Uğur Dündar

Uğur Dündar

Yazar
7.5/10
68 Kişi
·
166
Okunma
·
36
Beğeni
·
1.594
Gösterim
Adı:
Uğur Dündar
Unvan:
Türk Gazeteci, Haber Programcısı
Doğum:
İstanbul, 1 Ocak 1943
Uğur Dündar (d. 1 Ocak 1943, İstanbul), Türk gazeteci, haber programcısı.

Dündar, 1 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.
Yasemin Baradan Dündar ile evlendi ve 3 çocuğu oldu.

1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınavı kazandı ve televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başladı. ve Hürriyet yazarı oldu. Aynı yıl içinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza attı.
TRT'de 20 yılı aşkın süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV'ye geçen Uğur Dündar, 1994 yılında Hürriyet, Aydın Doğan'a satılması, 1995'te Show TV'ye veda edip Kanal D'ye geçti. 2000 yılında Show TV'ye geri dönüp Star TV'ye geçti. Star TV'de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. ve Star TV'ye geçtikten sonra Star yazarı oldu. 2001 yılında ise Kiss TV ve Sabah Gazetesi'nde çalıştı. 2002 yılında atv'ye geçip tekrar Star TV'ye geçerek Star yazarı tekrar oldu. Ardından tekrar Kanal D'ye geçti. 2004 yılında CNN Türk ile ortak yayın yapmıştır.

2008 yılında Uğur Dündar son olarak Star Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. 2010 yılında yeniden Hürriyet'e çalıştı.
Bugüne kadar sayısız programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena'nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla sayısız ödülün sahibi oldu.

2011 yılında Star TV, Doğuş Grubu'na satıldıktan sonra Star TV'ye veda etti. Ardından TNT'ye transfer olacaktı ama olamadı. 2012 yılında kısa bir süre Milliyet'e geçti. sonrada yazamadı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde "Televizyon Programcılığı" derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

Halen Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.
Düşmanları bile Atatürk’ten övgüyle söz ediyor. İçimizden birileri ise onun hakkında düşman kadar bile hakikate saygılı olamıyor.
Uğur Dündar
Sayfa 124 - Halk Kitabevi
"Büyük önder Atatürk'ün mütevazı Çankaya'sıyla, muktedirin milletten toplanan vergilerle milyarlar saçtığı kaçak Ak Saray'ı gözünüzün önüne getirin. Demek ki büyük, hatta muazzam saraylar yapmakla büyük lider olunmuyor."
Uğur Dündar
Sayfa 55 - Halk Kitabevi
Yaşar Nuri Hoca, Halk Arenası'nda ne güzel söyledi:
"Muktedir diyor ki; 'Bir gece yattık, kalktık bir de baktık ki dilimiz yok!' Bu sözler yalanın, gerçeği çarpıtmanın, cehaletin ta kendisidir. Okuma yazma oranı sanki bugünkü gibi yüzde 95'lerdeymiş de, Mustafa Kemal Atatürk bunu bir gecede sıfırlamış! Büyük Atatürk ve silah arkadaşları Cumhuriyet'i kurduklarında, okuma yazma oranı yüzde 5 civarındaydı. Kadınların ise ancak yüzde 0,5'i okuyup yazabiliyordu. Biraz bilgi sahibi olsa, bunları söylemekten utanır! Ayıptır, ayıp!.."
Uğur Dündar
Sayfa 77 - Halk Kitabevi
“Bir milletin felaket içinde kalması, bir devletin yok olma tehlikesi, toplumsal ahlaki hastalık neticesidir.”
Uğur Dündar
Sayfa 134 - Halk Kitabevi
Türkiye, mevcut anayasasıyla, demokratik ve laik olmaya çalışan yapısıyla, tüm İslâm alemi içinde tek ve biriciktir, eşsizdir, nevi şahsına münhasırdır!
Uğur Dündar
Sayfa 101 - Halk Kitabevi
Seçimleri kazanabilmek amacıyla söylenen açılım masallarının devlete ve millete faturası çok ağır boyutlara ulaşıyor.
Uğur Dündar
Sayfa 38 - Halk Kitabevi
Hiç kuşkunuz olmasın, ülkemizde en değersiz şeyler -bollukları nedeniyle- tarihi eserlerimiz ve insan hayatıdır!
Uğur Dündar
Sayfa 86 - Halk Kitabevi
Sevgili okurlarım, rüşvet, insanlık tarihinin en eski hastalıklarındandır.

Bir toplumda rüşvetin yaygınlaşıp kurumsallaşması, o toplumun ahlaki çöküş içinde olduğunu gösterir.

Ve ne düşündürücüdür ki rüşvet, ahlaktan en çok söz edenlerin yönettiği toplumlarda yaygınlaşır.

Tıpkı günümüzün Türkiye'sinde olduğu gibi.
Uğur Dündar
Sayfa 50 - Halk Kitabevi
Ötekileştirmekten yakınarak iktidar olanların, kendileri gibi düşünmeyenleri neredeyse yaşam hakkı tanımayacak düzeyde ötekileştirdiği ülkedir Yeni Türkiye...
Uğur Dündar
Sayfa 16 - Halk Kitabevi
Hayatımda okuduğum en objektif kitaptı.Türkiye'nin geçmişteki saklı kalmış olaylarını bunlar siyaset,toplumsal,sosyal her konuda belgelerle Uğur Dündar'ın kitapta saçıma gizli kamera taksınlar isterse dediği gibi resmen her şey gerçekçi ve kanıtlı bir şekilde anlatılmış.Başlarda çok sıkılarak başladım çünkü çok fazla isim vardı kafam almadı 20.sayfada falan bırakmıştım fakat bugün bir elime aldım en son bittiğini hatırlıyorum. Son olarak Uğur Dündar'ın Müjdat Gezen,Levent Kırca ve Kemal Sunal ile ilgili anılarına bol bol gülerek okudumm :)
Kitabı gerçekten çok beğendim. Mükemmel bir kitaptı hayata bakış açımı değiştirdi. Ve gerçekleri görmemi sağladı. Hiçbir kuvvet bana Atatürk'ümü unutturamaz. Onun yaptıklarını... Herkes şuan sıcacık yatağında rahat rahat uyuyorsa onun sayesinde... Rabbim gani gani rahmet eylesin.
'Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir' diyen bir Sokrates,
'Kendini bilmek tüm bilgeliğin başlangıcıdır' diyen Aristoteles,
'İşini beğen, aşını beğen, eşini beğen ama kendini beğenme' diyen Mevlana.... (Örnekleri çoğaltabiliriz.)
Ve bunların karşısında bütün bir kitabı egosunu tatmin etmek adına yazmış bir Uğur Dündar... Burda kalkıp Uğur Dündar hakkında polemiğe girmeyecem. Sadece kitaptan birkaç parça alıntı yapacam:

" Meslek hayatımın hiçbir döneminde tetikçilik yapmadım, çıkar ilişkisine girmedim, kin, nefret, husumet ve ideolojinin tutsağı olmadım, kişilik haklarına planlı saldırıda bulunmadım ve yalan haber peşinde koşmadım."
"Ruhlarını iblise satan fazilet cellatlarına hep hodri meydan çektim. "
" Yağcılık, yalakalık, dalkavukluk yapmadım."
"Kaçakçılar, mafyalar, çeteler ve banka hortumcularının korkulu rüyası oldum."
"Tehditlere pabuç bırakmadım."
" Yalan söylemedim, hakaret etmedim, iftira atmadım..."
" Uğur Dündar devletin bile yapamadığını yaptı."
" Zeki, güvenilir, sevilen sayılan bir gazeteci.."
" Hiçbir güç önünde eğilip bükülmedim."
" Yağcılık, yalakalık yapmadım."
" Bana hayatımda hiç kimse rüşvet teklif edemedi."
" Ekmek yediği ele tüküren bir insan değilim"
......

Şöyle bir insanım, böyle bir insanım, şunu yaptım, bunu yaptım, şunu asla yapmam, bunu sürekli yaparım...... Artık illallah dedim kitabı okurken. Açıkçası Uğur Dündar hakkında çok çok fazla bir bilgiye sahip değildim kitabı okumaya başlarken, yok çok objektifmişte, yok sürekli tehditler alıyormuşta, paraya hiç tamah etmemişte, bazı sebepler yüzünden servet kaybetmişte, kimseye boyun eğmemişte, insanlar sadece Uğur Dündar'a güveniyormuşta, hatta birileri twit atmış Uğur Dündar'a keşke benim babam olsaydınız demişte, kül yutmazmışta bilmem ne bilmem ne. Babam bana her zaman' her şeyden önce kendini bil 'der. Dünyanın en iyi kalpli, en dürüst, en namuslu, en objektif, en iyi insanı, gazetecisi olmuşsun ne farkeder ki ben ben ben ben ben ben dedikten sonra. O benlik duygusu insanı gözden düşürmez mi? Allah bile 'ben yarattım' demiyor ayetlerde, 'biz yarattık' diyor. Benlik duygusundan uzak durmamız adına anlamak isteyenler için mesajlar veriyor. Ama gel gör ki bizim insanlarımız ego arttıkça, çok bildiklerini, çok iyi olduklarını zannediyorlar. Ego arttıkça karakter bozulur... Kitap hakkında söyleyecek çok fazla sözüm yok aslında, çünkü kitabın tamamı Uğur Dündar'ın kendisine övgüler yağdırmasıyla geçiyor. Son 60 70 sayfası bazı gazetelerde Uğur Dündar hakkında yazılan olumlu yorumlarla alakalı. Uğur Dündar'ın neler yaşadığını! merak ediyorsanız okuyun tabiki ama benim gibi 'benlik duygusunu ön plana çıkaran, egolu' insanlardan hoşlanmıyorsanız kitabı okurken çok fazla ufff çekebilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim...)
Ben hayatımda bu kadar çok ve her biri yerinde kullanılan " (!) " işareti içeren bir kitap okumamıştım. Bay Dündar'ın kalemine Sözcü gazetesinden aşina olsam da, eski bir TRT'li olarak, benden önceki dönemlerde yaşanan trajikomik hadiseleri paylaştıkları için Bay Baykal ile tanıştığıma da çok memnun oldum. Ülkenin hali malum, ağlanacak halimize gülüyoruz. Arada sırada da olsa, sadece gülünecek şeylere gülmek lazım.. TRT devletin kurumu, Sözcü halkın gazetesi, TBMM milletin meclisi olduğuna göre bu kitaptaki anektodlar da bizim. Kahvenize eşlik edecek ve keyifle okuyacağınız bir kitap mı arıyordunuz? Tebrikler, buldunuz. Tavsiyemdir. =)
Uğur Dündar.. en sevdigim gazeteci. Kartvizitlerinden önce muazzam bir adam.
Bu kitapta star tv'ye baslama, cikarilma hikayesini butun ciplakligiyla anlatiyor. Ve daha sonra gelisen olaylari gozler onune seriyor sayin Dündar. Bu olmus, olmakta olan olaylarin karsisinda o kadar güclü durmus, duruyor ki.. inanilmaz.
Iyi ki bu kadar iyi bir gazetecimiz var. Ki her seyi durustce yansitiyor, korkmadan, çekinmeden.. cunku durustlukten cok uzagiz. Artik uyanin sayin seyirciler.
Sy dündar yine yazmış be abi dedirtecek cinsten bir kitapdir vay ülkem vay yani ne durmudayiz neredem ne hallere gelmişiz okuyarak da bildiklerimizi gördüklerimizi gelecek kuşaklara ders olsun diye tavsiye olacak bir kitap olmasıdır
Sy dündar 'ın da okuduğum ilk kitabıydi diğer kıtalarını da aldım zamanla okuyacağım . Ya atatük olmasaydı da açıkça kitabın adı gibi atatürk olmasıydı ne olurdu hem de atatürk devrimlerine yapılan haksizlik ve iftiharalara belgeleriyle cevapları yapıştırmış
Uğur Dündar çok saygı duyup beğendiğim bir gazeteci olduğu için , arka kapağını bile okumadan kitabı aldım. Açıkcası kitabın adına bakarak daha farklı bir içerik bekliyordum. Yine de Uğur Dündar'ın hemen hemen hiçbir programını kaçırmamış biri olarak , geçmişte yaşadıklarımızı, izlediklerimizi tekrar hatırlamış ve bunların perde arkasını da öğrenmiş oldum.
Büyük bir heyecanla elime almıştım ancak hayal kırıklığı oldu. Uğur Dündar gibi bir duayenin böyle bir kitap yazması tamamen gereksiz geldi. Kitap boyunca şöyle iyi gazeteciyim böyle dürüst haberciyim vs. vs. yani duruşun zaten ortada niçin böyle bir kitap yazma gereği hissettin gerçekten anlamadım. Bizler seni zaten takdir ediyoruz.
Uğur Dündar’ın toplumsal hafızamızı yenilememizi sağlayan köşe yazılarını topladığı müthiş bir eser. Çok kısa zamanda ne kadar olay yaşamışız aslında. Kalemine sağlık üstat

Yazarın biyografisi

Adı:
Uğur Dündar
Unvan:
Türk Gazeteci, Haber Programcısı
Doğum:
İstanbul, 1 Ocak 1943
Uğur Dündar (d. 1 Ocak 1943, İstanbul), Türk gazeteci, haber programcısı.

Dündar, 1 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.
Yasemin Baradan Dündar ile evlendi ve 3 çocuğu oldu.

1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınavı kazandı ve televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başladı. ve Hürriyet yazarı oldu. Aynı yıl içinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza attı.
TRT'de 20 yılı aşkın süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV'ye geçen Uğur Dündar, 1994 yılında Hürriyet, Aydın Doğan'a satılması, 1995'te Show TV'ye veda edip Kanal D'ye geçti. 2000 yılında Show TV'ye geri dönüp Star TV'ye geçti. Star TV'de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. ve Star TV'ye geçtikten sonra Star yazarı oldu. 2001 yılında ise Kiss TV ve Sabah Gazetesi'nde çalıştı. 2002 yılında atv'ye geçip tekrar Star TV'ye geçerek Star yazarı tekrar oldu. Ardından tekrar Kanal D'ye geçti. 2004 yılında CNN Türk ile ortak yayın yapmıştır.

2008 yılında Uğur Dündar son olarak Star Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. 2010 yılında yeniden Hürriyet'e çalıştı.
Bugüne kadar sayısız programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena'nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla sayısız ödülün sahibi oldu.

2011 yılında Star TV, Doğuş Grubu'na satıldıktan sonra Star TV'ye veda etti. Ardından TNT'ye transfer olacaktı ama olamadı. 2012 yılında kısa bir süre Milliyet'e geçti. sonrada yazamadı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde "Televizyon Programcılığı" derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

Halen Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 166 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 99 okur okuyacak.