Uğur Dündar

Uğur Dündar

Yazar
7.8/10
103 Kişi
·
251
Okunma
·
45
Beğeni
·
1808
Gösterim
Adı:
Uğur Dündar
Unvan:
Türk Gazeteci, Haber Programcısı
Doğum:
İstanbul, 1 Ocak 1943
Uğur Dündar (d. 1 Ocak 1943, İstanbul), Türk gazeteci, haber programcısı.

Dündar, 1 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.
Yasemin Baradan Dündar ile evlendi ve 3 çocuğu oldu.

1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınavı kazandı ve televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başladı. ve Hürriyet yazarı oldu. Aynı yıl içinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza attı.
TRT'de 20 yılı aşkın süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV'ye geçen Uğur Dündar, 1994 yılında Hürriyet, Aydın Doğan'a satılması, 1995'te Show TV'ye veda edip Kanal D'ye geçti. 2000 yılında Show TV'ye geri dönüp Star TV'ye geçti. Star TV'de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. ve Star TV'ye geçtikten sonra Star yazarı oldu. 2001 yılında ise Kiss TV ve Sabah Gazetesi'nde çalıştı. 2002 yılında atv'ye geçip tekrar Star TV'ye geçerek Star yazarı tekrar oldu. Ardından tekrar Kanal D'ye geçti. 2004 yılında CNN Türk ile ortak yayın yapmıştır.

2008 yılında Uğur Dündar son olarak Star Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. 2010 yılında yeniden Hürriyet'e çalıştı.
Bugüne kadar sayısız programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena'nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla sayısız ödülün sahibi oldu.

2011 yılında Star TV, Doğuş Grubu'na satıldıktan sonra Star TV'ye veda etti. Ardından TNT'ye transfer olacaktı ama olamadı. 2012 yılında kısa bir süre Milliyet'e geçti. sonrada yazamadı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde "Televizyon Programcılığı" derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

Halen Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.
"Eğer 10 Kasım 1938'de gerçekten ölmüş olsaydın, 78 yıl sonra bugün seni öldürmek isteyen bu kadar çok suikastçı olur muydu?.."
"İnsanların güzel günlerde birbiri hakkında güzel şeyler söylemesi çok doğaldır. Bence asıl önemli olan, bu güzel günler sona erdikten ve yollar ayrıldıktan sonra da aynı şekilde konuşabilmektir. Dürüstlük, mertlik ve özgüven bunu gerektirir. "
1951 yılının 22 Nisan’ını 23 Nisan’a bağlayan gece, saat 23:30 suları...
Üsteğmen Mehmet Gönenç yaralı olarak yattığı yerden telsizle topçu taburuna şu mesajı geçiyor:
‘Dört tarafımız kuşatıldı.Şehidimiz çok.Telsizcimiz de şehit oldu.Koordinatları veriyorum; topçu bataryalarını buraya yönlendirin!..’
Topçu İrtibat Subayı Refik Soykut duyduklarına inanamıyor, şaşkınlık içinde ne yapacağına karar veremiyor.Güçlükle; ‘Ama top atışı yapmamızı istediğin yerde şu anda siz varsınız ‘ diyebiliyor.
Aldığı yanıt şaşkınlığını doruğa çıkarıyor:
‘Evet, doğru !.. Bilerek söyledim! Çünkü biz düşmana esir olmak istemiyoruz.Bizi onlara teslim etmeyin ! Kendi ateşimizle şehit edin!
Bu size vasiyetimizdir!..’
Sevgili okurlarım,
Yatağan’ı yaşanmaz hale getiren termik santrali yapan mühendislerle konuşmak için yıllar önce kalkıp Polonya’ya gittim.Onlara “Siz kendi ülkenizde böyle bir santral yapar mıydınız?” diye sordum.”Hayır yapmazdık.Ama bizden onu yapmamız istendi” dediler!..
Sonra da vicdanlarının sesini dinleyerek şu uyarı da bulundular:
“Türkiye bir güneş ülkesi.Bıraksınlar o bereketli toprakları ve tertemiz çevreyi termik santrallerle kirletmeyi ve su kaynaklarını kurutmayı da, Anadolu’yu güneş panelleriyle donatmaya başlasınlar.Güneş ülkesi Türkiye de enerji açığını kapatmanın tek ve en sağlıklı yolu güneşten yararlanmaktır...”
“Bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa, sevgi ve şevkate aç bir çocuk bir yerlerde senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur, ışıyacaksın!Ölüme saniyeler kalmış bile olsa...”

Türkân Saylan
Bir ülke düşünün;
Meclis Başkanı’nın kadını her fırsatta aşağıladığı, üniversite rektörünün “Demokrasiye inanan kâfirdir, tövbe etmezse katli vaciptir “ sözleriyle infaz fetvası yaydığı, YÖK yöneticisinin “ Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor.Cahil ve okumamış kesime güveniyorum “ açıklamasını yapabildiği, bu söylemlerden cesaret alan zır cahil trollerin de kendileri gibi düşünmeyenleri “ vatan hainliği “ başta olmak üzere her türlü karalamayla linç edebildiği, “ Hazreti Nuh tufan sırasında oğluyla cep telefonuyla konuştu “ safsatasını dile getirenlerin bilim adamı kılığında üniversitelerde ders verebildiği, buna karşılık binlerce değerli akademisyenin sorgusuz sualsiz atıldığı, iki satırlık yazıyla on binlerce gencin ellerinden okuma hakkının alındığı bir ülke!..
216 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Merhabalar ayın konusu siyaset başlığı altında okuduğum kitabım "İyi Uykular Sayın Seyirciler" Uğur Dündar'ı kaleme aldığı gazetecilik hayatının başlangıcından bugüne kadar yaşadığı ilginç, çarpıcı ve bir o kadar şaşırtıcı bir kitap. Herkesin yakından tanıdığı usta gazetecinin tarihe imzasını attığı çok önemli gerçekleri gün yüzüne çıkaran Arena Programı'nda yayınladığı, yayınlayamadığı, engellendiği haberleri ve bu haberlerin doğuşunu detayları ile anlatmaktadır.
Gazetecilik hayatı boyunca kendisine yol gösteren yanında olan herkese değinmiş. Uğur Mumcu'dan Kemal Sunal'a Aydın Doğan'dan mesleğe yeni başladığı dönemlerdeki devlet erbapları Tansu Çiller'li Mesut Yılmaz'lı dönemlere ekmeğin karne ile verildiği zenginin çok zengin fakirin çok fakir olduğu 12 Eylül darbesi zamanları. Geçmişe ayna tutan daha bir sürü memleket meselelerini bizlerle paylaşmıştır.
Gazeteciliğin ülkemizde ne denli zor olduğuna tanık oldum. Türlü ölüm tehtitlerinden başını zor sıyırmış sayısız yolsuzlukları gündeme getirmiş Uğur Dündar. Bana göre döneminin en iyi gazetecilerinden olan Uğur Dündar kıymetli bir insan olmasının yanında aydın, şerefli ve çok başarılı da bir gazetecidir. Beğenerek okuduğum bu kitabını da geçmişten bugüne siyasi, askeri ve sosyal hayatını merak ettiğimiz ülkemizin gerçekleriyle başbaşa kalıyoruz. Siyasi kitaplara merakı olan dostlara tavsiye edebileceğim bir kitaptır.
Uğur Dündar gibi mesleğini hakkı ile yapan yansız gazetecilerin daha fazla olması dileğiyle ile..
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı gerçekten çok beğendim. Mükemmel bir kitaptı hayata bakış açımı değiştirdi. Ve gerçekleri görmemi sağladı. Hiçbir kuvvet bana Atatürk'ümü unutturamaz. Onun yaptıklarını... Herkes şuan sıcacık yatağında rahat rahat uyuyorsa onun sayesinde... Rabbim gani gani rahmet eylesin.
216 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Hayatımda okuduğum en objektif kitaptı.Türkiye'nin geçmişteki saklı kalmış olaylarını bunlar siyaset,toplumsal,sosyal her konuda belgelerle Uğur Dündar'ın kitapta saçıma gizli kamera taksınlar isterse dediği gibi resmen her şey gerçekçi ve kanıtlı bir şekilde anlatılmış.Başlarda çok sıkılarak başladım çünkü çok fazla isim vardı kafam almadı 20.sayfada falan bırakmıştım fakat bugün bir elime aldım en son bittiğini hatırlıyorum. Son olarak Uğur Dündar'ın Müjdat Gezen,Levent Kırca ve Kemal Sunal ile ilgili anılarına bol bol gülerek okudumm :)
219 syf.
·4 günde·Beğendi·5/10
Ülkemizin yetişdirdiği en saygın gazetecilerden olan Uğur Dündar'ın 2016 yılına kadar tarihe not düşecek köşe yazılarından derlenmiş bir eserdir. Türkiye'deki çalkantılı siyasi atmosfer içerisinde savrulup duran bizler için bazı sorulara cevap niteliğindedir. Bir fırsatını yakalar iseniz lütfen göz atın derim zira tahmin edeceğiniz gibi okuması rahat bir kitap.
248 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ben hayatımda bu kadar çok ve her biri yerinde kullanılan " (!) " işareti içeren bir kitap okumamıştım. Bay Dündar'ın kalemine Sözcü gazetesinden aşina olsam da, eski bir TRT'li olarak, benden önceki dönemlerde yaşanan trajikomik hadiseleri paylaştıkları için Bay Baykal ile tanıştığıma da çok memnun oldum. Ülkenin hali malum, ağlanacak halimize gülüyoruz. Arada sırada da olsa, sadece gülünecek şeylere gülmek lazım.. TRT devletin kurumu, Sözcü halkın gazetesi, TBMM milletin meclisi olduğuna göre bu kitaptaki anektodlar da bizim. Kahvenize eşlik edecek ve keyifle okuyacağınız bir kitap mı arıyordunuz? Tebrikler, buldunuz. Tavsiyemdir. =)
224 syf.
·10/10
Sy dündar 'ın da okuduğum ilk kitabıydi diğer kıtalarını da aldım zamanla okuyacağım . Ya atatük olmasaydı da açıkça kitabın adı gibi atatürk olmasıydı ne olurdu hem de atatürk devrimlerine yapılan haksizlik ve iftiharalara belgeleriyle cevapları yapıştırmış
216 syf.
Uğur Dündar çok saygı duyup beğendiğim bir gazeteci olduğu için , arka kapağını bile okumadan kitabı aldım. Açıkcası kitabın adına bakarak daha farklı bir içerik bekliyordum. Yine de Uğur Dündar'ın hemen hemen hiçbir programını kaçırmamış biri olarak , geçmişte yaşadıklarımızı, izlediklerimizi tekrar hatırlamış ve bunların perde arkasını da öğrenmiş oldum.
216 syf.
·8/10
Uğur Dündar.. en sevdigim gazeteci. Kartvizitlerinden önce muazzam bir adam.
Bu kitapta star tv'ye baslama, cikarilma hikayesini butun ciplakligiyla anlatiyor. Ve daha sonra gelisen olaylari gozler onune seriyor sayin Dündar. Bu olmus, olmakta olan olaylarin karsisinda o kadar güclü durmus, duruyor ki.. inanilmaz.
Iyi ki bu kadar iyi bir gazetecimiz var. Ki her seyi durustce yansitiyor, korkmadan, çekinmeden.. cunku durustlukten cok uzagiz. Artik uyanin sayin seyirciler.
240 syf.
·10/10
Sy dündar yine yazmış be abi dedirtecek cinsten bir kitapdir vay ülkem vay yani ne durmudayiz neredem ne hallere gelmişiz okuyarak da bildiklerimizi gördüklerimizi gelecek kuşaklara ders olsun diye tavsiye olacak bir kitap olmasıdır

Yazarın biyografisi

Adı:
Uğur Dündar
Unvan:
Türk Gazeteci, Haber Programcısı
Doğum:
İstanbul, 1 Ocak 1943
Uğur Dündar (d. 1 Ocak 1943, İstanbul), Türk gazeteci, haber programcısı.

Dündar, 1 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.
Yasemin Baradan Dündar ile evlendi ve 3 çocuğu oldu.

1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınavı kazandı ve televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başladı. ve Hürriyet yazarı oldu. Aynı yıl içinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza attı.
TRT'de 20 yılı aşkın süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV'ye geçen Uğur Dündar, 1994 yılında Hürriyet, Aydın Doğan'a satılması, 1995'te Show TV'ye veda edip Kanal D'ye geçti. 2000 yılında Show TV'ye geri dönüp Star TV'ye geçti. Star TV'de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. ve Star TV'ye geçtikten sonra Star yazarı oldu. 2001 yılında ise Kiss TV ve Sabah Gazetesi'nde çalıştı. 2002 yılında atv'ye geçip tekrar Star TV'ye geçerek Star yazarı tekrar oldu. Ardından tekrar Kanal D'ye geçti. 2004 yılında CNN Türk ile ortak yayın yapmıştır.

2008 yılında Uğur Dündar son olarak Star Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. 2010 yılında yeniden Hürriyet'e çalıştı.
Bugüne kadar sayısız programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena'nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla sayısız ödülün sahibi oldu.

2011 yılında Star TV, Doğuş Grubu'na satıldıktan sonra Star TV'ye veda etti. Ardından TNT'ye transfer olacaktı ama olamadı. 2012 yılında kısa bir süre Milliyet'e geçti. sonrada yazamadı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde "Televizyon Programcılığı" derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

Halen Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 45 okur beğendi.
  • 251 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 146 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.