Ada Sayal

Ada Sayal

Çevirmen
8.3/10
26 Kişi
·
72
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·15 günde·9/10
İletişim için her türlü imkanın olduğu bu çağda bazen biriyle iletişim kurmak farklı birer dil kullanıyormuşsunuz hissettiriyor. İki insan birbirini anlamadığında elinizdeki tüm iletişim araçlarının hiçbir anlamı olmuyor. Bu kitap da gerçekten iyi ve şefkatli bir iletişime sahip olmak istediğiniz kişi ile iletişiminizde kendi payınıza düşenleri ve neler yapabileceğinizi anlatıyor. Kitabın başlarında neden sadece ben iyi anlaşmak için mücadele etmeliyim ki? demiştim ama okudukça ve öğrendiklerimi hayatımda kullanmaya başlayınca fikrim değişti. Bahsedilen alıştırmalar yapılırsa ne kadar işe yaradığını görmek çok şaşırtıcı olacaktır.
320 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
David Burns'ü yıllar önce okuduğum "İyi Hissetmek" kitabı ile tanımıştım. Çok iyi bir kitaptı "İyi Hissetmek". Bibliyoterapi yani kitaplarla terapi kavramını da o kitapla öğrenmiştim. "Birlikte İyi Hissetmek" kitabını, "İyi Hissetmek" kadar başarılı bulamasam da önerdiği çözümlerle faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eş, sevgili, meslektaş ya da kardeş gibi kimselerle nasıl daha iyi iletişim kurulabileceğinin ipuçlarını veriyor. Kitabın ana fikri şu: Muhatabınızı değiştiremezsiniz, değişmesi gereken sizsiniz. Bunun için de kendinizdeki sorunlu düşünceleri bulmak ve onları kabul edip, çözmelisiniz. Kitap, çözüm için "Etkin İletişimin Beş Sırrı" adında bir formül öneriyor. Bu sırlardan üçü dinleme, ikisi kendini ifade becerileri olarak sınıflandırılmış. Dinleme becerileri; silahsızlanma tekniği, empati ve sorgulama; kendini ifade becerileri ise ben dili ve gurur okşama olarak isimlendirilmiş. Kitapta bu sırların kullanımıyla ilgili oldukça fazla örnek var. Biri olmasa bir diğeri okuyucunun hislerini örnekleyecektir. Burns'un "İlişki Günlüğü" adını verdiği bir yöntem de başarılı sonuçlar verebilir. İlk dört adımda sorunu tanımlayıp, beşinci adımda etkin iletişimin beş sırrıyla sorunu çözmeyi hedefliyor bu günlük yöntemi. Yazarın kitabın farklı bölümlerinde dikkatleri çektiği bir tespiti var. Diyor ki, "Bu teknikler ancak ilişkinizi düzeltmek isterseniz işe yarar. İlişkiniz düzeltmek istemiyorsanız bu teknikler sorunlarınız çözmeyecektir." Aslında kendisinden ümit kesilmiş bir ilişkiyi düzeltmenin bir yolu yok diyor. Kitap, uygulamaları yaparken okuyucudan sürekli olarak kendi çözüm önerilerini yazmasını da istiyor. Eğer bunu yapmazsanız (gerçi yapsanız da), 257 ve 258. sayfalardaki örneğin konusu siz oluyorsunuz. :)
320 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
David Burns'un önceden "İyi Hissetmek" kitabını okumuştum ve çok etkilenmiştim. Bana en iyi gelen kitaplardan biri. Bu kitabı da beni oldukça etkiledi ama bir "İyi Hissetmek" kadar değil. Kitabı okurken küçük aydınlanmalar yaşayabilirsiniz. İlişkilerinizdeki hataları, noksanları görebilirsiniz. Kitapta bahsi geçen alıştırmaları yaparsanız belki ideal ilişkileri yakalayabilirsiniz. Ama bana biraz samimiyetten uzak geldi. İnsan ilişkilerini bu kadar mekanize etmek, kendini ifade ederken bu kadar sınırlayıp kalıba sokmak bana doğru gelmedi ama yine de şiddetle öneririm.
320 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Merhaba,
Kişisel gelişim ve insan psikolojisine ilgi duyanlar için tekrar tekrar açıp okuyacakları bir kitap olduğunu düşünüyorum. İnsan ilişkilerinin görünmeyen yüzünü bu sayfalarda keşfedebilirsiniz. Kendinizi sorgulatan, hatayı aramaya kendinizden başlamanız gerektiğini ögreten bir kitap. Bazı zamanlarda sanki kitap sizinle konuşuyormuş ve karşınıza dikilip hesap soruyormuş gibi gelebilir. Belki de bu yüzleşmekten kaçtığınız yönünüzdür kim bilir. İçerisinde bulunan etkili iletişim tekniklerini hayatınıza uyarlayabildiğinizde kitabın yolunuza ışık tuttuğunu fark edebilirsiniz. Buna şahit olduğumda oldukça şaşırmıştım. Şimdiden Keyifli okumalar dilerim. Kitapların yolunuzu hep aydınlatması dileğiyle..
320 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tavsiyem: 5/5 - Herkese kesinlikle tavsiye ederim. Savunmaya geçmeden, “Evet, gerçekten de insanlarla olan ilişkilerimde yaşadığım bazı sorunların sebebi bu şekilde düşünmem ve davranmam olabilir” diye düşünebilecek kadar açık bir bakış açısıyla okunabilirse insanın hayatını değiştirebilecek bir kitap. Sadece evlilik için değil; tüm ailevi ilişkiler, iş ve arkadaşlık ilişkileri için faydalı olabilecek bir kitap. Bu yüzden keşke herkes bu kitabı okusa, hatta bu kitap liselerde ders kitabı olarak okutulsa... (Bence zaten olması gereken bu, ama olmuyor maalesef. En azından kendi adıma, bu etkili iletişim becerilerini çocuk yaşta kazanmış olsaydım bu yaşa kadar birçok kişiyle gereksiz yere sorun yaşamamış olurdum diye düşünüyorum)

İçerik: 5/5 - Harika: Sadece iletişim becerileriyle ilgili bilgi vermekle kalmıyor, bu becerileri kazanmamıza yardımcı olabilecek alıştırmalara da yer veriyor; hatta bu becerileri (biliyor olsak bile) neden uygula(ya)madığımızı da açıklıyor (bu kısımlar da benim için çok önemliydi). Bu iletişim becerilerini uygulayabildiğiniz anda, iletişiminizde meydana gelen olumlu etkiyi hemen görebiliyorsunuz (Birkaç farklı durumda, farklı kişilerle iletişim kurarken denedim, sonuçlara inanamadım. Bu olumlu etkiyi sürekli hale getirebilmek için bol bol alıştırma yapmam gerektiğini biliyorum, bunun zor olacağını da biliyorum; ama bu etkiyi gördükten sonra seve seve bıkmadan alıştırma yaparım, hiç sorun değil ;)

Anlatım: 5/5 - Akıcı bir anlatımı var. Başlıklar ve alt başlıklar iyi düzenlenmiş.

Çeviri/Redaksiyon: 3/5 - Bu kadar değerli bir kitap olduğu için, kitabın sonraki baskılarında, anlatım bozukluklarının ve karmaşık cümlelerin daha da azaltılması için daha çok çaba gösterilmesini umuyorum (bazı bölümlerde, diğer bölümlerde olduğundan çok daha fazla hatalı cümle var).

Basım: 5/5 - Kitapta hiçbir basım hatası yok.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 72 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 133 okur okuyacak.