruf edilmesinden; sonuncu olarak da, işi kolaylaştırıp kısaltarak, bir adama birçok işçinin işini yapabilme imkanı veren çok sayıda makinenin icat edilmiş olmasından."
Adam Smith
Sayfa 31 - Liberus Kitap
"Değer kelimesinin iki ayrı anlamı olduğuna dikkat etmek gerekir. Kimi zaman belirli bir nesnenin faydalı oluşunu; bazen de o, o nesneye sahip olmanın verdiği, başka bir mal satın alabilme gücünü, anlatır. Birine "kullanım değeri", ötekine ise "mübadele değeri" denebilir.
Kullanırken çok büyük olan şeylerin, çoğu zaman, değişirken az değeri olur, yahut hiç değeri olmaz. Bunun aksine, çok büyük mübadele değeri olanların kullanma değeri ya azdır, ya hiçtir. Hiçbir şey sudan daha faydalı değildir, ama onunla hemen hiçbir şey satın alınamaz; onu mübadele etme karşılığında, hemen hiç birşey elde edilemez. Oysa bir elmasın kullanma bakımından hemen hiç değeri yoktur, ancak, mübadele yoluyla karşılaştığında çok defa büyük miktarda başka mallar elde edilebilir."
Adam Smith
Sayfa 47 - Liberus Kitap
...kıtlık mevsiminde,tahılın yüksek fiyatı şüphesiz yoksulları sıkıntıya düşürmektedir.Ama, tahılın normal veya ortalama pahada olduğu mutedil bolluk zamanlarında,bir başka hammadde fiyatındaki doğal yükseliş,bu kimselere pek tesir edemez.
Adam Smith
Sayfa 204 - liberus yayınları
Öyle görünüyor ki, eski çağ tarımında, bir çiftlikte üzüm bağından sonra en değerli ürünü sağladığı varsayılan kısım iyi sulanan bir sebze bahçesiydi. Ama yaklaşık iki bin yıl önce tarım hakkında yazılar yazan ve o dönemin insanlarınca bu zanaatın pirlerinden biri sayılan Demokritos, bir araziyi çevirip sebze bahçesi yapanların akıllıca hareket etmediklerini düşünüyordu. Dediğine göre elde edilecek kâr, yapılan taş duvarın masrafını karşılamazdı; kullanılan tuğla (sanırım güneşte kurutulmuş kerpici kastediyor) yağmurdan ve çetin kış şartlarından bozulup dağılacağı için sürekli onarım gerektirirdi.
Açıktır ki birey, sermayesini yatırabileceği ve hasılasıyla en büyük değeri sağlama olasılığı en yüksek yurtiçi çalışma türünün hangisi olduğuna, kendi yerel durumunu dikkate alarak herhangi bir devlet adamının ya da yasa koyucunun onun adına yaptığı yabileceğinden çok daha iyi karar verebilir. Özel kişileri sermayelerin ne şekilde kullanmaları gerektiği konusunda yönlendirmeye kalkışan devlet adamı, kendisini çok ama çok gereksiz bir bakıcılığın yükü altına sokmakla kalmaz, tek bir kişiye güvenle emanet edilemeyeceği gibi, ne türden olursa olsun hiçbir kurula ya da meclise bile emanet edilemeyecek bir yetkiyi, yani onu kullanmaya ehil olduğunu zannedecek kadar ahmak ve iddiaalı bir kişinin eline bırakılması hiçbir zaman böylesine tehlikeli olmayan bir yetkiyi de üstlenmiş olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Milletlerin Zenginliği
Baskı tarihi:
1 Nisan 2016
Sayfa sayısı:
1120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754589276
Orijinal adı:
The Wealth of Nations
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Milletlerin Zenginliği
Ulusların Zenginliği
Milletlerin Zenginliği
The Wealth of Nations
Adam Smith (1723-1790): Çağının önde gelen ahlâk felsefecilerinden biri ve bu yıl yayımının 230. yılı kutlanan ve "İktisatın açılış kitabı" Milletlerin Zenginliği (1776) ile kalıcılaşmış bir 18. yüzyıl düşünürüdür. Elinizdeki basımda ise bu önemli yapıtın Türkçedeki ilk ve tek eksiksiz çevirisi olmasının yanısıra, Prof. Dr. Gülten Kazgan'ın kapsamlı sunuşuyla da farkını ortaya koymaktadır.

Haldun Derin (1912- 2004); Atatürk, İnönü ve Bayar dönemi anılarını kitaplaştırdığı Çankaya Özel Kalemini Anımsarken: 1933- 1951 'den (1995) Shakespeare, Adam Smith ve Orwell çevirilerine, bürokrasimizin en önemli çevirmen- yazarlarındandır. Milletlerin Zenginliği ise , bugün çevirmeninin elinden çıktığı biçimiyle yayımlanışıyla da bir "vasiyeti" yerine getirmektedir.
 (Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 322 okur

  • Veni Vidi
  • Ömer
  • Okan Havren
  • Levent Salucu
  • Zeynep ulusoy
  • Bünyamin
  • Night Wolf
  • Kader yazıcı
  • Duru Yarkın
  • E.A.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%57.8
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.3
Erkek
%70.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.1 (44)
9
%10.7 (13)
8
%13.1 (16)
7
%3.3 (4)
6
%1.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)