William Landay

William Landay

Yazar
6.9/10
89 Kişi
·
238
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.405
Gösterim
Adı:
William Landay
Unvan:
Amerikalı Yazar, Avukat
Doğum:
Boston, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 1963
Amerikalı roman yazarı ve avukat.1963, Massachussetts doğumlu. Liseyi Roxbory Latin lisesinde, Boston'da okudu. Ayrıca Yale Üniversitesinde ve Boston Üniversitesinde Hukuk okudu.
"Mahkeme kararlarındaki hata oranı tahmin ettiğinizden çok daha yüksek. Sadece yanlış kararlar değil,suçsuz bulunan suçlularda var. Biz bu "hataların" hepsini görüyor ve kabul ediyoruz. Bu, savunmaya iyilik olsun diye yaptığımız şeylerin sonucu. Asıl sürpriz, hatalı kararların, suçlu bulunan masumların oranıydı. Bu hata oranını hiç bilmiyoruz -hatta düşünmüyoruz bile- çünkü çok fazla sorgulama gerektiriyor. Gerçek şu ki, kanıt dediğimiz şey onu üreten tanıklar tarafından yanıltıcı hala gelebilir, hepimiz insanız çünkü. Hatıralar silinir, görgü tanıklarının ifadeleri çok güvenilir olmayabilir, en iyi polisler bile adaletin hatalarına maruz kalıp yanılabilir. İçinde insan faktörü olan her sistem hataya açıktır. Neden mahkemeler farklı olsun ki? Değiller. Bizim sisteme gözü kapalı güvenimiz, cehaletin ve büyülü düşüncelerin bir sonucudur."
"Görünen o ki insan her şeye alışıyor. Bir gün şok etkisi yaratan, dayanılmaz gibi gelen şey, zaman geçtikçe sıradan önemsiz bir şeye dönüşebiliyor."
Auradan rüyadan geçer gibi geçiyordu ve rüya bittiğinde de, tek kalan kendi bedeni, kemikleri ve eti, ölmek üzere olan yaralı bir hayvan gibi sadece kendisi kalıyordu. İnsan beyni inanılmaz hassastı.
464 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Eser, "Yılın En İyi Polisiye" ödülünü almış ama ben bir türlü içine giremedim. Çevrisi yeterli olmamış. Yoksa ödülü bir eser de bu kadar çok kopukluk olmazdı...

Konusu ise, 1960'lı yıllarda Boston şehrinde ki mafya ve çetelerin haraç almaları ve bahis üzerine kurulmuş olsa da Boğanadam isimli katilin dosyasını da içeriyor. Kadınları hedef alan katilin on üç cinayeti var fakat cinayet masası bir arpa boyu ilerleyemiyor...

Eserde, polis bir babanın üç oğlu olan polis Joe, savcı Michael ve hırsız Ricky'in yolu Boston şehrindeki mafya ile kesişiyor ve aile bağları güçlü olan bu kardeşlerin zayıflıkları ve birbirleri için neler yapabilecekleri ile devam ediyor...

Mafya ile polis ilişkileri, güçlünün güçsüzü ezişi, iyi ve kötünün savaşını konu alan bu eserin orjinal dilinde nasıl bir eser olduğunu merak etmekten kendimi alamadım. Konusu ilginç olmakla beraber heyecansız bir polisiye olmuş...
464 syf.
·1/10
Bir polisiye romanı oalrak heyecan,aksiyon,gerilim vb.herşeyden uzak.Acemi bir yazar uslubuyla yazılmış Daldan dala atlanmış bir kitap.uzun süreden sonra bitsin artık dediğim bir kitaptı.Açıkcası nasıl yılın polisiye romanı olmuş ben anlam veremedim.Tabi zevk meselesidir beğenenlerde çıkabilir.Ama aksiyon gizem gerilim heyecan arayanlar bence uzak durun.
524 syf.
·Beğendi·9/10
Özellikle belirtmeliyim ki her zaman duyabileceğimiz bizi şaşırtmayacak sıradan bir hikaye gibi gözükmesine rağmen olayların ele alınış biçimi, örgüsü, ailenin için de bulunduğu trajik durum ve yaşanan zorluklar son derece sürükleyici. Güzel bir hikayeyi iyi bir anlatımla okumak istiyorum derseniz Genetik Miras'ı şiddetle tavsiye ederim.
524 syf.
·4 günde·8/10
İyi ya da kötü olmak genetik midir yoksa İyi veya kötü olmak kendi tercihimiz midir? Son ana kadar büyük merak ve heyecanla takip ediyorsunuz. Herşey açıklığa kavuştu bitti dediğiniz anda hiç beklenmeyen çok sürpriz bir son ile sizi sarsacak bir eser.
524 syf.
·16 günde·6/10
Kitabın Türkçe adında geçen Genetik kelimesinin kitap ile ilgili tesadüfi önbilgi veriyor olması yüzümü gülümsetti okuduktan sonra. Gen ve Etik kavramları konusunda savaş veren bir aile dramı (özellikle de baba açısından). Suça yatkınlık genetik midir yoksa uydurulmuş bir safsata mıdır okuyarak karar verebilirsiniz. Orijinali de böyle mi yoksa çeviriden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama ilk 100 sayfa beni aşırı sıktı, konuyu merak ettiğim için devam ettim. İlgi çekici, değişik bir konusu var. Keyifli okumalar.
524 syf.
·4 günde·1/10
Merhaba degerli 1K'lı dostlarım.
Kitabı bitirene kadar canımı çıktı. O derece berbattı. Zerre kadar edebi degeri yok. Kapağına ve arka yazısına aldanmayin. İçinin bununla alakası yok. Amerikan pembe dizisi havasında, watpadin acemi yazar üslubunda, ultra bayat saçma ve lüzumsuz kalabalik yapan argo espirilerle dolu,,, bir cinayet suc soruşturması ve mahkemesi süreci hikayesi kagit israfı, çöplük. Gerisini anlayın.
Olumlu olarak sadece sunu soyleyebilirim: yuzde 10 kadar lık bir kismi evrensel, eleştirel mesajlar içeriyor. O kısımlar -toplasan birkac paragraf- iyi tespitlerdi. Bana sorarsaniz paraniza zamaniniza yazik. Fza
464 syf.
Kendimi bir türlü kitabın içine yerleştiremedim. Uğraştıkça daha çok uzaklaştım. Benim açımdan tamamen zaman kaybı oldu. Kopuk kopuk, bir türlü ilerlemeyen bir kitap. "Sorun çeviride olabilir." deyip durdum kendi kendime ama pek de ikna olmadım.

Yarım bırakılmış bir sonla baş başa kalmak istemiyorsanız hiç başlamayın.
464 syf.
·4/10
bu kadar sıkıcı, akmayan, sadece belli bazı polisiye olaylardan (uyuşturucu satışı,rüşvet vs.) üstün körü bahseden gereksiz bir kitaptı. bu kitaba polisiye demek bile doğru değil.
524 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Az önce bitirdim. Kitabın son sayfasına kadar katil kim diye okudum. Bir babanın oğluna olan sevgisi ve çırpınışları. Bir annenin oğlu hakkındaki şüpheleri.
Soluksuz okunacak bir kitap. Bir cinayet soruşturması. Sonu herkesi şaşırtacak. Okursanız pişman olmazsınız.
524 syf.
Kitabı okuduktan sonra gerçekten insan genlerinin kendi büyüklerinden ne kadar da benzer özellikler taşıdığı kanısına vardım. İnsanlar belki farkında değiller ama kendinden önceki nesillerin genlerini ne kadar da çok taşıyorlar. Bizler anne ve babamızın aslında o kadar çok özelliğini taşıyoruz ki bu durum bence kitapta çok güzel bir şekilde işlenmiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Landay
Unvan:
Amerikalı Yazar, Avukat
Doğum:
Boston, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 1963
Amerikalı roman yazarı ve avukat.1963, Massachussetts doğumlu. Liseyi Roxbory Latin lisesinde, Boston'da okudu. Ayrıca Yale Üniversitesinde ve Boston Üniversitesinde Hukuk okudu.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 238 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.