Steve Jobs

8,1/10  (23 Oy) · 
52 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.437 gösterim
"...Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok."

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  9786056180187
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu vakte kadar Apple firması ve Steve Jobs hakkında yazılmış en iyi biyografik eser. Kitabın yazarı, Steve Jobs'un arkadaşı olduğundan ve etrafındaki pek çok insanı da tanıdığından detaylı bilgi edinmesi zor olmamış. Doğumundan ölümüne kadar her şey detaylı bir şekilde anlatılmış. Şirketi kurması, çalışanlarına olan davranışı, kovulması ve geri dönmesi, Pixar ile yaptığı çılgın filmler, iPod iPhone ve iPad icatları, Bill Gates ile olan tatlı sert rekabeti, diğer firmalara karşı olan tahammülsüzlüğü, pankreas kanseri olması ve tedavi süreci, Zen ve Budist inançları ile hayatının büyük bölümünde sürdürdüğü vejetaryenlik, diyetler, oruç tutması, ailesi ile olan ilişkileri, hayatına giren kadınlar, müzik zevkleri ve daha pek çok şey. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

ahmet Karakuzulu 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitapta verilen bilgilere göre steve Jobs, kesinlikle sıra dışı düşünce yapısına sahip biri. Zira, yaptıklarıyla bu tespiti defalarca ispatladığını gördük. Burada analiz etmek istediğim konu, steve Jobs'un bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşmaktır. Karakter olarak, Türk düşünce yapısına göre arızalı bir kişiliğe sahip. Etrafında kazık atmadığı insan neredeyse kalmamış. Ancak, bu olumsuzluk içeren yönlerinin yanı sıra, belki de onu sıra dışı bir kişilik olarak tanımlamamız neden olan yönleri şunlar olmuş:
1-Tam bir kalite tutkunu. Yaptığı her işte, babasının küçüklükte ona aşıladığı şekilde mutlaka kaliteyi ön plana almış.
2-Yılmak nedir bilmeyen bir yapıya sahip.
3-Her kayıptan işine yarayacak olumlu sonuçlar çıkarmış.
4-Hiperaktif bir davranış biçimi.
5-Denemekten korkmayan
6-Her yeni projeye başlarken, o konunun en iyisi olan kişilerle işbirliği yapmış.
7-Önemli bir konuyu biriyle konuşacağı zaman, muhatabını mutlaka bir yürüyüşe davet ederek, konuşmayı tercih etmiş ve çoğunlukla istediği sonucu elde ederek bu görüşmeleri sonlandırmış.
8-Çoğunluğun kabul ettiği gerçeklik içeren olguları, istediği şekilde manipüle etmiş ve muhataplarına yeni gerçek olarak kabul ettirmiş. (Bu yönünü ülkemizden birileri iyi taklit ediyor gibi:))
VE kitapta anlatılan daha bir çok şey. Yukarıdaki özelliklerini iyi bilen yazar Walter Isaacson, biyografiyi yazmayı kabul ederken steve Jobsa tek bir şart koşmuş: "Yazdıklarıma Karışmayacaksın".

Mustafa Ateş 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Steve Jobsun ölümünden önce biyografi yazarı Walter Isaacson'dan yazılmasını istediği ve dosta düşmana kendi hakkında tüm gerçekleri yazara anlatmalarını istediği bir kitaptır.
Çok akıcı harika bir kitap.

Hanzade sayın 
 12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dunyayi degistiren dahilerin pekcok biyografisi yazılmıştır..

fakat cok azı size dogrudan o dahi beynin kivrimlarimda gezip , o merakli gozlerin icinden görecek kadar duru bir gorü sunabilir

Kitabı okudugunuzda dahilerin ne derece kararli, motive ve inatci oldugunu, tam da bu nedenlerle dunyayi degistirme sansi bulduklarini anlıyorsunuz.

Bunun yaninda hikaye size bilgisayarlarla baslayan yeni çağın hayatimiza usulca karışıp kanımiza nasil sızdıgını da resmediyor.

Comodore 64'le, Tetris'le tanışmış bir neslin degisim ve dönüşüm öyküsü bu ayni zamanda..

Tülay Sankur 
30 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Steve Josbs'un tam bir deli dahi olduğunu çok güzel bir dille anlatıyor kitap. Başarılı bir biyografi olmuş. İnsanı motive ediyor ve araştırılacak bir sürü konu veriyor. Özellikle budizm, teknoloji, vegan beslenme, yaratıcılık-LSD ilişkisi gibi konularda çok bilgi veriyor.

Yusuf Metin Kaya 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 89 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaba başlamadan önce oldukça ön yargılıydım. Jobs'ın , dünyayı kurtaran bir süper kahraman olarak anlatıldığı, cilalı bir Amerikan rüyası hikayesi olmasından korkuyordum. Ancak kitap genel itibari ile bu yaklaşımdan uzak, hatta Jobs'ın kötü ve çoğu insanın tasvip etmeyeceği yönleri çok açık bir şekilde anlatılmış. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.

ukulele 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Steve Jobs'ın Walter Isaacson'dan biyografisini yazmasını istemesiyle oluşan bir kitap. Apple'ın gelişimi, yaşanan zorluklar, Steve Jobs'ın yetenekleri ama insani ilişkilerdeki yanlışları etkileyici bir şekilde anlatılmış.

Kitaptan 9 Alıntı

"Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız."

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson

Dış dünya sana bir imaj dayattıkça sanatını sürdürmen güçleşir, bu yüzden sanatçılar "Elveda. Gitmeliyim. Deliriyorum, buradan gidiyorum,"demek zorunda kalırlar. Ve gidip bir yerlerde kış uykusuna yatarlar. Uyandıklarında biraz değişmiş olabilirler.

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson
Mustafa Ateş 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Steve Jobs: "Picasso'nun bir sözü vardır: 'İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar aşırır.' Biz de parlak fikirleri aşırmaktan utanmadık hiç."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 313)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 313)
Mustafa Ateş 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

John Sculley'yle Central Park'ta, 1984: "Hayatının geri kalanını şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirme fırsatına sahip olmak mı?"

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 314)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 314)

Delilerin Şerefine.
Delilerin şerefine.
Uyumsuzların.
Asilerin.
Sorun çıkaranların.
Kare deliklerdeki yuvarlak çivilerin. Dünyayı farklı görenlerin.
Onlar kurallardan hoşlanmazlar.
Ve statükoya saygı duymazlar.
Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz.
Yapamayacağınız tek şey onları göz ardı etmektir.
Çünkü onlar bir şeyi değiştirirler. İnsan ırkının ilerlemesini sağlarlar.
Ve kimileri onları deli olarak görse de, biz dahi olarak görüyoruz.
Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar…
Bunu yapan insanlardır

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 312)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 312)
Yusuf Metin Kaya 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

The Beatles da öyleydi. Sürekli evriliyorlardı; ilerliyor, sanatlarını geliştiriyorlardı. Ben de bunu yapmaya çalıştım hep.- ilerlemeyi sürdürmeye. Yoksa, Dylan'ın dediği gibi, doğmakla meşgul değilsen ölmekle meşgulsündür.

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 541 - Domingo)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 541 - Domingo)
GoldenBrown 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ne yapmayacağına karar vermek, ne yapacağına karar vermek kadar önemlidir."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 319 - Domingo)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 319 - Domingo)
Yusuf Metin Kaya 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Jobs'ın konferans odasındaydılar ve Gates etrafının on tane Apple çalışanıyla çevrildiğini fark etti; patronlarının onu suçlamasını seyretmek istiyorlardı. "Steve'in Bill'e bağırmasını hayretle seyrettim" diyor Hertzfeld. Jobs askerlerini hayal kırıklığına uğratmadı. "Bize kazık atıyorsunuz!" diye bağırdı. "Size güvenmiştim, ama şimdi bizden çalıyorsunuz!" Hertzfeld, Gates'in hiç istifini bozmadan oturup Steve'in gözlerine baktığını ve sonra cırtlak sesiyle, ileride efsane olacak bir karşılık verdiğini hatırlıyor. "Eh bence meseleye başka bir açıdan bakabiliriz Steve. Bence asıl durum şu: İkimizin de Xerox adlı zengin bir komşusu vardı; ben adamın televizyonunu çalmak için evine girdim, ama bir de baktım ki sen zaten çalmışsın."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 167 - Domingo)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 167 - Domingo)
GoldenBrown 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Jobs iTunes yazılımının Windows versiyonunun neden çok popüler olduğu sorulunca esprili bir yanıt verdi: "Cehennemdeki birine bir bardak buzlu su vermek gibi."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 442)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 442)