Adı:
Steve Jobs
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056180187
Kitabın türü:
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
"...Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok."

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."
(Kitabın İçinden)
540 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu vakte kadar Apple firması ve Steve Jobs hakkında yazılmış en iyi biyografik eser. Kitabın yazarı, Steve Jobs'un arkadaşı olduğundan ve etrafındaki pek çok insanı da tanıdığından detaylı bilgi edinmesi zor olmamış. Doğumundan ölümüne kadar her şey detaylı bir şekilde anlatılmış. Şirketi kurması, çalışanlarına olan davranışı, kovulması ve geri dönmesi, Pixar ile yaptığı çılgın filmler, iPod iPhone ve iPad icatları, Bill Gates ile olan tatlı sert rekabeti, diğer firmalara karşı olan tahammülsüzlüğü, pankreas kanseri olması ve tedavi süreci, Zen ve Budist inançları ile hayatının büyük bölümünde sürdürdüğü vejetaryenlik, diyetler, oruç tutması, ailesi ile olan ilişkileri, hayatına giren kadınlar, müzik zevkleri ve daha pek çok şey. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
540 syf.
·Beğendi·10/10
Harika kitap kişisel gelişim kitabı olarak ele alınabilir. Steve jobs gibi bir dehayı anlatan en iyi kitap. Steve jobs gerçekten büyük bir insan olduğunu nasıl karar verdiğini anlıyorsunuz. Okuduğunuz zaman hayatınız değişebilir.
540 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayatıma yön veren adam . Tüm hayatını ilham olarak alabileceğim ender bir kişilik . Eğer iş dünyasıyla ilgilenmiyorsanız size saçma bir kitap gibi gelebilir , ama mükemmeli arıyorsanız ihtiyacınız olan şey biraz deliliktir..
540 syf.
·66 günde
öncelikle içerisinde yer alan fotoğraflarda gördüğüm Steve,bana tebessüm ettirdi. (söylemeden geçemezdim.) Bence başlı başına bir kişisel gelişim kitabı. Bir kere okunup bitmesi mümkün değil Çünkü hayatınıza kurgulamak isteyeceğiniz ve unutmak istemeyeceğiniz bir kitap.
540 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta verilen bilgilere göre steve Jobs, kesinlikle sıra dışı düşünce yapısına sahip biri. Zira, yaptıklarıyla bu tespiti defalarca ispatladığını gördük. Burada analiz etmek istediğim konu, steve Jobs'un bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşmaktır. Karakter olarak, Türk düşünce yapısına göre arızalı bir kişiliğe sahip. Etrafında kazık atmadığı insan neredeyse kalmamış. Ancak, bu olumsuzluk içeren yönlerinin yanı sıra, belki de onu sıra dışı bir kişilik olarak tanımlamamız neden olan yönleri şunlar olmuş:
1-Tam bir kalite tutkunu. Yaptığı her işte, babasının küçüklükte ona aşıladığı şekilde mutlaka kaliteyi ön plana almış.
2-Yılmak nedir bilmeyen bir yapıya sahip.
3-Her kayıptan işine yarayacak olumlu sonuçlar çıkarmış.
4-Hiperaktif bir davranış biçimi.
5-Denemekten korkmayan
6-Her yeni projeye başlarken, o konunun en iyisi olan kişilerle işbirliği yapmış.
7-Önemli bir konuyu biriyle konuşacağı zaman, muhatabını mutlaka bir yürüyüşe davet ederek, konuşmayı tercih etmiş ve çoğunlukla istediği sonucu elde ederek bu görüşmeleri sonlandırmış.
8-Çoğunluğun kabul ettiği gerçeklik içeren olguları, istediği şekilde manipüle etmiş ve muhataplarına yeni gerçek olarak kabul ettirmiş. (Bu yönünü ülkemizden birileri iyi taklit ediyor gibi:))
VE kitapta anlatılan daha bir çok şey. Yukarıdaki özelliklerini iyi bilen yazar Walter Isaacson, biyografiyi yazmayı kabul ederken steve Jobsa tek bir şart koşmuş: "Yazdıklarıma Karışmayacaksın".
Liderlik, azim, sebat ve İnanç !

‘’Her zerreni yarınlarım için bir pusula veya fener olarak görüyorum Steve Jobs’’

Bu şu demek belkide, hayal ve İnanç tek başına bir şey ifade etmiyor, metanetle çalışıp hayal edindiğin ve senden yüzyıl sonra bile anılan bir gelecek bırakmak, insanlık için ve daha rahat bir yaşam için çaba veren bir karakter olmak gerekiyor. Oysa hiçbirşeyi kendiliğinden olmuyor.. Taa doğuştan gelen ilerilik veya sevilen bir iş size koskocaman kapılar ve gerçekten bitmeyen bir enerji veriyor..
540 syf.
·Beğendi·9/10
Steve Jobsun ölümünden önce biyografi yazarı Walter Isaacson'dan yazılmasını istediği ve dosta düşmana kendi hakkında tüm gerçekleri yazara anlatmalarını istediği bir kitaptır.
Çok akıcı harika bir kitap.
540 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap gerçekten çok güzel. Herkese tavsiye ederim. Özellikle üniversiteye girecek veya üniversitede okuyan gençlere tavsiye ederim. İş hayatına girecek ve gelecek için hedef belirleme aşamasındaki gençler. mutkala okuyun.
Steve Josbs'un tam bir deli dahi olduğunu çok güzel bir dille anlatıyor kitap. Başarılı bir biyografi olmuş. İnsanı motive ediyor ve araştırılacak bir sürü konu veriyor. Özellikle budizm, teknoloji, vegan beslenme, yaratıcılık-LSD ilişkisi gibi konularda çok bilgi veriyor.
540 syf.
·9/10
Dunyayi degistiren dahilerin pekcok biyografisi yazılmıştır..

fakat cok azı size dogrudan o dahi beynin kivrimlarimda gezip , o merakli gozlerin icinden görecek kadar duru bir gorü sunabilir

Kitabı okudugunuzda dahilerin ne derece kararli, motive ve inatci oldugunu, tam da bu nedenlerle dunyayi degistirme sansi bulduklarini anlıyorsunuz.

Bunun yaninda hikaye size bilgisayarlarla baslayan yeni çağın hayatimiza usulca karışıp kanımiza nasil sızdıgını da resmediyor.

Comodore 64'le, Tetris'le tanışmış bir neslin degisim ve dönüşüm öyküsü bu ayni zamanda..
540 syf.
·89 günde·Beğendi·8/10
Kitaba başlamadan önce oldukça ön yargılıydım. Jobs'ın , dünyayı kurtaran bir süper kahraman olarak anlatıldığı, cilalı bir Amerikan rüyası hikayesi olmasından korkuyordum. Ancak kitap genel itibari ile bu yaklaşımdan uzak, hatta Jobs'ın kötü ve çoğu insanın tasvip etmeyeceği yönleri çok açık bir şekilde anlatılmış. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
%43 (230/540)
·Beğendi·10/10
Steve jobs un hayatını detaylı şekilde öğrenmek istiyorsanız bu kitap tam size göre steve’ in ağladığı yerlerin bile detayı verilmiş duygusal biri olduğuna değinilmiş ve işkolik
"Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız."
Dış dünya sana bir imaj dayattıkça sanatını sürdürmen güçleşir, bu yüzden sanatçılar "Elveda. Gitmeliyim. Deliriyorum, buradan gidiyorum,"demek zorunda kalırlar. Ve gidip bir yerlerde kış uykusuna yatarlar. Uyandıklarında biraz değişmiş olabilirler.
Jobs'la ertesi gün evinde görüştüğümde hala enerjikti.Ertesi gün tek başına Kona Village'e gitmeyi planlıyordu;yolculuk için iPad 2'sine neler yüklediğini görmek istedim.Üç tane film vardı: Çin Mahallesi,Son Ültimatom ve Oyuncak Hikayesi 3.Jobs'u daha çok ele veren şey ,tek bir kitap yüklemiş olmasıydı:Bir Yoginin Otobiyogrofisi.Jobs bu meditasyon ve spiritüellik rehberini önce ergenliğinde,sonra Hindistan'da ,sonra da her yıl bir sefer okumuştu.
Walter Isaacson
Sayfa 502 - domingo
Steve Jobs: "Picasso'nun bir sözü vardır: 'İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar aşırır.' Biz de parlak fikirleri aşırmaktan utanmadık hiç."
“Dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar, bunu yapan insanlardır.”


– Apple’ın “Farklı Düşün” reklamı, 1997

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Steve Jobs
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056180187
Kitabın türü:
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
"...Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok."

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Ali Emirgan
  • Abdulhadi akan
  • Sarp Yalçın
  • Gonul yildirim
  • Ali Akgül
  • Özkan Hacıoğlu
  • fatih
  • Turgut Boztepe
  • Gürkan Çebi
  • Hasan ÜZÜLMEZ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.3
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%11.6
25-34 Yaş
%37.2
35-44 Yaş
%23.3
45-54 Yaş
%11.6
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.5
Erkek
%71.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (24)
9
%24.4 (19)
8
%28.2 (22)
7
%11.5 (9)
6
%5.1 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları