Steve Jobs

8,5/10  (40 Oy) · 
95 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.936 gösterim
"...Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok."

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  9786056180187
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu vakte kadar Apple firması ve Steve Jobs hakkında yazılmış en iyi biyografik eser. Kitabın yazarı, Steve Jobs'un arkadaşı olduğundan ve etrafındaki pek çok insanı da tanıdığından detaylı bilgi edinmesi zor olmamış. Doğumundan ölümüne kadar her şey detaylı bir şekilde anlatılmış. Şirketi kurması, çalışanlarına olan davranışı, kovulması ve geri dönmesi, Pixar ile yaptığı çılgın filmler, iPod iPhone ve iPad icatları, Bill Gates ile olan tatlı sert rekabeti, diğer firmalara karşı olan tahammülsüzlüğü, pankreas kanseri olması ve tedavi süreci, Zen ve Budist inançları ile hayatının büyük bölümünde sürdürdüğü vejetaryenlik, diyetler, oruç tutması, ailesi ile olan ilişkileri, hayatına giren kadınlar, müzik zevkleri ve daha pek çok şey. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Mustafa Fatih Bayındır 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatıma yön veren adam . Tüm hayatını ilham olarak alabileceğim ender bir kişilik . Eğer iş dünyasıyla ilgilenmiyorsanız size saçma bir kitap gibi gelebilir , ama mükemmeli arıyorsanız ihtiyacınız olan şey biraz deliliktir..

instagrmkahvecisi 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 66 günde

öncelikle içerisinde yer alan fotoğraflarda gördüğüm Steve,bana tebessüm ettirdi. (söylemeden geçemezdim.) Bence başlı başına bir kişisel gelişim kitabı. Bir kere okunup bitmesi mümkün değil Çünkü hayatınıza kurgulamak isteyeceğiniz ve unutmak istemeyeceğiniz bir kitap.

ahmet Karakuzulu 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitapta verilen bilgilere göre steve Jobs, kesinlikle sıra dışı düşünce yapısına sahip biri. Zira, yaptıklarıyla bu tespiti defalarca ispatladığını gördük. Burada analiz etmek istediğim konu, steve Jobs'un bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşmaktır. Karakter olarak, Türk düşünce yapısına göre arızalı bir kişiliğe sahip. Etrafında kazık atmadığı insan neredeyse kalmamış. Ancak, bu olumsuzluk içeren yönlerinin yanı sıra, belki de onu sıra dışı bir kişilik olarak tanımlamamız neden olan yönleri şunlar olmuş:
1-Tam bir kalite tutkunu. Yaptığı her işte, babasının küçüklükte ona aşıladığı şekilde mutlaka kaliteyi ön plana almış.
2-Yılmak nedir bilmeyen bir yapıya sahip.
3-Her kayıptan işine yarayacak olumlu sonuçlar çıkarmış.
4-Hiperaktif bir davranış biçimi.
5-Denemekten korkmayan
6-Her yeni projeye başlarken, o konunun en iyisi olan kişilerle işbirliği yapmış.
7-Önemli bir konuyu biriyle konuşacağı zaman, muhatabını mutlaka bir yürüyüşe davet ederek, konuşmayı tercih etmiş ve çoğunlukla istediği sonucu elde ederek bu görüşmeleri sonlandırmış.
8-Çoğunluğun kabul ettiği gerçeklik içeren olguları, istediği şekilde manipüle etmiş ve muhataplarına yeni gerçek olarak kabul ettirmiş. (Bu yönünü ülkemizden birileri iyi taklit ediyor gibi:))
VE kitapta anlatılan daha bir çok şey. Yukarıdaki özelliklerini iyi bilen yazar Walter Isaacson, biyografiyi yazmayı kabul ederken steve Jobsa tek bir şart koşmuş: "Yazdıklarıma Karışmayacaksın".

Aykın Arda Dilek 
 30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu bir röportaj mı? Değil. Bir biyografi? Hayır. Çok, çok daha fazlası.

Günümüzü ve geleceği şekillendirmiş yegane vizyonerlerden Steve Jobs'ın öyküsü ne görmek isterseniz onu gösterecek ve bir yol çizerken elinizden tutacak bir kitap. Aslında elinizi tutmaktan çok sırtınıza tekmeyi basıp sert bir şekilde de olsa sizi ileriye itecek bir eser.

Girişimciden müzisyene, mühendisten hattata kadar her meslek dalına hitap edecek, her yaştan okurunu tatmin edecek bir iş çıkartmış Jobs ve Isaacson ikilisi. Umarım İngilizce basımını okuma şansım olur.

Bu kitap Apple'dan sonra Stanford mezuniyet konuşması ile beraber Steve Jobs'ın insanlara sunduğu en iyi şey.

Muzaffer ÖNDIRAZ 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap gerçekten çok güzel. Herkese tavsiye ederim. Özellikle üniversiteye girecek veya üniversitede okuyan gençlere tavsiye ederim. İş hayatına girecek ve gelecek için hedef belirleme aşamasındaki gençler. mutkala okuyun.

Mustafa Ateş 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Steve Jobsun ölümünden önce biyografi yazarı Walter Isaacson'dan yazılmasını istediği ve dosta düşmana kendi hakkında tüm gerçekleri yazara anlatmalarını istediği bir kitaptır.
Çok akıcı harika bir kitap.

Tülay Sankur 
30 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Steve Josbs'un tam bir deli dahi olduğunu çok güzel bir dille anlatıyor kitap. Başarılı bir biyografi olmuş. İnsanı motive ediyor ve araştırılacak bir sürü konu veriyor. Özellikle budizm, teknoloji, vegan beslenme, yaratıcılık-LSD ilişkisi gibi konularda çok bilgi veriyor.

Furkan Öztürk 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Büyük bir merakla alıp okuduğum sonrasında çok memnun kaldığım kitaptır. Yazarın etraflı araştırmaları sonucu oluşan bu eser okura, Steve’in bütün yaşamına oluşturduğu markalara ve başarısına ayna tutuyor. Yazar, bugün Apple ’in ve Pixar ’ ın neden başarılı olduğunu Steve’in hayatından kesitlerle anlatıyor. Steve’in dahi fikirleri ve girgin karakteri teklonoji dünyasındaki çığır açıcı buluşlarına zemin hazırlıyor. Liderlik doğuştan mı gelir ya da sonradan edinilebilir mi tartışmasına doğuştan kazanılan bir yetenektir diyor Steve.

Hanzade sayın 
 12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dunyayi degistiren dahilerin pekcok biyografisi yazılmıştır..

fakat cok azı size dogrudan o dahi beynin kivrimlarimda gezip , o merakli gozlerin icinden görecek kadar duru bir gorü sunabilir

Kitabı okudugunuzda dahilerin ne derece kararli, motive ve inatci oldugunu, tam da bu nedenlerle dunyayi degistirme sansi bulduklarini anlıyorsunuz.

Bunun yaninda hikaye size bilgisayarlarla baslayan yeni çağın hayatimiza usulca karışıp kanımiza nasil sızdıgını da resmediyor.

Comodore 64'le, Tetris'le tanışmış bir neslin degisim ve dönüşüm öyküsü bu ayni zamanda..

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

"Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız."

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson
Mustafa Paslı 
14 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dış dünya sana bir imaj dayattıkça sanatını sürdürmen güçleşir, bu yüzden sanatçılar "Elveda. Gitmeliyim. Deliriyorum, buradan gidiyorum,"demek zorunda kalırlar. Ve gidip bir yerlerde kış uykusuna yatarlar. Uyandıklarında biraz değişmiş olabilirler.

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson
Mustafa Ateş 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Steve Jobs: "Picasso'nun bir sözü vardır: 'İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar aşırır.' Biz de parlak fikirleri aşırmaktan utanmadık hiç."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 313)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 313)

“Dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar, bunu yapan insanlardır.”


– Apple’ın “Farklı Düşün” reklamı, 1997

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson
Furkan Enes 
14 Şub 01:11 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ona her şey kontrolündeymiş gibi davranırsan insanlar buna inanırlar dedim."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 50 - 'domingo)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 50 - 'domingo)

Dördüncü sınıfa geçme vakti geldiğinde okul Jobs’la Ferrentino’nun sınıflarını ayırmanın en iyisi olduğuna karar verdi. Yeni öğretmen “Teddy” lakabıyla bilinen, Imogene Hill adlı, çabuk sinirlenen bir kadındı ve Jobs’ın söylediğine göre “hayatımın azizelerinden biri oldu.” Kadın onu iki hafta izledikten sonra en iyi yöntemin ona rüşvet vermek olduğuna karar verdi. “Bir gün okuldan sonra bana içinde matematik problemleri bulunan bir kitap verdi, bunu eve götürüp çözmeni istiyorum dedi. ‘Manyak mısın?’ diye düşündüm. Sonra dünya kadar kocaman görünen şu dev lollipoplardan birini çıkardı. Ve dedi ki, problemlerin çoğunu doğru çözersen sana hem bunu vereceğim, hem de beş dolar. Kitabı ona iki günde geri verdim.” Birkaç ay sonra Jobs’ın artık rüşvete ihtiyacı kalmadı. “Öğrenmek ve öğretmenimi memnun etmek istiyordum sadece.”

Kadın buna karşılık ona mercek aşındırmak ve fotoğraf makinesi yapmak gibi işler için hobi setleri verdi. “Bana en çok şey öğreten öğretmen oydu ve o olmasa hapse düşerdim eminim.” Kadının yaklaşımı, Jobs’ın özel olduğu kanısını bir kez daha güçlendirdi. “Sınıfımda sadece benimle ilgileniyordu. Bende bir şey görmüştü.”

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson
Marja 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öğretmen bulmak için dünyayı gezmeye razıysan yandaki eve bir tane gelir.

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 45)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 45)

Babası arabalardan bahsederken Steve’i elektronikle tanıştırdı. “Elektronikten çok anlamıyordu, ama otomobillerde ve tamir ettiği başka şeylerde sık sık karşılaşmıştı. Bana elektroniğin temellerini gösterdi ve epey ilgilendim.” Daha da ilginci yedek parça aramaya çıktıkları zamanlardı. “Her hafta sonu hurdalığa giderdik. Jeneratörler, karbüratörler, her türden parça arardık.” Babasının tezgâhta pazarlık yapmasını anımsıyordu. “Sıkı pazarlıkçıydı, çünkü parçaların gerçek fiyatını tezgâhtaki adamlardan daha iyi biliyordu.” Jobs’lar Steve’i evlat edinirken verdikleri sözü bu sayede tutabildiler. “Babam bir Ford Falcon’u veya başka bir marka çalışmayan döküntü bir arabayı 50 dolara alıp, üzerinde birkaç hafta çalışıp 250 dolara satıyordu – ve bundan Amerikan Vergi Dairesi’nin haberi olmuyordu; böyle böyle üniversite param birikti.”

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson

Steve Jobs evlatlık olduğunu küçük yaştan beri biliyordu. “Ailem bu konuda gayet açık davrandı,” diye anlattı. Altı yedi yaşındayken evinin bahçesinde oturduğunu ve sokağın karşı tarafında oturan kıza evlatlık olduğunu söylediğini net anımsıyordu. “Yani gerçek ailen seni istememiş mi?” diye sormuş kız. “Ahhhh! Kafamda şimşekler çaktı,” dedi Jobs. “Ağlayarak eve koştuğumu hatırlıyorum. Annemle babam dediler ki, ‘Hayır, anlamalısın.’ Çok ciddiydiler, gözlerimin içine bakıyorlardı. ‘Seni özellikle seçtik,’ dediler. İkisi de bunu söylediler ve yavaşça tekrarladılar. Her kelimenin üstüne basa basa söylediler.”

Steve Jobs, Walter IsaacsonSteve Jobs, Walter Isaacson
Marja 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatını yaratıcı bir şekilde, sanatçı olarak yaşamak istiyorsan arkana fazla bakmayacaksın. Yaptıklarını, eski halini çöpe atmaya istekli olacaksın.

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 178)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 178)
4 /