Walter Isaacson

Walter Isaacson

Yazar
8.6/10
151 Kişi
·
371
Okunma
·
19
Beğeni
·
2.124
Gösterim
Adı:
Walter Isaacson
Unvan:
Amerikalı Biyografi Yazarı
Doğum:
New Orleans , Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Mayıs 1952
Walter Isaacson (20 Mayıs 1952) bir biyografi yazarı . Aspen Enstitüsünün Başkanı ve CEO'su, CNN'de Yönetici ve Time'da Editör. Henry Kissinger, Benjamin Franklin, Albert Einstein ve Steve Jobs'un biyografilerini yazmıştır.
"Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız."
Bırak bütün insanlar seni tanısın; ama hiç kimse seni tam olarak tanımasın. İnsanlar, sığ yerini gördükleri dereyi kolay geçerler.
Dişlerinin arasında olmasına rağmen bazen kendi diline bile hakim olamıyorsan, başkalarının söylediklerini önemsememelisin!
Dış dünya sana bir imaj dayattıkça sanatını sürdürmen güçleşir, bu yüzden sanatçılar "Elveda. Gitmeliyim. Deliriyorum, buradan gidiyorum,"demek zorunda kalırlar. Ve gidip bir yerlerde kış uykusuna yatarlar. Uyandıklarında biraz değişmiş olabilirler.
Jobs'la ertesi gün evinde görüştüğümde hala enerjikti.Ertesi gün tek başına Kona Village'e gitmeyi planlıyordu;yolculuk için iPad 2'sine neler yüklediğini görmek istedim.Üç tane film vardı: Çin Mahallesi,Son Ültimatom ve Oyuncak Hikayesi 3.Jobs'u daha çok ele veren şey ,tek bir kitap yüklemiş olmasıydı:Bir Yoginin Otobiyogrofisi.Jobs bu meditasyon ve spiritüellik rehberini önce ergenliğinde,sonra Hindistan'da ,sonra da her yıl bir sefer okumuştu.
Walter Isaacson
Sayfa 502 - domingo
Steve Jobs: "Picasso'nun bir sözü vardır: 'İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar aşırır.' Biz de parlak fikirleri aşırmaktan utanmadık hiç."
540 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Walter Isaacsonun steve jobsun ölümünden sonra tüm gerçekleriyle anlatılmasını istediği biyografi bir eserdir. Bir dehanın hayatı Applein doğuşu,yaşanan zorlukları akıcı bir dille anlatmıştır.
540 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu vakte kadar Apple firması ve Steve Jobs hakkında yazılmış en iyi biyografik eser. Kitabın yazarı, Steve Jobs'un arkadaşı olduğundan ve etrafındaki pek çok insanı da tanıdığından detaylı bilgi edinmesi zor olmamış. Doğumundan ölümüne kadar her şey detaylı bir şekilde anlatılmış. Şirketi kurması, çalışanlarına olan davranışı, kovulması ve geri dönmesi, Pixar ile yaptığı çılgın filmler, iPod iPhone ve iPad icatları, Bill Gates ile olan tatlı sert rekabeti, diğer firmalara karşı olan tahammülsüzlüğü, pankreas kanseri olması ve tedavi süreci, Zen ve Budist inançları ile hayatının büyük bölümünde sürdürdüğü vejetaryenlik, diyetler, oruç tutması, ailesi ile olan ilişkileri, hayatına giren kadınlar, müzik zevkleri ve daha pek çok şey. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
540 syf.
·Beğendi·10/10
Harika kitap kişisel gelişim kitabı olarak ele alınabilir. Steve jobs gibi bir dehayı anlatan en iyi kitap. Steve jobs gerçekten büyük bir insan olduğunu nasıl karar verdiğini anlıyorsunuz. Okuduğunuz zaman hayatınız değişebilir.
520 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı çok sevdim!

Dahi, geek, hacker'lardan oluşan bilim insanı, akademisyen, ordu mensubu, mühendis ve hatta hippi gruplarının dijital devrimi nasıl gerçekleştirdiğine ilişkin, okurken yakın tarihimizle ilgili keyifli bir belgesel izliyormuşsunuz etkisi bırakan ve benim gibi bir teknoloji tutkunuysanız, sonuna yaklaştıkça bitecek oluşuna daha çok üzüleceğiniz doyurucu bir dijital çağ biyografisi.

Walter Isaacson, yazar olarak Steve Jobs, Einstein, Kissinger gibi son yüzyıla damgasını vurmuş kişilerin kahramanı olduğu detaylı biyografi kitaplarıyla tanınıyor. Ülkemizde "Geleceği Keşfedenler: Dijital Çağın Biyografisi" başlığıyla Domingo Yayınevi tarafından yayınlanan çalışmasının merkezindeyse önceki eserlerinden farklı olarak tek bir kişi yok; bunun yerine, Isaacson'ın ölçülü anlatımıyla hayatını yapay zekaya ve makine-insan ortak yaşamının geliştirilmesine adamış yenilikçilerin dijital devrimi nasıl gerçekleştirdiğini, başından sonuna nakış gibi ince ince işlenmiş tarihsel bir kurgu üzerinden okuma şansı yakalıyoruz.

Kitabın kapağını görünce benim gibi, "Teknoloji dünyasının popüler figürlerinden beslenen, sonuç olarak kapağındaki kişilerin dehasından ve tek başlarına dünyamızı nasıl değiştirdiklerinden dem vuracak başka bir güzelleme daha mı" diye düşünerek kitabın içeriğiyle ilgili kuşkuya kapılabilirsiniz. Ancak dünyanın ilk kadın programcısı olarak kabul görmüş Ada Lovelace ile başlayıp, yine Lovelace'in makine-insan ortak yaşamına ilişkin güçlü vizyonu çerçevesinde gelişen düşünce ve fikirlerle noktalanan bu uzun ama keyifli serüven, kapağındaki yenilikçilerin dışında başka birçok önemli kişiye ve onların teknolojik devrime yön veren çalışmalarına sırayla yer vererek kuşkularınızı silip süpürüyor. Bilgisayarlar, programlama, transistör, mikroçip, video oyunları, internet, kişisel bilgisayar, yazılım, çevrimiçi yaşam ve Web başlıkları altında, bu saydıklarımızın nasıl tek tek kişilerin değil de yenilikçi, aydın ve girişimcilerden oluşan grupların ortak çalışmasının eseri olduğunu güzel ve etkileyici bir dille anlatıyor kitap.

Ordu ve devletle çalışan akademisyenler, oda büyüklüğündeki ilk bilgisayarları programlayan kadın kodcular, teknolojinin devlete değil topluma ait olması gerektiğini savunan hippiler, bilgisayar odalarında zaman paylaşımlı terminallerin başında sabahlayan aykırı kolej öğrencileri ve çevrimiçi toplulukların gelişmesine katkı sağlayan internet öncüleri... Dijital devrimin arkasındaki insanlara ve gerçekleştirdikleri yeniliklere ilişkin her şey bu kitapta... Teknoloji ve tarih meraklısı tüm kitap tutkunlarına rahatlıkla öneririm.
96 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
National Geographic'te Genius isimli dizinin birinci sezonunda bu dâhi konu edilecekti. Ben de bu 10 bölümlük diziyi bir solukta izlemekteyken Credits'inde "Based on the Book: Einstein - A Genius Life" yazısını görünce kitabı araştırmaya başladım ve babalar günü hediyesi olarak almayı karar verdim. Ama eve gelip babama hediyeyi verir vermez kendimi tutamayıp ben okumaya başladım. Kitabın diziye çok güzel uyarlandığını söyleyebilirim. Ama kitap üzerinden konuşacak olursak; Einstein'i anlayabilmek ve ona birçok yönden, birçok farklı açıdan bakabilmek için en iyi kaynak bu tıpkıbasım belgelelerle dolu olan kitap olmalı. Yine de kitapta da dizide de eksil gördüğüm tek şey, ABD atom bombasımı kullandıktan sonra Einstein'ın bu duruma olan tepkisiydi. Bu konunun üzerinde daha fazla durulsaydı 10/10'luk bir kitap olurdu.
540 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayatıma yön veren adam . Tüm hayatını ilham olarak alabileceğim ender bir kişilik . Eğer iş dünyasıyla ilgilenmiyorsanız size saçma bir kitap gibi gelebilir , ama mükemmeli arıyorsanız ihtiyacınız olan şey biraz deliliktir..
679 syf.
·10/10
Kitap genel anlamda Einstein'ın içinde bulunduğu koşulları ele alıp, hayatındaki olay zincirlerini incelemiş; çabalarını, düşünsel deneylerini, teorilerini işlemiştir.Fizik alanındaki çalışmalarının yanı sıra onun insani yönüne de değinilmiş, aşk ve aile hayatı tüm gerçeklikleriyle ortaya serilmiştir.Bu kitapta iki dünya savaşı görmüş bir adamın bilime,fiziğe nasıl sarıldığını görecek, çalışmaları gereken değeri görmemiş olsa bile inançlarından vazgeçmeyen ve çalışmaya devam eden ,özgürlüğüne düşkün bir adamın hayat hikâyesiyle karşılaşacaksınız.

Kitap özellikle 4 ana bölüm üzerinde durmuştur ve aslında her birinde onun farklı bir tarafı bize gösterilmiştir.Birincisi fizik alanındaki çalışmaları ve geliştirdiği teorilerdir.İkincisi politik tavrıdır.İki dünya savaşı görmüş olması ve bir yahudi olarak halkına yapılanlara şahit olması onu savaş karşıtı bir tutum içine sürüklemiştir.Üçüncüsü aşk yaşamıdır.İki kadınla evlilik yapması ve flörtleri ile ilişkileri hayatında kaçınılmaz etkiler yaratmıştır.Dördüncüsü Einstein'ın kişisel yapısıdır.Kıvrak zekası, dağınıklığı, kıyafetlerinin tarzı ve saçları kendine özgü bir hava yaratmıştır.Bakış açısı ve merak duygusu onu zirveye taşıyan en önemli özelliklerindendir.

Atom bombasının oluşturulması hususundaki çalışmaları tam anlamıyla onu bu işin mucidi yapmasada; çalışmaları, gelişmelerin temel kaynağını oluşturmaktadır. Bu durum hayatının geri kalanında Einstein için vicdan azabı haline gelmiştir.
Ayrıca İsrail' in başkanlığı için kendisine teklif de yapılmıştır.Kitap içerisinde daha pek çok merak ve ilgi uyandırıcı bilgiler barındırmaktadır.Bu iki durum bende en çok ilgi uyandıranlardır.

Kitap Einstein'ın hayatını ve geliştirdiği teorileri sade bir biçimde ortaya koymuştur.Einstein'ın özel hayatı hakkında sunmuş olduğu bilgiler kitabı okurken sıkılmamanıza yardımcı olabilir.İşin magazinsel boyutu ve Einstein'ın kıvrak zekasından doğan etkileyici cümleler kitaba odaklanmanızı kolaylaştırabilir.Fizikle ilgilenen biri için ayrıca genel kültür anlamında da kaçınılmaz bir kitaptır.
540 syf.
·10/10
Yazarin temkinli ve bagimsiz ugrasisini takdir etmek gerek, dili son derece basarili biyografiye gore cok cok fazlasi...teknolojideki kronolojik takip ve detaylar kimilerinin hosuna gitmeyebilir. Bence cok keyifliydi. Dusunmenin, sadeligin, estetik kaygisinin nasil on planda bir tutku olusturdugunu okuyacaksiniz.

Cevirmen Dost Korpe nin de bu basaridaki katkisi kesinlikle gozardi edemeyiz.

Keyifli okumalar.
540 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta verilen bilgilere göre steve Jobs, kesinlikle sıra dışı düşünce yapısına sahip biri. Zira, yaptıklarıyla bu tespiti defalarca ispatladığını gördük. Burada analiz etmek istediğim konu, steve Jobs'un bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşmaktır. Karakter olarak, Türk düşünce yapısına göre arızalı bir kişiliğe sahip. Etrafında kazık atmadığı insan neredeyse kalmamış. Ancak, bu olumsuzluk içeren yönlerinin yanı sıra, belki de onu sıra dışı bir kişilik olarak tanımlamamız neden olan yönleri şunlar olmuş:
1-Tam bir kalite tutkunu. Yaptığı her işte, babasının küçüklükte ona aşıladığı şekilde mutlaka kaliteyi ön plana almış.
2-Yılmak nedir bilmeyen bir yapıya sahip.
3-Her kayıptan işine yarayacak olumlu sonuçlar çıkarmış.
4-Hiperaktif bir davranış biçimi.
5-Denemekten korkmayan
6-Her yeni projeye başlarken, o konunun en iyisi olan kişilerle işbirliği yapmış.
7-Önemli bir konuyu biriyle konuşacağı zaman, muhatabını mutlaka bir yürüyüşe davet ederek, konuşmayı tercih etmiş ve çoğunlukla istediği sonucu elde ederek bu görüşmeleri sonlandırmış.
8-Çoğunluğun kabul ettiği gerçeklik içeren olguları, istediği şekilde manipüle etmiş ve muhataplarına yeni gerçek olarak kabul ettirmiş. (Bu yönünü ülkemizden birileri iyi taklit ediyor gibi:))
VE kitapta anlatılan daha bir çok şey. Yukarıdaki özelliklerini iyi bilen yazar Walter Isaacson, biyografiyi yazmayı kabul ederken steve Jobsa tek bir şart koşmuş: "Yazdıklarıma Karışmayacaksın".

Yazarın biyografisi

Adı:
Walter Isaacson
Unvan:
Amerikalı Biyografi Yazarı
Doğum:
New Orleans , Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Mayıs 1952
Walter Isaacson (20 Mayıs 1952) bir biyografi yazarı . Aspen Enstitüsünün Başkanı ve CEO'su, CNN'de Yönetici ve Time'da Editör. Henry Kissinger, Benjamin Franklin, Albert Einstein ve Steve Jobs'un biyografilerini yazmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 371 okur okudu.
  • 30 okur okuyor.
  • 507 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.