Uğur Dündar

Yazar 7,5/10 · 55 Oy · 9 kitap · 138 okunma ·  30 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

30 okur beğendi.
55 puanlama · 6 alıntı
0 haber · 1.444 gösterim
138 okur kitaplarını okudu.
81 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Uğur Dündar'ın Biyografisi

Uğur Dündar (d. 1 Ocak 1943, İstanbul), Türk gazeteci, haber programcısı.

Dündar, 1 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.
Yasemin Baradan Dündar ile evlendi ve 3 çocuğu oldu.

1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınavı kazandı ve televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başladı. ve Hürriyet yazarı oldu. Aynı yıl içinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza attı.
TRT'de 20 yılı aşkın süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV'ye geçen Uğur Dündar, 1994 yılında Hürriyet, Aydın Doğan'a satılması, 1995'te Show TV'ye veda edip Kanal D'ye geçti. 2000 yılında Show TV'ye geri dönüp Star TV'ye geçti. Star TV'de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. ve Star TV'ye geçtikten sonra Star yazarı oldu. 2001 yılında ise Kiss TV ve Sabah Gazetesi'nde çalıştı. 2002 yılında atv'ye geçip tekrar Star TV'ye geçerek Star yazarı tekrar oldu. Ardından tekrar Kanal D'ye geçti. 2004 yılında CNN Türk ile ortak yayın yapmıştır.

2008 yılında Uğur Dündar son olarak Star Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. 2010 yılında yeniden Hürriyet'e çalıştı.
Bugüne kadar sayısız programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena'nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla sayısız ödülün sahibi oldu.

2011 yılında Star TV, Doğuş Grubu'na satıldıktan sonra Star TV'ye veda etti. Ardından TNT'ye transfer olacaktı ama olamadı. 2012 yılında kısa bir süre Milliyet'e geçti. sonrada yazamadı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde "Televizyon Programcılığı" derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

Halen Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Uğur Dündar'ın Kitapları Kitap Ekle

6,2/ 10  (6 Oy) ·  12 Okunma
8,2/ 10  (6 Oy) ·  10 Okunma
9. Haramzadenin Dönüşü (Bir Soruşturmacı Gazetecilik Serüveni)
1,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Zeren, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2015

"İnsanların güzel günlerde birbiri hakkında güzel şeyler söylemesi çok doğaldır. Bence asıl önemli olan, bu güzel günler sona erdikten ve yollar ayrıldıktan sonra da aynı şekilde konuşabilmektir. Dürüstlük, mertlik ve özgüven bunu gerektirir. "

İyi Uykular Sayın Seyirciler, Uğur Dündarİyi Uykular Sayın Seyirciler, Uğur Dündar
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2015

Bu bizim yargımızın Ergenekon iddianamesini hazırlayan savcılar benim onuruma, şerefime aile namusuma kurşun sıktı. B TV'nin haber müdürünün bir mailinde yazanlar: Uğur Dündar ve Aydın Doğan ile ilgili ciddi belgeler ve fotoğraflar vardı. Mesela Uğur Dündar'ın aile ilişkileri. Karısının sürekli Brezilya'ya gidişi...


-Sevgili seyirciler,

Benim eşim evlendikten sonra hiçbir zaman tek başına yurt dışına çıkmadığı gibi hayatında Brezilya'ya gitmedi. Evliliğimiz döneminde Brezilya'ya gittiğini biri çıksın ispat etsin. Ben şu dakikada görevimi bırakacağım. Hatta intihar bile ederim. Bu namus meselesi.

Birisi iftira atacak ve siz savcı olarak onun peşine düşmek varken onu aynen alacak ve onu yandaş basının kullanması için malzeme hazırlayacaksınız. Sevgili seyirciler, şimdi soruyorum, Bunun ergenekon davası ile ne ilgisi var?!

Aile namusumuz şerefimiz beş paralık edilmek isteniyor. Ben Sayın Başbakana sesleniyorum, Sayın Başbakanın temiz olduğuna inandığım yüreğine sesleniyorum. Sayın Başbakan Emine Hanım'ın sık sık Brezilya'ya gittiğine dair size bir iftira atılsa, aile namusunuz karalanmak isterse ne yaparsınız?

Hakimlere, savcılara, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na sesleniyorum! Sayın Çolakkadı, size sesleniyorum! Sayın Savcı size sesleniyorum. Bunun altına nasıl imza atarsınız? Vicdanı nasırlaşmamış cesareti prangalanmamış bütün hukuk adamlarına sesleniyorum; biri bizim namusumuzla oynarsa bunun hesabını yargıda sorarız. Ama yargı bunu yaparsa ne yapacağız... Bari gelin öldürün! Ah Sayın Seyirciler. Ne alakası var bunun ergenekon iddianamesi ile soruyorum ne alakası var? Yazıklar olsun. (Ergenekon İddianamesi'nde kendisi ve eşi hakkındaki ifadelere Star TV'de verdiği cevap)

Uğur DündarUğur Dündar
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2015

Emin'i işletmenin zevki başka. Yıllardır canım sıkıldıkça Emin'i işletirim. Allah var, Emin de keklik gibi küt diye düşer! O düştükçe ben işletiyorum, ben işlettikçe o düşüyor. Emin'i işlettikçe bende stresin zerresi kalmıyor. Tüy gibi hafifliyorum. İşletmek benim ne kadar hobimse, onun da o denli fobisi... Emin daha benden çok çekecek. Bunlar iyi günleri...

Uğur DündarUğur Dündar
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2015

Buradan bütün kamuoyuna ilan ediyorum: Bu tarihten itibaren, başıma bir şey gelirse, sorumlusu Melih Gökçek'tir!

Uğur DündarUğur Dündar
Kitap Kurduu, bir alıntı ekledi.
02 Şub 13:15 · Kitabı okumayı düşünüyor

“Nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı'nın, vicdanımızı ve kafamızı Doğu'nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi'ne borçluyuz…”

Ya Atatürk Olmasaydı, Uğur DündarYa Atatürk Olmasaydı, Uğur Dündar
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
11 Şub 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Modern gazeteciliğin babası sayılan İngiliz medya patronu Lord Northcliff, "Güç odaklarının bir yerlerde örtbas etmeye çalıştıkları şey haber, gerisi reklamdır" der.

Yalandan Kim Ölmüş, Uğur Dündar (Sayfa 164 - Bilgi Yayınevi)Yalandan Kim Ölmüş, Uğur Dündar (Sayfa 164 - Bilgi Yayınevi)

Uğur Dündar kitap incelemeleri

Nazlı Demirci, İyi Uykular Sayın Seyirciler'i inceledi.
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en objektif kitaptı.Türkiye'nin geçmişteki saklı kalmış olaylarını bunlar siyaset,toplumsal,sosyal her konuda belgelerle Uğur Dündar'ın kitapta saçıma gizli kamera taksınlar isterse dediği gibi resmen her şey gerçekçi ve kanıtlı bir şekilde anlatılmış.Başlarda çok sıkılarak başladım çünkü çok fazla isim vardı kafam almadı 20.sayfada falan bırakmıştım fakat bugün bir elime aldım en son bittiğini hatırlıyorum. Son olarak Uğur Dündar'ın Müjdat Gezen,Levent Kırca ve Kemal Sunal ile ilgili anılarına bol bol gülerek okudumm :)

Gün İlke Yıldırım, Yalandan Kim Ölmüş'ü inceledi.
12 Şub 12:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ben hayatımda bu kadar çok ve her biri yerinde kullanılan " (!) " işareti içeren bir kitap okumamıştım. Bay Dündar'ın kalemine Sözcü gazetesinden aşina olsam da, eski bir TRT'li olarak, benden önceki dönemlerde yaşanan trajikomik hadiseleri paylaştıkları için Bay Baykal ile tanıştığıma da çok memnun oldum. Ülkenin hali malum, ağlanacak halimize gülüyoruz. Arada sırada da olsa, sadece gülünecek şeylere gülmek lazım.. TRT devletin kurumu, Sözcü halkın gazetesi, TBMM milletin meclisi olduğuna göre bu kitaptaki anektodlar da bizim. Kahvenize eşlik edecek ve keyifle okuyacağınız bir kitap mı arıyordunuz? Tebrikler, buldunuz. Tavsiyemdir. =)

Nimet, Ya Atatürk Olmasaydı'ı inceledi.
15 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı gerçekten çok beğendim. Mükemmel bir kitaptı hayata bakış açımı değiştirdi. Ve gerçekleri görmemi sağladı. Hiçbir kuvvet bana Atatürk'ümü unutturamaz. Onun yaptıklarını... Herkes şuan sıcacık yatağında rahat rahat uyuyorsa onun sayesinde... Rabbim gani gani rahmet eylesin.

Çağla Büşra, İyi Uykular Sayın Seyirciler'i inceledi.
 21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uğur Dündar.. en sevdigim gazeteci. Kartvizitlerinden önce muazzam bir adam.
Bu kitapta star tv'ye baslama, cikarilma hikayesini butun ciplakligiyla anlatiyor. Ve daha sonra gelisen olaylari gozler onune seriyor sayin Dündar. Bu olmus, olmakta olan olaylarin karsisinda o kadar güclü durmus, duruyor ki.. inanilmaz.
Iyi ki bu kadar iyi bir gazetecimiz var. Ki her seyi durustce yansitiyor, korkmadan, çekinmeden.. cunku durustlukten cok uzagiz. Artik uyanin sayin seyirciler.

Çarkcı Rıfat, Ya Atatürk Olmasaydı'ı inceledi.
06 Mar 18:46 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sy dündar 'ın da okuduğum ilk kitabıydi diğer kıtalarını da aldım zamanla okuyacağım . Ya atatük olmasaydı da açıkça kitabın adı gibi atatürk olmasıydı ne olurdu hem de atatürk devrimlerine yapılan haksizlik ve iftiharalara belgeleriyle cevapları yapıştırmış

Çarkcı Rıfat, Vah Ülkem Vah!'ı inceledi.
06 Mar 18:48 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sy dündar yine yazmış be abi dedirtecek cinsten bir kitapdir vay ülkem vay yani ne durmudayiz neredem ne hallere gelmişiz okuyarak da bildiklerimizi gördüklerimizi gelecek kuşaklara ders olsun diye tavsiye olacak bir kitap olmasıdır

Uğur Dündar çok saygı duyup beğendiğim bir gazeteci olduğu için , arka kapağını bile okumadan kitabı aldım. Açıkcası kitabın adına bakarak daha farklı bir içerik bekliyordum. Yine de Uğur Dündar'ın hemen hemen hiçbir programını kaçırmamış biri olarak , geçmişte yaşadıklarımızı, izlediklerimizi tekrar hatırlamış ve bunların perde arkasını da öğrenmiş oldum.

Tyln Akgln, İyi Uykular Sayın Seyirciler'i inceledi.
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 5/10 puan

Büyük bir heyecanla elime almıştım ancak hayal kırıklığı oldu. Uğur Dündar gibi bir duayenin böyle bir kitap yazması tamamen gereksiz geldi. Kitap boyunca şöyle iyi gazeteciyim böyle dürüst haberciyim vs. vs. yani duruşun zaten ortada niçin böyle bir kitap yazma gereği hissettin gerçekten anlamadım. Bizler seni zaten takdir ediyoruz.

Serkan Esen, O Halde Biz Anlatalım'ı inceledi.
13 Nis 13:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uğur Dündar’ın toplumsal hafızamızı yenilememizi sağlayan köşe yazılarını topladığı müthiş bir eser. Çok kısa zamanda ne kadar olay yaşamışız aslında. Kalemine sağlık üstat

SERPİL KOÇ, İyi Uykular Sayın Seyirciler'i inceledi.
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

çocukluğumun Uğur abisi nefis bir kitaptı emeğine ellerine sağlık. Uğur Dündar' ın okuduğum 2.ci kitabı ve kalemine hayran bıraktı. gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim bir kitap