Aaron Nommaz

Aaron Nommaz

Yazar
8.8/10
14 Kişi
·
23
Okunma
·
2
Beğeni
·
398
Gösterim
Gökyüzü yıldızlarla doluydu.Yillar sonra ilk defa görür gibi oldum yıldızlar dan oluşan o kuşağı Samanyolu...Yıllar geçiyor, ömürler bitiyor, insanların biri gidip bini geliyor ama yıldızlar orada hep parlıyor. Bizimle kıyaslandığında ömürleri ne kadar uzun! Belkide sonsuz... Davut'un Kalkanı ** bu yüzden mi yıldız şeklinde acaba? Yıldızlı gökyüzü altında şu kısa ömürlerimiz de rahat etmek bizimde hakkımız. Neden bize zulmediyorlar ? Neden bize yaşam hakkı tanımıyorlar?
Osmanlı'nın Yahudi bankeri dünyanın en zengin Yahudi kadının hayatı.Yahudilerin nasıl bulundukları ülkelerden kavulduklarini eziyet gördüklerini dönemin Osmanlı padişahı tarafından korunup yurt verildiğini anlatıyor.
Akici bir kitap vd surukleyici bir oykusu var. Fakat kitao ileilgili sıkıntı su ki ; kitap cok satsin ve dikkat ceksin diye kitabin arkasinda , kitabin icinde yer almayan ve alakasiz seyler yaziyor. Okuyucu kandirmaya yonelik bir hareket hic hos bulmadım.
"Peki tanrı kendi yarattığı bu kullarını ayırmıyor, hepsini seviyorsa ki hayatta tuttuğuna göre, başlarına bir bela vermediğine göre öyle olmalı, biz neden kullarını ayırıp, şunu seviyorum bunu seviyorum diyebiliyoruz? Tanrı yerine karar verebilecek kadar mükemmel miyiz?"
Gerçekten anlamıyorum bir toplumun dün kendisi farklı inanca sahip olduğu için çektiği sıkıntıları bugün bir başka inanca sahip olanlara çektirmelerini. Insanlar gücü eline alınca bukadar değişir mi? Sanırım değişiyor. Hiç mi farklı inanca sahip olup da iyi ve hoşgörülü insan yok, elbetteki var. Sözüm onalara değil, sözüm geçmişini unutanalara ve geçmişin intikamını bugün almaya çalışanlara.
harika bir kitaptı.. beğenerek bi solukta okudum. anlatımı ve olayın içine çekişi ve tarihi bilgiler o kadar güzel serpiştirilmiş ki öğreniyorsun.. olay örgüsü çok yalın ve akıcı ilerliyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aaron Nommaz
Unvan:
Araştırmacı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.