Tony Moore

Tony Moore

Yazar
7.8/10
22 Kişi
·
93
Okunma
·
0
Beğeni
·
679
Gösterim
Adı:
Tony Moore
Tam adı:
Michael Anthony Moore
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Çizeri
Doğum:
Lexington, Kentucky, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Aralık 1978
Michael Anthony "Tony" Moore, daha çok bilim kurgu ile korku alanında çalışmalar yapan Amerikalı çizgi roman çizeri. Fear Agent, The Exterminators ve The Walking Dead gibi çalışmalarıyla tanınmaktadır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Dizinin ilk sezonunu izleyip sonra çizgi romanları okudum. Ve çizgi romanlarda olaylar, diziden daha hızlı gelişiyor. Ayrıca bu seride çizgi romanların diziden daha iyi olduğunu düşünen topluluğa kesinlikle katılıyorum.
Yürüyen Ölüler'in çizgi romanı için dizinin hızlandırılmış versiyonu diyebiliriz. Olayların bir kısmı kitaplarda, diziden daha farklı gelişiyor. Diziyi izliyorsanız ister istemez kitaplarla diziyi kıyaslayacaksınız ve hayal kırıklığına uğramanız olası, bu nedenle önce ya sadece diziyi izleyin ya da önce kitapları okuyup ardından diziyi izleyin derim. Çizimler güzel, karakterler ve kurgu başarılı, fakat dizi kesinlikle daha iyi.
Bu seri, en son Redkit okuyan şahsımı çocukluk düşlerinden uyandırmış ve distopik bir ölüm cehenneminin ortasına savurmuştur. Ölüm ve Hayat hiç bu kadar yakın olmamış, gelecek planları ise sadece bir hayalden ibaret kalmıştır. Gerçek olan sadece ''an'' da hayatta kalmaktır. Serinin siyah ve beyaz olması, renk kullanılmaması başlangıçta bana tuhaf gelmişti. Ama, artık anlıyorum. Siyah ve Beyaz, aydınlık ve karanlık gibi, hayat ve ölüm gibi. Okuma tavsiyesidir.
Çizgi romanda dizidekinin aksine, Daryl karakteri yok. Bu direkt olarak "aaa" tepkisine neden olabilir. Ancak Rick'in diziye oranla daha derin işlenmesi, Noir akımının bir tarzı olan "karakterin kendi içinde şizofrenik eğilim ile hesaplaşması, değişmesi" bol bol yedirilmiş. Robert Kirkman'ın amacı, son dönemlerde ki 28 gün ve hafta sonra gibi filmlerindeki aksiyonu yaşatmak değildir. Aksine Romero gibi siyasi - sosyolojik göndermelerdir. Zaten kitabın arka kapağındaki "en son ne zaman gerçekten ihtiyacımız olan bir şey istedik" de açıkça Night of the Living Dead zamanına göndermedir.

Bu çizgi roman kesinlikle insanın bencilliğini ve maddi anlamdaki dertlerinin bir çoğunun aslında boş olduğunun aynasıdır. Okunmalı, okutulmalı...
Birçok kişinin aksine daha önce diziyi hiç görmemiş biri olarak bu çizgi roman serisine başladım.

Şu ana kadar okuduğum çizgi romanların hepsi renkliydi o nedenle siyah beyaz olması biraz farklı geldi. Ancak konsepte çok uyduğunu düşünüyorum.

İlgi çekici bir konusu, göz doyurucu çizimleri var. Tavsiye ederim.
Dizisinin çizgi romanıyla kesinlikle bir alakası yok ismi dışında. Nerede çizgi romandaki derinlik, psikolojik olarak insanı etkileyen sahneler, gerilim dolu dakikalar; nerede dizinin yavanlığı, karakterlere tam ısınamama, olayların yüzeysel olarak işlenmesi, sıradan Amerikalı izleyicinin anlayabileceği şekle sokmak için gerçek senaryonun eğilip bükülmesi, sıradanlaştırılması. Eğer gerçekten bu eserden bir tat alınmak isteniyorsa diziyle bağ kurmadan rahatça okunması gerekli diye düşünüyorum. Daha sonra da romanlarını okuyabilirsiniz. Diziye gelince birçok sanat eserinin TV ve sinemaya uyarlandığında yaşadığı değişim burada da kendini gösteriyor maalesef. Çok kötü mü, değil ama bir şaheser de beklemeyin. Çizgi romandaki olay akışıyla dizideki farklı sonuçta. Kıssadan hisse çizgi romanını okuyun, okutun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tony Moore
Tam adı:
Michael Anthony Moore
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Çizeri
Doğum:
Lexington, Kentucky, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Aralık 1978
Michael Anthony "Tony" Moore, daha çok bilim kurgu ile korku alanında çalışmalar yapan Amerikalı çizgi roman çizeri. Fear Agent, The Exterminators ve The Walking Dead gibi çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 93 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.