Abdullah Ulvan

Abdullah Ulvan

Yazar
9.5/10
4 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
35
Gösterim
Adı:
Abdullah Ulvan
Tam adı:
Abdullah Nasih Ulvan
Unvan:
Yazar
Resulullah’ın birden fazla kadın evlenmesi medine de iken ve yaşlıyken olmuştur. Tarihsel sabittir ki, Nasullah hatice annemizen sonra Hicret’e kadar sadece Zeman kızı Sevde ile evde kalmış, İslâm devletin medine de kurulup nihayet iyice oturduktan sonra diğer annelerimizle evlenmiş, bütün bu evliliklerini de genel düzenleme, islahat ve ahkama vesile olsun diye yapmıştır.Şimdi gençliğin en güzel günlerini kendisinden tam 15 yaş büyük bir kadınla -tek evli olarak- geçirmiş bir insan hakkında, bu şehvet düşkünüdür,hükmüne varmamız nasıl makul olabilir. O halde, İslam düşmanları, gerçekleri tamı tamına bilmelerine rağmen niçin İslam peygamberini hedef alıyor, taşa tutuyorlar?
Meşhur alman filozof Shophenavry
“Kadınlar hakkında birkaç söz “ isimli kitabından şunları söyler: Avrupa’nın evlenme hakları, erkekle kadını eşit gördüğü temelden bozuktur. Bizi kanunlar, bir tek kadınla evlenmeye mecbur tutmuş, böylece haklarımızın yarısını elimizden almış, ama görevlerimizi kat kat artmıştır...
Çok evliliğe izin veren milletlerde hiçbir kadın, işlerini görecek, kendine bakacak bir eşten yoksun almaz. Biz de ise, evli kadınlar azınlıkta. Koca bulamayanlara ise saymakla bitmez. Yüksek tabakadan, evde kalmış düşünceli, Üzgün Buruşuklardan tutun, aşağı tabakadan bütün zorlukları omuzlamış, Güç kişileri yüklenmiş ve belki sokağa düşmüş, Serpil, perişan, reziller ve rüsvay yaşayanlara kadar ne ararsanız var!
Mesela sadece Londra şehrinde 80.000 Sokak kadını var (yazarın zamanında yazar 1860 daha öldü) bunlar, evlenme kesimhanesinde şerefle namusları boğazlanmış, tek evliliğin, Avrupalı hanımefendilerin buna haklarının kurbanlarıdır,. Artık ne duruyoruz, eşli hayatın, buma gelemedim kadın milletinin alınyazısı bir hakikat, bir realite olduğunu daha kabul etmeyecek miyiz!
İslam düşmanları, Resulullah’ın bir anda dokuz hanımla evli olmasına fırsat bilerek ithama ve sataşmaya yelteniyorlar. Hangi şartlarda, hangi sebeplere mebni evlenmiş, derinlemesine araştırmadan, sormadan şöyle bir bakıyorlar ve sebep diye bula bula, şehveti ve nefsani arzuyu buluyorlar. Bence onların bu sataşmaları, savurdukları bu şüpheler, kör taassuplarının, İslam’a ve İslam peygamber’ine karşı besledikleri kinlerinin peşine takılmalarından kaynaklanıyor. Hatta onların bu dine karşı düşmanları çok çok eski ve köklü!... Haçlı Seferi ile başladı nesil nesil, birbirlerine miras bıraktılar.
Bütün bunlara rağmen, gayrimüslimler içinde bencil arzularından taassuplarından kurtularak aklıbaşında ve insaflı hareket edenler, mantıklı ve gerçekçi konuşanlar ve Resulullah’ın çok Evlenmesi’nin hakiki vechesini keşfedenler elbette olacaktır. Bunlardan biri olan Thomas Karlil şu onları söyler:
Düşmanlık ve zülüm eseri bütün ithamlara rağmen muhammet hiçte şehvet düş günü olmamıştır.Onu, zevklerini tatmin etmekten başka bir düşüncesi olmayan, şehvet düşkünü bir adam sanmaktan daha büyük bir haksızlık ve hatta yapamayız. Hayır asla! Kim ne derse desin oh, zevklerinden çok çok uzak almışlar! (el ebtal (kahramanlar) isimli kitap..)
Arapların çoğu bir çok kadınla evlenirler bunda bir günah veya sıkıntı veya zillet görmezlerdi. Acaba İslam düşmanlarının gözünü niçin sadece Peygamberimizi görüyorlar daha bütün bir asrı görmüyor. Niçin efendimizi dillerine doluyorlar da tarihi boyunca beni İsrail peygamberlerinin bir çok evlendiklerini unutuyorlar!..
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdullah Ulvan
Tam adı:
Abdullah Nasih Ulvan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 1 okur okuyacak.