Uğur Dündar

Yazar 7,3/10 · 51 Oy · 9 kitap · 119 okunma ·  26 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

26 okur beğendi.
51 puanlama · 6 alıntı
0 haber · 1.396 gösterim
119 okur kitaplarını okudu.
65 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Uğur Dündar'ın Biyografisi

Uğur Dündar (d. 1 Ocak 1943, İstanbul), Türk gazeteci, haber programcısı.

Dündar, 1 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.
Yasemin Baradan Dündar ile evlendi ve 3 çocuğu oldu.

1970 yılında TRT tarafından açılan bir sınavı kazandı ve televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başladı. ve Hürriyet yazarı oldu. Aynı yıl içinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza attı.
TRT'de 20 yılı aşkın süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV'ye geçen Uğur Dündar, 1994 yılında Hürriyet, Aydın Doğan'a satılması, 1995'te Show TV'ye veda edip Kanal D'ye geçti. 2000 yılında Show TV'ye geri dönüp Star TV'ye geçti. Star TV'de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. ve Star TV'ye geçtikten sonra Star yazarı oldu. 2001 yılında ise Kiss TV ve Sabah Gazetesi'nde çalıştı. 2002 yılında atv'ye geçip tekrar Star TV'ye geçerek Star yazarı tekrar oldu. Ardından tekrar Kanal D'ye geçti. 2004 yılında CNN Türk ile ortak yayın yapmıştır.

2008 yılında Uğur Dündar son olarak Star Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. 2010 yılında yeniden Hürriyet'e çalıştı.
Bugüne kadar sayısız programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena'nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla sayısız ödülün sahibi oldu.

2011 yılında Star TV, Doğuş Grubu'na satıldıktan sonra Star TV'ye veda etti. Ardından TNT'ye transfer olacaktı ama olamadı. 2012 yılında kısa bir süre Milliyet'e geçti. sonrada yazamadı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde "Televizyon Programcılığı" derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

Halen Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Uğur Dündar'ın Kitapları Kitap Ekle

8,2/ 10  (6 Oy) ·  10 Okunma
6,2/ 10  (6 Oy) ·  7 Okunma
8. Haramzadenin Dönüşü (Bir Soruşturmacı Gazetecilik Serüveni)
1,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Zeren, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2015

"İnsanların güzel günlerde birbiri hakkında güzel şeyler söylemesi çok doğaldır. Bence asıl önemli olan, bu güzel günler sona erdikten ve yollar ayrıldıktan sonra da aynı şekilde konuşabilmektir. Dürüstlük, mertlik ve özgüven bunu gerektirir. "

İyi Uykular Sayın Seyirciler, Uğur Dündarİyi Uykular Sayın Seyirciler, Uğur Dündar
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2015

Bu bizim yargımızın Ergenekon iddianamesini hazırlayan savcılar benim onuruma, şerefime aile namusuma kurşun sıktı. B TV'nin haber müdürünün bir mailinde yazanlar: Uğur Dündar ve Aydın Doğan ile ilgili ciddi belgeler ve fotoğraflar vardı. Mesela Uğur Dündar'ın aile ilişkileri. Karısının sürekli Brezilya'ya gidişi...


-Sevgili seyirciler,

Benim eşim evlendikten sonra hiçbir zaman tek başına yurt dışına çıkmadığı gibi hayatında Brezilya'ya gitmedi. Evliliğimiz döneminde Brezilya'ya gittiğini biri çıksın ispat etsin. Ben şu dakikada görevimi bırakacağım. Hatta intihar bile ederim. Bu namus meselesi.

Birisi iftira atacak ve siz savcı olarak onun peşine düşmek varken onu aynen alacak ve onu yandaş basının kullanması için malzeme hazırlayacaksınız. Sevgili seyirciler, şimdi soruyorum, Bunun ergenekon davası ile ne ilgisi var?!

Aile namusumuz şerefimiz beş paralık edilmek isteniyor. Ben Sayın Başbakana sesleniyorum, Sayın Başbakanın temiz olduğuna inandığım yüreğine sesleniyorum. Sayın Başbakan Emine Hanım'ın sık sık Brezilya'ya gittiğine dair size bir iftira atılsa, aile namusunuz karalanmak isterse ne yaparsınız?

Hakimlere, savcılara, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na sesleniyorum! Sayın Çolakkadı, size sesleniyorum! Sayın Savcı size sesleniyorum. Bunun altına nasıl imza atarsınız? Vicdanı nasırlaşmamış cesareti prangalanmamış bütün hukuk adamlarına sesleniyorum; biri bizim namusumuzla oynarsa bunun hesabını yargıda sorarız. Ama yargı bunu yaparsa ne yapacağız... Bari gelin öldürün! Ah Sayın Seyirciler. Ne alakası var bunun ergenekon iddianamesi ile soruyorum ne alakası var? Yazıklar olsun. (Ergenekon İddianamesi'nde kendisi ve eşi hakkındaki ifadelere Star TV'de verdiği cevap)

Uğur DündarUğur Dündar
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2015

Emin'i işletmenin zevki başka. Yıllardır canım sıkıldıkça Emin'i işletirim. Allah var, Emin de keklik gibi küt diye düşer! O düştükçe ben işletiyorum, ben işlettikçe o düşüyor. Emin'i işlettikçe bende stresin zerresi kalmıyor. Tüy gibi hafifliyorum. İşletmek benim ne kadar hobimse, onun da o denli fobisi... Emin daha benden çok çekecek. Bunlar iyi günleri...

Uğur DündarUğur Dündar
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2015

Buradan bütün kamuoyuna ilan ediyorum: Bu tarihten itibaren, başıma bir şey gelirse, sorumlusu Melih Gökçek'tir!

Uğur DündarUğur Dündar
Kitap Kurduu, bir alıntı ekledi.
02 Şub 13:15 · Kitabı okumayı düşünüyor

“Nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı'nın, vicdanımızı ve kafamızı Doğu'nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi'ne borçluyuz…”

Ya Atatürk Olmasaydı, Uğur DündarYa Atatürk Olmasaydı, Uğur Dündar
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
11 Şub 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Modern gazeteciliğin babası sayılan İngiliz medya patronu Lord Northcliff, "Güç odaklarının bir yerlerde örtbas etmeye çalıştıkları şey haber, gerisi reklamdır" der.

Yalandan Kim Ölmüş, Uğur Dündar (Sayfa 164 - Bilgi Yayınevi)Yalandan Kim Ölmüş, Uğur Dündar (Sayfa 164 - Bilgi Yayınevi)

Uğur Dündar ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.