Adı:
Steve Jobs
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056180187
Kitabın türü:
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
Baskılar:
Steve Jobs
Steve Jobs
"...Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok."

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."
(Kitabın İçinden)
540 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Walter Isaacsonun steve jobsun ölümünden sonra tüm gerçekleriyle anlatılmasını istediği biyografi bir eserdir. Bir dehanın hayatı Applein doğuşu,yaşanan zorlukları akıcı bir dille anlatmıştır.
540 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu vakte kadar Apple firması ve Steve Jobs hakkında yazılmış en iyi biyografik eser. Kitabın yazarı, Steve Jobs'un arkadaşı olduğundan ve etrafındaki pek çok insanı da tanıdığından detaylı bilgi edinmesi zor olmamış. Doğumundan ölümüne kadar her şey detaylı bir şekilde anlatılmış. Şirketi kurması, çalışanlarına olan davranışı, kovulması ve geri dönmesi, Pixar ile yaptığı çılgın filmler, iPod iPhone ve iPad icatları, Bill Gates ile olan tatlı sert rekabeti, diğer firmalara karşı olan tahammülsüzlüğü, pankreas kanseri olması ve tedavi süreci, Zen ve Budist inançları ile hayatının büyük bölümünde sürdürdüğü vejetaryenlik, diyetler, oruç tutması, ailesi ile olan ilişkileri, hayatına giren kadınlar, müzik zevkleri ve daha pek çok şey. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
540 syf.
·Beğendi·10/10
Harika kitap kişisel gelişim kitabı olarak ele alınabilir. Steve jobs gibi bir dehayı anlatan en iyi kitap. Steve jobs gerçekten büyük bir insan olduğunu nasıl karar verdiğini anlıyorsunuz. Okuduğunuz zaman hayatınız değişebilir.
540 syf.
·Beğendi·8/10
İkinci kez okuduğum kitaplardan birisi. 2011 yılında okumuştum. Karantina günlerinde yeniden okudum.

Yazarı Walter İsaacson Harward'lı eski bir gazeteci, yazarın en sevdiğin yönü seçimini her zaman dürüstlükten yana kullanmış olması, onun için biyografisini yazdığı kişileri iyi ya da kötü yönleri gözetmeksizin yazmayı seçenlerden, yazdıklarını sormayanlardan bunu da yazayım mı, şunu da yazayım mı diye?

Steve jobs biyografisini yazmasını istediğinde de geçiştiriyor çünkü herkesi yazmıyor. Örneğin Albert Einstein, Lenorda Da Vinci' yazmış bir yazar.

Steve jobs'un pankreas kanseri oldğunu öğrendiğinde fikri değişiyor ve uzun süren sohbetlerle kitabını oluşturmaya başlıyor.

Steve jobs ölmesine 15-20 gün kala bile konuşmaya gitmiş onunla, ölümün karşısında insanın nasıl çaresiz kalabildiğine şahit olmuş ve daha bir çok şeye, Steve Jobs'un sadece iyi yönleri yok bir çok kötü yönüne de şahit olacaksınız. Evlatlık olduğunu dahi ilk bu kitapla öğrendim.

Etkısınde kaldığım, bir çok şey öğrendiğim, iyi ki de okumuşum dediklerimden
540 syf.
·Beğendi·9/10
Bana göre Apple ve Steve Jobs üzerine yapılan en iyi biyografi, Walter Isaacson'dan geldi. Jobs'un çocukluğunu, gençliğini, aile yapısını, Apple fikrini, girişimciliğini daha iyi anlıyoruz bu kitapla birlikte... Apple'yi kurarken ve şirketinde sürekli yeni icatlar yapmak zorunda kalırken; diğer yanda tüm bu stres onu değişik bir yaşam tarzına sürüklüyor aslında... Çok şey öğrenebileceğiniz, verimli bir biyografi..
540 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayatıma yön veren adam . Tüm hayatını ilham olarak alabileceğim ender bir kişilik . Eğer iş dünyasıyla ilgilenmiyorsanız size saçma bir kitap gibi gelebilir , ama mükemmeli arıyorsanız ihtiyacınız olan şey biraz deliliktir..
540 syf.
·10/10
Yazarin temkinli ve bagimsiz ugrasisini takdir etmek gerek, dili son derece basarili biyografiye gore cok cok fazlasi...teknolojideki kronolojik takip ve detaylar kimilerinin hosuna gitmeyebilir. Bence cok keyifliydi. Dusunmenin, sadeligin, estetik kaygisinin nasil on planda bir tutku olusturdugunu okuyacaksiniz.

Cevirmen Dost Korpe nin de bu basaridaki katkisi kesinlikle gozardi edemeyiz.

Keyifli okumalar.
540 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Apple in yaratıcısı, bildiğimiz teknolojik devrimin yapı taşlarından biri olan MAC efsanesinin iki Steve'inden biri olan,dünyanın gelmiş geçmiş en iyi pazarlama dehalarindan olan Jobs' in hayatını,ilk çocukluk, gençlik,hippi yaşam tarzını, dünya ve dönemine bakışını,aile ilişkilerini, teknoloji vizyonunu ve tüm silikon vadisi ilişkileri ile günümüzün en değerli teknoloji şirketi haline getirdiği Apple in hikayesini, önemli biyografi yazarlarından biri olan Walter ISAACSON tarafından kaleminden dökülerek önümüze serilen bu eser gerçekten internet çağının, yaşadığımız dünyanın oluşmasında ki yadsınamaz önemi düşünüldüğünde okunması elzem olan biyografilerinlerden biri olduğunu düşünüyorum Walter Isaacson
540 syf.
·Beğendi·9/10
Bu iz bırakan kitabı 2019 şubat ayında okumuştum. Bugün tekrar hediye gelmesiyle okuduklarım zihnimde canlandı :) Ve hayatımın merkezine yer eden o cümle İz Bırakın!
“Evrene bir iz bırakmak için buradayız.
Sevdiğim başarılı insanlar listemde Oprah Winfrey ve Elon Musktan sonra Steve Jobs geliyor. Kişisel gelişim kitabı ve girişimcilik olarak düşünebiliriz.
Kitabın yazarı, Steve Jobs'un arkadaşı olduğundan ve etrafındaki pek çok insanı da tanıdığından detaylı bilgi edinmesi zor olmamış. Doğumundan ölümüne kadar her şey detaylı bir şekilde eksiksiz anlatılmış.
Başarılı bir biyografi olmuş. İnsanı motive ediyor ve araştırılacak bir sürü konu veriyor.
Şirketi kurması, çalışanlarına olan davranışı, kovulması, geri dönmesi ve daha birçok şey :) Steve Jobs gerçekten sıra dışı bir karakter :) En dikkat çekici özelliği birşey ya mükemmel olmalı yada hiç olmamalı. Ve sadeliğe olan tutkusu eğer mükemmelliği istiyorsanız biraz delilik şart :) 54 yaş kısacık ömür ama uzun hikaye :) Kitabı anlatmak istesem sayfalar sürer :) Her ne kadar biraz arızalı bir karakter olsada Steve Jobs bence iyi yönleri çok daha ağır basıyor. Harika başarılara imza atan mükemmel insanlardan biri :) Walter Isaacson, biyografiyi yazmayı kabul ederken steve Jobsa tek bir şart koşmuş: "Yazdıklarıma Karışmayacaksın". :) Okumanızı tavsiye ederim. Sanırım artık susmalıyım :) :) :)
656 syf.
·Beğendi·8/10
Walter Isaacson çok akıcı bir dil kullanmış - kolay okunan ve heyecanlı hikayeleri barındıran güzel bir biyografi kitabı.

- Farklı düşünmeyi
- 'Detaylara takılmayın' diyen insanların ne kadar haksız olduğunu
- Büyük işler uğruna feda etmeniz gereken insanlar ilişkileri
- Başka insanların hayatını yaşamamayı
- Doğru kişilerle çalıştığınız taktirde her sektöre ayak uydurabileceğinizi öğretti kitap bana :D

Stay Hungry, Stay Foolish - Steve Jobs.
"Bazıları onları deli olarak görürler, biz ise dahi olarak görüyoruz. Çünkü dünyayı, ancak kendilerinin değiştirebileceklerini düşünecek kadar deli olanlar değiştirebilir."
Hepimiz -eninde sonunda- bir şeyin ortasındayken ölürüz. Bir öykünün ortasındayken. Birçok öykünün...
Walter Isaacson
Sayfa 546 - Steve'in cenaze töreninde kız kardeşi Mona Simpson'un veda konuşmasından

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Steve Jobs
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056180187
Kitabın türü:
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
Baskılar:
Steve Jobs
Steve Jobs
"...Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok."

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 490 okur

  • MEHMET HAYRULLAH SEÇTİ
  • Dilek Çakın Çinözgümüş
  • emir yılmaz
  • Ezo yildiz
  • Kemal Altıntaş
  • Simge Yalman
  • Abdulkadir YİĞİT
  • Doğukan Beyaztaş
  • Tolga Abbasoğlu
  • Ç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.3
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%11.6
25-34 Yaş
%37.2
35-44 Yaş
%23.3
45-54 Yaş
%11.6
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.5
Erkek
%71.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.2 (59)
9
%23.3 (47)
8
%29.2 (59)
7
%11.4 (23)
6
%3.5 (7)
5
%1 (2)
4
%1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları