A. Şemsutdinov

A. Şemsutdinov

Yazar
5.5/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
33
Gösterim
Adı:
A. Şemsutdinov
Unvan:
Yazar
Ali Fuat Cebesoy "Rusya'da yeni rejim kurulduğu sıralarda çarlar tarafından yaratılmış olan Türk-Rus düşmanlığına son vermek ve halklarımız arasında kardeşlik ve dostluk kurmak konusunda epeyce düşündük" diye yazıyordu. Ekim 1919'da Sovyet hükümetiyle gayri resmi ilişki kurmak için Halil Kut Paşa gönderildi.
Kafkaslar Ötesindeki durumu göz önünde bulunduran Sovyet hükümeti 1918e kadar Rusya'ya ait olan Kars Ardahan ve Artvin bölgelerini Türkiye'ye bırakmayı kabul ediyordu.
Ömer Efeoğlu
Ömer Efeoğlu Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği İlişkileri'ni inceledi.
110 syf.
·4/10
Başından sonuna kadar Sovyet propagandası kokan ve yetersiz kaynaklarla yazılmış tek taraflı bir kitaptır. Konular tamamlanmadan eksik anlatılmış ve yorumlanmıştır. Papağan misali birinci sayfadan itibaren altın ve silah yardımı tekrarlanmış ancak altında yatan sonuçlar irdelenmemiştir. Lenin'den geldiği söylenen bu yardım Buhara Cumhurbaşkanı Osman Hocaoğlu ve Sovyetlerde yaşayan Türklerin topladığı paraların bir kısmını silahlara ek olarak göndermesiyle karşılanmıştır. Kaldı ki Lozan antlaşması sırasında da bu sözde yardımlar geri istenmiştir. Moskova antlaşmasıyla Nahçıvan ve Batum'un Sovyetlere bırakılması elbette ki bunların karşılığıdır. Çiçerin'in istediği Lazistan, Ermenistan ve Kürdistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti de cabasıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
A. Şemsutdinov
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.